הר ברכה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הר ברכה
הר ברכה.jpg
חזית בניין הישיבה ומגדל המים של היישוב, 2006
מחוז יהודה ושומרון
מועצה אזורית שומרון
גובה ממוצע ‎850‏ מטר
תאריך ייסוד 1983
תנועה מיישבת אמנה
סוג יישוב יישוב קהילתי
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף דצמבר 2012:
  - אוכלוסייה 1,922 תושבים
מיקום הר ברכה
הר ברכה
הר ברכה

הר ברכה, או ברכה, היא התנחלות ויישוב קהילתי דתי, בשטח המועצה האזורית שומרון, מדרום לשכם.

שמו של היישוב גזור מן הפסוק בספר דברים: "ונתת את הברכה על הר גריזים ואת הקללה על הר עיבל". היישוב נמצא על השלוחה הדרומית של הר גריזים.

התפתחות היישוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב התחיל את דרכו בי"ט בתשרי ה'תשמ"ב (6 באוקטובר 1982) כמאחז צבאי שאוייש על ידי חיילי נח"ל. הוא אוזרח ביום העצמאות, בשנת 1983.

נגד טקס האזרוח הפגינו פעילי שלום עכשיו, שהתנגדו להקמת היישוב. הייתה גם התנגדות בעיתונות ואמנון אברמוביץ' כתב ב"מעריב": "הקמת שכם עילית מסעירה את הרוחות ומועלית השבוע בכנסת, אבל אולי בנתון הבא יש כדי להרגיע משהו: 21 משפחות עולות להתנחל על הר ברכה, והן באות מהמקומות הבאים: קדומים – 1, יקיר – 1, אלון מורה – 1, חומש – 2, אריאל – 2 ואחת בלבד מעבר לקו הירוק. המערך, בשביל זה צריך היה לכנס את הכנסת בפגרתה?"

היישוב פותח על ידי ארגון אמנה. לאחר שנים שבהן היישוב התפתח בקצב איטי ולא קלט הרבה משפחות חדשות, החלה, במחצית שנות ה-2000, האצה בקצב הפיתוח והגדילה. בשנים אלו הצטרפו ליישוב כעשרים וחמש משפחות חדשות בשנה, דבר שגרם לגידול דמוגרפי משמעותי ובשנת 2007 מנה היישוב כ־200 משפחות. כיום (2012) מונה היישוב 320 משפחות. ההתנחלות מאופיינת בהתיישבות צעירה (70% ממשפחות היישוב הן למטה מגיל 30). במעון הגדול בשומרון בהר ברכה ישנם כ-190 תינוקות, ורובן המוחלט של המטפלות הינן תושבות היישוב. מחירי המעון ידועים כזולים ביותר בארץ. הילדים בגילאי גן ממלאים 5 גני-ילדים ביישוב. הילדים בגילאי בית הספר נוסעים ללמוד בבית הספר האזורי באלון מורה ובאיתמר. בשנת תשע"ג הוקם בית-ספר ביישוב. היישוב נודע במחירי הדירות הזולות שבו.

התפתחותו של היישוב נובעת בעיקר בזכות הישיבה הממוקמת בו. רוב התלמידים שנישאו מחליטים להמשיך להתגורר ביישוב, דבר התורם רבות להתפתחות המקום. בתפקיד רב היישוב מכהן הרב אליעזר מלמד.

תיאור גאוגרפי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיקומו של היישוב בגב ההר, על הרכס הדרומי של הר גריזים מדרום לשכם, בגובה של 870 מ' מעל פני הים. הגישה מצומת תפוח (כביש 60),דרך צומת מחנה חורון (כביש 57), להר-ברכה, או מקדומים דרך "ציר גלעד". תנאי השטח הם במת הר מישורית עם מדרונות מזרחיים תלולים מאד. האקלים קריר ויבש. מצפון ליישוב שכונת השומרונים שהיא חלק מתחומה המוניציפלי של שכם, אך מוגנת על ידי צה"ל, ובפסגת ההר מקומותיהם המקודשים.

עין מח'נה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – עין מח'נה

למרגלות היישוב נמצא אתר מעיין שעל פי ממצאים ארכאולוגים ואזכורים מתקופת התנאים נקרא "עין מחנה".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]