אקס-מן (סדרת סרטים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סרטי אקס-מן
X-Men Wolverine Movie Collection.jpg
בימוי בריאן סינגר (1, 2, 7, 9)
ברט ראטנר (3)
גאווין הוד (4)
מת'יו ווהן (5)
ג'יימס מנגולד (6, 11)
טים מילר (8)
רופרט ויאט (10)
הפצה פוקס המאה ה-20
תקציב ‏$1,260,000,000
הכנסות ‏$3,931,374,167

סרטי אקס-מן הם זיכיון קולנועי לעולם משותף שמאגד סדרת סרטי גיבורי-על שוברי קופות המבוססים על דמויות האקס-מן מבית מארוול קומיקס. בסדרת הסרטים מככבים אנסמבל של שחקנים כדוגמת פטריק סטיוארט, איאן מק'קלן, יו ג'קמן, האלי ברי, ג'יימס מרסדן, פמקה ינסן, שון אשמור, אנה פקווין, רבקה רומיין ועוד.

סדרת הסרטים מגוללת את סיפורם של המוטאנטים ומלחמתם בזכות הקיום הנשללת מהם כתוצאה מחריגותם. משני צידי המתרס ניצבים חבורת האקס-מן בראשותו של פרופסור צ'ארלס אקסבייר, שנלחמים להגן על אלה שפוחדים מהם ושונאים אותם, ומנגד אחוות המוטאנטים של מגנטו, שאינם מאמינים בדו-קיום בין בני אדם "רגילים" לבין המוטאנטים, שואפים לעליונות הגזע המוטאנטי ומחרחרים מלחמה.

נכון לספטמבר 2014 הסדרה כוללת תשעה סרטים, כאשר הרביעי והשישי הם סרטי ספין-אוף המתמקדים בדמותו של וולברין, החמישי הוא סרט ספין-אוף-מקדים המתמקד בהרפתקאותיהם של צ'ארלס אקסבייר ואריק לנשר בצעירותם, השביעי הוא סרט המאחד את דמויות הסרטים בעלילה שמתרחשת על פני שתי תקופות זמן והשמיני הוא ספין אוף המתמקד בדמותו של דדפול. בין היתר מוצגות בסרטים עלילות מחוברות הקומיקס כגון האל אוהב, האדם הורג, סאגת הפניקס האפלה, ימי עבר עתידי, וירוס הירושה ונשק אקס.

הסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אקס-מן – סיכום סדרת סרטים 
מס' שם במקור שם בעברית תאריך יציאה אורך בימוי תסריט
1 X-Men אקס-מן 14 ביולי 2000 1:44 בריאן סינגר דייוויד הייטר
2 X-Men 2 אקס-מן 2 2 במאי 2003 2:14 בריאן סינגר מייקל דוהרטי, דן האריס, דייוויד הייטר
3 X-Men: The Last Stand אקס-מן 3: המפלט האחרון 26 במאי 2006 1:44 ברט ראטנר סיימון קינברג, זאק פן
4 X-Men Origins: Wolverine אקס-מן המקור: וולברין 1 במאי 2009 1:47 גאווין הוד דייוויד בניוף, סקיפ וודס
5 X-Men: First Class אקס-מן: ההתחלה 3 ביוני 2011 2:12 מתיו ווהן אשלי אדוארד מילר, זאק סטנץ, ג'יין גולדמן, מתיו ווהן
6 The Wolverine הוולברין 26 ביולי 2013 2:06 ג'יימס מנגולד מארק בומבק, סקוט פרנק
7 X-Men: Days of Future Past אקס-מן: העתיד שהיה 23 במאי 2014 2:11 בריאן סינגר סיימון קינברג
8 Deadpool דדפול 12 בפברואר 2016 1:48 טים מילר רט ריס, פול ורניק
9 X-Men: Apocalypse אקס-מן: אפוקליפסה 27 במאי 2016 2:24 בריאן סינגר סיימון קינברג, דן האריס, מייקל דוהרטי
10 Wolverine 3 וולברין 3 3 במרץ 2017 ג'יימס מנגולד דייוויד ג'יימס קלי, מייקל גרין
11 X-Force אקס פורס* ג'ף וודלו
12 Gambit גמביט* ג'וש זטומר
13 New Mutants המוטאנטים החדשים* ג'וש בון ג'וש בון, נייט גוולטני
14 Deadpool 2 דדפול 2 רט ריס, פול ורניק

לורן שולר דונר מפיקה את כל הסרטים למעט (נכון לעכשיו) 14. הצטרפו אליה ראלף וינטר (סרטים 1 - 4), אבי ארד (3), יו ג'קמן וג'ון פלרמו (4), בריאן סינגר (5, 7, 9), סיימון קינברג (5, 7 - 9, 12, 13), גרגורי גודמן (5), האטץ' פארקר (6, 7, 9), צ'נינג טייטום וריד קרולין (12). הסרטים הבאים אחרי 9 בפיתוח.

