שוברים שתיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שוברים שתיקה
Breaking the Silence LOGO.PNG
פרטי הארגון
מדינה: ישראל
פעילות: איסוף והפצת עדויות חיילים על התנהלות פסולה לכאורה של צה"ל ביהודה והשומרון וחבל עזה
התאגדות: חברה לתועלת הציבור
מנכ"ל: יולי נובק
שנת ההקמה: 2004
מייסדים: יהודה שאול
האתר הרשמי

שוברים שתיקה הוא ארגון, המאוגד כחברה לתועלת הציבור,‏[1] שאוסף עדויות על שירות חיילי צה"ל בשטחים מאז האינתיפאדה השנייה, ומטרתו, כעולה מפרסומיו, "להעלות את המודעות למציאות היום יומית בשטחים וליצור שיח ציבורי על המחיר המוסרי שבשליטה על אוכלוסייה אזרחית". הארגון הוקם בשנת 2004 על ידי מספר לוחמי צה"ל משוחררים ששירתו בשטחים‏[2], בעיקר בחברון, וחוו לדבריהם חוויות קשות בעת שרותם הצבאי, במיוחד במהלך האינתיפאדה השנייה.

הארגון גובה עדויות מחיילים וחיילים משוחררים, ומציג מקרים שבהם לטענתו חיילים או מתנחלים נהגו שלא כשורה, ביצעו עוול או התעללו בפלסטינים, באמצעות ביזה, שחיתות, ירי לא חוקי ופעולות לא מוסריות נוספות. בדרך כלל, העדויות אינן כוללות מידע פרטני המאפשר את בדיקתן‏[3], אך הארגון טוען כי הקצינים הבכירים בצה"ל מודעים לפעולות אלו‏[4] ואין מדובר במקרים בודדים אלא במדיניות מוכוונת.

הקמה ופעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפעילות הציבורית של הארגון החלה ביוני 2004, אז אירגן יהודה שאול, חייל צה"ל משוחרר, שבין השאר שירת בחברון במסגרת בגדוד 50 של חטיבת הנח"ל, תערוכת צילומים ומוצגים בשם "לוחמים מספרים על חברון" במכללת תל אביב. התערוכה תיעדה ותיארה את פעילותם של שאול וחבריו בעת שירותם בחברון. הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף מנחם פינקלשטיין הורה לפתוח בחקירה, בעקבות העדויות שהוצגו בתערוכה‏[5]. חוקרי מצ"ח החרימו חלק מהמוצגים בתערוכה וזימנו לחקירה ארבעה ממארגניה‏[6].

הקולנוען אבי מוגרבי יצר את סרטו "Z32" בעקבות עדות שגבה הארגון על אירוע שבו כוח צה"ל הרג שוטרים פלסטינים כנקמה על פיגוע שבו נהרגו שישה חיילי צה"ל במחסום עין עריק. הסרט נקרא על שם המספר הסידורי של המעיד האלמוני ברישומי הארגון‏[7].

הארגון פועל בישראל ובחו"ל ומשתתף בכנסים, מעביר הרצאות באוניברסיטאות ובמוסדות אחרים וכן מפרסם מידע בכלי התקשורת בארץ ובעולם.

סיורים בחברון[עריכת קוד מקור | עריכה]

להמחשת עדויותיו על הנעשה בחברון מקיים הארגון סיורים בעיר. חלק מהסיורים ביישוב היהודי בחברון נערכו במשותף עם אנשי ציונות דתית ריאלית‏‏‏[8]. במקרים אחדים נעצרו הסיורים והותקפו על ידי פעילי ימין ותושבי היישוב היהודי בחברון שמנעו בגופם את מעבר הסיורים והתעמתו עם משתתפי הסיורים, בטענה שלא מדובר בסיורים לימודיים אלא בפרובוקציה וניסיון להתסיס את תושבי העיר הערביים.[9][10] משטרת חברון הטילה הגבלות על סיורי "שוברים שתיקה" בחברון, בנימוק שהם מתסיסים את האווירה במקום, ובתקופות מסוימות הם אף הופסקו לחלוטין. הארגון עתר לבג"ץ בבקשה לאפשר לו לקיים סיורים בחברון, ובג"ץ אישר הסדר "פיילוט" להמשך הסיורים של הארגון, בתיאום עם המשטרה וצה"ל. בתגובה לעתירה שהגישו אנשי היישוב היהודי בחברון קבע בית המשפט כי מימוש ההסדר יהיה "מותנה בהתנהגות העותרים ובגישה מרוסנת מצדם", והוסיף כי "גם היישוב היהודי אינו פטור מריסון"‏[11].

בעקבות מפגש עם אנשי "שוברים שתיקה" וסיור בחברון כתבה אלונה קמחי את השיר "עניין של הרגל". השיר, בביצועו של יזהר אשדות, נפסל להשמעה בגלי צה"ל.

מבצע עופרת יצוקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חודשים אחדים לאחר מבצע עופרת יצוקה פרסם הארגון דוח ובו 54 עדויות של חיילים על המבצע.‏[12]

מבצע צוק איתן[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאי 2015 פרסם הארגון דו"ח ובו 60 עדויות אנונימיות של חיילים על אירועים של פגיעה בחפים מפשע ברצועת עזה שהתרחשו לדבריהם במהלך מבצע צוק איתן.‏[13] בהקדמה לדו"ח נאמר: "העיקרון שהנחה את המדיניות הצבאית – מינימום סיכון לכוחותינו, גם במחיר פגיעה באזרחים חפים מפשע – לצד הניסיון להטיל אימה על הפלסטינים ולהרתיע אותם, הובילו לפגיעה אדירה וחסרת תקדים באוכלוסייה ובתשתית האזרחית ברצועת עזה. ... תורת הלחימה של צה"ל המשתקפת בעדויות מעוררת שאלות קשות באשר לנורמות המוסריות המתוות את דרכו של צה"ל בכלל ובמבצעים ברצועת עזה בפרט."‏[14] עם מממני הדו"ח נמנו הארגון הקתולי האירי 'Trócaire', הארגון הדני DanChurch Aid , הארגון הבריטי Christian Aid, קרן החברה הפתוחה של ג'ורג' סורוס ו"מנהלת זכויות האדם והמשפטי הבינלאומי" מרמאללה (פועלת במימון ממשלות דנמרק, שוודיה, שווייץ והולנד).

