פורטל:לוחמה אווירית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


Gnome-colors-view-refresh.svg רענון הפורטל Netvibes.svg כיצד אוכל לעזור?    

F16 Flight Icon.png לוחמה אווירית היא מושג המכסה את השימוש של כלי טיס במרחב האווירי בצבאות, מלחמות ומערכות כחלק מהלוחמה הכוללת במגוון המשימות המיוחדות של חילות האוויר כגון: תובלה אווירית, הפצצה טקטית, הפצצה אסטרטגית, עליונות אווירית, תעופה ימית, מודיעין אווירי וכן הלאה.

בתחילת מלחמת העולם הראשונה לא היה קיים המושג לוחמה אווירית, וכלי הטיס העיקריים בשימוש: הבלונים והמטוסים הקלים, שימשו בעיקר לתצפית, אך עם התקדמות המלחמה והופעת מטוסי הקרב, הצפלינים והמפציצים משמעותו של המימד השלישי, האוויר, (לצד היבשה והים) הפך לחשוב הרבה יותר, ויותר כוח אדם וממון הושקעו בפיתוחו. בסוף המלחמה הופיעו מגוון כלי טיס בעלי יכולות רחבות המיועדים לבצע משימות לטובת החילות האחרים, כגון הצנחה וסיור ימי, וכן משימות ייעודיות לכוחות האוויר כגון יירוט אווירי ועליונות אווירית.

בשנות ה-20 וה-30 של המאה הקודמת התקיימו דיונים רבים במדינות שונות לגבי טיבם ומשימותיהם של כוחות האוויר שלהם. רבים ראו בהפצצה האסטרטגית שמטרתה הרס התשתיות והתעשיות המאפשרות למדינה לנהל מלחמה כאמצעי להכרעה, כמשימה העיקרית של כוחות אלו, בעוד אחרים ראו את ההפצצה הטקטית תומכת בכוחות קרקעיים בקרבות ובזירות כמשימה העיקרית, וכן אחרים שראו בעליונות האווירית המאפשרת לכלי טיס ידידותיים לבצע את משימותיהם בבטחה כמשימה העיקרית.

במלחמת העולם השנייה משימות של חילות האוויריים הוכיחו את עצמן כגורליות ובעלות משמעות רחבה יותר מהמטרות הטקטיות שלהן.


פברואר 2012

 • 1 בפברואר 2012, ממשלת הודו הכריזה על חברת דאסו כמציעה את המחיר הנמוך ביותר במכרז לקניית 125 מטוסי קרב רב משימתיים בינוניים. משמעות הכרזה זאת היא שחברת דאסו זכתה במכרז, ואם לא ימצאו קשיים בירוקרטיים שונים המדינה תחתום על החוזה בשווי 11 מיליארד דולר לקניית מטוסי ראפאל. (קישור)
 • 1 בפברואר 2012, חיל האוויר האמריקאי הציג את מטוס הניסוי המתוכנן, המטוס תוכנן על ידי חברת לוקהיד מרטין בסדנת הבואשים וסומן X-52B ותפקידו יהיה בחינת טכנולוגיות בקרה אקטיביות לטובת מטוסי ביון מגביהי טוס וכן בחינת טכנולוגיות להקטנת רעידות ושיכוך עומסים מבניים הנוצרים על ידי רוחות. המטוס תוכנן לשאת כנפיים מודולריות, הניתנות להחלפה ובעלות פרופילים ומבנים שונים לצורך בחינתם בגובה רב. (קישור)
 • 16 בפברואר 2012, חיל האוויר הישראלי פרסם את תוצאות המכרז למטוס אימון שעתיד להחליף את ה-A-4 סקייהוק המתיישן, המטוס יהיה ה-M-346 האיטלקי.קישור
 • 14 בפבוראר 2012, חיל האוויר האמריקאי ביטל את תוכנית ה-NGM (ראשי תיבות של:"Next Generation Missile"), במהלכה אמור היה מפותח טיל אוויר אוויר מונחה מכ"ם חדיש שיועד להחליף את ה AIM-120 AMRAAM וה-AGM-88 HARM, בשל קשיים תקציביים. קישור

