טאקוונדו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף טאיקוונדו)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Taekwondo.svg
טאקוונדו
태권도
Flickr - The U.S. Army - Taekwondo champion.jpg
קרב טאקוונדו (WTF)
ארץ מקור דרום קוריאהFlag of South Korea.svg  דרום קוריאה
מייסד צ'וי הונג הי
ספורט אולימפי משנת 2000 (WTF)
מהלך קרב טאקוונדו, אליפות ישראל 2007, המתחרים לבושים במגנים ושופט מרכזי במדים המורה בידו לקייסו - המשך קרב לאחר הפסק.

טאקוונדוקוריאנית: 태권도, באלפבית פונטי בינלאומי: [tʰɛkwʌndo], בתרגום חופשי: "דרך החיים של הבעיטה והאגרוף") היא אמנות לחימה קוריאנית שמתבססת בעיקר על כוח שנוצר כתוצאה מתנופה של מסת הגוף ומתנועת האגן ושמה דגש פחוּת על כוח ישיר. הטאקוונדו בישראל הוא ענף ספורט פופולרי שהחל בשנת 1977 עם פתיחתו של המועדון הראשון בירושלים על ידי מישל מדר, כיום מנכ"ל ההתאחדות, וכולל היום אלפי ספורטאים, מקצוענים וחובבנים ברחבי הארץ.

בטאקוונדו ישנם שני זרמים עיקריים :

 • WTF (ראשי תיבות של World Taekwon-Do Federation) - טאקוונדו WTF הוא גדול יותר ונפוץ יותר. כמו גם מוכר בזרם הסטנדרטי והעיקרי. זרם זה מוכר בספורט אולימפי.
 • ITF (ראשי תיבות של International Taekwon-do Federation)

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האזכור הראשון לקיום אמנות לחימה קוריאנית התגלה באיורים על תקרת קבר מלפני כ-2300 שנה. באותם ימים התחלק חצי האי ל-3 ממלכות - קוֹגוּריוֹ, פֶּ‏‏קְצֵ‏'ה ושׁילָה. לאורך ההיסטוריה היה נתון חצי האי הקוריאני להתקפות חוזרות ונשנות מצד שכניו ונקרע לגזרים במלחמות אזרחים ממושכות. ממלכת שילה הייתה נתונה להתקפות מצפון וממערב, ובשל מקומה הגאוגרפי אוימה גם על ידי יפן. ההתקפות החוזרות הביאו את אצולת הממלכה להקים קבוצת עלית של לוחמים כדי להגן על הממלכה. הגוף הצבאי הנבחר הזה נקרא ההווארנג דו (או דרך הגבריות הפורחת). במסגרת האימונים הצבאיים למדו אנשי ההווארנג טכניקות שונות לשליטה רוחנית וגופנית מנזירים בודהיסטים.

בזכות ניצחונות ההווארנג על אויביהם אוחד חצי האי הקוריאני תחת דגל ממלכת שילה. לקראת סוף המאה ה-10 הופלה ממלכת שילה בגלל סכסוכים פנימיים ותחתה עלתה לשלטון ממלכת שושלת קוריו (מקור השם קוריאה הוא בשמה של שושלת זו). הישרדות הממלכה הייתה תלויה בקיום צבא חזק, ומשום כך המשיכה הממלכה לעודד שימוש באמנות הלחימה הקוריאנית ואף קבעה כי האימונים באמנות לחימה יהיו חובה על כל הילדים מגיל 6. מסורת זו נמשכה כ-500 שנה, עד לביטול החוק בתקופת ההשכלה בממלכה. בתקופה זו כל פעילות הקשורה באימונים צבאיים או באמנויות לחימה נחשבה בזויה, ומסורת הלחימה נשמרה רק תודות לנזירים בודהיסטים רבים שפרשו אל ההרים והמשיכו לעסוק באמנות הלחימה.

