אברהם כהאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אברהם כהאן, 1937

אברהם (אייב) כהאןיידיש: אב. קאַהאַן; באנגלית: Abraham "Abe" Cahan;‏ 7 ביולי 186031 באוגוסט 1951) היה סופר, עורך, עיתונאי ומנהיג פועלים יהודי-אמריקאי ממוצא ליטאי.

תולדות חייו ופועלו[עריכת קוד מקור | עריכה]

כהאן נולד בשנת 1860 בעיירה פּוֹדְברזה שבפלך וילנה[1] של האימפריה הרוסית (כיום בליטא) למשפחה יהודית אורתודוקסית. סבו היה רב בוִוידז, ויטבסק, ואביו היה מורה לעברית ולתלמוד. משפחתו האדוקה עקרה בשנת 1866 לווילנה, ושם קיבל כהאן חינוך בדרכו לרבנות. ואולם אברהם עצמו נמשך להשכלה החילונית, למד בעצמו בחשאי את השפה הרוסית, ולבסוף שכנע את הוריו לשולחו ב-1878 לסמינר למורים של וילנה, שם סיים את לימודיו ב-1881. באותה שנה התמנה כהאן למורה בבית-ספר יהודי ממשלתי בעיירה השכנה וֶלִיז' (Велиж); אך ביקור של המשטרה המקומית בביתו, שלו זכה עקב קשריו עם גורמים מהפכניים, הביאו לברוח מן המדינה.

ב-1881 היגר כהאן לארצות הברית, במטרה לברוח מגל המעצרים ששטף את רוסיה בעקבות ההתנקשות בצאר אלכסנדר השני. כתום שינויים ותהפוכות, הגיע לניו יורק בחודש יוני 1882. כהאן, שהיה סוציאליסט נלהב עוד ברוסיה, הקדיש כל דקה שבה היה פנוי מעבודתו ומלימודיו להפיץ את רעיונותיו בקרב הפועלים היהודים בעיר; וכך נעשה לחלוץ מנהיגי הפועלים הסוציאליסטיים בקרב הקהילה והיה לראשון שנשא נאומים סוציאליסטיים ביידיש בארצות הברית. כהאן ייסד, ערך או השתתף כמעט בכל העיתונים הסוציאליסטיים שהתפרסמו באמריקה בשפה זו. הוא מילא תפקידים שונים באיגודי הפועלים – החל בתפקיד מפקח על סניפים מקומיים ובא-כוחם של הפועלים בפני בעלי ההון, וכלה בתפקיד ציר באינטרנציונל השני בבריסל. הוא היה העורך-המייסד של העיתון היידי פֿאָרווערטס, שתפוצתו ב-1924 הגיעה לכרבע מיליון קוראים – ובכך היה לעיתון הלא-אנגלי המצליח ביותר בארצות הברית, ולעיתון היידי המוביל בעולם כולו.

כהאן השתלט על השפה האנגלית עד מהרה, וארבע שנים לאחר הגעתו לניו יורק כבר לימד מהגרים בקורסי ערב. בהמשך החל לכתוב לעיתון ה-Sun של ניו יורק, כמו גם לעיתונים נוספים בשפה האנגלית, והועסק במשך שנים מספר בעיתון Commercial Advertiser.

בעוד שיצירתו ביידיש הוגבלה בעיקר לתחום התעמולה, יצירתו הספרותית באנגלית הייתה תיאורית בעיקרה; ספק אם היה מי שהשתווה לו בארצות הברית בתיאור ה"גטו" היהודי-ניו־יורקי שבו חי ופעל במשך למעלה מעשרים שנה. סיפור הראשון פרי עטו, A Providential Match, יצא לאור בספר Short Stories ב-1895.

הרומן הראשון שלו, Yekl: A Tale of the New York Ghetto, יצא לאור ב-1896 (וכשמונים שנה מאוחר יותר, ב-1975, היה עתיד לצאת לאקרנים כסרט – "Hester Street"). התיאור הגרפי של המהגר היהודי-רוסי ש"התאמרקן" משך אליו תשומת-לב רבה, וזכה לביקורות אוהדות הן בתקשורת האמריקנית והן בזו הבריטית. ויליאם דין הוולס (W.D. Howells) השווה (בעיתון New York World,‏ 26 ביולי 1896) את יצירתו של כהאן לזו של סטיבן קריין (Stephen Crane), וחזה לו עתיד ספרותי מזהיר. ספרו הבא של כהאן, The Imported Bridegroom, and Other Stories‏ (1898) זכה גם הוא לביקורת טובה בקרב מבקרי הספרות בעיתונים השונים. מבין פרסומיו הקצרים יותר, בולטת הכתבה אודות היהודים-הרוסיים בארצות הברית, שנדפסה בעיתון "The Atlantic Monthly" בחודש יולי 1898. יצירה חשובה נוספת מפרי עטו, The Rise of David Levinsky (אנ'), יצאה לאור ב-1917.

בנוסף כתב כהאן אוטוביוגרפיה בת חמישה כרכים בשפה היידית, שכותרתה "בלעטער פון מיין לעבן" (Bleter fun mayn Leben; יידיש: "דפים מחיי"). שלושת הכרכים הראשונים תורגמו לאנגלית תחת הכותרת "The Education of Abraham Cahan".

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • יעקב גולדשטיין, פולמוס קהן (1925–1926): הציונות וארץ-ישראל בהגותם של הסוציאליסטים היהודים בארצות-הברית, ירושלים: מרכז דינור, 1999.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכתביו[עריכת קוד מקור | עריכה]

על כהאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כ-30 ק"מ מצפון לווילנה; ביידיש: פּאָדבערעזע; כיום Paberžė; ראו גם Paberže, באתר Jewish Gen (באנגלית)