סהר וכוכב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף כוכב וסהר)

סהר וכוכבתו מחשב: ☪) הוא שילוב של שני סמלים הנפוצים, כל אחד לחוד, או יחדיו, כסמל של דת האסלאם.

הכוכב והסהר היו הסמלים בדגל האימפריה העות'מאנית ובדגלי מדינות שונות שבאו בעקבותיה: טורקיה, לוב (בין השנים 1951–1969 והחל מ-2011), תוניסיה (החל מ-1956) ואלג'יריה (החל מ-1958). גם בדגלי אזרבייג'ן, פקיסטן, מלזיה ומאוריטניה מופיע הסמל. גרסאות שונות של הסמל מופיעות גם בדגל אוזבקיסטן ובדגל קומורו, וכן בסמל סהרה המערבית, קשמיר ואחרים.

בעולם המערבי קיבל הסמל החל משנות השבעים של המאה ה-20, משמעות של סמל האסלאם. הסמל אומץ בידי ארגוני הלאומיות הערבית, וכן בידי תנועת אומת האסלאם וארגונים אחרים המטיפים לאסלאמיזם.

שימוש היסטורי בסמל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטבע מהאימפריה הסאסאנית - המאה ה-7
ציור בן המאה ה-14 המתאר את חיילי הסולטנות הממלוכית במהלך הקרב על חומס בשנת 1299
קצה הטאג' מאהל מעוטר בכוכב וסהר בגרסה המוגולית

בעבר הרחוק, הסמל שימש עבור המואבים והשומרים, כשהסמל מופיע על בולות עם שמות מואביים. הפרשנות המקובלת היא שהסהר מייצג את אל הירח סין ואת עשתר המיוצגת בדמות הכוכב נוגה.

שילוב הסמלים הגיע למסופוטמיה במאה הראשונה לפני הספירה, ומיתרידטס הראשון, מלך פרתיה הטביע מטבעות עם סמלים אלו, אם כי הקשר לשימוש בידי המואבים והשומרים.

השימוש בשילוב הסמלים באזור נמשך, ושימש את מיתרידטס השישי, מלך פונטוס כחותמו, כשהסהר מייצג אלת ירח מקומית והכוכב את אהורה מזדא (או זאוס היווני). במהלך תקופת האימפריה הסאסאנית נטבעו מטבעות עם שילוב הסמלים.

בימי הביניים השימוש בסמל לא היה משויך לאסלאם ומופיע גם בסמלים נוצריים. תחילת השיוך לאסלאם קשורה עם מסעי הצלב, כשלעיתים צוירו הצבאות המוסלמים כשעל דגליהם הכוכב והסהר.

שאה ג'האן, מלך האימפריה המוגולית, נודע בשימושו בסהר ובכוכב בסמליו, אך הסהר בגרסתו מופנה כלפי מעלה ולא לצידו של הכוכב. כך למשל בקצה הטאג' מהאל מופיע הסמל בצורה זו, כשמקורו מהאימפריה המוגולית.

שימוש בסמלים דומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל אצולה פולני

במדינות שונות נעשה שימוש בסמלים דומים, אך ללא קשר ולרוב עם דמיון רופף בלבד לסמל. כך למשל דגל איי קוקוס נושא סהר וחמשת כוכבי הצלב הדרומי, גם דגל סינגפור נושא סהר וחמשה כוכבים, אך אף הוא ללא קשר לכוכב ולסהר המזרח-תיכוני או לדגל איי קוקוס.

בשלטי אצולה פולניים נעשה שימוש בצורה דומה של הכוכב והסהר, אך כאשר הסהר נמצא מתחת לכוכב ולא לצידו - בדומה לשימוש שנעשה באימפריה המוגולית. אולם אין לכך קשר לשימוש הנעשה בסמל במזרח התיכון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סהר וכוכב בוויקישיתוף