פורטל:לוחמה אווירית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


Gnome-colors-view-refresh.svg רענון הפורטל Netvibes.svg כיצד אוכל לעזור?    

F16 Flight Icon.png לוחמה אווירית היא צורת לחימה המשתמשת בתווך האווירי והחללי כדי להשיג את מטרות הצד הלוחם. המושג כולל את השימוש של כלי טיס במרחב האווירי בצבאות, מלחמות ומערכות כחלק מהלוחמה הכוללת במגוון המשימות המיוחדות של חילות האוויר ומיושמת למשימות רבות כגון: תובלה אווירית, הפצצה טקטית, הפצצה אסטרטגית, עליונות אווירית, תעופה ימית, מודיעין אווירי וכן הלאה.

צורת הלוחמה הזו התפתחו לאחר המצאת המטוס על ידי האחים רייט בתחילת המאה ה-20, אולם נסיונתיהם של בני האדם להשתמש בתווך האווירי למטרות מלחמה התחיל שנים רבות לפני כן, עם שימוש בכדורים פורחים, עפיפונים ודאונים כדי להפעיל כוח פיזי כנגד אויביהם. עם התקדמות הטכנולוגיה, כל גם התקדמה הלוחמה האווירית, פרצה את גבולות האטמוספירה והגיעה ללוחמה חללית, באמצעות טילים בליסטיים ולוויינים.

בחרו ערך מומלץ מהרשימה וצפו בתוכן הנטען
Article1 B.svg

F-15 איגלF-104 סטארפייטרP-51 מוסטנגדה הבילנד מוסקיטוהארי קוביהטלת פצצות האטום על הירושימה ועל נגסאקיהרכבת האווירית לסטלינגרדחיל האוויר הרוסיטיסה 19לוקהיד SR-71מבצע ערצב 19סבויה מרקטי SM.79קרב אווירקרב מידוויי

MiG-17 shot down by F-105D 3 June 1967.jpg

קרב אוויר הוא קרב המתנהל באוויר בין כלי טיס צבאיים, בדרך כלל מטוסי קרב. מטרת הקרב היא להפיל את כלי הטיס של האויב או למנוע ממנו מלבצע את משימתו.

קרבות אוויר התנהלו לראשונה במלחמת העולם הראשונה. בתחילה, הקרבות התבצעו באמצעים מאולתרים. תוך כדי המלחמה, התפתחו הטכנולוגיה והטקטיקה של קרבות האוויר. המטוסים בתקופה זו היו בעלי מדחף וטסו במהירות תת-קולית, והנשק העיקרי היה המקלע. בקרב, המטוסים חגו זה לעומת זה כדי להגיע לעמדת ירי, לעיתים תוך שיתוף פעולה בין מטוסים אחרים במבנה.

עם תום מלחמת העולם השנייה ובמהלך המלחמה הקרה התפתחה הטכנולוגיה רבות, ומטוסי הקרב שודרגו להנעה סילונית ולמהירות על-קולית. כמו כן פותחו טילי אוויר-אוויר, שהפכו בהדרגה לנשק העיקרי בקרבות אוויר מודרניים, כאשר התותח מהווה נשק משני. בקרב אוויר מודרני נודעת חשיבות רבה לטכנולוגיות מתקדמות, כמו טילים מתבייתים, מערכות התגוננות מטילים, "תמרון-על" באמצעות הנעה וקטורית ועוד. בקרבות אוויר נעשה שימוש במכ"ם לשם זיהוי, יירוט ו"נעילה" על מטרות, ובמקביל על מנת לשבש מכ"ם האויב. בקרב אוויר בא לידי ביטוי שיתוף פעולה בין מטוסי הקרב, מטוסים לתמיכה, מודיעין ובקרה.

בעוד בקרב האוויר הקלאסי יש חשיבות מכרעת לתמרונים ועבודת צוות שאמורים לאפשר למטוס הקרב להגיע למצב בו הוא יוכל להפיל את יריבו בעזרת תותחיו, בקרב האוויר המודרני יש חשיבות למודיעין ויירוט המוכוונים על ידי גורמי בקרה קרקעיים ומוטסים, הפעלת נשק מונחה, לוחמה אלקטרונית ואמצעי נגד למיניהם. למרות הקדמה הטכנולוגית קרב האוויר הקלאסי לא ננטש לגמרי ונותר חלק בלתי נפרד מהכשרתם של טייסי הקרב.F-15 vertical deploy.jpg
F-15D במצב אנכי. מנועי הפראט אנד ויטני F100 של המטוס, מעניקים לו יחס דחף למשקל גבוה מ-1 (כלומר דחף המטוס גבוה ממשקלו), בשל כך מסוגל ה-F-15 להאיץ את מהירותו במצב זה. ה-F-15 היה מטוס הקרב הראשון בעל תכונה זאת.