ינואר 2012

 • 4 בינואר 2012, לוקהיד מרטין מציגה תוכנית שאפתנית למטוס קרב מהדור השישי. (קישור)
 • 26 בינואר 2012, תוכנית קיצוצים בתקציב הביטחון של הפנטגון תפגע קשות בטייסות קרב. (קישור)
X-35.jpg
 • 20 בינואר 2012, ישראל ויוון מתכננות עוד אימונים משותפים שיתקיימו בשתי המדינות. (קישור)
 • 19 בינואר 2012, קוריאה קיבלה חלון זמנים מוגבל להצגת הצעה משופרת למכירת מטוס אימון KAI T-50 לחיל האוויר הישראלי. ‏(קישור)
 • 12 בינואר 2012, כוחות המארינס מאיצים תוכנית לחימוש המל"ט RQ-7 לאחר סקירה שהראתה כ-96 מקרים בהם מבוקשים הצליחו להימלט מכיוון שמטוסים חמושים לא הספיקו לחסל אותם. (קישור)
 • 27 בינואר 2012, חברת בואינג מאיצה את תוכנית הניסוי על מטוס ה-F-15 סיילנט איגל לטובת התוכנית FX III הדרום קוריאנית.‏ (קישור)
 • 19 בינואר 2012, חיל האוויר האמריקאי הכריז כי במכרז לאספקת מטוס תקיפה קל זכתה חברת אמבראר (Embraer). במכרז ששווה 335 מיליון דולר ירכשו 20 מטוסי A-29B על החלפים ומדמי הטיסה. (קישור)

דצמבר 2011

 • 20 בדצמבר 2011, יפן בחרה ב-F-35 כמטוס הקרב העתידי במכרז ה-F-X שלה, משמעות בחירה זאת היא הפסקת פיתוח מטוס הקרב שלה מהדור חמישי. (קישור)


F-18 HUD gun symbology.jpeg
תמונה של אימון קרב אוויר הלקוחה מסרט טיסה של מטוס F-18 הורנט. ניתן לראות שברגע שכוונת התותח שלו הצביעה על מטוס ה-F-22 ראפטור היריב, לחץ הטייס על ההדק (הריבוע השחור בחלק העליון של התמונה מציין זאת). משמע - אם פגזים אמתיים היו נורים, הם היו פוגעים בראפטור, ורושמים הפלה לזכות ההורנט.


הטיל כופף את כנף המטוס

ויצמן על הלוחמה האווירית במלחמת יום הכיפורים, בה ספג חיל האוויר אבידות רבות במטוסים ואנשי צוות אוויר שהופלו באמצעות טילים של מערכות נ"מ של החילות הערבים.


מטוסי הקרב הרקטיים, ה-מסרשמיט Me-163 אשר השתתפו באופן מוגבל במלחמת העולם השנייה והוטסו על ידי כנף קרב שלמה (כ-90 מטוסים), היו מקורקעים רוב הזמן בשל חוסר בדלק רקטי מתאים.


בחרו ערך מומלץ מהרשימה וצפו בתוכן הנטען
Article1 B.svg

F-15 איגלF-104 סטארפייטרדה הבילנד מוסקיטוהארי קובי

ויילד ויזלטיסה 19מבצע ערצב 19פיתוןקרב אווירקרב מידווייP-51 מוסטנג
MiG-17 shot down by F-105D 3 June 1967.jpg

קרב אוויר הוא קרב המתנהל באוויר בין כלי טיס צבאיים, בדרך כלל מטוסי קרב. מטרת הקרב היא להפיל את כלי הטיס של האויב או למנוע ממנו מלבצע את משימתו.

קרבות אוויר התנהלו לראשונה במלחמת העולם הראשונה. בתחילה, הקרבות התבצעו באמצעים מאולתרים. תוך כדי המלחמה, התפתחו הטכנולוגיה והטקטיקה של קרבות האוויר. המטוסים בתקופה זו היו בעלי מדחף וטסו במהירות תת-קולית, והנשק העיקרי היה המקלע. בקרב, המטוסים חגו זה לעומת זה כדי להגיע לעמדת ירי, לעיתים תוך שיתוף פעולה בין מטוסים אחרים במבנה.

