הראלד השלישי, מלך נורבגיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דמותו של הראלד השלישי, מתוך ציור מהמאה ה-13

הראלד השלישי, מלך נורבגיה (נולד כהראלד סיגורסון, בנורדית עתיקה: Haraldr Sigurðarson;‏ 1015 - 25 בספטמבר 1066) כונה גם הראלד הארדרדה (harðráði, מילולית: המלך הקשוח, הקפדן), היה מלך נורבגיה בין השנים 1046-1066, וטען לכתר דנמרק עד לשנת 1064, ולכתר אנגליה קודם מותו. קודם לעלייתו לשלטון, הראלד היה בגלות במשך חמש-עשרה שנים ברוס של קייב ובאימפריה הביזנטית כאיש צבא וכרוצח שכיר.

הוא לחם לצד אחיו-למחצה, אולף השני, מלך נורבגיה (מאוחר יותר הפך אולף לקדוש נוצרי) בשנת 1030 בקרב סטיקלסטאד. אולף ניסה להשיב לידיו את הכתר הנורבגי, אותו הוא הפסיד לקאנוט הגדול שנתיים קודם לכן. לאחר ההפסד בקרב, גלה הראלד למשך 15 שנה לקייב, שם לחם בצבאו של יארוסלאב הראשון, נסיך קייב. בשנת 1034, עבר הראלד לקונסטנטינופול, שם תפס עמדה בכירה בצבא, ולחם בכל רחבי המזרח התיכון. בשנת 1042, לאחר שהתעשר שב לקייב, במטרה לחזור ולתפוס את השלטון בנורבגיה. הוא נישא לבתו של יארוסלב, אליסיב (Ellisif), בחורף 1043-44. בנורבגיה לבינתיים, הומלך מגנוס הראשון, בנו הבלתי-חוקי של אחיו למחצה, אולף.

ב-1046, הראלד הצטרף למתנגדיו של אחיינו, ויצא למסע מרד נגד מגנוס. מגנוס הסכים לחלוק את המלוכה עם דודו, בתמורה להונו של דודו, אולם שנה לאחר מכן, מת מגנוס, והראלד הפך לשליט יחיד. תקופת שלטונו נודעה בשקט וביציבות של האזור, הפיכת המטבע לעובר לסוחר ובקשרי מסחר עם האזור כולו. הראלד קיווה להרחיב את גבולות ממלכתו אל מעבר לנורבגיה בלבד, ובדומה לקאנוט, תבע את הכתר הדני. למרות פשיטותיו הרבות על חופי דנמרק, הוא לא הצליח להשתלט על דנמרק. באותה תקופה, טוסטיג גודווינסון, אחיו של הרולד השני, מלך אנגליה שנבחר בשנת 1066 לשלטון, ביקש מהראלד להצטרף אליו בהתקפתו נגד אחיו. טוסטיג הצליח לשכנע את הראלד, שזה לא מכבר סיים מלחמה בת חמש עשרה שנים עם דנמרק, שאצילי אנגליה יעמדו לצידו כנגד הרולד.

חיל הפלישה של הראלד וטוסטיג נחת בצפון אנגליה והכריז על הגעתו בשריפת העיירה סקרבורו. הם ניצחו את הצבא המקומי המאולתר, והכניעו את העיר יורק. בתגובה, הרולד השני הצעיד את צבאו כדי להלחם בהם. ב-25 בספטמבר, הובסו הפולשים בקרב גשר סטמפורד בידי האנגלו-סקסים, והראלד עצמו, כמו גם טוסטיג בן בריתו, נהרג.

מותו של הראלד הביא לסיומה תקופה בה הוויקינגים היוו כוח מכריע באירופה, והראלד היה למנהיג הוויקינגי האחרון.

להראלד נולדו שני בנות מאשתו אליסיב. בנוסף, בסאגה נטען כי הראלד נשא לאשה במקביל גם את טורה טורברגסדאטר. אף על פי שנישואים ביגמיים היו אפשריים בסקנדינביה של המאה ה-11, היסטוריונים מטילים ספק במהימנות התיאור. עם זאת, בבירור שרק אליסיב נשאה את התואר "מלכת נורבגיה". על-פי המקורות, להראלד ולטורה נולדו שני בנים:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]