יהואחז (מלך יהודה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יהואחז
Jehoahaz of Israel.jpg
איור משנת 1553
לידה 632 לפנה"ס
פטירה המאה ה-7 לפנה"ס
מצרים עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ממלכת יהודה
שושלת בית דוד
תואר מלך יהודה
אב יאשיהו
אם חמוטל בת ירמיהו
מלך יהודה ה-17
תקופת כהונה 609 לפנה"ס609 לפנה"ס
הקודם יאשיהו
הבא יהויקים

יְהוֹאָחָז (גם יוֹאָחָז) היה מלך יהודה (609 לפנה"ס). בספר ירמיהו ודברי הימים מכונה יהואחז בשם "שלום". הוא ביטל את הרפורמה של אביו, יאשיהו (מלכים ב', כ"ג, ל"ב וירמיהו, כ"ב, ט"ו-ט"ז).

חייו המוקדמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יואחז הוא בנו של יאשיהו ושל אשתו חמוטל, בת ירמיהו מלבנה, שמלך על יהודה כ-3 חודשים. הוא נולד ב-633/632 לפנה"ס ושם לידתו היה "שַׁלֻּם" (דברי הימים א', ג', ט"ו). למרות שהיה צעיר בשנתיים מאחיו אליקים, הוא נבחר לרשת את כסאו של אביו בגיל 23, תחת השם יהואחז. הוא כיהן רק שלושה חודשים במלוכה, לפני שהודח בידי פרעה נכו השני (מלכים ב', כ"ג, ל"ג) ונלקח בשבי למצרים.

המלחמה מול מצרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מותו של יאשיהו[עריכת קוד מקור | עריכה]

באביב 609 לפנה"ס, פרעה נכו יצא לעזור לאשורים במלחמה כנגד הבבלים. בעלי הברית ניסו לכבוש את העיר חרן שהייתה בידי הבבלים. כשנכו התקדם לסוריה, הוא נחסם במגידו בידי צבא ממלכת יהודה בהנהגת יאשיהו, שתמך בבבלים. תוך כדי הקרב, יאשיהו נהרג. (מלכים ב', כ"ג, כ"ט ודברי הימים ב', ל"ה, כ'-כ"ד). האשורים והמצרים לא הצליחו לכבוש את חרן ונסוגו לסוריה. הכרוניקה הבבלית טוענת שהקרב נערך מתמוז (יולי-אוגוסט) עד אלול (אוגוסט-ספטמבר). אם כך, יאשיהו נהרג בתמוז, 609 לפנה"ס או חודש לפני כן, כשהמצרים עשו את דרכם לעבר חרן. יהואחז הומלך למלך בחודש תמוז, והודח שלושה חודשים מאוחר יותר, בחודש תשרי. (מלכים ב', כ"ג, ל"א)

מאסרו ומותו של יהואחז[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוך כדי ההתארגנות מחדש בסוריה נכו זימן את יהואחז להגיע לריבלה ואסר אותו. נכו מינה את אחיו הבוגר, אליקים, למלך תחת השם יהויקים. על יהודה הוטל קנס של 100 כיכרות כסף וככר זהב אחת. יהואחז הובא למצרים כאסיר, ושם מת. (מלכים ב', כ"ג, ל"ג-ל"ה ודברי הימים ב', כ"ו, א'-ד').

הבבלים מסיימים את המלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 605 לפנה"ס תקף הצבא הבבלי את המצרים ליד כרכמיש. צבא מצרים נוצח ושרידיו הושמדו ליד העיר חמת. כתוצאה מכך יהודה וירושלים עברו לתחום ההשפעה הבבלי. כאמור, יהואחז הפרו-בבלי הובא למצרים ושם מת ויהויקים הפרו-מצרי נשאר כמלך בירושלים, מה שיביא בהמשך לעימות עם בבל.

מלכי יהודה ושנת עלייתם לכס המלוכה (לפני הספירה)
רחבעם אביה אסא יהושפט יהורם אחזיהו עתליה יהואש אמציה עוזיהו
928 911 908 867 846 843 842 836 798 769
יותם אחז חזקיהו מנשה אמון יאשיהו יהואחז יהויקים יהויכין צדקיהו
758 733 726 698 641 639 609 608 597 596–586


Asereth Haddibberoth.png ערך זה הוא קצרמר בנושא תנ"ך. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.