עם תום מלחמת העולם השנייה ובמהלך המלחמה הקרה התפתחה הטכנולוגיה רבות, ומטוסי הקרב שודרגו להנעה סילונית ולמהירות על-קולית. כמו כן פותחו טילי אוויר-אוויר, שהפכו בהדרגה לנשק העיקרי בקרבות אוויר מודרניים, כאשר התותח מהווה נשק משני. בקרב אוויר מודרני נודעת חשיבות רבה לטכנולוגיות מתקדמות, כמו טילים מתבייתים, מערכות התגוננות מטילים, "תמרון-על" באמצעות הנעה וקטורית ועוד. בקרבות אוויר נעשה שימוש במכ"ם לשם זיהוי, יירוט ו"נעילה" על מטרות, ובמקביל על מנת לשבש מכ"ם האויב. בקרב אוויר בא לידי ביטוי שיתוף פעולה בין מטוסי הקרב, מטוסים לתמיכה, מודיעין ובקרה.

בעוד בקרב האוויר הקלאסי יש חשיבות מכרעת לתמרונים ועבודת צוות שאמורים לאפשר למטוס הקרב להגיע למצב בו הוא יוכל להפיל את יריבו בעזרת תותחיו, בקרב האוויר המודרני יש חשיבות למודיעין ויירוט המוכוונים על ידי גורמי בקרה קרקעיים ומוטסים, הפעלת נשק מונחה, לוחמה אלקטרונית ואמצעי נגד למיניהם. למרות הקדמה הטכנולוגית קרב האוויר הקלאסי לא ננטש לגמרי ונותר חלק בלתי נפרד מהכשרתם של טייסי הקרב.


מערכה אווירית.
Dornier 17 bombers over West Ham.jpg

הבליץ היה הכינוי שניתן להפצצות הכבדות של לונדון ושל ערי בריטניה על ידי הלופטוואפה, חיל האוויר של גרמניה הנאצית, כחלק מהקרב על בריטניה שהיה במהלך מלחמת העולם השנייה, בשנים 1940-‏1941. ההפצצות החלו לאחר סדרת הפצצות של בסיסי חיל האוויר ושל מפעלי התעשייה האווירית, עם החלטתו של אדולף היטלר להפציץ באופן רצוף את כל הערים הבריטיות, ביום, ובלילה.

בשלב הראשון של הבליץ שהתרחש ב-7 בספטמבר, ההתקפות האוויריות נועדו לפגוע בעיקר בנמל לונדון. במתקפה השתתפו כ-300 מפציצים גרמניים, שהתסייעו בהגנתם האווירית של כ-600 מטוסי קרב. הנזק מהמתקפה היה חמור מאוד; 430 תושבים נהרגו, ו-1,600 נפצעו. מרבית הפצצות פגעו בבנייני מגורים ולא ברציפים. מערך ההגנה האווירית של בריטניה אורגן מחדש, ותוך ארבעה ימים נפרשו בה כ-180 תותחי נ"מ. ב-15 באוקטובר, הותקפה לונדון באופן הכבד ביותר על ידי למעלה מ-400 מפציצים במשך כשש שעות. המטוסים שהועמדו כנגד המפציצים הצליחו להפיל רק אחד מהם. במהלך השלב הראשון, הופצצה בריטניה ב-13,000 טונות של חומר נפץ ובלמעלה ממיליון פצצות.

השלב השני בבליץ נמשך מנובמבר 1940 ועד לפברואר 1941. בשלב זה תקף הלופטוואפה מטרות צבאיות ואזרחיות שונות. מערכות ההגנה האווירית הצליחו להפיל רק 75 מפציצים, ואף על פי כן, מורל הבריטים לא נפל, מה שעורר ספק אצל הגרמנים האם יצליחו במטרתם במבצע, שכן רצונם היה לפגוע ברוחה של בריטניה וכך לפתוח את שעריה לפלישה. בשלב זה התנהלו בגרמניה ההכנות למבצע ברברוסה, ולכן פחת מספר המטוסים שהוקצו למתקפה על בריטניה. בשלב השלישי של המבצע, בפברואר 1941, הופנו כוחות האוויר של גרמניה לתקיפת נמלי בריטניה ובין ה-19 בפברואר ל-12 במאי הותקפו ערי בריטניה 46 התקפות, אך מערך ההגנה הבריטי השתפר, ואחוזי הפגיעה במפציצים גדלו. בנוסף, בגלל ההתמקדות בתקיפת ברית המועצות, נפסקו ההתקפות על בריטניה, וב-10 במאי הותקפה לונדון בפעם האחרונה.

