מסר - המרכז הארצי לסימולציה רפואית

בובות חכמות - סימולטורים מתקדמים הבנויים ממערכות פנאומטיות ומערכות מחשוב מתקדמות. הבובות מגיבות פיזיולוגית לטיפול המוענק להן ונותנות פידבק על כל פרוצדורה, מהקאה ועד תזוזה בעת מתן שוק חשמלי

מסר - המרכז הארצי לסימולציה רפואית הוא מרכז לאומי לאימון ולהדרכה של צוותי רפואה הממוקם במרכז הרפואי שיבא בתל השומר. במסר מתאמנים אנשי מקצועות הרפואה בעזרת סימולציה רפואית והדמיית סביבה רפואית על שיפור מיומנויות קליניות ומיומנויות תקשורת, בתנאים המאפשרים לימוד מטעויות תוך שמירה על בטיחות המטופל.

פעילות המרכז[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסר הוקם בשנת 2001 על ידי פרופסור אמיתי זיו, סגן מנהל במרכז הרפואי שיבא, שנחשף לאימוני סימולציה בעת שירותו כטייס קרב בחיל האוויר וסבר שיש מקום ליישם שיטות דומות של אימון, סימולציה ותחקור בהכשרת צוותי רפואה, נוכח העובדה שאחת הסיבות המכריעות לתמותה במערכות בריאות בעולם היא טעויות אנוש ורשלנות רפואית. המרכז נוסד במטרה לשפר את איכות הטיפול הקליני, לחזק ולחדד היבטים של בטיחות הטיפול ולשפר את עבודת הצוותים הרב-מקצועיים, ובכך ליצור תרבות טיפול בטוחה יותר, אתית והומנית שהמטופל במרכזה.

המרכז בנוי כבית חולים וירטואלי, המשתרע על פני שטח של כ-2400 מ"ר וכולל חדרים המדמים חדרי מרפאה, אשפוז, חדר מיון, טיפול נמרץ וחדרי ניתוח. הסימולציה כוללת שחקנים המגלמים חולים, בובות ממוחשבות המגיבות לטיפול, מאמני משימה וסימולטורים משולבי מציאות מדומה להדרכת פרוצדורות פולשניות. המרכז מצויד במערכות אודיו-ויזואליות לצורכי תחקור ומשוב.

המרכז מפעיל תוכניות אימון רגולטוריות המיועדות לכל מקצועות הבריאות - רופאים, אחיות, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, פרמדיקים, חובשים, רוקחים, ליצנים רפואיים, דיאטנים קליניים ועוד. המתאמנים מגיעים מכלל גופי הבריאות בישראל ובכללם משרד הבריאות, מרכזים רפואיים, קופות החולים, חיל הרפואה ומגן דוד אדום. כמו כן מתאמנים במסר צוותי רפואה הנשלחים להשתלמות ממדינות אחרות, וגם מהרשות הפלסטינית.

במרכז אימונים פרטניים ואימוני צוות. האימונים עוסקים הן בשיפור המיומנויות הקליניות, והן בשיפור המיומנויות התקשורתיות של אנשי הרפואה עם חולים ופצועים, עם בני משפחות מודאגים, ובין אנשי הרפואה עצמם. את מסר מפעיל צוות רב-תחומי בן כ-40 איש, ונכון ל-2016 התאמנו בו למעלה מ-200,000 עובדי מקצועות רפואה ומעל 4,500 בוחנים, מעריכים ומדריכים במקצועות השונים.

המרכז מפרסם מחקרים ומאמרים בנושאי סימולציה רפואית בכתבי עת מקצועיים ישראליים ובינלאומיים, ומוכר עולמית כחלוץ וכמוביל בתחום[1].

מסר הוא מלכ"ר. הגוף השולח את המשתלמים משלם את עלות תוכנית ההדרכה שהם משתתפים בה. הבינוי, הפיתוח וההצטיידות במערכות סימולציה מבוססים על תרומות ומענקי מחקר.

