לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "עומר בן אל-ח'טאב"

 
=== ה"שורא" הראשונה באסלאם ===
כתוב בקוראן: وَأَمْرُهُمْ شُورَىٰ بَيْنَهُمْ (סורה 42, אאית 38) "ואמרהם שורא ביניהם", שמשמעו: "וענינם היועצות ביניהם", כל פרלמנט אסלאמי נקרא מאז בשם "מג'לס אלשורא". זה מבסיסהבסיס הדתי לענין הקמתה, בלחץ הזמן של גסיסתו על שומר. ה"שורא" הורכבה משישה בוחרים: עלי בן אבי טאלב, עת'מאן בן עפאן, ש'עד אבן אבי וקאץ, אלזביר, טלחה, ועבד אלרחמאן אבן עוף, (ה"[[מועצה מייעצת|שורא]]"), שעליה פקד למצוא מועמד מתאים מקרבה, תחת השגחת בנו. טעמי השגחה זאת היו משתי סברות חלופיות:
*עומר פקד על בנו להוציאם להורג אם לא יבחרו ח'ליפה בתוך 3 ימים.
*עומר הפקיד את בנו כשומר עליהם, כדי למנוע התערבות חצונית.
השיעים מאשימים את [[עאאשה]] אלמנתו הצעירה ביותר של [[מחמד]], כמי שהסיתה נגד עלי, היורש הראוי בעיניהם. לטענתם ההתערבות החצונית היתה זאת של עאאשה.
כעבור שלשת ימים הסירו 3 מן המועמדים את מועמדותם. הרביעי קבע שיהפוך לבורר בין השנים האחרים. האחד משני הנותרים אמר שיש להותיר את ההכרעה לאללה, מה שנראה לבורר כבלתי החלטי. הוא הכריע בעבור [[עות'מאן|עות'מאן בן עפאן]] לח'ליפה השלישי באסלאם, ו-5 הבוחרים והבורר בכללם, נתנו לעת'מאן שבועת אמונים ב"ביעה", תקיעת כף. ידו של אחד מהנוכחים היתה משותקת, ואמרו ש"ביעה" שנתנה ביד משותקת היא סמן למזל רע. השורא הזאת הפכה להיות מודל ומהות הדומוקרטיההדמוקרטיה בעיני המוסלמים ושליטיהם. כל פרלמנט אסלאמי נקרא מאז בשם "מג'לס אלשורא".
 
=== היחס לספריות פרסיות===
1,322

עריכות