פורטל:גוף האדם/תמונה נבחרת/גלריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


גלריית תמונות נבחרות של פורטל גוף האדם

לעריכת סדרות התמונות לחצו על המספר בכותרת ואחר כך "עריכה".

1

סיבי עצב

סיבי עצב עטופים מיאלין. בין מקטעי הסיב העטופים במיאלין יש אזורים באורך 1-2 מיקרון העשירים בתעלות יונים ממותגות-מתח. אזורים אלה, הנקראים מרווחי ראנוויה, משמשים להגברת הדחף העצבי העובר בסיב. הדחף העצבי דועך לאטו במעבר ממרווח ראנוויה אחד למשנהו, ובזכות שכבת המיאלין מואטת דעיכה זו.

2

תאי אפיתל בסמפון

תמונת מיקרוסקופ אלקטרוני סורק של אפיתל עם ריסים ואפיתל ללא ריסים בדופן סמפון במערכת הנשימה. ריר שמופרש לתוך דרכי הנשימה לוכד בתוכו מיקרואורגניזמים וחלקיקים אחרים (עשן ואבק, למשל). הריסים מסלקים את הריר על החלקיקים הלכודים בו, וכך שומרים על ניקיון הרקמה.

3

רקמת שריר שלד

חתך אורך דרך רקמת שריר. בצילום נראים בבירור פסי רוחב בסרקומרים המרכיבים את סיבי השריר, קטעים בהירים (A-Band) וכהים (I-Band) לסירוגין, המשווים לשריר מראה משורטט. בין סיבי השריר נראית רקמת חיבור.

4

פעימות לב ב-MRI
דימות תהודה מגנטית המדגים חתך של בית החזה, החתך האלכסוני בהתאם לציר האורך של הלב. במרכז פועם הלב ומשני צידיו נראים עצי הסמפונות של הריאות. חדרי הלב בחלק העליון ימני של התמונה ועליות הלב בחלק התחתון שמאלי.

5

איור אנטומי פרסי מהמאה השבע עשרה
איור אנטומי פרסי מהמאה האחת עשרה ללוח המוסלמי (המאה השבע עשרה). מתוך כתב יד של מנסור איבן מוחמד אחמד.

6

אי לנגרהנס
אי לנגרהנס מבודד מלבלב של חולדה. גרעיני התאים צבועים כחול, אינסולין (תאי בטא) צבוע ירוק וגלוקגון (תאי אלפא) צבוע אדום. איי לנגרהנס הינם היחידות התפקודיות הבסיסיות של הלבלב כשזה מתפקד במסגרת המערכת האנדוקרינית.

7

בית הקול במבט על
חלקו העליון של בית הקול כפי שהוא נראה באנדוסקופ. בתמונה מסומנים מיתרי הקול בספרה 1 ומכסה הגרון בספרה 3.

8

רפלקס אישוני
אנימציה המדגימה את הרפלקס האישוני. שרירי הקשתית מתכווצים בתגובה לאור ומקטינים את מפתח האישון. כאשר כמות האור קטנה - האישון מתרחב בניסיון לקלוט כמות גדולה יותר של קרני אור, וכאשר כמות האור גדולה - הוא מתכווץ.

9

נאדיות ריאה וסמפונות סופיים
איור של נאדיות ריאה וסמפונות סופיים בריאה. כלי הדם צבועים בכחול לעורקי ריאה ובאדום לורידיה.

10

דימות של מסילות עצבים במוח
דימות של מסילות העצבים במוח בעזרת MRI ‏(Diffusion Tensor Imaging - DTI) בחתך חיצי. בולטות במיוחד המסילות המחברות בין שתי ההמיספרות של המוח, דרך כפיס המוח (ולהן צורת האות U שרגליה עולות לכיוון חלקה העליון של התמונה) והמסילות המובילות מטה לחוט השדרה.

11

גלגל העין בארובת העין
מבט קדמי על גלגל העין בתוך ארובת העין הימנית בגולגולת. האיור מתאר את ששת השרירים המניעים את העין ואת השריר מרים העפעף (חתוך) על עצבובם ואת עצב הראיה.

12

תא בלען בולע נגיף
תמונת מיקרוסקופ אלקטרוני סורק של תא בלען מסוג נויטרופיל בעת בליעת חיידקי גחלת.

13

תא זרע וביצית
תא זרע מנסה לחדור לביצית ולהפרות אותה. תא הזרע קטן פי מאה מהביצית ובעל כושר תנועה עצמית. בתהליך ההפריה נפגשים שני תאי רבייה בשלים (הקרויים "גמטות"), הזכרי - תא הזרע, והנקבי - תא הביצה. שני התאים מתאחדים לתא אחד הקרוי עתה זיגוטה.

14

האדם הוויטרובי

האדם הוויטרובי, ציור של הצייר לאונרדו דה וינצ'י, המתאר את גוף האדם על פי הפרופורציות המוצגות בספר על אודות האדריכלות.

15

עצמות הגולגולת

עצמות הגולגולת במבט צד. גולגולת בוגר מורכבת בדרך כלל מ-22 עצמות. למעט הלסת התחתונה, כל עצמות הגולגולת מחוברות זו לזו במפרקי תפר. מפרקים הבנויים משילוב משונן של העצמות מחוזק בסיבי קולגן.

