ירחיב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ירחיב
Yarchiv entrance.jpg
שלט הכניסה למושב
מחוז המרכז
מועצה אזורית דרום השרון
גובה ממוצע[1] ‎58 מטר
תאריך ייסוד 1949
תנועה מיישבת תנועת המושבים
סוג יישוב מושב
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2019[1]
  - אוכלוסייה 1,082 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה -0.4% בשנה עד סוף 2019

יַרְחִיב הוא מושב באזור השרון השייך למועצה אזורית דרום השרון. ליד מושב זה, שוכנים היישובים נירית ומתן שנוסדו אחריו וליד הכפר ג'לג'וליה.

המושב הוקם בנובמבר 1949 על ידי מתנדבי מח"ל דוברי צרפתית[2] מצרפת, בלגיה וצפון אפריקה[3] שהשתחררו מצה"ל. הם הקימו את המושב שנקרא בתחילת דרכו "ארגון שמחה". את ההכשרה, להקמת המושב, קיבלו בכפר ויתקין[4]. המתיישבים היו ממגוון עדות, רובם בוגרי גימנסיה ממשפחות אמידות מחוץ לישראל[5]. המקום סבל מפגעי המסתננים, ועל כן חלק מהמתיישבים עברו לכפר סבא באופן זמני, בעוד הנותרים שומרים על המקום ומעבדים את שטחה החקלאי, 3000 דונם, בגידול אבטיחים ועגבניות[6]. בסוף 1951 התנחל בסמיכות למושב קבוצה גדולה של בוגרי עליית הנוער מתימן מכפר הנוער מאיר שפיה[7], כדי לחזק את המושב. בינתיים "ארגון שמחה" התפרק ותושביו שניהלו במקום מושב שיתופי עזבו את המקום, וגם רוב יוצאי שפיה, עזבו. אז הוחלט על ידי הנותרים להסב את המקום למושב עובדים לא שיתופי[8]. בספטמבר 1954 עברו למקום 42 משפחות תימניות מספסופה[9].

שם המושב שהיה "ארגון שמחה" עד לשנת 1953 שונה על פי הצעתו של זאב וילנאי והוסב ל"ירחיב"[10] וזאת, בעקבות הפסוק בספר דברים, פרק י"ב, פסוק כ': "כי ירחיב ה' אלוהיך את גבולך"[11].

בדצמבר 1964 ניטע במושב חורשת אורנים לכבוד חיילי משמר הגבול שהגנו על המושב ושכניו מפני המסתננים[12].

מושב ירחיב התבסס לאורך השנים מאז הקמתו על חקלאות. עם השנים ענף זה דעך ונשארו חקלאים בודדים, כיום נותרה רפת אחת שממוקמת בשטחי המושב, רפת זו היא רפת ייחודית מאחר שמדובר על רפת רובוטית ללא מגע יד אדם, מהיחידות במדינה.

בית הקברות הישן של המושב ירחיב עבר לתחומי ג'לג'וליה, והפך לאתר פסולת[13].

גלריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ירחיב - האתר הרשמי של מושב ירחיב

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]