סקירת הסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אקס-מן[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אקס-מן (סרט)

תהליך הפיתוח לסרט הראשון בסדרת הסרטים התחיל עוד בשנת 1989, כאשר סטן לי וכריס קלרמונט ביקשו לעבד את הקומיקס לקולנוע בעזרתם של גורמים שונים כג'יימס קמרון, אולפני קרולקו, וסרטי קולומביה. בעקבות הצלחת סדרת האנימציה של האקס-מן משנת 1992, שבהפקתו של אבי ארד, רכשו פוקס המאה ה-20 ולורן שולר דונר בשנת 1994 את הזכויות לסרט, אשר יצא ב-14 ביולי 2000 בבימויו של בריאן סינגר ולפי תסריט של דייוויד הייטר.

סרט הקולנוע נעשה בתקציב של 75 מיליון דולר וזכה לסכום הכנסות כולל של מעל 296 מיליון דולר. הוא היה מועמד ל-10 פרסי סאטורן, מתוכם זכה בקטגוריות סרט המדע בדיוני הטוב ביותר לשנת 2000, הבימוי, הכתיבה, עיצוב התלבושות, שחקן ראשי (יו ג'קמן) ושחקנית משנה (רבקה רומיין). עוד היה מועמד לפרס הוגו.[1] לפי אתר הביקורות Rotten Tomatoes, ‏82% מתוך 152 ביקורות היו חיוביות על היותו נאמן לקומיקס, אם כי הוא מתרכז יותר מדי בדמותו של וולברין.

הסרט מציג את דמויותיהם של וולברין ושל רוג, אשר נקלעים לאמצעו של עימות בין קבוצת האקס-מן של אקסבייר לבין אחוות המוטאנטים של מגנטו. מגנטו מתכנן להפוך את מנהיגי העולם למוטאנטים במהלך פסגת שלום בעזרת מכונה ולהוביל באמצעות כך לקבלתם של המוטאנטים בפומבי. אולם, אקסבייר מבין שאילוץ המוטציה על בני אדם רגילים יוביל למותם ושולח את האקס-מן לעצור אותו.

אקס-מן 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אקס-מן 2

סרט ההמשך יצא ב-2 במאי 2003 בבימויו של סינגר, לפי תסריט משולב של סינגר, הייטר וזאק פן. הוא נעשה בתקציב של 110 מיליון דולר וזכה לסכום הכנסות כולל של מעל 407 מיליון דולר. הסרט היה מועמד לשמונה פרסי סאטורן, בין היתר, מתוכם זכה בקטגוריית סרט המדע בדיוני הטוב ביותר.[2] בהתבסס על 215 ביקורות באתר Rotten Tomatoes, ‏87% מתוכן היו חיוביות. כמו קודמו, הסרט היה מועמד לפרס הוגו.

הסרט מבוסס בחלקו על הרומן הגרפי "אקס-מן: האל אוהב, האדם הורג", ומביא לשיתוף פעולה בין מגנטו לחבורת האקס-מן נגד אויב משותף, הקולונל ויליאם סטרייקר, המוביל מתקפה כוללת נגד המוטאנטים. הסרט מביא רמזים לכך שסטרייקר היה אחראי לניסויים שנערכו בוולברין (עלילה שמוסברת ב-"אקס-מן המקור: וולברין" וכן ב-"אקס-מן: אפוקליפסה).

אקס-מן 3: המפלט האחרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אקס-מן 3: המפלט האחרון

הסרט השלישי יצא ב-26 במאי 2006 בבימויו של ברט ראטנר, לפי תסריט מאת סיימון קינברג וזאק פן, ומבוסס בחלקו על שתי קשתות סיפור - "אקס-מן: סאגת הפניקס האפלה" ו"אקס-מן: מחוננים".[3] הסרט נעשה בתקציב של 210 מיליון דולר וזכה לסכום הכנסות כולל של מעל 459 מיליון דולר. הסרט היה מועמד לשישה פרסי סאטורן, מתוכם זכה בקטגוריית שחקנית המשנה (פמקה ינסן).[4] בהתבסס על 227 ביקורות באתר Rotten Tomatoes, ‏57% מתוכן היו חיוביות, כאשר נמתחה ביקורת שלילית על איכותו של הסרט יחסית לשני קודמיו.

חברת תרופות מפתחת "תרופה" לגן המוטאנטי, מה שמעורר מחלוקת בקהילת המוטאנטים. מגנטו מכריז על מלחמה בבני האדם ומחזיק בנשק משלו - הפניקס, שהיא למעשה חברת האקס-מן לשעבר ג'ין גריי אשר חזרה לחיים. לאחר שפניקס הורגת את סייקלופס ואת פרופסור אקסבייר, מתחולל קרב אחרון בין האקס-מן לאחוות המוטאנטים, ווולברין חייב להכיר בעובדה שכדי לעצור את האשה שאותה הוא אוהב, הוא חייב להרוג אותה.

אקס-מן המקור: וולברין[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אקס-מן המקור: וולברין

סרט ספין-אוף-מקדים יצא ב-1 במאי 2009 בבימויו של גאווין הוד ובהפקתם המשולבת של סטן לי, יו ג'קמן, ריצ'רד דונר, לורן שולר דונר, ראלף וינטר ופיטר מקדונלד בין היתר. הסרט נעשה בתקציב של 150 מיליון דולר וזכה לסכום הכנסות כולל של מעל 371 מיליון דולר. לפי אתר הביקורות Rotten Tomatoes, ‏37% מתוך 245 ביקורות היו חיוביות.