16

איברי מין חיצוניים הומולוגים

אברי מין חיצוניים זכריים ונקביים הם הומולוגים ובעלי מקור עוברי זהה. באיור למעלה משמאל שלב התפתחותי זהה לשני הזוויגים, הטור הימני מתאר שלבים בהתפתחות בנקבות מלמעלה למטה והטור השמאלי שלבים בהתפתחות בזכרים.

17

שיני אדם

איור של שיני אדם בוגר משתי זוויות מבט. ברפואת שיניים מסמנים כל שן במספר בן שתי ספרות, הספרה הראשונה מציינת את הרביע של השיניים (עליונות או תחתונות, ימניות או שמאליות) והספרה השנייה מונה את השיניים ביחס לקו האמצע של הגוף. השיניים הממוספרות (ספרה שנייה) 1 ו־2 הן החותכות, 3 היא ניב, 4 ו־5 הן מלתעות, 6-8 הן טוחנות.

18

שרירים בראש שרירים ביחס לגולגולת
כלי דם ועצבים שיטחיים חתך דרך הלוע וחלל הפה

מבט צד של הראש. באיור העליון-ימני נראים שרירי הבעה, שרירי לעיסה ושרירי צוואר, וכן בלוטות רוק ונקב האוזן. האיור השמאלי מציג את מקומן של הגולגולת וחוליות הצוואר ביחס לרקמות הרכות. האיורים התחתונים מציגים את כלי הדם והעצבים השטחיים (ימין) ואת הלוע וחלל הפה בחתך חיצי (שמאל).

19

חתכים של המוח ב-fMRI

אנימציה של חתכים במישור אופקי דרך הראש מהקודקוד למעלה ועד תחתית חלל הגולגולת. דימות התהודה המגנטית מדגים היטב את גבולות הגולגולת והמוח על שתי ההמיספרות שלו, את חדרי המוח (אזורים בהירים במרכז התמונה) ואת ההבדל באנטומיה הגסה בין קליפת המוח למוחון (נראה בסיום האנימציה בחלק התחתון של התמונה, בזמן שהעיניים נראות בחלקה העליון).

20

פקעית

צילום מיקרוסקופ אלקטרוני סורק של פקעית הנפרון בכליית עכבר. על נימי הפקעית המפותלים מפוזרים תאים המכונים פודוציטים. "רגלי" הפודוציטים עוטפים את הנימים ברשת צפופה ומחורצת. (לחצו כאן לתמונה נוספת עם הפרדה גדולה יותר)

21

Uncle Sam (pointing finger).jpg

הוסיפו לכאן תמונה מתאימה!
גלריית התמונות

22

חתך לרוחב שן

איור של חתך לרוחב שן. שיניים מחוברות ללסת עליונה או ללסת תחתונה דרך מפרקים פיברוטים מסוג חיבור טריזי. אמייל השן המצפה את הדנטין הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם.

23

טומוגרפיה ממוחשבת של בית החזה

הדמיה תלת ממדית של טומוגרפיה ממוחשבת של בית החזה. בתמונה נראים כלוב הצלעות ועצמות השכםזרועות מורמות אל מחוץ למרחב התמונה).

24

Tubal Pregnancy with embryo.jpg

עובר בשבוע השביעי להריון ברחם אמו

25

שיעור האנטומיה של ד"ר טולפ

"שיעור האנטומיה של ד"ר טולפ". ציור מאת רמברנדט המתאר נתיחה (דיסקציה) של גפה עליונה, לשם לימוד אנטומי של גוף האדם. אירוע נתיחת גופה היה מאורע נדיר בתקופה זו וד"ר טולפ, רופא האנטומיה הרשמי של אמסטרדאם, הורשה לנתח גופת פושע שהוצא להורג רק פעם בשנה.

26

Tidens naturlære fig40.png

תרשים של חלל האוזן

27

טומוגרפיה ממוחשבת של מוח אדם

דימות רפואי של מוח אדם שנערך בעזרת טומוגרפיה ממוחשבת. הדימות מתאר את המוח בחתכים רוחביים החל מגובה בסיס הגולגולת (שמאל למעלה) ועד לקצה הראש (ימין למטה).

28

גיליון סקיצות של עוברים

גיליון סקיצות של עוברים. עבודה של לאונרדו דה וינצ'י משנת 1510 לערך.

29

עצמות על שם וורם

השוואת עצמות גולגולת נורמלית באיור הקטן לגולגולת עם עצמות תפר נוספות או עצמות על שם וורם (על שמו של אולה וורם (Ole Worm), רופא דני ופרופסור לאנטומיה בן המאה ה-16). עצמות על שם וורם הן חריגה אנטומית המופיעה בשמונה עד חמישה עשר אחוזים מהאוכלוסייה. בדרך כלל הן מופיעות באזור תפר הלמדא או סביב עצם הקודקוד.

30

האונה המצחית

אנימציה של מוח האדם עם האונה המצחית צבועה אדום בתוך גולגולת שקופה. ההמיספירה הימנית הוסרה מהאנימציה. המוחון וגזע המוח נראים בשלמותם, וכפיס המוח בולט מתוך ההמיספירה השמאלית.

31

אנטומיית בית החזה

איור של בית חזה אנושי המדגים את אונות הריאות, את הלב בבינה ואת כלי הדם ודרכי האוויר העיקריים בריאות. בתחתית האיור הסרעפת.

32

פורטל:גוף האדם/תמונה נבחרת/32