יקב פסגות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יקב פסגות הוא יקב שהוקם בשנת 2003 ושוכן בהתנחלות פסגות שמצפון לירושלים. עד לבציר 2018 הגיע היקב לייצור של כ-400,000 בקבוקים בשנה, כאשר למעלה מ-70% מהם מיוצא לעשרות מדינות.

כרמי היין נטועים על טרסות גיר בגובה 900 – 700 מטר מעל פני הים בהרי בנימין והשומרון - טרואר המייצר פרי מרוכז ואיכותי.

בשנת 2015, בעקבות החלטת פרלמנט האיחוד האירופי על חרם על מוצרים מההתנחלויות, הוחלט ביקב להוסיף למארזי יין המיוצאים לאירופה ולארצות הברית מפה המראה במדויק איפה יוצר היין.


יקב פסגות מייצר למעלה מ-11 סוגי יינות אשר מדי שנה זוכים בתחרויות יוקרה, במדליות ובפרסים בינלאומיים.[דרוש מקור]

בשנת 2018 זכה ביקב בתואר ביקב הטוב ביותר בישראל מאת המגזין הכלכלי והבינלאומי "וורלד פייננס".[דרוש מקור]


היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההתנחלות פסגות הוקמה כהתנחלות דתית-ציונית בבנימין, ויקב פסגות הוקם כיקב קהילתי-מקומי על מנת להשמיש את האדמות ביישוב וסביבתו לגידולי חקלאות, זאת על אף תנאי השטח של האזור. בראשית פעילותו, בשנת 2003, פעל היקב כיקב מקומי קטן. בשנת 2008 עבר למיקומו הנוכחי, קרוב יותר לירושלים. בבציר 2010 יוצרו שבעה סוגי יינות ו-100,000 בקבוקים. בשנת 2012, הגיע ייצור היקב ל-200 אלף בקבוקים בשנה, כאשר כמעט כל התוצרת מיוצאת.

עקב הגידול בתפוקה השנתית הורחבו שטחי הכרמים באזור, וכרמים חדשים ניטעו בשטחים פתוחים סביב פסגות.

כרמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון ל-2017, הענבים לייצור היין ביקב פסגות, מגיעים מבציר ידני של חמישה כרמים בעלי ייעוד שונה:

  • כרם פסגות - הכרם נטוע על אדמת גיר קשה וסלע, בטרסות עתיקות בסגנון יווני-איטלקי ים תיכוני, בצפון הרי ירושלים. המרחק בין הגפנים הוא מטר אחד והיבול נמוך, כ-600 ק"ג לדונם. הבציר על הטרסות מקשה על העבודה, אך הגובה של 900 מטר והשלג המכסה את הכרם בחורף מפצים באיכות ענבים גבוהה. שורשי הגפן החודרים אל תוך הסלע כמעט ואינם מושקים ובכך משפיעים על איכות הענבים ועל המורכבות הייחודית של יינות היקב. בכרם זה גדלים ענבי קברנה סוביניון וסירה והוא מקום הגידול של יין הסינגל ויניארד.
  • כרם קידה - הכרם נטוע בראש השיפול המזרחי של ההר הגבוה, ובמפנה מערבי. הקרקע סלעית ונותנת פרי באיכות גבוהה. מכרם זה מגיעים ענבי שרדונה, קברנה סוביניון, פטיט סירה וגוורצטרמינר. הכרם נטוע בגובה כ-750 מטר.
  • כרם אלון מורה - כרם אלון מורה נטוע בראש השיפול המזרחי של ההר הגבוה. מהחלקה העיקרית קולט היקב ענבי קברנה סוביניון, מרלו, קפברנה פרנק וסירה. בנוסף קולט היקב זנים לבנים מחלקות קטנות. הכרם נטוע בגובה כ-750 מטר מעל פני הים.
  • כרם הר ברכה - הכרם בהר ברכה נותן פרי באיכות גבוהה מאד ומהווה מקום גידול אופטימלי בישראל לענבי מרלו. הכרם נטוע בגובה כ-850 מטר מעל פני הים. מכרם זה נקלטים ביקב ענבי מרלו וקברנה סובניון.
  • כרם מטע - כרם מטע נבחר להשלמת זנים ייחודיים הנדרשים לממסכי הייקב בשל התאמתו לטרואר הכללי ממנו מגיעים ענבי הייקב. הכרם ממוקם ביישוב מטע במורדות המערביים של הרי גוש עציון. הכרם נטוע בגובה כ-625 מטר מעל פני הים ומכרם זה נקלטים ביקב ענבי ויונייה, פטי וורדו וקברנה פרנק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]