בשנת 1910 כבשה יפן את קוריאה. היפנים חיסלו את מוסד המלוכה והקימו ממשלה שהייתה כפופה למרותם. ההתנגדות הקוריאנית העממית דוכאה באכזריות, ואלפים נרצחו ונפצעו. הקוריאנים הפכו לאזרחים סוג ב' במושבה היפנית החדשה. השפה היפנית הוכרזה השפה הרשמית, נאסר ללמד בבתי הספר את ההיסטוריה של קוריאה, אזרחים הוכרחו לשנות את שמות המשפחה שלהם וחויבו להתפלל במקדשים היפנים. במסגרת הדיכוי היפני חל איסור ללמד ולעסוק באמנויות הלחימה הקוריאניות. קוריאה זכתה לעצמאות בשנת 1945 לאחר כניעת יפן במלחמת העולם השנייה. קוריאה שקעה מיד בשיקום הריסותיה, באיחוד משפחות והחשוב מכל - בהשמדת כל זכר להשפעות היפניות. בין החוזרים לקוריאה היו מאסטרים באמנויות לחימה שגלו ליפן ולמדו שם את אמנויות הלחימה היפניות, ושחיפשו דרך ליישם את הידע שרכשו בדרך קוריאנית מקורית. ברחבי המדינה הוקמו מועדונים שונים שבכל אחד מהם נלמדה אמנות לחימה ייחודית. בשנת 1965 אוחדו רוב השיטות לשיטה אחת שנקראה טאקוונדו (דרך היד והרגל). בשנת 1973 הוקמה ההתאחדות העולמית לטאקוונדו ונערכה אליפות העולם הראשונה בסיאול. בשנת 1988 הוצג הטאקוונדו כספורט ייצוגי באולימפיאדת סיאול ובשנת 2000 באולימפיאדת סידני הוכר הטאקוונדו כספורט אולימפי רשמי.

ארגונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים מספר ארגונים של טאקוונדו. ראשון נוסד ה-(ITF (International Taekwon-do Federation - הפדרציה הבינלאומית לטאיקוון-דו בשנת 1966, הארגון המסורתי יותר, ואחריו ה-(WTF (World Taekwon-Do Federation - הפדרציה העולמית לטאקוונדו בשנת 1973, אשר הארגון הגדול המוכר כענף ספורט רשמי באולימפיאדה. כיום כמעט לכל מדינה בעולם יש התאחדות לטאקוונדו, כולל ישראל. המאמר מתייחס לארגון השני (ה-WTF).

חלקי הטאקוונדו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פוּמסה - נקרא גם במקומות מסוימים קיונים או תבניות (באמנויות לחימה אחרות קאטות) - סדרה של צעדים, התקפות והגנות מול מטרות דמיוניות, אשר מטרתה לתרגל נשימה, ריכוז ובעיקר הגנות והתקפות במגוון מצבים דמיוניים. הפומסות מתרגלות יציבות נכונה, דיוק ביצוע, תרגול נשימה, הכרת מטרה של כל תנועה ובעיטה. קיימים 24 סדרות של פומסות בטאקוונדו, אשר מסמלים את 24 שעות היממה. WTF: ברמות גבוהות יחסית מבודדים חלקים מהפומסה ומתרגלים אותם מול יריב אמיתי. בפומסה יש ביטוי לפן הפילוסופי של לחימת הטאקוונדו אשר אומרת שאין מסיימים מהלך בתנועה הגנתית. ישנם 17 מהלכי פומסה שונים.[1]
 • אושינסול Hosin sool (הגנה עצמית) - בחלק זה מלמדים להתגונן מפני מצבי תקיפה אפשריים כגון: תקיפות של סכין, אגרוף, מקל, חניקה ולעתים אף אקדח מטווח קרוב.
 • קרבות - החלק בו לומדים להילחם, לפי WTF בסגנון חצי מגע לילדים ומגע מלא מגיל 14, לפי ITF:

ילדים עד גיל 9: ללא מגע. ילדים בין הגילאים 9-12: מגע מלא חוץ מהראש ופגיעות בגב. נוער 12+: מגע מלא ללא פגיעות בגב.

קרבות ושיטת הניקוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי החוקים האולימפיים של ה-WTF המנצח בקרבות נקבע על בסיס ניקוד המוענק למשתתפים בזמן נתון. בתחרות רשמית מתחרים שלושה סיבובים, שנמשכים 2 דקות כל אחד, אך לקדטים וילדים נמשכים הסיבובים לרוב פחות זמן. כמו כן במצב של שוויון נקודות בסוף הקרב, ממשיכים לסיבוב "נקודת הזהב" כלומר המתחרה הראשון שזוכה בנקודה, מנצח. לפי החוקים הבינלאומיים של WTF המנצח הוא האדם שבסופו של הקרב צבר יותר נקודות. כמו כן, לפי החוקה בקרב יש אפשרות לבעוט בכל חלקי הגוף אך לא מתחת לחגורה ומאחורי הגוף. אזהרות ניתנות על מכות באחורי הגוף, מכה מתחת לחגורה, מכות בלי שליטה ויציאה מהזירה. 2 אזהרות מצטברות גורם להורדת נקודה למתמודד. ישנן הורדות של נקודה שלמה בבת אחת כאשר המתחרה מבצע מהלך בלתי ספורטיבי, כגון משיכה בשיער, אגרוף בחלקי הגוף האחרים (שאינם מגן הגוף), הפלה לרצפה, בעיטה לאחר עצירת הקרב ועוד.