עלילת הסרט מביאה את ההיסטוריה המוקדמת של לוגאן האולט, המוטאנט שעתיד להיקרא "וולברין", לפני הצטרפותו לקבוצת האקס-מן וחייו עם אחיו החורג ויקטור קריד. השניים מצטרפים לצוות אקס של קולונל ויליאם סטרייקר, ונלחמים יחד נגד איומים שונים עד אשר לוגאן מתנדב להשתתף בניסוי של נשק אקס, ובו מושתל לו שלד האדמנטיום הבלתי שביר.

אקס-מן: ההתחלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אקס-מן: ההתחלה

סרט ספין-אוף-מקדים שיצא ב-3 ביוני 2011 בבימויו של מת'יו ווהן ובהפקתו של בריאן סינגר. עלילת הסרט - המתרחש בשנות ה-60 - מתמקדת בחשיפה הראשונית של גזע המוטנטים למין האנושי, כאשר הם לוקחים חלק במשבר הטילים בקובה, וכמו כן עוקבת אחר צ'ארלס אקסבייר (המגולם על ידי ג'יימס מק'אבוי) ואריק לנשר (המגולם על ידי מיכאל פסבנדר) כאשר היו חברים בשנות צעירותם ולפני שעמדו משני צידי המתרס כאויבים.

נבלי-העל בסרט הם חברי מועדון הלפייר, כאשר ביניהם נמנים סבסטיאן שו (המגולם על ידי קווין בייקון) ואמה פרוסט (המגולמת על ידי ג'נוארי ג'ונס). בדומה לסרטי האקס-מן הקודמים, גם בסרט זה משתתפים מספר רב של שחקנים, כאשר כל אחד מהם מגלם דמות אקס-מן ידועה. ניקולס הולט מגלם את האנק מק'קוי, לפני שהפך למוטנט בעל פרווה כחולה. לוקאס טיל מגלם את אלכס סאמרס, אחיו של סקוט סאמרס. ג'ניפר לורנס מגלמת את מיסטיק. קיילב לנדרי ג'ונס מגלם את באנשי. זואי קרביץ מגלמת את אנג'ל סלבדור. אוליבר פלאט מגלם סוכן CIA שנעזר במוטנטים כדי לעצור את משבר הטילים בקובה. בנוסף, מופיעים בסרט זה יו ג'קמן ורבקה רומיין בתפקידי אורח כוולברין ומיסטיק הבוגרת, בהתאמה.

הסרט מתוכנן להיות ראשון בטרילוגיה חדשה של סרטים, ולדברי המפיקים אפל כסרטי הארי פוטר. בתחילה בריאן סינגר חשף כי הוא תכנן סצנת אקשן בה המוטנטים נלחמים בתוך חדר ללא כבידה, אבל הוא החליט לבטל את הסצנה, לאחר שסצנה זהה הופיעה בסרט ההתחלה.

הוולברין[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הוולברין

זמן קצר לאחר יציאת הסרט "אקס-מן המקור: וולברין", אושר פיתוחו של סרט המשך [5] כאשר העלילה עומדת בפני עצמה ואינה המשך לסרטים קודמים, אם כי מבחינה עלילתית מתרחשת לאחר קורות "אקס-מן: המפלט האחרון". עלילת הסרט מתרחשת ביפן ועוקבת אחר מערכת היחסים בין וולברין למאריקו ישידה, בתו של בוס היאקוזה שינג'ן ישידה. בסרט נכללו מספר סגנונות לחימה כסמוראי ונינג'ה, וכולל את אויבו של וולברין הסמוראי הכסוף. הסרט יצא למסכי הקולנוע בקיץ 2013 בבימויו של ג'יימס מנגולד, כשיו ג'קמן שב לגלם את דמותו של וולברין.

אקס-מן: העתיד שהיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – אקס-מן: העתיד שהיה

אולפני פוקס ראו את "אקס-מן: ההתחלה" כסרט ראשון בטרילוגיה חדשה של סרטים.[6] לורן שולר דונר השוותה את התוכניות לזיכיון החדש לסדרת סרטי הארי פוטר המאוחרים, שהיו אפלים ובוגרים יותר. בריאן סינגר שב למלאכת הבימוי, בעוד מתיו ווהן מפיק. ווהן ציין כי, "'ההתחלה' דומה לבאטמן מתחיל, שבו הכיף הוא להציג את הדמויות וללמוד להכיר אותן, בעוד בסרט השני ממשיכים איתם ועושים חיים משוגעים. זה ההבדל העיקרי בין 'באטמן מתחיל' והאביר האפל".[7]

סרט ההמשך יצא לאקרנים ב-23 במאי 2014. ג'יימס מק'אבוי, מייקל פאסבנדר, ג'ניפר לורנס וניקולס הולט שבו לגלם את דמויותיהם. כמו כן, נודע כי פטריק סטיוארט ואיאן מק'קלן ישובו לגלם את דמויותיהם של צ'ארלס אקסבייר ומגנטו המבוגרים.[8] בדצמבר 2012, סינגר אישר כי יו ג'קמן ישוב לגלם את דמותו של וולברין. בהמשך הוא אישר כי גם אנה פקווין, אלן פייג', שון אשמור והאלי ברי ישובו לגלם את דמויותיהם של רוג, שאדוקאט, אייסמן וסטורם, בהתאמה. לצוות השחקנים יצטרפו עומאר סיי כבישופ, אוון פיטרס כקוויקסילבר, בובו סטיוארט כוורפאת', איידן קנטו כסאן-ספוט, פאן בינגבינג כבלינק ופיטר דינקלג' כבוליבר טראסק.

