יעקב ברדוגו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

יעקב ברדוגו (נולד ב-23 במרץ 1965) הוא איש עסקים, פעיל פוליטי ומגיש רדיו. כיהן בעבר כמנכ"ל מפעל הפיס.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יעקב ברדוגו נולד בלוד כבן הצעיר למשפחה דתית בת שישה ילדים, להורים שעלו ממרוקו. למד במדרשיית נועם בפרדס חנה. לאחר שירות צבאי בחיל המודיעין הוא למד לתואר במדעי המדינה ולתואר במשפטים. במסגרת לימודיו היה יו"ר סטודנטיון, תא הסטודנטים של המחנה הלאומי באוניברסיטה. ב-1988 היה מועמד המחנה הלאומי לראשות אגודת הסטודנטים.[1]

ברדוגו שימש בתפקיד מנהל שיקום שכונות בעיר לוד בעת שמקסים לוי כיהן כראש העיר. לאחר שלוי נבחר לבתפקיד יו"ר מרכז השלטון המקומי קיבל ברדוגו את תפקיד סמנכ"ל החברה למשק וכלכלה. בין השנים 1990 - 1994 שימש כמנכ"ל מרכז השלטון המקומי. לאחר מכן מונה למנכ"ל החברה למשק וכלכלה [2].

ברדוגו, שהיה מקורב לדוד לוי [3], הצטרף למפלגת למפלגת גשר אותה הקים לוי, ולקראת הבחירות לכנסת הארבע עשרה שובץ במקום ה-41 ברשימת הליכוד-גשר-צומת. המפלגה המאוחדת זכתה ב-32 מנדטים, ולכן הוא לא נכנס לכנסת. לאחר מכן, ברדוגו מונה על ידי לוי לנהל מטעמו את המשא ומתן עם הפלסטינים. בשנת 1997, בעת כהונתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוא מונה לתפקיד מנכ"ל מפעל הפיס, בו שימש עד לשנת 2000. לאחר פרישתו מן הפיס, החל לשמש כיועץ לפיתוח עסקים בחברת דנקנר השקעות [4].

כאיש עסקים עסק בתחום הנדל"ן [5], יועצו של איש העסקים משה בובליל מרטין שלאף ומייצג אותו בעסקאות שלו בתחום המלונאות וההימורים. כמו כן ברדוגו היה לבעלים של חברות שונות [6].

ברדיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעת שהיה אבי בניהו מפקד גלי צה"ל החל לשדר ברדוגו תוכנית שבועית יחד עם העיתונאי איתן ליפשיץ, תוכנית המשודרת בימי שישי בבוקר, ועוסקת בענייני אקטואליה של השבוע החולף. עם פתיחת חקירה משטרתית כנגד ברדוגו בשנת 2008[7], הודח ברדוגו משידור על ידי יצחק טוניק, מפקד התחנה שהגיע אחרי בניהו, וברדוגו הוחלף על ידי משה שלונסקי, שהמשיך לשדר את התוכנית עם ליפשיץ, בתוכנית שנקראה "שלונסקי את ליפשיץ מחשבות בע"מ". לאחר שהתיק נסגר מחוסר ראיות [8] הוחזר ברדוגו לגלי צה"ל בשנת 2013, על ידי מפקד התחנה החדש ירון דקל. ברדוגו החל להגיש את התוכנית מחשבות בע"מ, כמגיש קבוע לצד ליפשיץ ושלונסקי, שמשדרים עמו לסירוגין. ברדוגו קודם בתחנה והוצג בהמשך כ"פרשן הפוליטי של התחנה" של התחנה, והחל מופיע ככזה בתוכניות השונות של התחנה. בנוסף, הוא קיבל פינה קבועה בתוכנית האקטואליה של ירון וילנסקי. בחודש אפריל 2016 שובץ כמגיש קבוע בתוכניתו של וילנסקי והם משדריו יחדיו ארבע תוכניות שבועיות [9], כאשר שם התוכנית הקיימת שונה מיומן הערב ל"וילנסקי את ברדוגו".

גורמים בתחנה הביעו ביקורת על שילובו ההולך וגובר בתחנה, על אף שאיננו עיתונאי. כך, בפתיחת תוכנית האקטואליה היומית, הודיעו ברדוגו ווילנסקי, כי יראיינו בהמשך את נתן אשל שהיה בכיר בלשכת נתניהו בנוגע למאמר שפירסם אשל. מבקרי ברדוגו טענו שסיכם עם אשל, ללא ידיעת עורכי התוכנית, שבראיון לא יוזכר שאשל הורשע בבית הדין של נציבות שירות המדינה בנוגע לצילומים אסורים והפרת הפרטיות של עובדת בלשכה. עורך התכנית באותו יום התנגד לקיום הראיון ולתנאי שהציב אשל, ולבסוף הראיון כלל לא שודר [10]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]