"נוקאאוט" מתרחש כאשר יריב לא יכול להמשיך את הקרב. לרוב במצבים בהם חוטף היריב בעיטה לראשו או לאזור אחר חוקי. שופט הזירה המרכזי סופר בקוריאנית עד עשר ובזאת מאפשר למתחרה להתעשת מהבעיטה. על המתחרה שחטף את הבעיטה חלה חובת הוכחה כי מצבו תקין להמשך הקרב. את זאת יעשה על ידי קריאת "קיאפ" ושמירת פנים. מצב נוסף בו מתבצע נוקאאוט הוא כאשר המתחרה ממלא את מכסת העבירות שלו (הורדה של 4 נקודות מצטברות).

"נוקדאון" מתרחש כאשר היריב מקבל מכה שמהממת אותו, אך התעשת שמר פנים וקרא "קיאפ" לפני תום העשר שניות המותרות. במצב הזה מקבל המתחרה שבעט נקודה נוספת על היותה אפקטיבית וגרמה ליריב להיות המום.

שיטת הניקוד לפי WTF: בעיטה או אגרוף תקני לבטן - נקודה; בעיטה לראש (אסור מאחורי הראש) - שלוש נקודות; בעיטה בסיבוב- בונוס של נקודה; מכות לראש עם היד אסורות; מותר לדחוף אך ורק בעזרת אגרופים ולתת אגרופים למגן הבטן. על יציאה מהזירה, מכה מתחת לחגורה, פסיביות ונגיעה ברצפה עם איבר גוף מעל גובה הברך השופט יכול להוריד חצי נקודה. וכן על עבירות חמורות כמו מכה מכוונת לפנים, הרמה של אגרוף מעל גובה הכתף וכדומה יכול השופט להוריד נקודה שלמה. לאחר הורדה של ארבע נקודות מפסיד המתחרה אוטומטית.

מגנים ולבוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיוון שהבעיטות בטאקוונדו חזקות מאוד, על המתחרים ללבוש מגנים שבלעדיהם אסור להתחרות. מתחרי ה-WTF מחויבים ללבוש: מגן ראש; מגן גוף (בטן, חזה וגב); מגני ידיים (על האמה); מגני רגליים (על השוק); (בדרך כלל חובה גם מגן שיניים, לגברים מגן אשכים ולנשים מגן מפשעה); מגיני כפות ידיים; ומגיני כפות רגליים.

מכשור אלקטרוני מתקדם: מגינים אלקטרוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל מעונת התחרויות העולמית של 2011, עם כניסתם לתקן ולשימוש שוטף של המגנים האלקטרוניים, מגני כפות הרגליים ומגני הגוף הם רגישים למגע.
אלקטרודות, המובנות בחלקים שונים של מגן כף הרגל ועל מגן הגוף, מאשרות באופן אוטומטי פגיעה של בעיטה במגן הגוף. כאשר מזוהה במערכת האלקטרונית פגיעה במגן הגוף בדרגת כוח מסוימת, (אותה אפשר לווסת ולהתאים ביחס למשקלם של המתחרים, או ביחס לקטגורית המשקל שלפיה הם מקיימים את הקרב, בעזרת "טקוואנצ'יפ") המתחרה שנתן את הבעיטה יזכה בנקודה.

הקרבות בטאקוונדו נערכים על מעין מזרנים מיוחדים על מנת להבטיח את ביטחונם של המתחרים במקרים של נפילות (ובמיוחד נפילות על הראש).

שיפוט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקרבות יש כמה סוגי שופטים (בין ארבעה לחמישה שופטים בסך הכל): שלושה שופטים צדדיים הנמצאים מחוץ לזירה ("שופט פינה")- הם רושמים את הנקודות או מסמנים אותן בעזרת לחצן אלקטרוני. בשיטה האלקטרונית צריכים שניים משלושת השופטים ללחוץ על הלחצן כמעט בו זמנית כדי שתסומן נקודה; שופט מרכזי שנמצא בזירה - במקרה וצריך להוריד חצי נקודה או לתת אזהרה השופט עוצר את הקרב ומסמן למתחרים את החלטתו. בסמכותו של השופט המרכזי גם להחליט על נוקאאוט, נוקדאון, ובעיטות מהממות; כיום ישנם המגנים האלקטרונים אשר על כל בעיטה מספיק חזקה נותנים נקודה, המכשיר עובד על שבב שנמצא גם על המגן שבכף רגלו של המתחרה וגם על מגנו כך שבעיטה עם השוק לא תחשב. שופט שולחן תפקידו לקבל את הערעורים מהמאמנים האישיים שכל ספורטאי רשאי הביא עמו לזירה. למאמנים יש זכות ערעור. במקרה שמאמן רוצה לערער על החלטה שהתקבלה תוך כדי הקרב, הוא מרים כרטיס בצבעו של המתחרה אותו הוא מגבה, ושופט האמצע ניגש אליו ומברר את מקור הערעור. שופט האמצע מביא את הערעור אל שופט השולחן שבודק את אמיתות התלונה בו"וידאו ריפליי". בזירה מותקנות בדרך כלל 2 מצלמות או יותר של "וידאו ריפליי"- מצלמות שתפקידן לצלם את הקרב למקרה הצורך. כאשר מתקבל ערעור, שופט השולחן בודק במצלמות את התלונה. אם התלונה מתבררת כלא נכונה, זכות הערעור של המאמן נפסקת והכרטיס בו מערערים "מוחרם". אם הטענה מתבררת כנכונה, שופט האמצע מתקן את הטעות וכרטיס הערעור מוחזר למאמן.