המפציץ תמיד יחדור

בולדווין בנאום מול הפרלמנט הבריטי בשימוע בעניין ההפצצה האסטרטגית. אימרה זו אפיינה את הלך הרוח בזמן ההוא, בהם למפציצים מרובי המנועים היה יתרון בביצועים מול מטוסי הקרב החד מנועיים. הלך רוח זה השפיע רבות על כוחות אוויריים בעולם והעביר את הדגש ממטוסי קרב, יירוט ותצפית למטוסי הפצצה גדולים וארוכי טווח.
מטוס קרב F-15 איגל של טייסת הקרב ה-71 של חיל האוויר של ארצות הברית

בשנת 1983 התנגש מטוס קרב מסוג F-15 איגל של חיל האוויר הישראלי במטוס סקייהוק בעת טיסת אימון מעל הנגב. הסקייהוק עלה באש וטייסיו נטשו בשלום. ה-F-15 איבד את כנפו כך שנותר עם כנף אחת בלבד. הטייס והנווט ניסו והצליחו לחדש את שליטתם במטוס הפגוע ולהמשיך לטוס עד לנחיתת חירום במהירות מעל 450 קמ"ש (כפול ממהירות הנחיתה הרגילה) בבסיס הבית. בגלל הסילון העז של אדי הדלק אשר ניתזו מגדם הכנף וגרמו להסתרתו, הטייס והנווט לא ידעו שהם טסים עם כנף אחת בלבד ולכן לא נטשו את המטוס ולמעשה גילו כי איבדו את הכנף רק לאחר הנחיתה.

5 באוגוסט 2020

3 באוגוסט 2020

2 באוגוסט 2020

בחרו כלי טיס מהרשימה וצפו בתוכן הנטען
תצלום של מטוס, אחד מכלי הטיס הנפוצים, על הקרקע.

כלי טיס הוא כל כלי תחבורה המיועד לטיסה באטמוספירה. קיימת הבחנה בין כלי טיס הקלים מן האוויר כגון כדורים פורחים וספינות אוויר לבין כלי טיס הכבדים מן האוויר כגון מטוסים, מסוקים ודאונים.

העובדה שכלי טיס אינם מושפעים מתוואי הקרקע מעליו הם חולפים והעובדה שהם מסוגלים לחצות יבשות וימים במהירות גבוהה במיוחד, הפכו את כלי הטיס לכלי תחבורה נפוצים במיוחד, והביאו להתפתחות טכנולוגית עצומה בתחום התעופה. כיום מטוסים מהווים עורק תחבורה ראשי בין יבשות, מדינות וערים. כמו כן כלי טיס משמשים לחיזוי מזג אוויר, צילום מהאוויר, ספורט, פנאי ועוד. בהיבט הצבאי כלי טיס משמשים למשימות שונות כגון תקיפה, הפצצה, סיור, צילומי אוויר לצורכי מודיעין, שינוע כוחות וציוד, לוחמה אלקטרונית והצנחת כוחות וציוד.מסוק קרב או מסק"ר הוא מסוק צבאי שנועד לתקוף מטרות מגובה נמוך, בעיקר כלי רכב ומשוריינים, ריכוזי חי"ר ומבנים לא גדולים. מסוקי הקרב תוכננו במיוחד לפעילות זו וחימושם המגוון כולל תותחים אוטומטיים, רקטות, טילי נ"ט וחימוש מונחה ייעודי. רוב מסוקי הקרב הם בעלי מידה מסוימת של מיגון נגד אש נ"מ וכוללים אמצעי לוחמה אלקטרונית בנוסף לאוויוניקה מתקדמת שתפקידה לסייע באיכון מטרות ופגיעה בהם.
Dargot 28062011 AH-1.jpg

בל AH-1 קוברהאנגלית: Bell AH-1 Cobra. סימון במקור: בל/דגם 209) הוא מסוק קרב דו-מושבי מתוצרת חברת "בל הליקופטר" האמריקאית. בחיל האוויר הישראלי קיבל ה- AH-1 קוברה את הכינוי צפע.

המסוק מבוסס על מערכות ההנעה, התמסורת והרוטורים של מסוק ה-UH-1 ("יואי") ששימש בשנות החמישים של המאה ה-20 כמסוק סער בינוני. חברת בל החלה בתכנון המסוק בשנת 1958 ובשנת 1965 המריא לראשונה.

