דוד לוי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דוד לוי
דוד לוי
תאריך לידה 21 בדצמבר 1937 (בן 79)
ממשלות 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 27, 28, 29
כנסות 7 - 16
סיעה גח"ל, הליכוד, הליכוד-גשר-צומת, גשר, ישראל אחת
תפקידים בולטים

דוד לוי (נולד ב-21 בדצמבר 1937) הוא פוליטיקאי ואיש ציבור ישראלי. כיהן במשך שנים כחבר הכנסת וכשר בממשלות ישראל.

פעילות פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוד לוי עם אחיו מקסים לוי בלוד
דוד לוי עם שגריר ארצות הברית בישראל דן שפירו, בית שאן 2011

הכניסה לפוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוי נולד, גדל והתחנך בעיר רבאט שבמרוקו. עלה לישראל עם משפחתו בשנת 1957 והתיישב בבית שאן, שם עבד בעבודות זמניות בייעור, חקלאות וחפירת תעלות עבור מקורות. בשנת 1960 השיג עבודה קבועה כפועל בניין ובין השאר עבד בהקמת מלון הילטון תל אביב, מגדל שלום מאיר וקריה למחקר גרעיני – נגב. בהמשך ארגן קבוצת עובדים שהקימה מקלטים באזור בית שאן[1]. בתקופה זאת החל להיות פעיל בתנועת החרות ובסיעת תכלת לבן בהסתדרות[2]. בבחירות למועצת בית שאן הוא נבחר למועצה מטעם רשימת גח"ל, ומונה לסגן ראש המועצה המקומית במסגרת קואליציה עם המפד"ל[3]. במסגרת תפקידו עמד החל משנת 1968 בראש ועדת ביטחון של המועצה[4]. במישור הארצי התחיל את צעדיו כראש סיעת תכלת לבן בהסתדרות. הוריו ואחיו הצעירים, ביניהם מקסים לוי, התיישבו בלוד.

חברות בכנסת ובממשלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבחירות לכנסת ה-7 בשנת 1969 נבחר לוי לראשונה לכנסת, מטעם גח"ל - גוש חרות ליברלים, ואחרי המהפך בבחירות לכנסת התשיעית בשנת 1977 הפקיד בידיו מנחם בגין את תיק הקליטה, והחל מ-15 בינואר 1979 גם את תיק הבינוי והשיכון, נוסף על תיק הקליטה. כשר שיכון התנגד לשיתוף הסוכנות היהודית בפרויקט שיקום השכונות, ונלחם על הדומיננטיות בפרויקט עם יגאל ידין, השר הממונה על תיאום פעילות משרדי הממשלה בנושא[5].

אחרי הבחירות לכנסת העשירית בשנת 1981 סירב לקבל שוב את תיק השיכון, מאחר שקיווה לקידום למשרד יוקרתי יותר, והוא התרצה רק אחרי שבגין העניק לו את התואר סגן ראש הממשלה.

בישיבת ממשלה מיוחדת שהתכנסה ב-16 בספטמבר 1982 לאחר רצח נשיא לבנון בשיר ג'ומאייל, בה מסר שר הביטחון אריאל שרון "שיחידת פלנגות גדולה נכנסה למחנה סברה", מחה השר לוי נגד כניסת צה"ל לביירות. הוא טען כי ישיבת הצבא בעיר תביא ללחץ כבד על ישראל והזהיר מפני מה שנודע לאחר מכן כטבח סברה ושתילה: "אנו יכולים להיראות לא אמינים. כאשר אני שומע שהפלנגות כבר נכנסות לשכונה מסוימת, ואני יודע מהי משמעות הנקם אצלם, איזו שחיטה, אז איש לא יאמין שנכנסו לעשות שם סדר והאשמה תהיה בנו. לכן אני חושב שאנו כאן עלולים להיכנס למצב שבו נואשם, והטיעון שלנו לא יעמוד על רגליו".[6]

דוד לוי היה סמל למזרחים החפצים בשותפות מלאה בממסד, ומוחים כנגד נורמות של קיפוח שהשתרשו. הוא הצליח ללכד סביבו תמיכה גדולה במרוץ הפוליטי אך לא די כדי שיתמנה לראש ממשלה לאחר פרישת מנחם בגין ב-1983. יצחק שמיר ניצח בהתמודדות מולו במרכז הליכוד.

