משרד המודיעין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
משרד המודיעין
Ministry of Intelligence Services.png
תחום שיפוט ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הקמה 6 במאי 2009[1]
ממשלה ממשלת ישראל ישראלישראל
שר/ה אלי כהן
תאריך כניסה 17 במאי 2020
מנכ"ל/ית חגי צוריאל
שמות קודמים המשרד לענייני מודיעין
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

משרד המודיעין הוא משרד ממשלתי הפועל במסגרת ממשלת ישראל בענייני מודיעין ומשתף פעולה עם משרד ראש הממשלה, המטה לביטחון לאומי, אמ"ן, צה"ל, המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, שירות הביטחון הכללי (שב"כ) והמרכז למחקר מדיני (ממ"ד) במשרד החוץ, אף שאף אחד מהארגונים הנ"ל אינם כפופים לו. בראש המשרד עומד השר אלי כהן ומנכ"ל המשרד הוא חגי צוריאל.

יחסי מודיעין-קברניט בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר ועדות הצביעו על פערים ביכולתו של ראש ממשלת ישראל להתמודד לבדו עם אתגרי המודיעין נוכח המבנה הייחודי של קהילת המודיעין בישראל, בו גופי המודיעין כפופים למשרדים שונים ביניהם - משרד ראש הממשלה, משרד הביטחון וצה"ל, משרד לביטחון פנים(משטרה) ומשרד החוץ. לצד המזכיר הצבאי של ראש הממשלה פועל העוזר לענייני מודיעין של המזכיר הצבאי, שמרבית עיסוקו הוא בהבנת המידע המודיעיני ובהנגשתו למקבל ההחלטות.

במסגרת צעדים לשיפור תפקוד הדרג המדיני בהכרעות מדיניות-ביטחוניות הציעו ועדות על הקמת גוף ייעודי הכפוף לממשלה, אשר יהיה אחראי על בקרה וטיפול באתגרי הביטחון הלאומי וכן בשליטה ובתכלול של גופי המודיעין השונים:

 • ועדת ידין-שרף - ועדה לבחינת חלוקת האחריות בתוך קהילת המודיעין הישראלית שהתקיימה בשנת 1963. אחת מהמלצותיה היא מינוי יועץ מיוחד לענייני מודיעין שיסייע לראש הממשלה, וירכז את המעקב אחר פעילות השירותים החשאיים והערכתם.
 • ועדת אגרנט - לאחר מלחמת יום הכיפורים (1973). בדו"ח המליצה על מינוי יועץ לענייני מודיעין לראש הממשלה, שלא יהיה איש צבא סדיר ולידו להפעיל צוות קטן, כדי לאפשר לראש הממשלה להעריך בצורה עצמאית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשרד לענייני מודיעין הוקם ב-6 במאי 2009[1].

המשרד עוסק בענייני מודיעין, אך אף אחד מהגופים העוסקים בנושא לא הוכפפו אליו: שירות הביטחון הכללי ו"המוסד" כפופים למשרד ראש הממשלה, ואמ"ן פועל במסגרת צה"ל, הכפוף למשרד הביטחון. גוף מודיעין נוסף, המרכז למחקר מדיני, פועל במסגרת משרד החוץ.

עד 2015 השר היה ממונה על התנהלות הוועדה לאנרגיה אטומית[2].

ב-30 בנובמבר 2014 החליטה הממשלה לאחד את המשרד לענייני מודיעין ואת המשרד לנושאים אסטרטגיים למשרד אחד שייקרא משרד המודיעין[3].

במאי 2015 החליטה הממשלה לפרק את משרד המודיעין לשני משרדים, המשרד לנושאים אסטרטגיים ומשרד המודיעין[4].

מבנה ארגוני ותפקידיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון ל-2018 המשרד כולל 21 תקנים[5].

 • שר המודיעין ומטה השר
 • המנהל הכללי ולשכתו
 • אגפי המשרד:
  • אגף מחקר[6] - אחראי להפקת עדכוני מודיעין עיתיים מסווגים וגלויים במגמה להפנות זרקור לסוגיות בולטות ומגמות מתפתחות במערכת המדינית-ביטחונית. בתוך כך האגף מוביל פרויקט לסריקת האופק "שתכליתו זיהוי מוקדם של 'אותות חלשים' ו'מגמות מבצבצות' בעולם ובאזור".[7] במקביל עוסק בהפקת מודיעין לאומי-אזרחי להשתלבות אזרחית וכלכלית באזור המזרח התיכון.
  • אגף מדיניות[8] - האגף אחראי על ריכוז עבודות מטה בתחומים המדיניים ביטחוניים, גיבוש ניירות מדיניות, וביצוע הערכות מצב. אמון על מעקב אחר פרויקטים ביטחוניים בעלי חשיבות מיוחדת לשר. בנוסף, אחראי לקידום, לתמיכה וליווי מקצועי של יוזמות המשלבות ממדים גאו-אסטרטגיים, מדיניים-ביטחוניים, כלכליים ותחבורתיים, בראשן יוזמת "מסילות לשלום אזורי", שתכליתה חיבור מדינות המפרץ הפרסי לים התיכון ולמערב דרך ירדן ונמלי ישראל באמצעות רשת רכבות.
  • אגף קשרי מודיעין[9] - אחראי לניהול, פיתוח ותחזוקת הקשרים של השר והמשרד עם קהילת המודיעין, בדגש על השב"כ והמוסד, ועם גורמים מודיעיניים ומודיעיניים-מדיניים זרים בארץ ובחו"ל. האגף גם אחראי לתיאום פגישות עבודה ביקורים וסיורים של השר, המנכ"ל והצוות המקצועי הבכיר של המשרד במטות ארגוני המודיעין, במרחבים ובשטח.
  • אגף קשרי חוץ[10] - ניהול פיתוח ותחזוקה של קשרי חוץ מדיניים ותקשורת באמצעות מפגש עם גורמים מדיניים-ביטחוניים- מודיעיניים בכירים ונציגים זרים בארץ ובחו"ל, תוך קידום עמדותיה ואינטרסיה של מדינת ישראל.
  • אגף פרויקטים[11] - אחראי על ניהול פרויקטים של המשרד ואגפיו, ובכלל זה על ביצוע עבודת המטה, פעילות מול החשבות והייעוץ המשפטי, על ביצוע התיאומים וההתקשרויות הנדרשים לשם קידומם של הפרויקטים השונים, ועל מעקב אחר ביצועם.

שרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר תמונה שם
(תקופת חיים)
מפלגה תחילת כהונה סיום כהונה ממשלה מנכ"ל המשרד
1 Reuven Rivlin receives the report of the Public Committee to Examine the Elections Law, November 2017 (7373) (cropped).jpg דן מרידור

(1947-)

הליכוד 6 במאי 2009 18 במרץ 2013 ממשלת ישראל השלושים ושתיים רון אלדדי
2 יובל שטייניץ.jpg יובל שטייניץ

(1958-)

הליכוד - ישראל ביתנו
הליכוד
18 במרץ 2013 14 במאי 2015 ממשלת ישראל השלושים ושלוש יובל וולמן
הליכוד
רם בן ברק
3 ישראל כץ.jpg ישראל כ"ץ

(1955-)

14 במאי 2015 17 במאי 2020 ממשלת ישראל השלושים וארבע
חגי צוריאל[12]
4
שם תמונה לא עדכני XD
אלי כהן

(1972-)

17 במאי 2020 מכהן ממשלת ישראל השלושים וחמש

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Emblem of Israel.svg אתר המשרד

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]