תחנת הכרמל

(הופנה מהדף חיפה העתיקה)
תחנת הכרמל
المحطة
חזית כנסיית המלאך גבריאל
חזית כנסיית המלאך גבריאל
מידע
עיר חיפה
תאריך ייסוד סוף המאה ה-19
על שם תחנת הרכבת
קואורדינטות 32°49′41″N 34°59′15″E / 32.82805556°N 34.9875°E / 32.82805556; 34.9875
שכונות נוספות בחיפה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
מבט מצפון אל בתי השכונה

תחנת הכרמל, בשמה הערבי "אלמחטה" (المحطة), היא שכונה קטנה במערב חיפה, ממזרח לבת גלים, התחומה כמשולש ששלוש פאותיו הן דרך יפו, רחוב חיל-הים ונמל חיפה ונחצית לאורכה על ידי מסילת החוף.

השכונה, שעד מלחמת העצמאות הייתה מיושבת על ידי ערבים, יושבה עם תום המלחמה על ידי יהודים שהיו קשורים למשטרה ועל ידי עולים חדשים. בשנות ה-50 הרסה חברת הדיור העירונית "שקמונה", כנציגת רשות הפיתוח, חלק מהמבנים, ועם השנים נהרסו מבנים נוספים על מנת לאפשר הנחת מסילת רכבת מקבילה לזו הקיימת וכן ליצור חניונים. בסוף המאה ה-20 התרוקנה השכונה כמעט כליל מתושביה היהודים, ובמקומם באו בעיקר בני כפרי מיעוטים שהיגרו אל חיפה.

חיפה אל-עתיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכת הקברים העתיקה

האתר המשוער שבו התקיימה העיירה המקורית חיפה, שידוע כחיפה אל-עתיקהערבית: "חיפה העתיקה"), נמצא באזור שמדרום למקום שבו ניצב כיום בית החולים רמב"ם, החוף השקט וחלק משכונת בת גלים[1] ועד שכונת תחנת הכרמל (אלמחטה). תחילתו של היישוב כנראה בימי בית שני. מחיפה אל-עתיקה נשארה מערכת מסועפת של קברים חצובים בסלע, כנראה מתקופת בית שני או מהתקופה הרומית, הנמצאת בקרבת בית הקברות הבריטי.

השטח המשתרע מאזור בית החולים רמב"ם ועד תחנת הכרמל נחשב על ידי היסטוריונים כגרעינה של חיפה הקדומה וכמקום שבו החלה ההתיישבות בעיר. כאשר הגיע דאהר אל-עומר לחיפה באמצע המאה ה-18, הוא החליט כי קשה יהיה להגן על המקום ועל כן הרס את כל הבתים ובנה את גרעינה של העיר המודרנית כ-3 ק"מ מזרחית למקום זה, במה שהוא היום כיכר פריז וקריית הממשלה. ליד חיפה אל-עתיקה היה נמל דייגים קטן, וכאשר הרס אל-עומר את הכפר, הוא הרס גם את הנמל ובנה נמל חדש ליד השכונה החדשה שבנה.

לב המערכת בחצר תת-קרקעית, מוקפת עמודים, וממנה יש גישה לאולמות קבורה תת-קרקעיים.

המערכת הוסבה בתקופה מאוחרת יותר לשמש כבור אגירה למים, ולצורך כך טוייחו הקירות.

חלק מהאתר נהרס בראשית שנות ה-50 כחלק מעבודות בנייה ושיפוצים, לאחר מכן בוצעו עבודות שימור על ידי רשות העתיקות. שני מבנים בשכונה מיועדים לשימור (בעוד שאר המבנים שעדיין נותרו מיועדים להריסה). המבנים הם כנסיית סנט גבריאל ובית האבן של משפחת בוטאג'י, משפחה ערבית נוצרית עשירה ממוצא לבנוני/סלוניקאי שבין היתר הייתה בעלת מספר בתי מלון (בהם מלון וינדזור בשדרות בן-גוריון 14–16) .

מתחם בתי הקברות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתחם בתי העלמין שלאורך חלקה המערבי של דרך יפו כולל בתי קברות מתקופות שונות בהיסטוריה של חיפה ומשומר כחלק ממורשתן של אחדות מהקבוצות המרכזיות ביותר בתשתיתה של העיר המודרנית.

המתחם, שרובו ככולו נמצא מצידה הצפוני של דרך יפו בואך הכניסה המערבית לעיר התחתית, מתחיל מעט מזרחה לצומת דולפין ומגיע עד ירכתי המושבה הגרמנית, והוא שוכן בסמיכות לתל חיפה אל-עתיקה, שהוא בעצמו שרידי מערכת-קברים מהתקופה הקדומה. זה לצד זה, נמצאים כאן בית הקברות הצבאי הבריטי, בית קברות טמפלרי ובית הקברות היהודי הישן.

בית הקברות הטמפלרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קברה של אליס אוליפנט

בבית קברות זה (Templerfriedhof) נקברו, בעיקר, תושבי המושבה הגרמנית בחיפה. בית הקברות נפתח ב-1875 (אף כי בשלט הכניסה מצוין אחרת), ועד לפתיחתו נקברו המתים בבית הקברות שליד כנסיית המלאך גבריאל הסמוכה (ליד פסי הרכבת). כרבע מהנקברים בבית הקברות הם ילדים, שחלק מקבריהם נמצאים על יד קיר בית הקברות.