דוד לוי כיהן כסגן ראש הממשלה ושר הבינוי והשיכון בכל ממשלות ישראל בין השנים 19791990. בהצבעה בממשלת האחדות הלאומית ב-1985 על הנסיגה מלבנון היה השר היחיד מהליכוד שהצביע בעד הנסיגה, החלטה שעברה על חודו של קול בממשלה.

לאחר התרגיל המסריח בשנת 1990, מונה דוד לוי לשר החוץ בממשלת שמיר. במהלך כהונתו חודשו הקשרים עם רוב מדינות אפריקה ועם מדינות מזרח אירופה. הסיבה העיקרית לתהליך זה הייתה נפילת מסך הברזל.

על רקע החלטת שמיר לעמוד בראש משלחת ישראל לוועידת מדריד באוקטובר 1991 החליט דוד לוי שלא להשתתף בוועידה. באותן שנים נחשב לנץ פוליטי ונמנה, יחד עם אריאל שרון ויצחק מודעי, על החישוקאים בליכוד, שהתנגדו לוויתורים בשטחים.

את כעסו ותסכולו מיחסו של שמיר וצמרת הליכוד אליו הוא הביע לאחר מכן ב"נאום הקופים" המפורסם שלו בו הוא טען, כי הוא מקופח בגלל מוצאו. בין היתר ביטא לוי את הרגשתו במילים: "הייתי בפיהם של כמה אנשי ליכוד קוף שזה עתה ירד מהעצים, תוקפים אותי, טוענים שאני פומפוזי, דמגוג ושאיני דואג לבעיות האמיתיות".

אחרי שהליכוד נחל מפלה בבחירות לכנסת השלוש עשרה בשנת 1992 התמודד לוי בבחירות הפנימיות לראשות הליכוד, שלראשונה היו פתוחות לכל חברי הליכוד. בבחירות שנערכו ב-1993 התמודד מול בנימין נתניהו, בני בגין ומשה קצב. נתניהו ניצח ואחריו לוי, בגין וקצב. במהלך ההתמודדות התפרסם סיפור הקלטת הלוהטת בו טען נתניהו ש"אדם אחד בליכוד, מוקף בחבורה של פושעים" ניסה לסחוט אותו באמצעות קלטת וידאו בה הוא נראה בוגד באשתו. הרמיזה כלפי דוד לוי ואנשיו כאחראים לפרשה יצרה קרע עמוק בין שני האישים.

פעילות במסגרת גשר[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוד לוי פרש מהליכוד ביוני 1995 והקים את תנועת גשר. לקראת הבחירות לכנסת הארבע עשרה בשנת 1996 שב והתאחד עם הליכוד. בליל הבחירות נראה היה כי בנימין נתניהו נחל מפלה, ברגע קשה זה עלה לוי עם נתניהו לדוכן הנואמים, ואחז בידו במפגן של תמיכה. מאוחר יותר התברר כי נתניהו ניצח ודוד לוי התמנה לשר חוץ בממשלתו. דוד לוי אף פעל למען הכנסת אריאל שרון לממשלת נתניהו על ידי יצירת "תיק תשתיות מורחב". עם הזמן נוצרו בקיעים ביחסים בין לוי לנתניהו, שהסתיימו בקרע מוחלט. לוי פרש מהממשלה ב-6 בינואר 1998 ברעש גדול לאחר שטען שתקציב המדינה אינו דואג לשכבות החלשות[7] ושנתניהו לא משלב אותו מספיק במהלכים המדיניים[דרוש מקור].

גשר תרמה להפלת ממשלת נתניהו, אחרי שנתניהו סירב להפקיד בידי לוי את תיק האוצר, בהיותם בעלי תפיסה כלכלית שונה בתכלית[דרוש מקור].