סדנאות סימולציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיומנויות תקשורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

תמונה מתוך סדנה במיומנויות תקשורת עבור רופאים צבאיים. התמונה מציגה תרחיש בנושא אלימות

במסר מתקיימות סדנאות לשיפור המיומנויות האנושיות והתקשורתיות של הצוות הרפואי לצד המיומנויות הקליניות, באמצעות סימולציות ותרחישים. מטרת הסדנאות היא להנחיל שינויי התנהגות תקשורתיים וקליניים בזמן אמת, הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך.

מסר משלב בעבודתו כ-150 שחקנים, ממתבגרים ועד קשישים, שלאחר הדרכה במסר מגלמים את מגוון הדמויות הנוכחות במפגש הרפואי: המטופל, בן המשפחה, איש הצוות והעמית למקצוע. החולים המדומים משתתפים בסימולציות שונות, כגון מסירת בשורה מרה, קבלת הסכמה מדעת, התמודדות עם התנגדות לטיפול, התנצלות על טעות, ואלו מספקות פלטפורמה עשירה ללימוד כישורי התקשורת ולשיפורם.

במהלך הסדנה מקבלים המתאמנים משוב מהמדריכים, מהשחקנים ומהמשתתפים האחרים, המבוסס על תפקודם כפי שנצפה בהקלטת וידאו של הסימולציה.

מיומנויות קליניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרת הסדנאות לפתח מיומנויות קליניות במגמה לצמצם את טעויות האנוש ולשפר את איכות הטיפול במטופל ואת בטיחות הטיפול. בעזרת הסימולטורים העומדים לרשות מסר, כולל התרגול סימולציות רפואיות ממספר סוגים:

  • מודלים ומאמני משימה המאפשרים להתמקד בתרגול של פרוצדורות קליניות רפואיות, ומספקים משוב על איכות הביצוע.
  • סימולטורים מתקדמים (High tech) ואמצעי מציאות מדומה (Virtual Reality) מאפשרים לפתח תרחישים סימולטיביים המאגדים בתוכם מצבים קליניים מורכבים. האימונים מתבצעים בסביבה רפואית מוכרת, המאפשרת לימוד יעיל, מובנה ובטוח. התרגול מתועד ומצולם לצורך תחקור ומשוב מיידי למתאמנים, ומעניק כלים להתמודדות עם סיטואציות דומות בעתיד.

התחקור והמשוב הניתנים בסוף הסימולציות מתמקדים בשיפור היכולות הקליניות של המתאמנים ויכולות הניהול שלהם, באופי עבודת הצוות של המתאמנים, בתקשורת הבין-אישית בין חברי הצוות ובאופי התקשורת שלהם עם המטופלים. המסקנות וההערות הנלמדות בתהליך זה מותאמות לעולם התוכן והסביבה הטבעיים למתאמן.

מסר על גלגלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתוך אימון של טיפול נמרץ עם יחידת מסר על גלגלים

מאז 2013 מפעיל המרכז את "מסר על גלגלים", יחידה ניידת היוצאת לשטח ולזירות הפעילות של צוותים רפואיים ומבצעת במקום אימוני סימולציה תוך שימוש בבובות חכמות, סימולטורים ושחקנים אנושיים, במיקום ובאופן המדמים ככל הניתן תנאי שטח אמיתיים של עבודת צוותי רפואה, ובמקום בו הם פוגשים בפועל את החולה או הפצוע.

בדרך זו מאמן מסר על גלגלים צוותי רפואה מכל בתי החולים בישראל, מרפאות קופות החולים ברחבי הארץ, מסגרות שונות של צוותי רפואה צבאיים וכן סדנאות טראומה לרפואה בקהילה באזורי סיכון.

