לוח הציפייה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

לוח הציפייה הוא לוח שנה מיוחד, המשמש לספירת או לחגיגת הימים טרם חג המולד. הימים חופפים לרוב עם העונה הנוצרית של הציפייה. למרות שמם, רוב לוחות הציפייה הנפוצים בשוק מתחילים ב-1 בדצמבר, ללא קשר מתי הציפייה מתחילה, ויכול להקדים החל מ-27 בנובמבר ולאחר עד 3 בדצמבר.

לוחות רבים הם בצורת כרטיס מלבני גדול עם "חלונות", בדרך כלל 24: אחד עבור כל יום בדצמבר המוביל ליום חג המולד. חלון אחד נפתח בכל יום עד לחג המולד. חלונות הלוח נפתחים וחושפים תמונה, שיר, חלק מסיפור (כמו סיפור לידת ישו) או מתנה קטנה, כגון צעצוע או שוקולד. חלק מהלוחות דתיים במובהק, בעוד תוכנם של אחרים חילוני.

בדנמרק, adventkalender הוא לוח מתנות, עם ארבע מתנות בלבד, אשר פותחים בכל יום ראשון טרם חג המולד.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוח הציפייה הידוע הראשון נוצר בעבודת יד בשנת 1851. על פי המוזיאון הלאומי של מדינת אוסטריה תחתית (NÖ), לוח הציפייה המודפס הראשון נוצר בהמבורג ב-1902 על ידי חנות ספרים של פרוטסטנטי.[1] רשויות אחרות טוענות שחבר הקהילה השוואבית, גרהארט לאנג, יצר את הלוח המודפס הראשון, ב-1908.

לוח הציפייה על הפלאדיום בפראג

לוחות מודרניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלוח המסורתי מורכב משתי חתיכות נייר בריסטול המחוברות זו על זו. עשרים וארבע דלתות גזורות מתוך השכבה העליונה, עם מספר שסב בין אחת לעשרים וארבע על כל אחת מהן. החל מהיום הראשון של דצמבר, דלת אחת נפתחת בכל יום, בספירה לאחור של הימים שנותרו עד לערב חג המולד, מאחת עד לעשרים וארבע, כשהדלת ה-24 לעיתים קרובות צופנת הפתעה נוספת, כגון ממתק שוקולד גדול במיוחד.

ה-Julekalender/Julkalender הנורדי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנורווגיה, דנמרק, שוודיה, איסלנד ופינלנד גם כן קיימת מסורת של מה שמכונה Julekalender (בשוודית: Julkalender, בפינית: Joulukalenteri, באיסלנדית: Jóladagatal, המילה המקומית ללוח ציפייה) בצורת תוכנית טלוויזיה ותוכנית רדיו, שתיהן מתחילות ב-1 בדצמבר, ומסתיימות בערב חג המולד. ה-Julkalender עלה לאוויר לראשונה בטלוויזיה השוודית ב-1960 עם התוכנית Titteliture.[2]

לוחות ציפייה בעבודת יד כפרויקט מלאכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוחות ציפייה בעבודת יד הפכו לפרויקטים פופולריים בקרב בעלי מלאכה ואמנים מכל הסוגים. ישנן יצירות בעבודת יד העשויות ממגוון חומרים - כולל בד, לבד, נייר, סיבית, קופסאות קטנות וכו'.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא לוח הציפייה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Knauf-Museum: Adventskalender im Wandel der Zeit [Advent Calendars over the Course of Time], Page 12
  2. ^ Julkalendern 50 år - Bakgrund, web.archive.org, ‏2007-12-10