דדפול (2016)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – דדפול (סרט)

אולפני פוקס שקלו סרט ספין-אוף על שכיר החרב דדפול בשלבי ההפקה המוקדמים של הסרט "אקס-מן המקור: וולברין" - שם גילם את דמותו ריאן ריינולדס.[9] אולם, דונר ציינה כי היא מעוניינת שגרסה זו תתעלם מהדמות שנראתה ב"אקס-מן המקור: וולברין" ותאתחל מחדש את הדמות. עוד היא ציינה שהדמות תכלול אלמנטים מוכרים מהקומיקס, כולל שבירת הקיר הרביעי.[10] בקיץ 2014 הודלף לרשת סרטון בו נראה ריינולדס בתפקיד דדפול. סרטון זה נועד להדגים כיצד ייראה הסרט אם וכאשר יופק במטרה לקבל אישור ממקבלי ההחלטות בפוקס, ולא היה אמור להיחשף לציבור. הסרטון קיבל תגובות נלהבות ברחבי הרשת, ובעקבות כך בדצמבר 2014 יצאה הודעה כי הסרט אכן יופק ויצא לאקרנים ב-12 בפברואר 2016.

אקס-מן: אפוקליפסה (2016)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אקס-מן: אפוקליפסה

בדצמבר 2013, הבמאי בריאן סינגר הכריז בחשבון הטוויטר שלו כי סרט המשך ל"אקס-מן: העתיד שהיה" ייקרא "אקס-מן: אפוקליפס" והוא מיועד לצאת לאקרנים בשנת 2016.[11] לדברי סינגר, הסרט יתמקד במקורותיהם של המוטאנטים[12] ויתרחש בתחילת שנות ה-80 של המאה ה-20.[13] דן האריס ומייקל דוהרטי נשכרו לכתוב את התסריט כשהסרט מיועד לצאת לאקרנים ב-27 במאי 2016.

מק'אבוי, פסבנדר, הולט, לורנס ואוון פיטרס ישובו לגלם את דמויותיהם,[14] וכן יופיעו גרסאות צעירות של סייקלופס, ג'ין גריי וסטורם.[15]

סרטי המשך עתידיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספטמבר 2012 נשכר המפיק מארק מילר לשמש בתור היועץ הקריאייטיבי של סרטי מארוול המופקים בידי פוקס המאה ה-20 כדוגמת אקס-מן וארבעת המופלאים. כבר באוקטובר 2012, המפיקה לורן שולר דונר הביעה עניין לשתף את דמויות האקס-מן בסרטי מארוול השונים, בשל קשריה עם המפיק קווין פייגי.[16] בדצמבר 2013, המפיק סיימון קינברג חתם על עסקה בת שלוש שנים באולפני פוקס ומתכוון ליצור יקום קולנועי בדומה ליקום הקולנועי של מארוול[17]

סרט המשך ל"הוולברין" (2017)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנובמבר 2013, אולפני פוקס היו במגעים להפקתו של סרט סולו נוסף בכיכובו של וולברין. ג'יימס מנגולד נשכר לכתוב תסריט ראשוני, ודונר שבה כמפיקה.[18] מנגולד ציין שהסרט ישאב השראה מסיפורים נוספים על וולברין מהקומיקס, וייצא לאחר "אקס-מן: אפוקליפס".[19][20] יו ג'קמן הצהיר כי הסרט שייצא בשנת 2017 יהיה האחרון שבו הוא יגלם את וולברין וכי אינו מתכוון לשוב ולגלם את הדמות לאחר מכן.[21] פטריק סטיוארט ישוב לגלם את צ'ארלס אקסבייר בסרט זה.[22] חלקים מן עלילת הקומיקס "וולברין: לוגאן הזקן" יעובדו בסרט.[23] תאריך הפצת הסרט נקבע ל-3 במרץ 2017.

גמביט[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 2014, התסריטאי ג'וש זטומר נשכר בידי אולפני פוקס לכתוב את התסריט לסרט המבוסס על דמותו של גמביט.[24] רופרט ויאט נשכר לביים את הסרט,[25] אך זה עזב את ההפקה בספטמבר 2015.[26] השחקן צ'נינג טייטום לוהק לתפקיד רמי לבו/גמביט בתפקיד הראשי,[27] והוא ישמש כמפיק לצד לורן דונר, סיימון קינברג וריד קרולין.[28] לאה סדו לוהקה כדמות הנשית הראשית בלה דונה בודרו.[29] בתחילה תאריך הפצת הסרט נקבע ל-7 באוקטובר 2016 אך במרץ 2016 האולפנים הודיעו על דחייתו למועד מאוחר יותר.

