הר עמשא (יישוב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הר עמשא
הר עמשא מרכז.jpg
מרכז היישוב הר עמשא 2012
מחוז הדרום
מועצה אזורית תמר
גובה ממוצע[1] ‎824 מטר
תאריך ייסוד 1984
סוג יישוב יישוב קהילתי
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 181 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 13.8% בשנה עד סוף 2018

הַר עֲמָשָׂא הוא מושב שיתופי חקלאי ולשעבר קיבוץ בדרום הר חברון, בחבל יתיר בתחומי ישראל, סמוך לקו הירוק. היישוב ממוקם 20 ק"מ דרומית לחברון ו-14 ק"מ צפונית-מערבית לערד ומשתייך למועצה אזורית תמר. הר עמשא תוחם ממזרח את יער יתיר, שטח נטוע-אדם של כ-30,000 דונם. הגדרתו כיישוב קו תפר נובעת ממיקומו בצומת הגאוגרפי שבין הר חברון, מדבר יהודה והנגב הצפוני. נכון לחודש אפריל 2019 יש ביישוב 167 תושבים, כ-47 משפחות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב הוקם בשנת 1984 כקיבוץ של התק"ם, ונקרא על שם עמשא בן יתר. במשך שנים רבות הוגדר כקיבוץ-בהתהוות ונוהל על ידי אגודה שיתופית שנשלטה על ידי התק"מ. משנת 1995 לא היו באגודה השיתופית חברי קיבוץ אלא רק נציגי המוסדות המיישבים. לאחר שנים של דשדוש, הועבר היישוב לאחריות האיחוד החקלאי שפעל לסגירת חובות האגודה וגיבוש תוכנית מתאר חדשה להרחבת היישוב ל-200 בתי אב בתכנון בר-קיימא. ביולי 2009, הוחלט על מינוי מפרק-מפעיל בתואנה כי יש חובות לסוכנות היהודית[2].

כיום, היישוב הוא כפר שיתופי אקולוגי הממוקם בקצהו המזרחי של רכס יתיר, בגובה של כ-850 מטר מעל פני הים, בקצהו של יער האורנים הגדול בארץ, בסמיכות לשמורת הטבע הר עמשא.

מצפון משקיפים על היישוב הרי חברון; ממזרח מדבר יהודה, ומדרום ומערב בקעות ערד ובאר שבע. באזור שפע מסלולי הליכה ביער ובשמורת הר עמשא. המפגש האקלימי הייחודי בין מדבר והר מאפשר שילוב נדיר של צמחייה ובעלי חיים. באזור עדויות ארכאולוגיות רבות המעידות על קיומה של התיישבות אנושית מתקופות שונות.

מרכז הר עמשא אחר הצהרים

שביל ישראל העובר בסמוך מזמן ליישוב מטיילים בכל עונות השנה.

הכניסה לדירת שביל ישראל בהר עמשא 2012

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]