במהלך הקרב, נפגעו מבנים רבים בערים בבריטניה, ששיקומם הסתיים רק בשנות ה-80 של המאה ה-20, למעלה מ-43,000 אזרחים נהרגו, וכ-139,000 נפצו. מטרת הגרמנים - לפתוח את שערי בריטניה לפלישה - כשלה, ובמהלך המבצע הם איבדו כ-600 מפציצים.

מפציץ הוא מטוס צבאי שנועד להטיל פצצות על מטרות קרקע. המפציצים זכו לעדנה בעיקר בתקופת מלחמת העולם השנייה. כיום המפציץ המסורתי הולך ונדחק הצידה ומופיעים יותר מטוסי קרב שמסוגלים לשאת חימוש הכולל פצצות. ישנם מספר סוגי מפציצים: מפציצי לילה, מפציצי טורפדו, מפציץ חמקן ומפציץ אסטרטגי.
Color Photographed B-17E in Flight.jpg

B-17 מבצר מעופףאנגלית: B-17 Flying Fortress) הוא מפציץ כבד מתוצרת חברת בואינג האמריקאית. המטוס, שטיסתו הראשונה נערכה ב-28 ביולי 1935, היה המפציץ הכבד הראשון שהיו לו ארבעה מנועים. בנוסף לבטן מלאה בפצצות, כלל המבצר המעופף גם מספר צריחי מקלעים להגנה מפני מטוסי יירוט.

במהלך מלחמת העולם השנייה, שירת המבצר המעופף בעיקר ביחידות חיל האוויר השמיני האמריקני, ועיקר שימושו היה הפצצות אסטרטגיות לאור יום על יעדים צבאיים, תעשייתיים ואזרחיים. במהלך המלחמה הטילו מטוסי המבצר המעופף כ-640,000 טון פצצות - יותר מכל מפציץ אחר ששירת במלחמה. המפציץ היה לאחד המטוסים העיקריים במלחמה ותרומתו לניצחון על הגרמנים הייתה מכרעת.

תרומתו של המבצר המעופף לניצחון בעלות הברית במלחמת העולם והדומיננטיות שלו הפכו אותו לסמל לעוצמתה האווירית של ארצות הברית.

מטוס שליטה ובקרה הוא מטוס המהווה גורם בקרה אווירית מוטסת ותפקידו לזהות איומים ולתאם פעילות אווירית (ומכאן שמו האנגלי שאומר: מערכת אזהרה ובקרה מוטסת). המכ"ם המותקן על מטוסים אלה מאפשר כיסוי של שטח אווירי גדול בהרבה מסוללות מכ"ם קרקעיות.
E-2C VAW-115 CV-63 2007.JPEG

נורת'רופ גראמן E-2 הוקאיי הוא מטוס שליטה ובקרה, פיקוד והתראה מוקדמת דו מנועי. הוא פותח לפי דרישות צי ארצות הברית, ונועד לתפעול מעל נושאות מטוסים. את המטוס קל לזהות לפי הצלחת הגדולה שמותקנת על גבו.

צה"ל רכש 4 מטוסי הוקאיי (E-2C) בשנת 1978 והעניק להם את השם העברי "דיה", כשמה של ציפור הטרף חדת-העין. המטוסים הפסיקו פעילותם בשנת 1994. שלושה מבין המטוסים שפעלו בחיל האוויר הישראלי, נמכרו לחיל הים של מקסיקו בשנת 2002, לאחר שיפוץ, המטוס הרביעי נמצא במוזיאון חיל האוויר בחצרים.

חיל הים האמריקאי מפעיל עד היום גרסאות מתקדמות של המטוס המשתמשות במכ"ם מערך מופע המשתמש באלומה הסובבת בצורה אלקטרונית, במקום בצורה מכנית על ידי סיבוב הצלחת.פורטל:לוחמה אווירית/פורטלים נוספים


פורטל:לוחמה אווירית/קדימה, לעבודה!

מהו פורטל? - רשימת כל קטגוריות המשנה והערכים