שידור ציבורי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שידור ציבורי הוא שידור ברדיו או בטלוויזיה, הממומן על ידי הציבור. השידור הציבורי מיועד לכלול שידורים בעלי ערך חברתי ותרבותי איכותי, שלא יופיעו בדרך כלל בשידור מסחרי. עם זאת, במקרים רבים השידור הציבורי נטל לעצמו גם חלק ניכר מתפקידיו של השידור המסחרי. בעוד השידור המסחרי מחויב לרווחים כלכליים, על השידור הציבורי להיות מחויב לציבור כולו ולא לקבוצת פוליטיקאים או בעלי הון.

"שידור ציבורי מטבע הווייתו ומטבע ההסכמים שיש בינו לבין הציבור, מהווה פורום חופשי, פתוח, להבעת דעות ולדו-שיח בין כל גווני החברה השונים [...] שידור ציבורי גם מביא לידי ביטוי את כל הגוונים שיש בחברה, נותן להם להתבטא, נותן לדיון הציבורי להתבטא באופן הכי חופשי, הכי מנותק מהפוליטיקה או משיקולים מסחריים – ובזה כוחו"יש מדינות אשר מסיבות היסטוריות, תרבותיות או פוליטיות, מפיצות בכוונה את השידור הציבורי שלהן מחוץ לגבולותיהן.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר, במיוחד בשידורי טלוויזיה, הטכנולוגיה אפשרה הפצת מספר מוגבל של ערוצים בתחום גאוגרפי מצומצם. עובדה זו חייבה בקרה נוקשית על הקצאת הערוצים. לפיכך, גם במדינות אשר לא ניסו להגביל את חופש המידע והדיבור, המדינה הייתה אחראית להפצתם של השידורים. כך קרה שברוב מדינות העולם, היה קיים רק שידור ממלכתי ציבורי.

לקראת סוף המאה העשרים, עם הסרת החסמים הטכנולוגיים והופעת מכשירים ניידים, הופעת המרחב המקוון והתחזקות האינטרסים הכלכליים, הייתה נטייה להרחיב באופן ניכר את ערוצי ההפצה של הקול והתמונה. מאותם שנים נרשמת ירידה בשימוש ברדיו ובטלוויזיה המסורתיים, והדבר בולט במקרה של השידור הציבורי. יש הסוברים אפילו שהשידור הציבורי סיים חלק ניכר מתפקידיו.

השידור הציבורי הגדול ביותר בעולם, מבחינת התקציב וכוח האדם, הוא שרות השידור הגרמני, ולאחריו הבי.בי.סי הבריטי.

טכנולוגיות חדשות ושידור מקוון[עריכת קוד מקור | עריכה]

התפתחות ערוצי הניו מדיה והאינטרנט מהווים אתגר של ממש לשידור הציבורי. בשל שלל הערוצים הזמינים מסתמנת בכל העולם ירידה בהאזנה ובצפייה לשידור הציבורי במתכונתו המסורתית. את מקום ההאזנה לרדיו תופסים בעולם כולו הפודקסטים ואת מקום הטלוויזיה תופסת הזרמת מדיה. בעקבות שינויים אלה מסתמן שינוי בשיטות מימון השידורים, ומעבר ממיסוי אחיד ואגרה למימון המון ופנייה לקהלי יעד ספציפיים[1].

גופי שידור ציבוריים בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אולפני הטלוויזיה של ה-BBC במערב לונדון

אנגליה - ה-BBC[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – BBC

ה-"British Broadcasting Corporation" היה שרות השידור הציבורי הראשון בעולם. הוא הוקם בשנת 1922 וייסד את אמות המידה והסטנדרטים על פיהם הוקמו רבים מהגופים המשדרים הציבוריים בעולם כולו.

ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

השידור הציבורי בארצות הברית אינו מרכזי ואינו מופעל על ידי הממשלה, אך הוא זוכה למימון חלקי של הממשלה הפדרלית. רוב המימון של השידור הציבורי מגיע מגופים שונים בקהילה, רשויות מקומיות, עמותות ואוניברסיטאות וכן שידורי חסות מסחריים קצרים (15-30 שניות).