פרויקטים פוטנציאלים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 2015 הודיעו אולפני פוקס שיש בכוונתם לפתח שתי סדרות טלוויזיה שיהוו הרחבה לעולם הקולנועי של האקס-מן: אחת המבוססת על קבוצת מועדון הלפייר העתידה לעלות לשידור ברשת FOX, ושנייה התתמקד בדמותו של לגיון העתידה לעלות לשידור ברשת FX.[33]

סרטי ספין-אוף שאינם בפיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

אקס-מן המקור: מגנטו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדצמבר 2004, פוקס המאה ה-20 שכרה את התסריטאי שלדון טורנר לכתוב את התסריט לסרט זה.[34] באפריל 2007, דייוויד ס. גויר נשכר לביים. טורנר אמר שהעלילה סובבת בין השנים 1939-1955, ועוקבת אחרי מגנטו בעודו מנסה לשרוד את אושוויץ. הוא פוגש את אקסבייר, חייל צעיר, במהלך שחרור מן המחנה. לאחר מכן, מגנטו רודף את הנאצים אשר עינו אותו במחנה, והתשוקה לנקמה זו הופכת אותו ואת אקסבייר לאויבים.[35] אלמנטים מהתסריט לסרט זה שומשו לסרט "אקס-מן: ההתחלה".

הכנסות הסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט תאריך יציאה סכום הכנסות
כלל עולמי ארצות הברית ארצות הברית מחוץ לארצות הברית כלל עולמי
אקס-מן 13 ביולי 2000 14 ביולי 2000 $157,299,717 $139,039,810 $296,339,527
אקס-מן 2 1 במאי 2003 2 במאי 2003 $214,949,694 $192,761,855 $407,711,549
אקס-מן 3: המפלט האחרון 25 במאי 2006 26 במאי 2006 $234,362,462 $224,997,093 $459,359,555
אקס-מן המקור: וולברין 29 באפריל 2009 1 במאי 2009 $179,883,157 $193,179,707 $373,062,864
אקס-מן: ההתחלה 3 ביוני 2011 1 ביוני 2011 $146,408,305 $207,215,819 $353,624,124
וולברין 24 ביולי 2013 26 ביולי 2013 $132,556,852 $282,271,394 $414,828,246
אקס-מן: העתיד שהיה 22 במאי 2014 23 במאי 2014 $233,921,534 $514,200,000 $748,121,534
דדפול 10 בפברואר 2016 12 בפברואר 2016 $362,766,300 $400,395,565 $763,161,865
אקס-מן: אפוקליפסה 19 במאי 2016 27 במאי 2016 $115,423,662 $115,423,662
סכום כולל $1,662,148,021 $2,269,226,146 $3,931,374,167

רשימת השחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרת סרטי האקס-מן מככבים אנסמבל של שחקנים, כולל מספר הופעות אורח של דמויות מחוברות הקומיקס וכן של יוצרי הקומיקס והמפיקים כסטן לי, כריס קלרמונט, דייוויד הייטר, טום דסנטו, מייקל דוהארטי ודן האריס.

דמות סרט
אקס-מן אקס-מן 2 אקס-מן 3: המפלט האחרון אקס-מן המקור: וולברין אקס-מן: ההתחלה הוולברין אקס-מן: העתיד שהיה דדפול אקס-מן: אפוקליפסה

אקס-מן[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'ארלס אקסבייר
פרופסור אקס
פטריק סטיוארט פטריק סטיוארטק ג'יימס מק'אבוי פטריק סטיוארטק ג'יימס מק'אבוי/
פטריק סטיוארט
ג'יימס מק'אבוי
ג'יימס "לוגאן" האולט
וולברין
יו ג'קמן יו ג'קמןק יו ג'קמן יו ג'קמןק
סקוט סאמרס
סייקלופס
ג'יימס מרסדן טים פוקוק ג'יימס מרסדןק טיי שרידן
ג'ין גריי
פניקס
פמקה ינסן פמקה ינסןק סופי טרנר
אורורו מונרו
סטורם
האלי ברי האלי ברי אלכסנדרה שיפ
הנרי "האנק" מק'קוי
חיה
סטיב בייסיקק קלסי גראמר ניקולס הולט ניקולס הולט
קלסי גראמרק
ניקולס הולט
מארי
רוג
אנה פקווין אנה פקוויןק
בובי דרייק
אייסמן
שון אשמור שון אשמור
קיטי פרייד סומלה קיי קייטי סטוארט אלן פייג' אלן פייג'
פיטר רספוטין
קולוסוס
דניאל קדמורק דניאל קדמור דניאל קדמור סטפן קפיצ'יק

מוטאנטים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'וביליישן לי
ג'ובילי
קטרינה פלורנס קיאה וונג לאנה קונדור
אלכס סאמרס
האבוק
לוקאס טיל לוקאס טילק לוקאס טיל
פיטר מקסימוף
קוויקסילבר
אוון פיטרס אוון פיטרס
קורט ווגנר
נייטקרולר
אלן קאמינג קודי סמית-מקפי
וורן וורת'ינגטון השלישי
אנג'ל
בן פוסטר בן הארדי
רמי לבו
גמביט
טיילור קיטש
תרזה קאסידי
סיירין
שאונה קיין
שון קאסידי
באנשי
קיילב לנדרי ג'ונס
ארמנדו מונוז
דרווין
אדי גטהאגי
וייפר סבטלנה חודצ'נקובה
לוקאס בישופ עומאר סיי
רוברטו דה-קוסטה
סאן-ספוט
איידן קנטו
קלריס פרגוסון
בלינק
פאן בינגבינג
ג'יימס פראודסטאר
וורפאת'
בובו סטיוארט
אריק גיטר
אינק
גרג לואו
אלי פימיסטר
נערה נגאסונית נפיצה
בריאנה הילדבראנד
עין סבאח נור
אפוקליפס
אוסקר אייזק