אל המקום הועברה "אבן הסמוניה", מצבה לזכר ראשוני תנועת הטמפלרים בעמק[2].

בבית הקברות טמונות דמויות מפתח מחיי המושבה הגרמנית כגאורג הרדג, יעקב שומאכר, בנו, הדוקטור גוטליב ואשתו מריה (לבית לנגה), פריץ קלר ("מלך הכרמל") אונגר (אשר הלווייתו רבת-המשתתפים והדרג הייתה הפגנת כוח פוליטית של הטמפלרים) ועוד. חלק ממקימיה של המושבה, ככריסטוף הופמן, שעזב ליפו בעקבות הפילוג עם חבריו, אינם קבורים כאן[3].

כמו כן קבורים כאן מספר אנשים שהיו קשורים למושבה אך לא לכת הטמפלרית, בהם הזוג צולינגר, שווייצרי, קונסול גרמניה בחלב ואשתו, וכן אשתו של לורנס אוליפנט, אליס. אליס אוליפנט, שנפטרה בביתה בדלית אל-כרמל (אחרי שחלתה בעת טיול בטבריה)[4], נקברה כאן בתום מסע הלוויה ארוך ורב-משתתפים, כשבעלה שוכב חולה בביתם על ההר. קברה נקבע מחוץ לחלקת הטמפלרים, וברבות הימים היה לגבול (גם סמלי) בין חלקת הטמפלרים לחלקת חללי הוד מלכותה[5].

במרכזו של בית הקברות קבוע אובליסק שמציין את הקורבנות הגרמנים (תושבי המושבה, אך לא רק) במלחמת העולם הראשונה. במרכז האובליסק הצלב הגרמני עם האות W, המציינת את הקיסר וילהלם, ותחתיו הכיתוב: "IHREN IM WELTKRIEG 1914–1918 GEFALLEN MITBURGERN DIE DEUTSCHE KOLONIE HAIFA". בטקס הסרת הלוט מעל המצבה, קרא אברמסון, הנציג הבריטי, קריאה לשלום, בסמליות לדו-קיום המתקיים במתחם בתי הקברות.

בהסכם השילומים נקבע כי בית הקברות יירשם על שמם של הטמפלרים, ומאז הם מתחזקים אותו. כמו כן הועברו אליו מצבותיהם של הטמפלרים מבית לחם הגלילית.

בית העלמין של חללי המלחמה הבריטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – בית הקברות הצבאי הבריטי בחיפה

בית העלמין של החללים הבריטים שנפלו בחיפה במלחמת העולם הראשונה הוקם ומתוחזק על ידי ועדת חבר העמים לקברי מלחמה, והוא מחולק לפי דתות החללים.

בית הקברות האנגליקני[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבט כללי על בית הקברות האנגליקני בחיפה

כאן קבורים בעיקר אזרחים בריטיים, פקידי שלטון ושוטרים. בין המפורסמים ניתן למנות את הבאים:

בית הקברות היהודי הישן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציון קברו של רבי אבדימי דמן חיפה
Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – בית העלמין היהודי הישן של חיפה

יהודי העיר הקדומה, המוזכרת במשנה ובתלמוד, ובהם האמורא רבי אבדימי (שציון קברו מושך אליו מתפללים רבים), וכן יהודים מדורות קדומים, קבורים בבית עלמין זה. בין השנים 1860–1935 הוא שימש כבית העלמין המרכזי עבור יהודי חיפה ונקברו בו רבים ממייסדי היישוב היהודי בעיר ומאישיו הבולטים. ב-2010 הוחל בשיפוץ בית הקברות שהיה מוזנח במשך שנים רבות[13].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תחנת הכרמל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ אלכס כרמל, תולדות חיפה בימי הטורקים, עמוד 13.
 2. ^ בניגוד לרשום בכמה מקומות, המושבה הגרמנית בחיפה לא הייתה ההתיישבות הראשונה של הטמפלרים בארץ, וקדמו לה ניסיונות התיישבות בעמק יזרעאל (ביניהם באזור תמרת).
 3. ^ חלק מיוצאי חלציה של המושבה כגון נכדתו של שומאכר, נלי ובעלה, ובתו של הרדג, קבורים בבית הקברות של הקהילות המשיחיות בחוף הכרמל.
 4. ^ מתוך פורום העוסק במלחמת העולם הראשונה.
 5. ^ לורנס אוליפנט עצמו נקבר בבריטניה ורק אחרי שנים הובאה גופתו לקבורה בארץ.
 6. ^ בעבר נכתב כאן שמדובר באיברהים זורוב - ערבי נוצרי, בן למשפחת רופאים ששימש כרופא המחוז בשנות ה-20 וה-30. ככל הנראה אין זה מדויק אלא מדובר בבן משפחה אחר - סאמי זורוב.
 7. ^ Find A Grave - Sir Arthur Henry Downes.
 8. ^ Find A Grave - Florence Maria Chapman Downes.
 9. ^ Find A Grave - Frederick Roland Studdert Shaw.
 10. ^ ‏Find A Grave - Walter Sydney Shiliter Moffatt.
 11. ^ Find A Grave - John Eskdale Little.
 12. ^ ‏ Find A Grave - William Frederick Sinclair.
 13. ^ עצים במקום קוצים: בית העלמין הישן בחיפה הולך ומשתקם, אתר בחדרי חרדים.