לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "יהויקים"

נוספו 35 בתים ,  לפני שנה
מ
קישורים פנימיים
מ (הוספת קישור לעם הארץ)
מ (קישורים פנימיים)
:"הוֹי בֹּנֶה בֵיתוֹ בְּלֹא־צֶדֶק וַעֲלִיּוֹתָיו בְּלֹא מִשְׁפָּט בְּרֵעֵהוּ יַעֲבֹד חִנָּם וּפֹעֲלוֹ לֹא יִתֶּן־לוֹ. הָאֹמֵר אֶבְנֶה־לִּי בֵּית מִדּוֹת וַעֲלִיּוֹת מְרֻוָּחִים וְקָרַע לוֹ חַלּוֹנָי וְסָפוּן בָּאָרֶז וּמָשׁוֹחַ בַּשָּׁשַׁר. הֲתִמְלֹךְ כִּי אַתָּה מְתַחֲרֶה בָאָרֶז אָבִיךָ הֲלוֹא אָכַל וְשָׁתָה וְעָשָׂה מִשְׁפָּט וּצְדָקָה אָז טוֹב לוֹ. דָּן דִּין־עָנִי וְאֶבְיוֹן אָז טוֹב הֲלוֹא־הִיא הַדַּעַת אֹתִי נְאֻם־ה'. כִּי אֵין עֵינֶיךָ וְלִבְּךָ כִּי אִם־עַל־בִּצְעֶךָ וְעַל דַּם־הַנָּקִי לִשְׁפּוֹךְ וְעַל־הָעֹשֶׁק וְעַל־הַמְּרוּצָה לַעֲשׂוֹת" (יר' כב,יג-יז).
 
גם המחלוקות סביב המדיניות פילגו את העם וחלקו רדף את הנביאים שניבאו בימי ירמיהו, כגון [[אוריהו בן שמעיהו|אוריה]] שנרדף והומת וירמיהו עצמו שנתפס בבית הכלא (יר' כו).
 
[[חז"ל]] במסכת [[מסכת סנהדרין|סנהדרין]] מונים בין רשעות יהויקים את טענתו שאיננו זקוקים ל[[השמש|שמש]] ול[[הירח|ירח]] כיוון שה[[זהב]] יאיר לנו. ישנה [[מחלוקת]] מה פירוש המילים "והנמצא עליו", על פי שיטה אחת הוא חקק שם שמים על אמתו ולפי שיטה שנייה הוא חקק שם [[עבודה זרה]] על אמתו.