אחוות המוטאנטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אריק לנשר
מגנטו
איאן מק'קלן מיכאל פסבנדר איאן מק'קלןק מיכאל פסבנדר/
איאן מק'קלן
מיכאל פסבנדר
רייבן דארקהולם
מיסטיק
רבקה רומיין ג'ניפר לורנס
רבקה רומייןק
ג'ניפר לורנס ג'ניפר לורנס
ג'ון אלרדייס
פיירו
אלכסנדר ברטון אהרון סטנפורד
אליזבת' בראדוק
פסיילוק
מיילינג מלאנקון אוליביה מאן
ויקטור קריד
סייברטות'
טיילר מיין ליב שרייבר
מורטימר טוינבי
טואד
ריי פארק אוון ג'וניגקייט
קיין מארקו
ג'אגרנוט
ויני ג'ונס
ג'יימי מדרוקס
המשוכפל
אריק דיין
קאליסטו דניה רמירז
קיד אומגה קן ליונג
פיליפה סונטאג
ארקלייט
אומיירה מוטה
ספייק לאנס גיבסון

נשק אקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

קולונל ויליאם סטרייקר בריאן קוקס דני יוסטון ג'וש הלמן ג'וש הלמן
וייד וילסון
דדפול
ריאן ריינולדס ריאן ריינולדס
אייאקס אד סקריין
פרדריק ג'יי דיוקס
בלוב
קווין דוראנד
ג'ון ווריית'
קסטרל
וויל. איי.אם
דייוויד נורת'
הסוכן אפס
דניאל הני
קיילה סילבר פוקס לין קולינס
כריס בראדלי
בולט
דומיניק מונאהן
יוריקו אויאמה
ליידי דת'סטרייק
קלי הו
אנג'ל דאסט ג'ינה קראנו

מועדון הלפייר[עריכת קוד מקור | עריכה]

סבסטיאן שו
המלך השחור
קווין בייקון
אמה פרוסט
המלכה הלבנה
ג'נוארי ג'ונס
עזאזל ג'ייסון פלמינג
יאנוס קווסטד
ריפטייד
אלכס גונזלס
אנג'ל סלבדור זואי קרביץ

בני אדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ד"ר מוירה מק'טאגרט אוליביה ויליאמס רוז ביירן רוז ביירן
בוליבר טראסק ביל דיוק פיטר דינקלג'
סנאטור קלי ברוס דוויסון
ד"ר קאביטה ראו שוהרה אע'דאשלו
שינג'ן ישידה הירויוקי סנאדה
מאריקו ישידה טאו אוקאמוטו
קנואיצ'יו הראדה ויל יון לי
נובורו מורי בריאן טי
ונסה קרלייל מורנה בקארין