לוי חבר למפלגת העבודה לקראת הבחירות לכנסת החמש עשרה בשנת 1999, והאיחוד בין מפלגת מימד, מפלגת העבודה ותנועתו יצר את רשימת ישראל אחת שרצה בראשות אהוד ברק. לאחר ניצחונו של ברק בבחירות קיבל לוי את תפקיד שר החוץ בפעם השלישית בחייו. הוא תמך בנסיגה החד צדדית מרצועת הביטחון בדרום לבנון, אך הסתכסך עם ברק בשל הפשרות המדיניות שהציע לפלסטינים. הוא התפטר מהממשלה ב-4 באוגוסט 2000, ולקראת הבחירות המיוחדות לראשות הממשלה בשנת 2001 הביע תמיכה במועמדותו של אריאל שרון. שרון מצידו לא מינה את לוי לשר בממשלה אחרי זכייתו. בהמשך כהונתה של ממשלת שרון, כיהן דוד לוי כשר בלי תיק למשך כארבעה חודשים (8 באפריל-30 ביולי 2002).

החזרה לליכוד ומפלגת גשר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקראת הבחירות לכנסת ה-16, פרש דוד לוי מראשות המפלגה ועבר לליכוד בצעד שגרם לחילוקי דעות בקרב חברי המפלגה. באסיפה שהתקיימה על ידי חברי המפלגה שנותרו בה, נבחרה אסתי שירז, שכיהנה אז כראש מטה ההסברה במפלגה, לעמוד בראש גשר במקום דוד לוי וגשר הגישה רשימה לוועדת הבחירות המרכזית, לצורך התמודדות לכנסת ה-16[8]. דוד לוי הגיב בעתירה לפסול את הרשימה ובקשתו נתקבלה על ידי בית המשפט[9]. דוד לוי נבחר לכהן בכנסת ה-16 ובתום מאבק משפטי שארך מספר שנים, החליט בית המשפט ב-2007 לפרק את גשר והמפלגה חדלה מלהתקיים.

לאחר שהכריז שרון על תוכנית ההתנתקות היה לוי חבר בקבוצת המורדים שניסתה להכשילה, צעד שמתנגדיו טענו קשור לכעסו על שרון בשל העובדה ששוב מידר אותו מלשמש בתפקיד בכיר מטעם הסיעה. עם זאת ההתנגדות לתוכנית תואמת את העמדות המדיניות בהן נקט משחר פעילותו הפוליטית. פעילותו בכנסת בקדנציה זו התאפיינה בפעילות פרלמנטרית מועטה. לקראת הבחירות לכנסת השבע עשרה כשל בהשגת מקום ריאלי ברשימת הליכוד בכנסת, ובכך בא הקץ על קרוב ל-37 שנים של חברות בכנסת.

עם ההכרזה על הבחירות לכנסת השמונה עשרה בחר לוי לא להתמודד על מקום ברשימת הליכוד, והוא הוצב במקום האחרון הסמלי ברשימתה לכנסת.

לאחר הפרישה מהכנסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

במערכת הבחירות לנשיאות ישראל ב-2014 הוזכר שמו של דוד לוי כמועמד אפשרי מטעם הליכוד לתפקיד הנשיא, לאור הדיווחים בתקשורת על חוסר תמיכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו במועמד ראובן ריבלין ממפלגתו[10]. לוי התייחס לאפשרות ב-22 במאי ואמר כי ירוץ לנשיאות "רק בהסכמה רחבה"[11], אך הודיע לבסוף חמישה ימים אחר כך כי לא יתמודד לתפקיד[12].

אופיו וחייו אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוי התמיד בקשריו לעיר בה התחיל את הקריירה - בית שאן. גם כשהיה שר עסוק חזר לעתים קרובות לביתו בעיר.

