ארבל (מושב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ארבל
שלט בכניסה למושב ארבל
שלט בכניסה למושב ארבל
שם בערבית חירבת אירביד
מחוז הצפון
מועצה אזורית הגליל התחתון
גובה ממוצע[1] ‎47‏ מטר
תאריך ייסוד 1949
תנועה מיישבת תנועת המושבים
סוג יישוב מושב
מוצא המייסדים אירופה ואירן
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2017[1]
  - אוכלוסייה 732 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה
‎2.5%‏ בשנה עד סוף 2017
תצלום אוויר

אַרְבֵּל הוא מושב בגליל התחתון ליד הכנרת והעיר טבריה בבקעת ארבל. המושב הוא חלק ממועצה אזורית הגליל התחתון. המקום נקרא כשם היישוב העתיק ארבל שחורבותיו, כולל בית כנסת יהודי, מצויות בקרבת שטחו של המושב.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המושב הוקם בשנת 1949 כמושב שיתופי על אדמות הכפר הערבי חיטין שתושביו נמלטו ממנו במהלך מלחמת העצמאות ולא הורשו לחזור לאדמותיהם לאחריה. המושב הוקם על ידי חיילים משוחררים של הבריגדה היהודית שהתיישבו לאחר שחרורם בבית-גן ולאחר שהשתתפו במלחמת העצמאות יצאו לחפש מקום מתאים להקמת יישוב בגליל התחתון וכשהגיעו לאזור בקעת ארבל של היום, החליטו שזהו מקומם. המשפחות המיישבות הראשונות: סעידיאן(רון), אסטמן, סונדק, זוננברג, פוטצ'ניק, אביטל, שיח, בן דן, שצר (כיום שפי), ארנשטיין[2].

החיים היו לא פשוטים למתיישבים הראשונים. כוח העבודה היה מצומצם, האדמות היו זרועות סלעים, והתקציב שנתן להם הסוכנות היהודית היה דל. אך כשנה לאחר מכן בפברואר 1950 הצטרפו למושב השיתופי משפחות מאיראן: חביב, ידגר, ענווים, סעידיאן, והיישוב חווה התעוררות ופריחה. בתחילה, עת בנו את בתיהם, התנהלו יחד כקיבוץ עם מטבח, חדר אוכל ומחסן בגדים משותף וגדלו עדר צאן מהגדולים בישראל[3]. ביולי 1950 פקד את המושב אסון כאשר צריף בית הילדים נשרף וחמישה תינוקות מתו בשריפה[4].

ב־1959 היישוב הפך למושב עובדים. בפברואר 1965, במסגרת תוכנית של הסוכנות היהודית בשם "מן העיר אל הכפר", הצטרפו למושב שמונה משפחות חדשות. בשנת 1975 קלט המושב, בעידוד הסוכנות היהודית, מספר משפחות נוספות.

בעשור הראשון של המאה ה-21 הוקמה במושב ארבל הרחבה לבנים ותושבי חוץ.

בתחומי המושב נמצא קבר ניתאי הארבלי וקבר דינה.[5]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]