אלאגבאלוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אלאגבאלוס

אלאגבאלוס (203 בקירוב - 11 במרץ 222), הידוע גם כהליוגאבלוס, היה קיסר רומא בשנים 218 - 222.

בילדותו היה כוהן למקדש אל השמש, שסמלו היה אלגבלוס, האבן השחורה. פולחן זה כלל קורבנות, ריקודים, וסירוס צעירים.

סבתו, שהייתה דודתו של הקיסר קרקלה, הפיצה את השמועה השקרית שאלגבלוס הינו בנו של קרקלה ויורשו החוקי. משהתפשטה השמועה התלכדו סביב אלאגבאלוס מתנגדיו של מקרינוס, ממשיכו של קרקלה. בגיל ארבע עשרה הוכתר אלגבאלוס לקיסר. במאבק עם המורדים מקרינוס הובס ונרצח.

בתקופת שלטונו הרבה אלאגבאלוס במעשי זימה והוללות. יש אף עדויות שהקריב ילדים והתחזה לזונות ממין נקבה כדי לקיים יחסי מין עם גברים הטרוסקסואלים. הוא השליט פולחן לאל השמש שבמקדשו התחנך. אומנם יש המפקפקים באמינות תיאורים שליליים אלו של תקופתו.

אף סבתו של אלגבאלוס לא הייתה מרוצה מדרך שלטונו. היא ביקשה ממנו שיאמץ את בן-דודו סוורוס אלכסנדר בן ה-13. כוונתה הייתה להציב את סוורוס אלכסנדר כיורש עתידי לאלאגבאלוס הלא אהוד. ניסיונותיו של אלאגבאלוס להרוג את סוורוס אלכסנדר נחלו כישלון.

בסופו של דבר, אחר שהעם והסנאט מאסו באלאגבאלוס כליל, הוא נרצח ב-11 במרץ בשנת 222. גופתו נסחבה ברחובות רומא והושלכה לבסוף לטיבר. במקומו עלה סוורוס אלכסנדר לשלטון.


קיסרי רומא

תקופת הפרינקיפט

אוגוסטוס קיסר · טיבריוס קיסר · קליגולה · קלאודיוס קיסר · נירון קיסר · גלבה · אותו · ויטליוס · אספסיאנוס · טיטוס · דומיטיאנוס · נרווה · טריאנוס · אדריאנוס · אנטונינוס פיוס · לוקיוס ורוס · מרקוס אורליוס · קומודוס · פרטינקס · דידיוס יוליאנוס · ספטימיוס סוורוס · קרקלה · מקרינוס · אלאגבאלוס · אלכסנדר סוורוס


תקופת משבר המאה ה-3

מקסימינוס · גורדיאנוס הראשון עם גורדיאנוס השני · פופיאנוס ובלבינוס · גורדיאנוס השלישי · פיליפוס הערבי · דקיוס עם הרניוס אטרוסקוס · טרבוניאנוס גאלוס עם הוסטיליאן ועם ולוסיאנוס · איימליאנוס · ולריאנוס · גליאנוס עם סלונינוס· קלאודיוס השני גותיקוס · קווינטילוס · אורליאנוס · טקיטוס · פלוריאנוס · פרובוס · קארוס · קארינוס עם נומריאנוס


תקופת הדומינט

דיוקלטיאנוס · קונסטנטיוס כלורוס · גלריוס · פלביוס ולריוס סוורוס · מקסימינוס דאיה · מקסנטיוס · ליקיניוס · קונסטנטינוס

האימפריה הרומית