סגנון דיבורו האיטי והמוטעם, התפטרויותיו והיעלבויותיו התכופות, התחושה שרווחה שלמרות שלל תפקידיו, מעולם לא הייתה לו השפעה של ממש - כל אלו הפכו את לוי לדמות כמעט קומית בעיני חלק מהציבור, והוא אף צוין כז'אנר בדיחות שנקראו על שמו - "בדיחות דוד לוי". כאשר מונה לוי לשר החוץ של מדינת ישראל, התמקדו אותן בדיחות בביקורת שהופנתה כלפיו, בטענה שהאיש אינו דובר את השפה האנגלית, ולכן יתקשה לתפקד כשר חוץ. לוי אכן אינו דובר אנגלית רהוטה, אך הצרפתית שלו רהוטה ומלוטשת היטב. בנאומיו בעצרת הכללית של האו"ם הוא הפגין זאת והדבר אף צוין על ידי השבועון האקונומיסט (The Economist).

מנגד, אחרים רואים את דוד לוי כדמות שקולה ומתונה. הוא בלט בין המסתייגים ממלחמת לבנון הראשונה, תמך באהוד ברק אך התנגד לוויתוריו, וקרא להפסקת מדיניות ההבלגה בטרם מבצע חומת מגן. במישור החברתי הבליט עצמו לוי כנושא קולה של "ישראל השנייה", למודת הסבל והמצוקות הכלכליות, אך האשימו אותו שבדרך כלל נמנע מלחפש לעצמו תפקיד ביצועי כלכלי.

ב-2002 אחיו מקסים לוי, ראש עיריית לוד, נפטר בפתאומיות מדום לב. סמוך לאירוע זה נפגעו שלושה מבניו באירוע טרור בבית שאן בעת פעילות פוליטית בבחירות הפנימיות בליכוד.

דוד לוי נשוי לרשל (רחל) ולהם 12 ילדים. בנו, ז'קי לוי כיהן כראש עיריית בית שאן ונבחר לכהן כח"כ בכנסת העשרים מטעם מפלגת הליכוד. בתו, אורלי לוי-אבקסיס, הייתה חברת כנסת מטעם מפלגת ישראל ביתנו וכיום היא חברת כנסת עצמאית. אחיינו הוא ראש עיריית מודיעין, חיים ביבס.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אריה אבנרי, דוד לוי, הוצאת ידיעות אחרונות, 1983.
 • יאיר קוטלר, הנבחרת הלאומית, כרך א', פרק ב' (7), ירדן הוצאה לאור, 1988, עמודים 319 - 343

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ יוסף וקסמן, גח"ל שולח את דוד לוי מבית שאן, מעריב, 17 באוקטובר 1969
 2. ^ נבחרה מועצת עובדי בית שאן, חרות, 4 באוקטובר 1964
 3. ^ קואליציה מפד"ל גח"ל בבית שאן, חרות, 9 בנובמבר 1965
  הוקמה קואליציה רפ"י, גח"ל ומפד"ל בבית שאן, חרות, 3 בדצמבר 1965
 4. ^ ועדת בטחון נבחרה במועצה המקומית בית שאן, מעריב, 6 בנובמבר 1968
 5. ^ Frederick A. Lazin, Politics and Policy Implementation , SUNY Press, 1994, page 25
 6. ^ שמעון שיפר, כדור של"ג : סודות מלחמת לבנון, עמ' 126-125.
 7. ^ טל לוי, 04.01.1998/"נשבר לי", אמר שר החוץ דוד לוי והתפטר, באתר הארץ, 4 בינואר 2011
 8. ^ בחירות לכנסת ה-16
 9. ^ סמדר שילוני, ביהמ"ש ביטל השתתפות "גשר" בבחירות, באתר ynet, 1 בינואר 2003
  ע"ב 129/03, אתי שיראז עשור נגד קובי נבון, רו"ח
 10. ^ המהדורה‏, פרסום ראשון: דוד לוי מגייס תמיכה למרוץ לנשיאות, באתר וואלה! NEWS‏, 26 בינואר 2014
 11. ^ רעות מישור, דוד לוי: "ארוץ לנשיאות רק בהסכמה רחבה, לא אלך למאבק שיעכיר את האווירה", באתר nana10‏, 22 במאי 2014
 12. ^ מורן אזולאי ואביהו שפירא, דוד לוי הכריז: לא אתמודד לנשיאות, באתר ynet, 27 במאי 2014