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אקס-מן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Awards for X-Men, IMDb
 2. ^ Awards for X2, IMDb
 3. ^ Astonishing X-Men Vol.3 #1-6, July-December 2004
 4. ^ Awards for X-Men: The Last Stand, IMDb
 5. ^ Wolverine Sequel Already in the Works, Gina Serpe, May 5th 2009
 6. ^ Bryan Singer Producing ‘X-Men: First Class’, Mike Fleming Jr., March 26th 2010
 7. ^ X-Men: First Class sequel plans revealed, Matthew Leyland, April 13th 2011
 8. ^ Ian McKellen, Patrick Stewart returning for 'X-Men: Days of Future Past', Adam B. Vary, November 27th 2012
 9. ^ Deadpool And Gambit: The Long Road To 'X-Men Origins: Wolverine'... And Beyond?, Rick Marshall, December 11th 2008
 10. ^ The Future Of The X-Men Franchise, X-Men producer updates on Wolverine and his pals
 11. ^ ‘X-Men: Apocalypse’ Announced for May 2016, Jeff Sneider, December 5th 2013
 12. ^ 'X-Men: Apocalypse': Bryan Singer teases new film 'will address mutant origins', Tim Stack, January 7th 2014
 13. ^ ‘X-Men Apocalypse’ Is An ’80s Period Piece, Will Feature Mass Destruction, Germain Lussier, March 14th 2014
 14. ^ 'X-Men: Apocalypse': Who will return? What new mutants may appear? Scoop on the next X-Men film, Tim Stack, April 11th 2014
 15. ^ X-Men Apocalypse Will Star Cyclops, Jean Grey and Storm, James Hoare, May 8th 2014
 16. ^ ‘X-Men’ Producer Lauren Shuler Donner Would ‘Love’ An ‘Avengers’ Crossover, October 8th 2012
 17. ^ 'X-Men' Writer-Producer Simon Kinberg Re-Ups at Fox, Borys Kit, December 5th 2013
 18. ^ James Mangold, Hugh Jackman Sinking Claws Into Another ‘The Wolverine’ Film, Mike Fleming Jr., November 5th 2013
 19. ^ Director James Mangold Talks 'The Wolverine' Unleashed Extended Edition Blu-ray, Alternate Ending and 'The Wolverine 2', Jami Philbrick, November 20th 2013
 20. ^ The Wolverine Sequel to Film After X-Men: Apocalypse, Edward Douglas, March 16th 2014
 21. ^ Rob Liefeld Praises Screenplay For X-Force Movie, Jim Vejvoda, December 3rd 2013
 22. ^ PATRICK STEWART CONFIRMS PROFESSOR X FOR WOLVERINE 3
 23. ^ Hugh Jackman Confirms ‘Old Man Logan’ And A Wolverine Cameo In ‘X-Men: Apocalypse’
 24. ^ ‘X-Men’ And ‘Deadpool’ Crossover Confirmed; ‘Gambit’ Also Joins Fox Movie Universe
 25. ^ ‘Gambit’ Lands ‘Planet of the Apes’ Director Rupert Wyatt
 26. ^ Channing Tatum’s ‘Gambit’ Loses Director Rupert Wyatt
 27. ^ Channing Tatum Closes His 'Gambit' Deal (Exclusive)
 28. ^ Channing Tatum’s ‘X-Men’ Character ‘Gambit’ Spinoff Moving Forward
 29. ^ Lea Seydoux Will Get To Play Bella In GAMBIT Starring Channing Tatum
 30. ^ 'X-Force' Movie in the Works at FOX, July 10th 2013
 31. ^ Fox’s ‘X-Force’ Movie Will Feature Five-Person Team, Millar Teases, Josh Wigler, July 24th 2013
 32. ^ X-Men Spinoff ‘The New Mutants’ Announced; Director & Writers Revealed
 33. ^ Marvel to produce two new X-Men-based TV series, Hellfire and Legion
 34. ^ Michael Fleming and Claude Brodesser, Fox pages Turner to pen Magneto spinoff pic, Variety, December 12th 2004
 35. ^ Michael Fleming, Fox, Marvel move on 'Magneto', Variety, April 26th 2007
מארוול קומיקס
דמויות
קפטן אמריקה איזאיה בראדליג'יימס בארנסג'ק פלאגסוכן ארצות הבריתפטריוטפלקוןשרון קרטר (•) באטרוק המזנקברון זמוברון סטרוקרדוקטור פאוסטוסהגולגולת האדומהוייפרטאסקמאסטרטופר צהובמוקסיןמרסק הדגליםניוקסיןקרוסבונז
איירון מן
(דמויות)
אדווין ג'רביסאיירון פטריוטוור משיןהאפי הוגאןמריה הילפפר פוטס (•) איירון מונגראיש הטיטאניוםבליזארדדינאמו הארגמןג'סטין האמרהרוזן נפאריהויפלאשמאדאם מאסקמודוקמנדריןפיקסר
תור אודיןאנג'להבטא ריי בילבלדרג'יין פוסטרהיימדיילהלוחמים שלושהולקיריהסיף (•) האיש הסופגהאיש הרדיואקטיביהלהלוקימוציא להורגמיסטר היידמכשפתמלקית' הארורסירטירראגנארוק
ספיידרמן
(דמויות)
ג'ון ג'יימסוןג'יי ג'ונה ג'יימסוןגוון סטייסיהארי אוסבורןהחתולה השחורהמרי ג'יין ווטסוןסילבר סייבלסילקספיידרוומןסקרלט ספיידרפלאש תומפסוןקיין (•) אלקטרובומרנגדוקטור אוקטופוסהגובלין הירוקהובגובליןהידרו-מןהלטאההנשרהעקרבונוםזיקיתטומסטוןלילי הוליסטרמורביוסמיסטריומיסטר נגטיבסאנדמןקרייבן הציידקרנג'ראש פטישריינושוקר
ארבעת המופלאים האישה הבלתי-נראיתהגולש הכסוףהדברהלפיד האנושימיסטר פנטסטיקנובה (•) אניהילוסגלקטוסדוקטור דוםטראקססופר סקרולקאנג הכובש
דרדוויל (דמויות) והמעניש (דמויות) אלקטרהאקובן יוריקג'. וו. ברידג'האלמנה השחורהמיקרוצ'יפפוגי נלסון (•) בולזאייברקודהג'יגסוגלדיאטורהאיש הסגולהינשוףהרוסימיסטר היידטיפואיד מריניוקפיקסרקינגפין
הענק הירוק דוק סמסוןבטי רוס/הענקית האדומההענקית הירוקהליירהמרלו צ'נדלרסקאארריק ג'ונסת'נדרה (•) אבומיניישןהמנהיגטיטניהמודוקת'נדרבולט רוס/הענק האדום
הנרי פים אריק אוגריידיאיש הנמלהג'וקסטההצרעהויז'ןויקטור מנצ'הסטאטורסקוט לאנג (•) אולטרון
קוסמי אדם וורלוקגאמורהגורגוןגלדיאטורגרוטדראקס המשמידחזיז שחורמדוזהמונדרגוןמייג'ור ויקטוריסאם אלכסנדרסטאר לורדקארנאקקוואזרקסוויןקפטן יוניברסקפטן מארוול (מאר-וולמוניקה רמבוג'ניס-וולפילא-וולקהנ'נרנו-וארקרול דנברס)קרולינה דיןקריסטלרונאן המאשיםרוקט ראקוןריצ'רד ריידר (•) האספןמונסטוןמקסימוסנבולהקוראת' הרודףקורבאקתנוס
על-טבעי בליידגוסט ריידרדוקטור סטריינג'העתיקויקאןניקו מינורו (•) ברון מורדוג'ק-או-לנטרןדורמאמודרקולההברדסמפיסטושטאנה
גיבורים צעירים איירון לאדאמדאוס צ'וגרטרוד יורקס ואולד לייסהוקאיי (קייט בישופ)ויקאןויקטור מנצ'המולי הייזנובה (סאם אלכסנדר)ניקו מינורוספידספידבולפטריוטצ'ייס סטייןקסוויןקרולינה דין
שונות איירון פיסטאיש המכונהארסג'סיקה ג'ונסדומיניק פורצ'וןהווארד הברווזהוקאייהסנטריהפנתר השחור (ווקאנדה)הרקולסוונדר מןילדת הסנאיכוכב אשלוק קייג'מון נייטמוקינגבירדנאמורניק פיוריקווייקקפטן בריטניהרוניןשאנג-צ'ישורי (•) אדם-קוףאמן החרבותארקיידגרביטוןגרים ריפרטריקשוטיאבאט אומון טורוכמיסטרונחש הפלדהקונסטריקטורקורנל קוטונמאות'קלוקרוספייר
קבוצות-על