שידורי הרדיו – אן.פי.אר[עריכת קוד מקור | עריכה]

רשת NPR הנה רשות השידור של ארצות הברית, והתחנות המקומיות רוכשות ממנה חלק מהחומרים שהן משדרות.

שידורי הטלוויזיה פי.בי.אס[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרות השידור הציבורי של הטלוויזיה בארצות הברית, PBS, ממומן כולו על ידי תרומות הציבור. חלק מהמימון הוא כללי לשרות השידור וחלק אחר הוא של מפרסמים מסחריים המממנים ישירות תוכניות מסוימות. הפרסום בטלוויזיה הציבורית בחלקו כולל הודעות חסות ובחלקו האחר יכול לכלול סיסמאות, אך הוא נושא אופי מאופק יותר מזה של הטלוויזיה המסחרית, ואין בו קריאה לבצע פעולה. החומרים בשידור הציבורי נושאים אופי חינוכי, וכן סרטי תיעוד ועיסוק בפוליטיקה.

סקנדינביה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השידור הציבורי בסקנדינביה קיים מאמצע שנות ה-20 של המאה ה-20 ומעוצב על פי הדגם האנגלי: DR בדנמרק, NRK בנורווגיה, SVERIGES בשוודיה, YLE בפינלנד.

שידורי הרדיו בסקנדינביה ממומנים על ידי אגרת טלוויזיה שמשולמת על ידי כל בית אב, בסך כ-300$ לשנה.

ספרד[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחנת הרדיו והטלוויזיה של ספרד נקראת RTVE משנת 2009 על פי החלטת ממשלת ספרד, הפסיקו לשדר פרסומות ברשתות הספרדיות והן ממומנות על ידי מיסים שהציבור משלם ועל ידי רשתות הטלוויזיה הפרטיות במדינה. האיחוד האירופי מתנגד לצעד זה.

ונצואלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

51% מהבעלות על תחנת הטלוויזיה TELESURTV נמצאים בבעלות המדינה והתחנה משמשת לצורך קידום "הרעיון הבוליבארי" בדבר אחדות מדינות דרום אמריקה.

הולנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

omroep, אגודות שידור ציבוריות מקבלות כסף וזמן לצורך שידור ברדיו ובטלויזה הציבוריים בהולנד. האגודות האלה מקבלות מימון בהתאם לגודלן והן אמורות לשקף את המגוון של האוכלוסייה במדינה.

פקיסטן[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרות השידור הפקיסטני PBR כולל רדיו וטלוויזיה. השידורים הפקיסטניים מכסים את כל הערים המרכזיות וכ-80% משטח המדינה. בנוסף לשידורים בתוך המדינה הרדיו הפקיסטני משדר מדי יום לעולם בשמונה שפות.

רוסיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות ה-90 פעל ברוסיה "הערוץ הראשון", שהיה ערוץ ציבורי. ימיו היו ספורים, לאחר שנרכש על ידי בעלי הון וגויס לשדר תכנים לטובת השלטון, וב-2002 הפך לערוץ טלוויזיה חצי ממשלתי. בשנת 2013 הוקם ערוץ הטלוויזיה הציבורית הרוסית המהווה ערוץ ציבורי בבעלות המדינה.

ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – רשות השידור

שידורים ציבוריים בישראל נעשים על ידי רשות השידור, גלי צה"ל, והטלוויזיה החינוכית הישראלית. גלי צה"ל, ממומנת על ידי משרד הביטחון, ומפעילה את תחנת גלי צה"ל ואת גלגל"צ. הטלוויזיה החינוכית הישראלית, הממומנת על ידי משרד החינוך והיא פועלת בערוץ 23 במסגרת ערוץ ייעודי, וברצועות שידור בערוץ הראשון ובערוץ 2.

