כפר צבי סיטרין

כפר צבי סיטרין
כפר צבי סיטרין.jpg
כפר צבי סיטרין, 2018
מדינה ישראלישראל ישראל
מחוז חיפה
מועצה אזורית חוף הכרמל
גובה ממוצע[1] ‎46 מטר
תאריך ייסוד 1953
סוג יישוב יישוב מוסדי
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2020[1]
  - אוכלוסייה 314 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎-9.5% בשנה
מפת היישובים של מועצה אזורית חוף הכרמל
באדום - בית צבי
בירוק - מיקום בניין המועצה

כפר צבי סיטרין או בית צבי הוא כפר נוער בתחום המועצה האזורית חוף הכרמל. נוסד בשנת 1953 ונקרא על שם צבי סיטרין, ממנהיגי הפועל המזרחי בארצות הברית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תזמורת ישיבת כפר סיטרין, 1964
במרכז הנואם ישראל יצחק גרינץ בחנוכת בית כנסת בכפר סיטרין. באמצע סגן שר הפנים ישראל שלמה בן - מאיר משמאל הרב מרדכי פוגלמן רבה של קריית מוצקין

כפר סיטרין נוסד בשנת 1953 כבית ספר מקצועי דתי, ונקרא על שם צבי (האווארד) סיטרין, בן למשפחה פעילה ומבוססת בחוגי הפועל המזרחי בארצות הברית שתרמה לבניית המוסד[2] לאחר שזה נפטר בצעירותו ממחלה.

עד שנת 2006 הייתה במקום מכללה טכנולוגית שנקראה באנגלית "Technological Yeshiva College", ובעברית "המכללה הטכנולוגית ע"ש צבי סיטרין" או "ישיבת כפר צבי סיטרין".

במככלה היו 5 מגמות

א. טכנאות שיניים

ב. אלקטרוניקה

ג. מכשור ובקרה

ד. מגמת רכב

ה. מגמה ימית

שנים רבות בית הספר נוהל ע"י משפחת בורשטיין.

בית הספר כלל גם פנמיה , ובית מדרש גדול . מעבדות אלקטרוניקה , ומוסך גדול ללימודי רכב.

לבית ספר היו קשרים עם חיל הים ובוגרי מגמה ימית השתלבו בחייל.

בתקופת העלייה בית הספר קלט לא מעט עולים מחבר העמים וגם מאתיופיה.

לא מעט תלמידים יכלו לקבל עזרה במימון הלימודים דרך פרוייקט עליית הנוער , אבל גם דרך משרד החינוך או משרד הרווחה.

המקום הוגדר כישיבה תיכונית והיו בו רק תלמידים ולא תלמידות. למרות שבשנותיו האחרונות היה כבר כבית ספר תיכון מקצועי טכנולוגי דתי לכל דבר.

במסגרת הלימודים תמיד יכל לבחור בתחביבים רבים בנייהם חובב רדיו , בית דגמים של מטוסים ועוד , במקום היתה תחנת רדיו חובבים עם כל הציוד שלה. תלמידים היום לומדים ומתפללים בבית הספר ביום לימודים משעה 07:00 עדל ל 20:00 כל יום.

במקום פעל בית הספר להנדסאים במתכונת י"ג - י"ד. בית הספר פעל מכיתה ט' עד כיתה י"ב ולאחר מכן במתכונת של עתודה טכנולוגית. נסגר בשנת 2007 עקב חוסר הולך ומתמשך בתלמידים.

בית הספר פיתוח לעצמו מערכת ניהול פדגגי של כל מערך התלמידים המורים והמקצועות ואף מערך של ניהול ספריה. התוכנה המיוחדת הזו שהוביל את פיתוחה מנהל התיכון דאז מנחם בורשטיין נמכרה למספר בתי ספר , למשל חב"ד ונחלים, וגם לגוף אקדמי בשינויים מסויימים, האקדמיה לאומנות בצלאל השתמשה בתוכנת מחשוב הסטודנטים שיוצרה בסיטרין במשך הרבה שנים , שהתחילו ב1983.

עם השנים כמות התלמידים המגיעים לבתי ספר במסגרת פנימיה הלך וקטן. מחוסר קידום של הזרם הטכנולוגיה במשרד החינוך חווה בית הספר קשיים פיננסים. וזאת למרות מגמה יוקרתית ומיוחדת כמו טכנאות שיניים.

בשנת 2005 נרכש הכפר על ידי איש העסקים לב לֶבַיֶיב.

בשנת 2018 נפתחה ישיבה גדולה של כיתות י״ג - י״ד.

כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנכ"ל כפר הנוער הוא אברהם קירנברג.

בכפר קיים בית ספר וישיבת "סיטרין" על שם צבי סיטרין, ו"אור אבנר חב"ד" על שם אביו של לבייב, וכן ישיבה לעולים מחבר המדינות במסגרת תוכנית נעל"ה בשיתוף עם שלוחי הרבי מליובאוויטש. סביב המוסדות נבנתה קהילה של חסידי חב"ד המונה כעשרים משפחות, בעיקר של זוגות צעירים ומדריכים העובדים במוסדות.

בנוסף, פועלת המכינה לישיבה (כיתות ז' וח') וישיבה קטנה לנוער חרדי המתקשה במסגרות אחרות, וכן תלמוד תורה לבנים ובית ספר חב"ד לבנות.

בעשורים האחרונים של המאה ה-20 מתקיים בכפר מדי שנה מחנה קיץ של תנועת צעירי אגודת ישראל. במאה ה-21 מקיימת בו תנועת חב"ד בישראל מחנה בשם "קעמפ גן ישראל - ארץ הקודש".

הישיבה התיכונית החרדית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישיבה תיכונית חרדית המשלבת לימודי קודש וחול עם אפשרות לבגרות ברמות שונות.

הישיבה מתנהלת ברוח שיטת חב"ד וכל הצוות התורני משתייך לחסידות. מלבד הלימודים מפעילה הישיבה פעילויות פנאי וחוגים מורחבים. במקום קיים חדר כושר, קיוסק פלייסטיישן וספרייה.

מוסדות הכפר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כפר צבי סיטרין בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 אוכלוסייה ביישובים בעלי 2,000 תושבים ומעלה, ובמועצות האזוריות לפי אומדן סוף פברואר 2022 באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ביישובים פחות מ-2,000 לפי טבלת יישובים של למ"ס נכון לסוף 2020.
  2. ^ עמנואל הראובני, לקסיקון ארץ ישראל, משרד החינוך ומטח, 2010
Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא יישובים בישראל ובנושא חינוך. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.

...