פורטל:לוחמה אווירית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


Gnome-colors-view-refresh.svg רענון הפורטל Netvibes.svg כיצד אוכל לעזור?    

F16 Flight Icon.png לוחמה אווירית היא מושג המכסה את השימוש של כלי טיס במרחב האווירי בצבאות, מלחמות ומערכות כחלק מהלוחמה הכוללת במגוון המשימות המיוחדות של חילות האוויר כגון: תובלה אווירית, הפצצה טקטית, הפצצה אסטרטגית, עליונות אווירית, תעופה ימית, מודיעין אווירי וכן הלאה.

בתחילת מלחמת העולם הראשונה לא היה קיים המושג לוחמה אווירית, וכלי הטיס העיקריים בשימוש: הבלונים והמטוסים הקלים, שימשו בעיקר לתצפית, אך עם התקדמות המלחמה והופעת מטוסי הקרב, הצפלינים והמפציצים משמעותו של המימד השלישי, האוויר, (לצד היבשה והים) הפך לחשוב הרבה יותר, ויותר כוח אדם וממון הושקעו בפיתוחו. בסוף המלחמה הופיעו מגוון כלי טיס בעלי יכולות רחבות המיועדים לבצע משימות לטובת החילות האחרים, כגון הצנחה וסיור ימי, וכן משימות ייעודיות לכוחות האוויר כגון יירוט אווירי ועליונות אווירית.

בשנות ה-20 וה-30 של המאה הקודמת התקיימו דיונים רבים במדינות שונות לגבי טיבם ומשימותיהם של כוחות האוויר שלהם. רבים ראו בהפצצה האסטרטגית שמטרתה הרס התשתיות והתעשיות המאפשרות למדינה לנהל מלחמה כאמצעי להכרעה, כמשימה העיקרית של כוחות אלו, בעוד אחרים ראו את ההפצצה הטקטית תומכת בכוחות קרקעיים בקרבות ובזירות כמשימה העיקרית, וכן אחרים שראו בעליונות האווירית המאפשרת לכלי טיס ידידותיים לבצע את משימותיהם בבטחה כמשימה העיקרית.

במלחמת העולם השנייה משימות של חילות האוויריים הוכיחו את עצמן כגורליות ובעלות משמעות רחבה יותר מהמטרות הטקטיות שלהן.


פברואר 2012

 • 1 בפברואר 2012, ממשלת הודו הכריזה על חברת דאסו כמציעה את המחיר הנמוך ביותר במכרז לקניית 125 מטוסי קרב רב משימתיים בינוניים. משמעות הכרזה זאת היא שחברת דאסו זכתה במכרז, ואם לא ימצאו קשיים בירוקרטיים שונים המדינה תחתום על החוזה בשווי 11 מיליארד דולר לקניית מטוסי ראפאל. (קישור)
 • 1 בפברואר 2012, חיל האוויר האמריקאי הציג את מטוס הניסוי המתוכנן, המטוס תוכנן על ידי חברת לוקהיד מרטין בסדנת הבואשים וסומן X-52B ותפקידו יהיה בחינת טכנולוגיות בקרה אקטיביות לטובת מטוסי ביון מגביהי טוס וכן בחינת טכנולוגיות להקטנת רעידות ושיכוך עומסים מבניים הנוצרים על ידי רוחות. המטוס תוכנן לשאת כנפיים מודולריות, הניתנות להחלפה ובעלות פרופילים ומבנים שונים לצורך בחינתם בגובה רב. (קישור)
 • 16 בפברואר 2012, חיל האוויר הישראלי פרסם את תוצאות המכרז למטוס אימון שעתיד להחליף את ה-A-4 סקייהוק המתיישן, המטוס יהיה ה-M-346 האיטלקי.קישור
 • 14 בפבוראר 2012, חיל האוויר האמריקאי ביטל את תוכנית ה-NGM (ראשי תיבות של:"Next Generation Missile"), במהלכה אמור היה מפותח טיל אוויר אוויר מונחה מכ"ם חדיש שיועד להחליף את ה AIM-120 AMRAAM וה-AGM-88 HARM, בשל קשיים תקציביים. קישור

ינואר 2012

 • 4 בינואר 2012, לוקהיד מרטין מציגה תוכנית שאפתנית למטוס קרב מהדור השישי. (קישור)
 • 26 בינואר 2012, תוכנית קיצוצים בתקציב הביטחון של הפנטגון תפגע קשות בטייסות קרב. (קישור)
X-35.jpg
 • 20 בינואר 2012, ישראל ויוון מתכננות עוד אימונים משותפים שיתקיימו בשתי המדינות. (קישור)
 • 19 בינואר 2012, קוריאה קיבלה חלון זמנים מוגבל להצגת הצעה משופרת למכירת מטוס אימון KAI T-50 לחיל האוויר הישראלי. ‏(קישור)
 • 12 בינואר 2012, כוחות המארינס מאיצים תוכנית לחימוש המל"ט RQ-7 לאחר סקירה שהראתה כ-96 מקרים בהם מבוקשים הצליחו להימלט מכיוון שמטוסים חמושים לא הספיקו לחסל אותם. (קישור)
 • 27 בינואר 2012, חברת בואינג מאיצה את תוכנית הניסוי על מטוס ה-F-15 סיילנט איגל לטובת התוכנית FX III הדרום קוריאנית.‏ (קישור)
 • 19 בינואר 2012, חיל האוויר האמריקאי הכריז כי במכרז לאספקת מטוס תקיפה קל זכתה חברת אמבראר (Embraer). במכרז ששווה 335 מיליון דולר ירכשו 20 מטוסי A-29B על החלפים ומדמי הטיסה. (קישור)

