מרדכי היהודי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "מרדכי" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו מרדכי (פירושונים).
מרדכי מסרב להשתחוות מול שיירתו של המן. פול לירוי, 1884
מרדכי ואסתר, ציור מאת ארט דה חלדר
אתר קבר מרדכי ואסתר באיראן, שבו קבורים, על פי המסורת, אסתר המלכה ומרדכי היהודי
ציון קברם של אסתר ומרדכי היהודי בנחל צבעון בגליל העליון

מָרְדֳּכַי[1] הַיְּהוּדִי הוא דמות מקראית ומגיבוריה הראשיים של מגילת אסתר. הוא בן דודה של אסתר המלכה[3]. מרדכי שירת בחצר המלך הפרסי אחשוורוש, כנראה כשופט[4], ושם נקלע לסכסוך עם המן[5] כאשר יזם המן טבח מתוכנן ביהודי ממלכת פרס. מרדכי ביקש מאסתר לפנות למלך אחשוורוש על מנת לסכל את מזימתו של המן, והיהודים ניצלו. לאחר תלייתו של המן תפס מרדכי את מקומו כמשנה למלך אחשוורוש.

קבר מרדכי ואסתר נמצא, על פי המסורת היהודית והמוסלמית, בעיר המדאן שבאיראן; ואולם, גם בגליל, סמוך לקיבוץ ברעם, נמצא קבר המזוהה כקבר מרדכי היהודי ואסתר המלכה.

זיהויו[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי המסופר במשנה[6], מרדכי היה נקרא גם פתחיה, על שם בקיאותו בשבעים לשון, והוא פתחיה שהיה ממונה על קרבנות העוף בבית המקדש.

בתלמוד הבבלי[7] ביארו שזאת היא גם הסיבה שבשלה הוא מכונה בספר עזרא[8] "מָרְדֳּכַי בִּלְשָׁן", מפני שהוא היה "בייל לישני".

השם "מרדכי" הוא כנראה שם בבלי, ויש המשערים שמקורו הוא בשם האל הבבלי הראשי מרדוך[9].

רקע היסטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתעודה שהתגלתה מימי חשיארש הראשון, המזוהה עם אחשוורוש, מוזכר גזבר הממלכה בשם מרדוכּה - שם המזכיר את שמו של מרדכי, שלפי המגילה מונה למשנה למלך אחשוורוש.

השינוי במעמדו של מרדכי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת המגילה[10] מתואר מרדכי כשופט, "יושב בשער"[11]. לאחר שאחשורוש מצווה לתלות את המן, מתמנה מרדכי למחליפו[12], ובכך הופך מרדכי לאחד מבכירי שריו של אחשורוש. בסוף המגילה מתואר מרדכי כמשנה למלך אחשורוש[13].

ייחוסו[עריכת קוד מקור | עריכה]

באסתר, ב', ה' מוזכר ייחוסו של מרדכי כ"מָרְדֳּכַי בֶּן יָאִיר בֶּן שִׁמְעִי בֶּן קִישׁ אִישׁ יְמִינִי", כלומר משבט בנימין (וחז"ל דרשו דרשות נוספות במשמעות הייחוס לבנימין[14]). מסופר שגלה בגלות יכניה. בילקוט שמעוני[15] מוסבר שבין שמעי לקיש אבי שאול המלך היו דורות רבים, וייחוסו מתואר כך: "יאיר בן שמעי בן בענא בן מוצא בן אלה בן מפיבשת בן יהונתן בן שאול בן קיש בן אביאל בן צרור בן בכורת בן אפיח בן שחריה בן עזריה בן שוקק בן מיכאל בן אלילאל בן עמיהוד בן שפטיה בן פתואל בן פיתן בן מלוך בן ירובעל בן חנניה בן זבדי בן שמריה בן זכריה בן מרימות בן חושם בן שחריה בן אצבעון בן עזריה בן גרא בן בלע בן בנימין בן יעקב."

התלמוד מסביר שהכינוי "היהודי", שמשמעותו משבט יהודה, נובע מכך שאמו הייתה משבט זה[14]. שיטה נוספת מסבירה שמרדכי היה משבט בנימין, אך גלה עם שבט יהודה - ולכן מכונה מרדכי "היהודי"[16].