רשות השידור מופקדת על רוב השידור הציבורי בישראל על פי חוק רשות השידור והיא מפעילה ברדיו את קול ישראל, המשדר בשמונה תחנות:

  • רשת א' - משדרת תוכניות תרבות לקהלים שונים
  • רשת ב' - משדרת בעיקר שידורי חדשות
  • רשת ג' - משדרת רק מוזיקה ישראלית
  • רשת מורשת - עוסקת במסורת יהודית

בטלוויזיה מפעילה רשות השידור את הערוץ הראשון ואת ערוץ 33.

בעוד השידור המסחרי מוכפף לכללי הרייטינג, השידור הציבורי אמור להיות נקי מהשפעות עיסקיות. דוגמה לניסיון כזה הייתה התחקיר המעמיק לסרט "שיטת השקשוקה", אשר נעשה בערוץ הראשון של הטלוויזיה הישראלית והתאפשר בזכות היותו של הערוץ הזה, כחלק מהשידור הציבורי בישראל, משוחרר משיקולים עסקיים.

קימות טענות, אף מתוך רשות השידור, שמשרד האוצר ניצל חלק מכספי אגרת הרדיו והטלוויזיה למטרות אחרות. טענות נפוצות כנגד הטלוויזיה הציבורית בישראל הן שהתוכן אינו מעניין ושאחוזי הצפיה בה הינם מעטים. הטענה שהצפיה מועטה מגובה במדידות. בניגוד לכך, בקרב מאזיני הרדיו, הרדיו הציבורי זוכה להאזנה רבה.

עקב טענות רבות לחוסר יעילות ברשות השידור, בוצעו מספר נסיונות לרפורמה ברשות השידור, ואף חוקק חוק השידור הציבורי הישראלי שמטרתו להקים את תאגיד השידור הציבורי בישראל, במקומה של רשות השידור.

השידור הציבורי במרחב המקוון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים האחרונות מתרחב השידור הציבורי ועובר לאינטרנט ולמדיה דיגיטלית. למעשה בימינו אין הכרח להחזיק מכשירי רדיו או טלוויזיה, כיוון שהשידור מועבר גם באמצעות מחשבים וטלפונים חכמים. היתרון של השידור הציבורי המקוון הוא זמינות התוכניות בכל עת, בהתאם לנוחיות המאזינים וללא הגבלה של לוח שידורים קשיח.

בישראל מתקיים שידור מקוון בזמן אמת של כל תחנות הרדיו של קול ישראל וכמו כן ניתן להאזין להקלטות המהדורות האחרונות של חלק מהתוכניות. גם גלי צה"ל משדרים שידור ישיר באינטרנט.

חלק מתוכניות הרדיו בשידור הציבורי בישראל מחזיקות דף לעוקבים ברשתות חברתיות באינטרנט.

שרותי שידור ציבורי בעולם מקיימים צורות שידור מקוונות נוספות:

  • ארכיונים מקוונים של תוכניות רדיו וטלוויזיה ששודרו בעבר, הניתנות להורדה חינם, שניתן להקשיב להן ישירות באינטרנט או כפודקאסטים (כך בספרד, אנגליה ובארצות הברית)
  • מנויי RSS לתוכניות שונות (כך באנגליה, ספרד ובפינלנד).

מימון פרטי חלקי של השידור הציבורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מידת אי התלות המסחרית של השידור הציבורי שונה ממדינה למדינה, בהתאם לכמות ואופי הפרסומות המותרות בהן. בעולם נהוגות צורות שונות של מימון פרטי לשידור הציבורי:

תשדירי חסות מסחרית לשידורים ככלל או לתוכניות מסוימות. כאשר יש מימון מסחרי של תוכניות ספציפיות, כנהוג בשידור הציבורי בארצות הברית, גדל החשש להטייה של התוכן בהתאם לאינטרסים זרים. תשדירי חסות הם מאופקים ולא מכילים עידוד לביצוע רכישה.

תשדירי פרסומת ישירים, הכוללים סיסמאות ועידוד לביצוע רכישות.

אירועי התרמה כדוגמת השירותרום לעידוד תרומות מהציבור לצורך תמיכה בשידור הציבורי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]