דצמבר 2011

 • 20 בדצמבר 2011, יפן בחרה ב-F-35 כמטוס הקרב העתידי במכרז ה-F-X שלה, משמעות בחירה זאת היא הפסקת פיתוח מטוס הקרב שלה מהדור חמישי. (קישור)


B-24 Liberator shot down by a Me 262.jpg
מטוס B-24 שהופל על ידי מטוס Me 262. כל חברי הצוות, פרט לאחד שהצליח להימלט דרך תא הפצצות, נספו.


המפציץ תמיד יחדור

בולדווין בנאום מול הפרלמנט הבריטי בשימוע בעניין ההפצצה האסטרטגית. אימרה זו אפיינה את הלך הרוח בזמן ההוא, בהם למפציצים מרובי המנועים היה יתרון בביצועים מול מטוסי הקרב החד מנועיים. הלך רוח זה השפיע רבות על כוחות אוויריים בעולם והעביר את הדגש ממטוסי קרב, יירוט ותצפית למטוסי הפצצה גדולים וארוכי טווח.


קבוצת קרב 56 רשמה לזכותה את מספר ההפלות הגבוה ביותר מבין כל יחידות האמריקאיות (677.5) בזירה האירופית במלחמת העולם השנייה וכן הייתה הקבוצה השנייה במספר ההפלות מבין כל חילות האוויר של צבא ארצות הברית למרות שלקראת סוף המלחמה היא הייתה הקבוצה יחידה בחיל האוויר השמיני אשר עדיין הטיסה את ה-P-47 ת'נדרבולט אשר הוחלף בשאר הקבוצות ב-P-51 מוסטנג, ונחשב לנחות בביצועיו מולו.


בחרו ערך מומלץ מהרשימה וצפו בתוכן הנטען
Article1 B.svg

F-15 איגלF-104 סטארפייטרדה הבילנד מוסקיטוהארי קובי

ויילד ויזלטיסה 19מבצע ערצב 19פיתוןקרב אווירקרב מידווייP-51 מוסטנג
MiG-17 shot down by F-105D 3 June 1967.jpg

קרב אוויר הוא קרב המתנהל באוויר בין כלי טיס צבאיים, בדרך כלל מטוסי קרב. מטרת הקרב היא להפיל את כלי הטיס של האויב או למנוע ממנו מלבצע את משימתו.

קרבות אוויר התנהלו לראשונה במלחמת העולם הראשונה. בתחילה, הקרבות התבצעו באמצעים מאולתרים. תוך כדי המלחמה, התפתחו הטכנולוגיה והטקטיקה של קרבות האוויר. המטוסים בתקופה זו היו בעלי מדחף וטסו במהירות תת-קולית, והנשק העיקרי היה המקלע. בקרב, המטוסים חגו זה לעומת זה כדי להגיע לעמדת ירי, לעיתים תוך שיתוף פעולה בין מטוסים אחרים במבנה.

עם תום מלחמת העולם השנייה ובמהלך המלחמה הקרה התפתחה הטכנולוגיה רבות, ומטוסי הקרב שודרגו להנעה סילונית ולמהירות על-קולית. כמו כן פותחו טילי אוויר-אוויר, שהפכו בהדרגה לנשק העיקרי בקרבות אוויר מודרניים, כאשר התותח מהווה נשק משני. בקרב אוויר מודרני נודעת חשיבות רבה לטכנולוגיות מתקדמות, כמו טילים מתבייתים, מערכות התגוננות מטילים, "תמרון-על" באמצעות הנעה וקטורית ועוד. בקרבות אוויר נעשה שימוש במכ"ם לשם זיהוי, יירוט ו"נעילה" על מטרות, ובמקביל על מנת לשבש מכ"ם האויב. בקרב אוויר בא לידי ביטוי שיתוף פעולה בין מטוסי הקרב, מטוסים לתמיכה, מודיעין ובקרה.

בעוד בקרב האוויר הקלאסי יש חשיבות מכרעת לתמרונים ועבודת צוות שאמורים לאפשר למטוס הקרב להגיע למצב בו הוא יוכל להפיל את יריבו בעזרת תותחיו, בקרב האוויר המודרני יש חשיבות למודיעין ויירוט המוכוונים על ידי גורמי בקרה קרקעיים ומוטסים, הפעלת נשק מונחה, לוחמה אלקטרונית ואמצעי נגד למיניהם. למרות הקדמה הטכנולוגית קרב האוויר הקלאסי לא ננטש לגמרי ונותר חלק בלתי נפרד מהכשרתם של טייסי הקרב.