על פי התלמוד מרדכי נמנה בין דייני הכנסת הגדולה שישבה בירושלים, לאחר עלייתו של מרדכי עם עולי זרובבל בימי כורש מלך פרס[17], ואף לאחר ששב לגולה המשיך להיות בקשר עימם וקבע בעזרתם את ימי הפורים לימי חג לדורות[18].

בספר עזרא[19] נזכר אדם בשם מרדכי בין שבי הגולה: "וְאֵלֶּה בְּנֵי הַמְּדִינָה הָעֹלִים מִשְּׁבִי הַגּוֹלָה אֲשֶׁר הֶגְלָה נְבוּכַדְנֶצַּר מֶלֶךְ בָּבֶל לְבָבֶל, וַיָּשׁוּבוּ לִירוּשָׁלִַם וִיהוּדָה אִישׁ לְעִירוֹ. אֲשֶׁר בָּאוּ עִם זְרֻבָּבֶל יֵשׁוּעַ נְחֶמְיָה שְׂרָיָה רְעֵלָיָה מָרְדֳּכַי בִּלְשָׁן מִסְפָּר בִּגְוַי רְחוּם בַּעֲנָה, מִסְפַּר אַנְשֵׁי עַם יִשְׂרָאֵל." חז"ל קראו את המילים "מרדכי בִּלשן" כמתייחסות לאדם אחד ולא לשניים, וזיהו אותו עם מרדכי היהודי[20]. את המילה בלשן דרשו, בין השאר, ככינוי שניתן למרדכי על שם שהיה יודע שבעים לשון (בנוטריקון: בשבעים לשון) או על שם שהיה בולל לשונות ודורשם (שהיה דורש את משמעות המילים)[21].

התלמוד[22] מצא רמז לשמו בפסוק "וְאַתָּה קַח לְךָ בְּשָׂמִים רֹאשׁ מָר דְּרוֹר"[23], המתורגם לארמית כ"מרי דכי"[24].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ לפי המסורה הניקוד על האות ד הוא חטף קמץ, אך מקובל בלשון המדוברת לבטא מָרְדְּכַי עם שווא נע. פירוט נוסף בנושא מתוך אתר האקדמיה ללשון העברית.
 2. ^ על הפסוק מגילת אסתר, פרק ב', פסוק ז'
 3. ^ ההנחה הרווחת לפי אסתר הייתה אחייניתו, מקורה בתרגום שני[2]
 4. ^ הפסוק באסתר ב' אומר "מרדכי יושב בשער המלך", כשבמקרא יושב בשער הכוונה לדיין־שופט, כמובא בקישורים חיצוניים
 5. ^ שהמדרש (מובא במסכת מגילה ט"ו, ע"א) מתאר אותו כעבדו של מרדכי לפני התקופה המדוברת במגילה
 6. ^ מסכת שקלים, פרק ה', משנה א'.
 7. ^ מסכת מנחות, דף ס"ה, עמוד א'.
 8. ^ עזרא, ב', ב'.
 9. ^ מקור: http://hebrew-academy.org.il/2012/03/05/מרדכי-על-ניקוד-השם-במגילה/
 10. ^ אסתר, ב'
 11. ^ יושב בשער, בקישורים חיצוניים
 12. ^ אסתר, ח', ב'
 13. ^ אסתר, י', ג'
 14. ^ 14.0 14.1 מסכת מגילה, דף י"ב, עמוד ב'
 15. ^ ילקוט שמעוני רמז תתרנ"ג
 16. ^ רש"י ואבן עזרא על אסתר ב', ה'.
 17. ^ בבלי מגילה י"ג, ע"ב; ט"ז, ע"ב
 18. ^ בבלי מגילה ב', ע"א; ז', ע"א
 19. ^ עזרא, ב', א'-ב'
 20. ^ בבלי מגילה ט"ז, ע"ב
 21. ^ ממדרש שם זה התגלגלו המונחים בַּלשן ובלשנות בלשון ימינו
 22. ^ מגילה י', ע"ב
 23. ^ שמות, ל', כ"ג
 24. ^ בתרגום אונקלוס הגרסה היא "מריא דכיא"