המאה ה-6 לפנה"ס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף 560 לפנה"ס)
מאות:

המאה ה-7 לפנה"ס  •  המאה ה-6 לפנה"ס  •  המאה ה-5 לפנה"ס


עשורים:

510-519 לפנה"ס  •  500-509 לפנה"ס  •  490-499 לפנה"ס

המאה השישית לפנה"ס היא התקופה שהחלה בשנת 600 לפני הספירה והסתיימה בשנת 501 לפני הספירה. זוהי המאה השישית לפני תחילת הספירה הנוצרית.

במאה השישית לפני הספירה חל מהפך עצום במחשבה האנושית בכל העולם, מהפך שהשפעתו ניכרת מאוד עד היום.

שינויים מדיניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במזרח התיכון - המחצית הראשונה של המאה מתאפיינת בהגדלת השפעתה של האימפריה הבבלית החדשה לאחר ניצחונה על האימפריה האשורית החדשה. בשנת 586 לפנה"ס נחרבה ממלכת יהודה על ידי הבבלים.

האימפריה הפרסית האחמאנית בשיאה

באמצא המאה -6 לספירה הקים "כורש הגדול" את האימפריה הפרסית במהלך כיבושים מהיר והשתלט על ממלכת מדי, על האימפריה הבבלית. זו היתה האימפירה הגדולה ביותר עד לתקופתה והיא חלשה על כל אזור איראן המודרנית, מסופוטמיה, צפון המזרח התיכון, הלבנט, אסיה הקטנה ומצרים העתיקה שטח זה מהווה את כלל השטח של האימפריות הממלכות החזקות שהיו באזור המזרח התיכון מזה אלפי שנים.

ממלכת קרתגו הרחיבה את השליטה במערב ים התיכון.

פיתוחים בתחום המחשבה המדינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

גליל כורש, מאמצע המאה ה-6 לפני הספירה, נחשב למסמך זכויות האדם הראשון בהיסטוריה
גליל כורש, מאמצע המאה ה-6 לפני הספירה, נחשב למסמך זכויות האדם הראשון בהיסטוריה

עם כיבוש בבל פרסם כורש הגדול את גליל כורש שהעניק זכיות לבבלים תחת שליטתו. המסמך העניק זכויות אדם כמו שחרור העבדים חופש דת ושוויון אתני. המסמך נחשב מסמך זכויות האדם הראשון בהיסטוריה.[1] בהמשך, הרעיונות במסמך התפשטו מהאימפריה הפרסית לממלכות שכנות בינהן הודו, יוון ורומא וסייע לקדם מושגים כמו "משפט הטבע".[1] בתקופה המודרנית תורגם המסמך לכל-6 השפות הרשמיות של ארגון האומות המאוחדות, כאשר הוראות בו מקבילות לארבעת הסעיפים הראשונים של ההכרזה האוניברסלית בדבר זכויות האדם. [1]

תרשים הרפורמות של קלייסתנס תחילת הדמוקרטיה האתונאית והדמוקרטיה בכלל

לקראת שלהי המאה, בשנת 508 לפני הספירה קיים קלייסתנס את "הרפורמות של קלייסתנס" ובכך יצר את היסודות לדמוקרטיה האתונאית ולדמוקרטיה בכלל.

התפתחות בתחומי חקר הטבע, פילוסופיה ודת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוון העתיקה - תחילת הפילוסופיה המערבית עם תאלס, ראשון הפילוסופים המוכרים לנו. יש הרואים בו את מי שהניח היסודות לפיתוח השיטה המדעית בגלל שלראשונה ניתן הסבר לפעילות העולם באמצעות כוחות טבע וללא אלים או הסבר על טבעי אחר. [2]

גלגל הדהרמה המסמל את הדרך המתומנת האצילה, אחד המושגים המרכזיים בבודהיזם

בהודו - סידהרתה גאוטמה מייסד את הבודהיזם. לפי המסורת בודהה ניסח את מהות תורתו במילים "הדרך לשחרור מסבל". הוא נמנע מלעסוק בשאלות מטאפיזיות ובנושאים שאינם קשורים ישירות לשחרור האדם מסבל. חלק ניכר מתורתו עוסק בתשתית הפסיכולוגית שעומדת בבסיס הסבל שחווים בני האדם, ובדרך המעשית להשתחרר מסבל זה. בשונה מדתות אחרות, הבודהיזם אינו מבוסס על אמונה, ומעודד את הפרט לפתח חכמת-אמת ("פאניה") דרך התנסות ישירה. מסיבה זו, הבודהיזם איננו פילוסופיה או דת במשמעותן המסורתית, אלא דרך חיים.

מאהאווירה מייסד בהודו את הג'ייניזם. יצירתם של שני הזרמים מושפעת מתמורות בחברה של דרום אסיה של התכחשות למסורות הישנות, ומגבירה את תמורות אלו[3]. שני הזרמים נוסדו כאלטרנטיבה ל"אדְוַאיְטַה וֵדַנְטַה" (אנ') שהייתה התורה הוודית המרכזית בהודו בתקופת היווסדן, ומשתמשות במושגים דומים השאולים מתורה זו (לדוגמה קארמה, דהרמה ונירוואנה). הבודהיזם נקט בגישה לפיה כל בני האדם מסוגלים להגיע להארה, בניגוד לאדואיטה לפיה רק הברהמינים, בני הווארנה העליונה מסוגלים לכך, בעוד הג'ייניזם נקט בגישה מחמירה אף יותר מהאדואיטה לפיה רק נזירים ג'יינים הנמנעים באופן מוחלט מצבירת קארמה שלילית מסוגלים להגיע להארה.

בסין - קונפוציוס מייסד את תורתו קונפוציאניזם "אסכולת המלומדים" שהיא פילוסופיה ומערכת ערכים, והפכה לסוג של דת מדינה בסין. לאו דזה מייסד את הדאואיזם - פילוסופיה, דת ותנועה רוחנית . הדאואיזם נחשב לאחת משלוש מערכות האמונה הסיניות העיקריות יחד עם הבודהיזם והקונפוציאניזם.

המונותאיזם היהודי מתפתח עם הנביאים הגדולים יחזקאל וירמיהו.

בפרס נוסדת דת זרתוסטרה.

היבטים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שור הבר הפסיק להתקיים בשטחה של ישראל.

ערים חדשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירועים בולטים בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אישים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אישים בולטים ביהדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא המאה ה-6 לפנה"ס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]