מערכה אווירית.
Spitfires camera gun film shows tracer ammunition.jpg

הקרב על בריטניה (The Battle of Britain, בגרמנית: Luftschlacht um England) הוא כינוי למערכה אווירית שהתחוללה במהלך מלחמת העולם השנייה בין הלופטוואפה, חיל האוויר הגרמני, לבין חיל האוויר המלכותי הבריטי. המערכה התחוללה בחודשי הקיץ והסתיו של שנת 1940. הייתה זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה התחוללה מערכה צבאית שהתנהלה בצורה בלעדית באוויר, והייתה זו מערכת ההפצצות האוויריות הכבדה ביותר עד אז.

עיקר הקרבות התחוללו בין מטוסי קרב בריטיים, שיצאו ליירט מפציצים גרמניים שבאו להפציץ מטרות בבריטניה, ובין מטוסי קרב גרמניים שליוו את המפציצים. מטרת הגרמנים הייתה להביס את חיל האוויר הבריטי, כדי להביא את בריטניה לחתימת שביתת נשק, או כדי להשיג עליונות אווירית שתאפשר את ביצוע מבצע ארי הים, הפלישה הגרמנית המתוכננת לבריטניה. המערכה הסתיימה בכישלון גרמני, והעליונות האווירית הגרמנית לא הושגה. הייתה זו הפעם הראשונה בה לא הצליחו הגרמנים להשיג את יעדיהם במערכה צבאית מאז תחילת המלחמה.

מפציץ הוא מטוס צבאי שנועד להטיל פצצות על מטרות קרקע. המפציצים זכו לעדנה בעיקר בתקופת מלחמת העולם השנייה. כיום המפציץ המסורתי הולך ונדחק הצידה ומופיעים יותר מטוסי קרב שמסוגלים לשאת חימוש הכולל פצצות. ישנם מספר סוגי מפציצים: מפציצי לילה, מפציצי טורפדו, מפציץ חמקן ומפציץ אסטרטגי.
Color Photographed B-17E in Flight.jpg

B-17 מבצר מעופףאנגלית: B-17 Flying Fortress) הוא מפציץ כבד מתוצרת חברת בואינג האמריקאית. המטוס, שטיסתו הראשונה נערכה ב-28 ביולי 1935, היה המפציץ הכבד הראשון שהיו לו ארבעה מנועים. בנוסף לבטן מלאה בפצצות, כלל המבצר המעופף גם מספר צריחי מקלעים להגנה מפני מטוסי יירוט.

במהלך מלחמת העולם השנייה, שירת המבצר המעופף בעיקר ביחידות חיל האוויר השמיני האמריקני, ועיקר שימושו היה הפצצות אסטרטגיות לאור יום על יעדים צבאיים, תעשייתיים ואזרחיים. במהלך המלחמה הטילו מטוסי המבצר המעופף כ-640,000 טון פצצות - יותר מכל מפציץ אחר ששירת במלחמה. המפציץ היה לאחד המטוסים העיקריים במלחמה ותרומתו לניצחון על הגרמנים הייתה מכרעת.

תרומתו של המבצר המעופף לניצחון בעלות הברית במלחמת העולם והדומיננטיות שלו הפכו אותו לסמל לעוצמתה האווירית של ארצות הברית.

מטוס שליטה ובקרה הוא מטוס המהווה גורם בקרה אווירית מוטסת ותפקידו לזהות איומים ולתאם פעילות אווירית (ומכאן שמו האנגלי שאומר: מערכת אזהרה ובקרה מוטסת). המכ"ם המותקן על מטוסים אלה מאפשר כיסוי של שטח אווירי גדול בהרבה מסוללות מכ"ם קרקעיות.
E-2C VAW-115 CV-63 2007.JPEG

נורת'רופ גראמן E-2 הוקאיי הוא מטוס שליטה ובקרה, פיקוד והתראה מוקדמת דו מנועי. הוא פותח לפי דרישות צי ארצות הברית, ונועד לתפעול מעל נושאות מטוסים. את המטוס קל לזהות לפי הצלחת הגדולה שמותקנת על גבו.

צה"ל רכש 4 מטוסי הוקאיי (E-2C) בשנת 1978 והעניק להם את השם העברי "דיה", כשמה של ציפור הטרף חדת-העין. המטוסים הפסיקו פעילותם בשנת 1994. שלושה מבין המטוסים שפעלו בחיל האוויר הישראלי, נמכרו לחיל הים של מקסיקו בשנת 2002, לאחר שיפוץ, המטוס הרביעי נמצא במוזיאון חיל האוויר בחצרים.

חיל הים האמריקאי מפעיל עד היום גרסאות מתקדמות של המטוס המשתמשות במכ"ם מערך מופע המשתמש באלומה הסובבת בצורה אלקטרונית, במקום בצורה מכנית על ידי סיבוב הצלחת.פורטל:לוחמה אווירית/פורטלים נוספים


פורטל:לוחמה אווירית/קדימה, לעבודה!

מהו פורטל? - רשימת כל קטגוריות המשנה והערכים