והיא שעמדה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
והיא שעמדה

וְהִיא שֶׁעָמְדָה לַאֲבוֹתֵינוּ וְלָנוּ
שֶׁלֹּא אֶחָד בִּלְבָד עָמַד עָלֵינוּ לְכַלּוֹתֵנוּ
אֶלָּא שֶׁבְּכָל דּוֹר וָדוֹר עוֹמְדִים עָלֵינוּ לְכַלּוֹתֵנוּ
וְהַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מַצִּילֵנוּ מִיָּדָם

"והיא שעמדה" בהגדה של פסח במנהג אשכנז המזרחי
מפגין נגד הספר הלבן (1939) נושא את המילים "שלא אחד בלבד עמד עלינו לכלותינו והקב"ה מצילנו מידם" (בשמאל התמונה)

והיא שעמדה הוא קטע קצר בהגדה של פסח העוסק בהצלת עם ישראל על ידי הקדוש ברוך הוא מכל אויביו. נהוג לקרוא את הקטע בנעימה, וכיום הוא רווח גם כפיוט העומד בפני עצמו.

הקטע נפתח במילים "והיא שעמדה" המתייחסות למילים שנאמרו קודם לכן: "בָּרוּךְ שׁוֹמֵר הַבְטָחָתוֹ לְיִשְׂרָאֵל, בָּרוּךְ הוּא" כלומר, ההבטחה היא שעומדת לעם ישראל.

נוהגים להגביה את הכוס (אחת מארבע כוסות) בשעת האמירה[1]. על פי המהר"ל מפראג, כוס זאת באה כנגד לשון הגאולה "והצלתי" כדי להדגיש את ההצלה שנעשתה לעם ישראל.

לחנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפיוט מספר לחנים. המפורסמים שבהם: ניגון שמח עממי; ניגון איטי שמיוחס בחסידות קרלין לרבי אהרן הגדול מקרלין, ומושר גם כן בחסידות חב"ד בסגנון דומה; וניגון בקצב בינוני, של חסידות באבוב (להאזנה ראו בפיסקה קישורים חיצוניים).

בשנת 2008 הוציאו יונתן רזאל ויעקב שוואקי ביצוע לפיוט בלחן של רזאל, שהפך ללהיט[2]. ביצוע נוסף של השיר על ידי דוד ד'אור (בשילוב מקהלת ילדים) זכה אף הוא לתהודה רבה ומשודר רבות בסמיכות לחג הפסח במספר תחנות רדיו בישראל.

הגיטריסט הישראלי, אליהו מאיר דאלי (שידוע גם בתור אלי דאלי), עשה עיבוד כלי (אינסטרומנטלי), בסגנון רוק כבד, ללחן המסורתי והמאוד מוכר של הפיוט במסגרת הפרויקט שלו, "תפילה מתכתית". העיבוד נכלל באלבום הבכורה של אלי, ששמו כשם הפרויקט שבמסגרתו נעשה העיבוד - "תפילה מתכתית".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הרב ש. ב. גנוט, מנהגי ליל הסדר
  2. ^ בין השאר הגיע למקום הראשון במצעד העשור החסידי של רשת קול חי תוצאות המצעד החסידי - קול חי