הקוברה הינו המסוק הקרב הראשון בעולם, שעוצב במיוחד לשיגור חימוש. המסוק מתאפיין בפרופיל צר המקשה לפגוע בו. הוא פשוט לתחזוקה ועל כן זול ואמין. עד להופעת ה-AH-64 אפאצ'י, היה הקוברה מסוק הקרב העיקרי של צבאות ארצות הברית וישראל.

משימתו העיקרית של הקוברה היא תקיפת מטרות שריון, וחימושו האופייני כולל טילי טאו נגד טנקים, שתי כוורות רקטות ותותח אוטומטי תלת-קני 20 מ"מ. ניתן לחמשו באופן שונה בהתאם למשימה, לרבות החלפת התותח במקלע מיניגאן בקוטר 7.62 מ"מ או במקל"ר והתאמתו לירי טילים מונחים (נגד טנקים או נגד מטרות אחרות) מסוגים שונים.

מסוק סער או מסוק תובלה, הוא מסוק שעוצב בשביל להוביל אנשים וציוד, לבצע משימות חיפוש והצלה וכן הצנחה מוסקת. למרות שמסוקי סער הראשונים נכנסו לשימוש מבצעי במלחמת קוריאה, אלה הוגבלו על ידי הכוח המוגבל של מנועי הבוכנה החלשים. המלחמה הראשונה בה המסוק שימש בתפקיד משמעותי הוא במלחמת וייטנאם בו מסוקי בל UH-1 אירוקווי ("יואי") הסילוניים היו אחראים על הטסת כוחות גדולים.
IAF CH-53.jpg

CH-53 סי סטאליון, המכונה בחיל האוויר הישראלי יסעור, הוא מסוק תובלה צבאי כבד מתוצרת סיקורסקי האמריקנית, המשרת בכוחות המזוינים של ארצות הברית, בישראל, בגרמניה ובמדינות נוספות. זהו מסוק התובלה הכבד ביותר של צה"ל. המסוק נודע בישראל בשל מספר רב של מבצעים מיוחדים בהם הוא היה מעורב וכן מספר תאונות ואסונות שבסוג מסוק זה גבו מחיר דמים גבוה, המפורסם והכבד שבהם הוא אסון המסוקים שבו נהרגו 73 לוחמים, טייסים ומכונאים מוטסים.

כלי טיס בלתי מאויש (כטב"ם) או כלי טיס מאויש מרחוק (כטמ"ם) הוא כלי טיס, בדרך כלל מטוס או מסוק, אשר אינו נושא עליו בני אדם, ובפרט טייס. הכוונת ובקרת הכטמ"ם נעשית בדרך כלל על ידי מפעיל מרוחק (remote pilot) או אף בצורה אוטונומית על ידי מערכת הבקרה של הכטמ"ם. רוב הכטמ"מים מיועדים לשימושים צבאיים, אך כיום נעשה בהם יותר ויותר שימוש גם ביישומים אזרחיים (משטרה, אבטחה, בקרת תנועה, מחקר מדעי ועוד).
HERMES 1500 L(2).jpg

הרמס 1500 הוא כלי טיס בלתי מאויש (כטב"ם) המיועד לדרגי הגיס והפיקוד שפותח על ידי חץ הכסף, חברה-בת של אלביט מערכות. הוא מוגדר ככטב"ם MALE - Medium Altitude Long Endurance (רום בינוני, שהיה ממושכת), והוא הכטב"ם הגדול ביותר במשפחת כטב"מי ההרמס של חץ הכסף, הכוללת גם את ההרמס 180, ההרמס 450 וההרמס 900.

ההרמס 1500 יכול לשאת מטען ייעודי (מטע"ד) במשקל 350 ק"ג, ולשהות באוויר יותר מ-24 שעות בגובה של עד 30,000 רגל. הוא מונע על ידי שני מנועי רוטאקס 914, בעלי 100 כוח סוס כל אחד, המותקנים תחת שתי כנפיו. שלדתו עשויה מחומרים מרוכבים. ההרמס 1500 מצויד במערכות אוויוניקה יתירות, המגדילות את אמינותו, והוא מסוגל לטוס באופן אוטונומי על-פי נתיב טיסה שהוגדר לו לפני המשימה, עם אפשרות התערבות של המפעיל במהלך ביצוע המשימה. הוא בעל כן נסע מתקפל, ומסוגל להמריא ממסלול המראה ולנחות עליו.

