אנדרומדה (קבוצת כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
‏Andromeda - אנדרומדה
Andromeda
שם לועזי Andromeda
סמליות אנדרומדה בת קסיופאה
עלייה ישרה 1 שעות
נטייה (דקלינציה) °‏40
שטח נראה 722 מעלות מרובעות
במקום ה-19
מספר הכוכבים
(בהירות < 3)
3
הכוכב הבהיר ביותר אלפרץ
(בהירות נראית 2.1)
ממטרי מטאורים
מערכות כוכבים
גובלות
נראה בין קוי הרוחב °‏90 ו-°‏40
מומלץ לצפות ב-21:00 במהלך חודש נובמבר

אנדרומדה היא קבוצת כוכבים שנקראת על שם הנסיכה אנדרומדה, שמשמעות שמה ביוונית "שליטה על הזכרים", דמות במיתולוגיה היוונית. קבוצת הכוכבים נמצאת בשמי הצפון ליד קבוצת הכוכבים פגסוס. היא מכילה בתוכה את גלקסיית אנדרומדה.

מאפיינים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכוכב הבהיר ביותר באנדרומדה, α באנדרומדה (אלפרץ) מרכיב יחד עם α, β ו-λ בפגסוס קבוצת כוכבים הנקראת ריבוע פגסוס הגדול. כפי שניתן להבין משם זה, אלפרץ נחשב פעם לחלק מקבוצת פגסוס וסימונו היה δ בפגסוס. אל-מיזר, בטא באנדרומדה, הוא האבנט של אנדרומדה. הוא במרחק 88 שנות אור ובהירותו 2.1. אלמאך, γ באנדרומדה, נמצא בקצה של הרגל הדרומית של ה-A הגדולה. הוא כוכב מכופל ססגוני. לυ באנדרומדה יש מערכת שמש עם 3 כוכבי-לכת ידועים: אחד 0.71 מסות צדק, שני במסת 2.11 פעמים צדק ושלישי במסת 4.61 פעמים צדק.

גרמי שמיים עמוקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרם השמיים העמוק המפורסם ביותר באנדרומדה הוא M31, גלקסיית אנדרומדה, העצם הרחוק ביותר הנראה לעין הבלתי-מזוינת. זוהי גלקסיה ספירלית גדולה בדומה מאוד לשביל החלב. כדי למצוא אותה המשך את הקו המחבר בין β ו-μ באנדרומדה. המרחק בין הגלקסיה ל-μ הוא בערך המרחק בין β ו-μ. לצד גלקסיית אנדרומדה יש גלקסיה אליפטית מלווה, M32 בקבוצת הכוכבים אנדרומדה יש גם גלקסייה נוספת, Messier 110.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמונה של קבוצת הכוכבים אנדרומדה כפי שהיא נראית מבעד לעין הלא מזוינת. (בתוספת קוים דקים לצורך המחשה)


88 קבוצות הכוכבים המודרניות

אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקסיופאהקנטאורקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור