גדי שפי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גדי שפי
אין תמונה חופשית
השתייכות IDF new.png  צבא הגנה לישראל
דרגה סגן אלוף (ים) סגן אלוף
תפקידים צבאיים
מלחמות וקרבות
מלחמת ששת הימים  מלחמת ששת הימים
מלחמת ההתשה  מלחמת ההתשה
מבצע ברדס 54-55
מבצע אביב נעורים
מלחמת יום הכיפורים  מלחמת יום הכיפורים
מבצע ליטני
עיטורים
עיטור המופת  עיטור המופת

גדי שפי הוא קצין בצה"ל, שפיקד על שייטת 13. שפי הוא בעל עיטור המופת על פועלו במלחמת יום הכיפורים.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

שפי נולד בקיבוץ תל יוסף. התנדב לשייטת 13 וסיים מסלול ב-1960. שימש לוחם וקצין ביחידה, ב-1966 השתתף בפעולת חילוץ ספינת המשמר בכנרת ופיקד על כוח סירות הנפץ של השייטת. לאחר מלחמת ששת הימים פיקד על כוח מהשייטת במבצע ברזלית למיקוש מסילת ברזל בגדה המערבית של תעלת סואץ, בהמשך השתתף בפעולה להפגנת נוכחות ימית ישראלית בתעלת סואץ[1]. לאחר מכן יצא לקורס חובלים, פיקד על פלגת ספינות טורפדו ועל מוצבי חיל הים באזור תעלת סואץ.

ב-1970 שב לשייטת כסגן מפקד היחידה. הוא פיקד על אח"י אילת וב-1972 מונה שוב לסגן מפקד השייטת. בפברואר 1973 פיקד על כוח מהשייטת שהשתתף במבצע ברדס 54-55 במהלכו פשטו כוחות צנחנים והשייטת, על יעדי מחבלים כ-180 ק"מ בעומק לבנון. תחת פיקוד השמיד כוח השייטת מבנה של ארגון החזית העממית. באפריל 1973 פיקד על כוח מהשייטת במהלך מבצע אביב נעורים, הכוח נחת בסירות גומי בביירות ופוצץ בית מלאכה ששימש את ארגון הפת"ח[2].

במלחמת יום הכיפורים השתתף בפשיטת של השייטת על בסיסי חיל הים המצרי, על פעולתו במבצע מגבית בה פיקד על כוח שחדר לאזור מעגן ע'רדקה בים סוף, עוטר בעיטור המופת. לאחר המלחמה פיקד על שורה של מבצעי פשיטה בלבנון.

ביוני 1976 מונה למפקד השייטת, אך לא קודם לדרגת אלוף משנה, משום שהיה תלוי נגדו תיק חקירה בגין גרימת מוות ברשלנות בתאונת אימונים. במהלך תקופת פיקודו ביצעה השייטת שורה של מבצעי פשיטה וחבלה בלבנון והשתתפה במבצע ליטני. הוא שירת בתפקיד עד אוגוסט 1978 ויצא ללימודים במכללה לביטחון לאומי בסיומם השתחרר משירות הקבע.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מרדכי חיימוביץ, אחרי ששת הימים: נשלחו להניף דגל בסואץ, ונשבו, באתר nrg‏, 3 בספטמבר 2013
  2. ^ מיכאל בר-זהר וניסים משעל, "יפות יפות, עם רימונים בחזייה". אביב נעורים, באתר ynet, 25 במרץ 2013