שנה ללא קיץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טמבורה
מיקום שנת 1816 במינימום דלטון
חריגה בטמפרטורות באירופה בחורף 1816 ביחס לשנים 1971–2000

שנה ללא קיץ הוא כינוי שניתן לשנת 1816, בה נוצר חורף געשי כתוצאה מהתפרצות עזה של הר הגעש טמבורה באי סומבאווה שבאינדונזיה, אז חלק מאיי הודו המזרחית ההולנדית.

גורמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההתפרצות הפליניאנית שהתרחשה בטמבורה באפריל 1815 חושבה כדרגה 7VEI במדד התפרצות געשית ונחשבת להתפרצות-על שעוצמתה הוערכה ב-800 מגטון. שיאה של ההתפרצות חל ב-10 באפריל,‏[1] במהלכו התרומם מהר הגעש עמוד התפרצות בגובה 43 קילומטרים‏[2] ונפלטו פומיס, אפר געשי וזרמים פירוקלסטיים חמים שזרמו מפסגת הר הגעש אל הים. מיליוני טונות של טפרה שהתפזרו באטמוספירה גרמו להחזרת קרינת השמש, להתקררות עולמית ולשינוי מזג אוויר קיצוניים בחלקים נרחבים של כדור הארץ.

בנוסף, בעת ההתפרצות פלט הר הגעש כמות עצומה של גזים געשיים וגופרית, שכאשר הגיעה לאטמוספירה יצרה חומצה גופריתית, שהחזירה אף היא את קרני השמש.

גורם נוסף למזג האוויר הקר במיוחד היה שפל חסר-תקדים בעת המודרנית של פעילות שמש. שפל זה מכונה מינימום דלטון על שם המטאורולוג האנגלי ג'ון דלטון.

השפעה עולמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברחבי העולם התרחשה צניחה של עד 3 מעלות צלזיוס[3][4] בטמפרטורה הממוצעת. ברחבי העולם דווחו תופעות יוצאות דופן, גל כפור קיצוני באמצע הקיץ במדינת ניו יורק, שלג בניו אינגלנד במהלך חודש יוני, ועוד. מזג האוויר הקיצוני פגע ביבולים, גרם לרעב ועודד הגירה. 1816 הייתה השנה הקרה ביותר במאה ה-19, ואחת מעשר השנים הקרות ביותר בהיסטוריה.

בהודו מתו מאות אלפי בני אדם ברעב, ואף יש הטוענים כי הפגיעה ביבולים באותה שנה בניו אינגלנד, שגרמה להגירה המונית לעבר המערב התיכון, נגרמה אף היא מהתפרצות הר הגעש. מעריכים כי מספר מקרי התמותה באירופה באותה שנה (200,000) היה כפול מן הממוצע. בנוסף, התפרצות מגפת הטיפוס באירלנד הוחרפה בגלל הרעב שהתחולל והפילה כ-100,000 חללים.

השפעות תרבותיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

טרנר: "תעלת שיצ'סטר"

בחודש יולי של "השנה ללא קיץ" ובהשראת אירועים אלה כתב לורד ביירון את הפואמה "חשכה",‏[5] שייתכן והיוותה השראה ל"שקיעה" של אייזק אסימוב.‏[6]

את השינוי באטמוספירה בעקבות התפרצות טמבורה היטיב לתאר ויליאם טרנר בציור משנת 1828 של תעלת שיצ'סטר בסאסקס, המדגיש את הגוונים הצהובים של השמים לאחר התפרצות הר הגעש.

שיר אודות שנה זו בשם "1816, השנה ללא קיץ" מופיע באלבום Oh Perilous World משנת 2007 של להקת הרוק רספוטינה (Rasputina).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Encyclopedia of Volcanoes, Academic Press, 1999, ISBN-10 0-12-643140-X

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Encyclopedia of Volcanoes", עמ' 10
  2. ^ "Encyclopedia of Volcanoes", עמ' 265
  3. ^ הר הגעש טמבורה באינדונזיה
  4. ^ "Encyclopedia of Volcanoes", עמ' 11
  5. ^ "חשכה", לורד ביירון
  6. ^ השפעת "חשכה" על "שקיעה"