חגורות ודירוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

רמתם של המתאמנים נקבעת בסדרת מבחנים, כאשר חגורה סביב למותן היא המייצגת את רמתו של לוחם הטקוואנדו. סדר החגורות על פי WTF הוא:

לבן- צהוב- ירוק- כחול- אדום- שחור כאשר מעבר מדרגה אחת לאחרת נעשית על ידי פסים (בחגורה אדומה ומעלה) או בחצאי חגורות, כגון: לבן- צהוב, צהוב וכו' (בשאר החגורות). כאשר המתאמן הגיע לרמה של חגורה אדומה עם שני פסים, מתקיים מבחן חגורות שחורות, שרמתו היא קשה יותר משאר מבחני החגורות, וזאת על-מנת להבחין בין לוחמים מין השורה ללוחמים שעוד מטפסים בסולם הדרגות. המשך העלייה בדירוג לגבי חגורות שחורות מתבצע בשיטת הדאנים, כאשר הדירוג נע בין דאן אחד לדאן תשעה.

החגורות הן:

-לבן

-חצי צהוב חצי לבן

-צהוב

-צהוב עם פס ירוק

-צהוב עם שני פסים ירוקים

-ירוק

-ירוק עם פס כחול

-ירוק עם שני פסים כחולים

-אדום

-אדום עם פס שחור

-אדום עם שני פסים שחורים

-חצי שחור חצי לבן

-שחור דאן 1

-שחור דאן 2

-שחור דאן 3

-שחור דאן 4

-שחור דאן 5

-שחור דאן 6

-שחור דאן 7

-שחור דאן 8

-שחור דאן 9

החלוקה לדיויציות בתחרויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האספקט המרכזי של הטקוואנדו מתקיים על זירת הקרבות, כאשר החלוקה בטאקוונדו WTF מתבצעת על פי חתכי גיל, מין ומשקל. קיימות נבחרת מאסטרס, בוגרים, נוער, קדטים וצעירים שבשפת הטאקוונדו מציינים שלבי גיל שונים (12-14, 15-17, 18-35, 36-45, 46+), ובתחרויות האולימפיות החלוקה מתבצעת כדלקמן:

נשים:

 • 49 ק"ג ומטה
 • 49-57 ק"ג
 • 57-67 ק"ג
 • 67 ק"ג ומעלה

גברים:

 • 58 ק"ג ומטה
 • 58-68 ק"ג
 • 68-80 ק"ג
 • 80 ק"ג ומעלה

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • גל דובנוב-רז, - (1*,2**), יעל משיח-ארזי, - (3***), רקפת אריאלי, - (4****), רענן רז, - (5*****), נעמה קונסטנטיני, - (4****), "גישות לאכילה וירידה במשקל לפני תחרויות בספורטאי טאקוונדו צעירים", הרפואה -עיתון הרפואה של ישראל | מבית ההסתדרות הרפואית בישראל, אייר-סיון תשע"ו, יוני 2016, כרך 155, חוברת 6, עמודים 343-347, (1*) - מירפאת ספורט תזונה אורח חיים בריא, בית החולים אדמונד ולילי ספרא לילדים, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר, רמת-גן. (2**) - הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל אביב. (3***) - הפקולטה לחקלאות מזון וסביבה ע"ש רוברט ה. סמית, האוניברסיטה העברית בירושלים, רחובות. (4****) - המרכז לרפואת ספורט, המחלקה לאורתופדיה, מרכז רפואי אוניברסיטאי הדסה, ירושלים. (5*****) - בית הספר לבריאות הציבור ורפואה קהילתית על שם בראון, האוניברסיטה העברית והדסה, ירושלים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]