בחינות והערכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסר פועל בשיתוף פעולה עם המרכז הארצי לבחינות ולהערכה בפיתוח בחינות מיון, רישוי והסמכה למקצועות הבריאות השונים בישראל. שיתופה של מסר מאפשר לבחון כיצד יפעל הנבחן בתנאי אמת וכיצד ינהל את הטיפול במטופל בפועל, מעבר לבחינת הידע התאורטי. פעילות זו מתבצעת במספר נתיבים:

  • פיתוח מבחנים מבוססי סימולציה ועריכתם במסר. במסגרת זו נערכים במסר מבחני שלב ב' בהובלה של איגוד המרדימים, של איגוד רפואה דחופה במבוגרים ובילדים, ורדיותרפיה. בנוסף, בהובלה של מנהל הסיעוד במשרד הבריאות מתקיימים מבחני רישום לכלל האחיות המשתתפות בקורסים העל בסיסיים בישראל. כמו כן, מתקיים מבחן הסמכה לפרמדיקים בהובלת מגן דוד אדום במסגרת זו.
  • השתתפות בצוותי פיתוח או ייעוץ לצוותי פיתוח של מבחנים שאינם נערכים במסר, בעיקר מבחנים בעל פה של איגודי הרופאים. פיתוח המבחן כולל החלטה על מבנה המבחן, על שיטת מתן הציונים ואופן קבלת ההחלטות, פיתוח תחנות מבחן מובנות ופיתוח דף הערכה מובנה התומך בקבלת החלטות מהימנה והוגנת.
  • הכשרת בוחנים. מסר מכשיר את הבוחנים במבחן המיון לרפואה (מור ומירב) ובמבחני הרישום לסיעוד הנערכים במסר. בנוסף מכשיר מסר בוחנים לבחינות בעל פה באיגודי רפואה רבים (א.א.ג., רפואה דחופה, אורתופדיה, כירורגיה של היד ועוד).

מיון מועמדים לבתי ספר לרפואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסר, יחד עם המרכז הארצי לבחינות ולהערכה, הוסמך על ידי בתי הספר לרפואה להקים מרכז הערכה למיון מועמדים ללימודי לרפואה. מדי שנה נבחנים במסר כ-600 מועמדים ללימודים בבתי הספר לרפואה בישראל.

המבחן משלב ריבוי ראיונות מובנים (MMI) ותחנות מבוססות סימולציה המאפשרות להעריך את המועמדים לבתי הספר לרפואה גם על פי משתנים אישיים, שאינם נמדדים בבחינת הבגרות או בבחינות הפסיכומטריות.

שיתופי פעולה בינלאומיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ייעוץ בהקמת מרכזי סימולציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמרכז המוכר כמוביל עולמי בתחום הסימולציה הרפואית, מקיים מסר שיתוף פעולה עם גופי בריאות ברחבי העולם ומייעץ להם בהקמה ובתפעול של מרכזי סימולציה במדינותיהם.

בין המרכזים הרפואיים והאקדמיים שנעזרו במודל של מסר נמנים מאיו קליניק ברוצ'סטר, מינסוטה, קליבלנד קליניק והמרכז הרפואי של אוניברסיטת קייס וסטרן ריזרב בקליבלנד, אוהיו, אוניברסיטת מקגיל במונטריאול, קנדה[2][3], המרכז הרפואי של ניו יורק-פרסביטריאן ואוניברסיטת קולומביה בניו יורק, בית החולים אלברט איינשטיין בסאו פאולו, ברזיל ועוד.

אימון צוותים בינלאומיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אל מרכז מסר בתל השומר נשלחים צוותים רפואיים ממדינות שונות להשתלמות משולבת סימולציה במגוון נושאים. בין הסדנאות שפותחו ונערכו לצוותים מרחבי העולם: ביצוע מילה לצוותים כירורגיים מאפריקה; ניהול פגיעה מנשק כימי (חל"כ) וניהול הטיפול בנפגעי לוחמה ביולוגית לצוותים רפואיים מארצות הברית; ניהול הטיפול בחולי איידס לצוותים מאתיופיה; טיפול במצבי טראומה גופנית לרופאים, פרמדיקים ונהגי אמבולנס מהרשות הפלסטינית, ולצוותים רפואיים מאיטליה; שיפור מיומנויות סיעוד לאחיות מגינאה המשוונית; שיפור מיומנויות החייאה לצוותים מגאנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]