נ"מ (קרי: נוּ"ן-מֵ"ם) הם ראשי התיבות של המונח "נגד מטוסים" הבא לציין את היחידות ואת אמצעי הלחימה שמטרתם היא הגנה אווירית ויירוט כלי טיס של האויב, לרבות מסוקים, מטוסי קרב וכלי טיס בלתי מאוישים. המונח מתייחס כמעט תמיד ליחידות ומערכות קרקעיות שתפקידם להפיל כלי טיס. במובן הרחב, נ"מ כולל הן סוללות תותחים אוטומטיים נגד מטוסים והן סוללות טילי קרקע-אוויר שמשתמשות בטילים מונחים על מנת להפיל כלי טיס.


שיגור טיל פטריוט

MIM-104 פטריוטאנגלית: MIM-104 Patriot) היא מערכת נשק נגד מטוסים וטילים בליסטיים שיוצרה על ידי חברת ריית'און האמריקאית. במערך ההגנה האווירית בחיל האוויר הישראלי מכונה המערכת "יהלום". השם PATRIOT הוא למעשה ראשי תיבות של Phased Array Tracking Radar to Intercept On Target הודות לעקרון "מערך המופע" (Phased Array). כיוון שאנטנת המכ"ם היא מסוג Phased Array, הרי שהיא בנויה ממספר רב של אלמנטי שידור־קליטה כשלכל אחד ניתן להזין מופע (פאזה) שונה. דבר זה מאפשר להסיט את אלומת המכ"ם הן בשידור והן בקליטה לכיוון אחר בזמן אפסי, ולמעשה לסרוק את המרחב עליו אמון המכ"ם מבלי לבצע תנועה מכנית של האנטנה. בנוסף, לשיטה זו יתרונות בהתמודדות עם לוחמה אלקטרונית, למשל על ידי יצירת הגבר אפס בכיוון ממנו מגיע אות שמטרתו לחסום את המכ"ם וע"י כך להתגבר על החוסם עוד בשלב הקליטה.

מבצע צבאי הוא יישום של מדיניות באמצעים צבאיים (לדוגמה בקמפיין צבאי) כדי להשיג מטרות או יעדים מוגדרים מראש. מבצעים צבאיים כוללים לרוב: תכנון מקדים, גיוס כוחות, תהליכי ביון (איסוף, מחקר והערכה של מידע), הקצאת תקציבים והגדרת מסגרות זמן לביצוע. מרבית המבצעים הצבאיים נקראים בשמות קוד כדי לשמור על חשאיותם.
Japanese cruiser Chikuma.jpg

הפשיטות על רבאול היו סדרת התקפות אוויריות של בעלות הברית על הבסיס היפני ברבאול בנובמבר 1943, וחלק מהמערכה בגינאה החדשה. מטוסים מנושאות מטוסים ומבסיסים תקפו שדות תעופה, כלי שיט ומתקני נמל יפניים, זאת במטרה לסייע לנחיתת בעלות בהרית בבוגנוויל.הבסיס היפני ברבאול היה אחד משני הבסיסים העיקריים של היפנים בטריטוריית גינאה החדשה. הוא שימש הבסיס הימי העיקרי במהלך המערכה באיי שלמה ובמהלך המערכה בגינאה החדשה. נמל סימפסון - שנכבש מידי האוסטרלים בפברואר 1942 - נודע בשם "פרל הארבור של דרום האוקיינוס השקט," ובהתאם הגנו עליו 367 תותחי נ"מ וחמישה שדות תעופה. בפשיטות אלה ניזוקו מספר סיירות כבדות, ספינות תובלה וספינות מלחמה יפניות נוספות, ולמעשה בכך הסירו בעלות הברית את האיום הימי היפני על כוחותיהם בבוגנוויל.

Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:
  • כאן אפשר למצוא ערימה של קצרמרים בנושא תעופה צבאית שרק מחכים שירחיבו אותם, כאן בנושא כלי טיס צבאים וכאן בנושא חיל האוויר הישראלי.
  • מוזמנים להשתתף בפרויקט להבות בשחקים לכתיבת ושיפור ערכים בנושא לוחמה אווירית.
  • מה שווים דף בקשת ערך ודף בקשת תמונות ואיורים אם לא מתייחסים אליהם?
  • ישנם ערכים שאי אפשר שיישארו במצבם הנוכחי וצריך לעבור עליהם ולתקן אותם בהקדם, ראו מסגרת "ערכים דורשי שיפור".


שגיאות פרמטריות בתבנית:ניווט

פרמטרים [ טקסט ] לא מופיעים בהגדרת התבנית


שגיאות פרמטריות בתבנית:ניווט

פרמטרים [ טקסט ] לא מופיעים בהגדרת התבנית


שגיאות פרמטריות בתבנית:ניווט

פרמטרים [ טקסט ] לא מופיעים בהגדרת התבנית