אילומינטיאקס-מןארבעת המופלאיםגיבורים להשכרהדפנדרסהאוונג'רס (דמויות)האוונג'רס המופלאיםהאוונג'רס הסודייםהאוונג'רס הצעיריםהבלתי אנושייםהמשמידיםהקומנדו המיילליםוורבאונדנקסטווייבRunawaysשומרי הגלקסיהS.H.I.E.L.D. • ‏ ששת הגיבורים הגדולים (•) אדוני הרשעארבעת המפחידיםהאוונג'רס האפליםהאוכפיםהידHYDRA • ‏A.I.Mששת המרושעיםת'נדרבולטס

אירועים ביקום מארוול
שנות ה-70 וה-80 מלחמת קרי-סקרול (יוני 1971) • מלחמות סודיות (מאי 1984) • מלחמות סודיות 2 (יולי 1985) • טבח המוטאנטים (אוקטובר 1986) • נפילת המוטאנטים (ינואר 1988)
שנות ה-90 כפפת האינסוף (יולי 1991) • מבצע סופה גלקטית (מרץ 1992) • מלחמת האינסוף (יוני 1992) • מסע הצלב האינסופי (יוני 1993) • אונסלות' (מאי 1996)
שנות ה-2000 מלחמה סודית (פברואר 2004) • האוונג'רס מתפרקים (אוגוסט 2004) • איירון מן: אקסטרמיס (ינואר 2005) • בית אם (אוגוסט 2005) • השמדה (מרץ 2006) • ענק הכוכב (יולי 2006) • מלחמת אזרחים (יולי 2006) • ענק מלחמת העולם (יולי 2007) • השמדה: כיבוש (אוגוסט 2007) • פלישה סודית (יוני 2008) • וולברין: לוגאן הזקן (יוני 2008) • שלטון אפל (דצמבר 2008) • מלחמת המלכים (מרץ 2009) • נפילת הענקים (מרץ 2009) • קפטן אמריקה: נולד מחדש (יולי 2009)
‏ 2010 ואילך ממלכת המלכים (ינואר 2010) • מצור (ינואר 2010) • ענקי מלחמת העולם (פברואר 2010) • הציווי של תנוס (יולי 2010) • ארץ הצל (ספטמבר 2010) • הפחד עצמו (מרץ 2011) • אוונג'רס נגד אקס-מן (אפריל 2012) • עידן אולטרון (מרץ 2013) • אינסופיות (אוגוסט 2013) • החטא הקדמון (אפריל 2014) • אוונג'רס ואקס-מן: הציר (אוקטובר 2014) • מלחמות סודיות (מאי 2015)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע היקום הקולנועי של מארוול: איירון מןהענק הירוקאיירון מן 2תורקפטן אמריקההנוקמיםאיירון מן 3תור: העולם האפלקפטן אמריקה: חייל החורףשומרי הגלקסיההנוקמים: עידן אולטרוןאנטמןקפטן אמריקה: מלחמת אזרחיםדוקטור סטריינג'(הקצרים של מארוול)
סרטי אקס-מן: אקס-מןאקס-מן 2אקס-מן 3: המפלט האחרוןאקס-מן המקור: וולבריןאקס-מן: ההתחלהוולבריןאקס-מן: העתיד שהיהדדפולאקס-מן: אפוקליפסה
סרטי ספיידרמן: ספיידרמןספיידרמן 2ספיידרמן 3ספיידרמן המופלאספיידרמן המופלא 2
ארבעת המופלאים: ארבעת המופלאיםארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוףארבעת המופלאים (אתחול)
הענקדרדווילאלקטרההמעניש (1989)המעניש (2004)המעניש: אזור מלחמהקפטן אמריקה (1990)גוסט ריידרגוסט ריידר 26 גיבורים
סדרות טלוויזיה ואנימציה האוונג'רס: סדרת האנימציהאקס-מן: סדרת האנימציהאקס-מן: הדור הבאוולברין והאקס-מןסוכני S.H.I.E.L.Dהסוכנת קרטרדרדווילג'סיקה ג'ונסספיידרמן: סדרת האנימציהספיידרמן ללא גבולותספיידרמן המדהיםספיידרמן וחבריו המדהימים
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס