שער בנימין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

שער בנימין
(למפת ירושלים רגילה)
Jerusalem location map with titles2.png
 
שער בנימין
שער בנימין
אזור התעשייה שער בנימין

אזור התעשייה שער בנימין הוקם בשנת 1998 כאזור מסחר ושירותים במזרח בנימין, בשטח שיפוט המועצה האזורית מטה בנימין. כק"מ צפונית ליישוב אדם על כביש 60, במרחק של כ-7 דקות נסיעה מירושלים, ושטחו כ-600 דונם.

במתחם פועלים אולם אירועים, חנויות מזון, מאפייה, מועדון כושר, מרפאות, חנות רהיטים, חנויות בגדים, אופטיקה, חנויות למוצרי תינוקות וצעצועים, חנות למוצרי טיולים, חנויות לכלי בית, חנות נעליים, מרכז התפתחות למשפחה, פנצ'ריה ומוסך, וכן משרדי החטיבה להתיישבות של הסוכנות היהודית, מחלקת הרווחה של המועצה האזורית ונקודת משטרה. כמו כן, מוקם במקום קומפלקס אירועים על ידי חברת "אינסייט בינה", פארק טכנולוגי–תעשייתי על ידי המועצה האזורית, מרכז רפואת חירום אזורי ומתחם שכולל את כל משרדי המועצה האזורית. אזור המסחר נועד לספק את צורכיהם של אלפי התושבים באזור מזרח בנימין, ומשרת יהודים ופלסטינים.

אזור התעשייה הוקם על ידי המועצה האזורית "מִנְהֶלֶת אזורי תעשייה", והחברה הכלכלית החברה לפיתוח מטה בנימין אשר מקדמות הבאת מפעלים ופיתוח של אזור התעשייה. גם משרד התמ"ס השקיע בפיתוח האזור כ-20 מיליון ש"ח.

המקום מוגדר כאזור עדיפות לאומית א' וקיימות בו הטבות מס נרחבות, במטרה ליצור מקומות תעסוקה לתושבי היישובים היהודים והערבים באזור. אזור התעשייה משרת ערבים ויהודים כאחד, הן כמקום תעסוקה והן כמרכז קניות ושירותים, והוא צוין לחיוב כדוגמה לדו-קיום.[1]

שטח אזור התעשייה ממוקם במעלה אגן הניקוז של שמורת הטבע נחל פרת, ולכן ישנם נהלים מחמירים ביותר בנושא זיהום קרקע. כמו כן הוקם בסמיכות מכון מתקדם לטיהור מים, ולא מתאפשרת הקמת מפעלי תעשייה מזהמים באזור זה.

בשער בנימין נמצא משכנה החדש של תחנת המשטרה בנימין.[2]

בשנת 2013 הועברו למקום משרדיה של מחלקת הרווחה של המועצה. בדצמבר 2020 נחנך בניין המועצה בקצהו המערבי של אזור התעשייה.

בחורף 2015–2016 אירעו בשער בנימין שני אירועי דקירה שונים, באחד האירועים מחבל פלסטיני דקר למוות את סמ"ר ינאי ויסמן, לוחם בסדיר שהיה בדרכו לחופשה בביתו. שניים נוספים נפצעו.[3][4]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה המועצה האזורית מטה בנימין בשטחי אזור התעשייה

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]