הדוח עורר הד תקשורתי רחב בארץ ובעולם ואחדות מהעדויות אף הוקראו בכנסת על ידי חברי כנסת מסיעת מרצ.‏[15] תנועת חמאס אימצה את הדוח, כינתה את המעשים המתוארים בו פשעי מלחמה ודרשה להעמיד לדין את האחראים להם.‏[16] חלקים מהדו"ח אף הוצגו בתקשורת האיראנית.‏[17] בישראל עלתה ביקורת על אופן פרסומו של הדוח ותצוגתם של מה שנטען שהם מקרי קיצון כמדיניות צה"ל. בנוסף נטען כי האירועים בדוח הוצגו באופן חד-צדדי וללא הקשר וכי חלקם מוגדרים כחוקיים ומתקבלים תחת דיני המלחמה והמשפט הבינלאומי.‏[17] בתגובה לדוח מספר חיילי צה"ל ששירתו במהלך מבצע "צוק איתן" פרסמו את עדויותיהם מהמבצע שבהן הציגו את התרשמויותיהם מהמוסריות הרבה שגילה צה"ל במהלך הלחימה.‏[18] אל מול המתנגדים נמצאו גם תומכים בדוח, ובהם פרופ' אייל גרוס[19] ואילנה המרמן.‏[20]

ביוני 2015 נפגשו נציגים של "שוברים שתיקה" עם אנשי הבית הלבן ומחלקת המדינה לשם הצגת הדו"ח של הארגון על מבצע "צוק איתן".‏[21]

דו"ח "שוברים שתיקה" צוטט על ידי דו"ח האו"ם על מבצע צוק איתן שהזמינה מועצת זכויות האדם של האו"ם.‏[22]

ביולי 2015 פורסם שמצ"ח חוקרת אירועים אחדים שתועדו בדו"ח של "שוברים שתיקה".‏[23]

תקציב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2007 קיבל הארגון תרומה של 70,796 דולר מהקרן החדשה לישראל במטרה "להגביר את המודעות הציבורית להשלכות ההרסניות שיש לשירות בשטחים הכבושים על החברה הישראלית". בשנים 2008 ו-2009 קיבל הארגון מימון עבור פעילותו מהאיחוד האירופי, הקרן החדשה לישראל, ממשלות בריטניה, ספרד והולנד, קרן אוקספם, קרן DanChurchAid, קרן Christian Aid, וקרן המכון לחברה הפתוחה‏[24]. בשנת 2008 46% מהכנסות הארגון מתרומות היו מממשלות זרות ו-22% מהקרן החדשה לישראל‏[25].

ב-2008 קיבלה "שוברים שתיקה" תרומות בסך 1.2 מיליון שקל וב-2009 כ-2.9 מיליון שקל. בנובמבר 2012 תרם עמוס עוז לארגון פרס בסך 2500 ליש"ט, שניתן לו מהקרן החדשה לישראל על פועלו לקידום זכויות אדם‏[26].

בין השנים 2012-2014, הארגון קיבל מימון של 3,914,588 ש״ח, באופן ישיר ועקיף, מהמדינות דנמרק, הולנד, שוודיה, שווייץ, גרמניה, צרפת, האיחוד האירופי, בלגיה, ספרד ואירלנד.‏[17] ולפי אתר שירות פעילות החוץ של האיחוד האירופי בישראל, בין השנים 2012-2013 עמדו סך תרומות האיחוד האירופי ל"שוברים שתיקה" על 166,538 אירו.‏[27]

פרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדצמבר 2008 העניקה האגודה לזכויות האזרח לארגון את אות אמיל גרינצוויג. חברי ועדת הפרס ציינו בנימוקי הבחירה כי:

בארבע שנות פעילותם, הציגו פעילי שוברים שתיקה באומץ מראה עגומה אל מול פניה של החברה הישראלית. מאות לוחמים אשר שירתו בשטחים רואיינו על ידי שוברים שתיקה ועדויותיהם מובאות כמעט ללא עריכה ותוך שמירה על אנונימיות, במטרה לעודד חיילים לחשוף את הסיפורים. העדויות, על היקפן הנרחב ותכניהן הנוקבים, מרכיבות אמירה אפקטיבית ואמיצה על הקשר הגורדי שבין הפרקטיקה היומיומית של הכיבוש לבין הפרות זכויות האדם בשטחים.

פולמוס סביב פעילות הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקורת על חד-צדדיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ע"פ דובר צה"ל: "חיילי צה"ל נהגו לפי דיני הלחימה שבמשפט הבינלאומי וההוראות, למרות מורכבות הלחימה [...] החלטת ארגון 'שוברים שתיקה' לגבות עדויות באופן זה ומסוג זה מעוררת את התחושה שהארגון אינו מעוניין באמת בקיומה של בדיקה מהימנה ומקיפה ביחס לטענותיו."

עמוס הראל טען בשנת 2009 כי לאנשי הארגון "אג'נדה פוליטית ברורה, שהתואר "ארגון זכויות אדם" כבר לא ממש מכסה עליה. מי שמתאר באתר האינטרנט שלו את "השחיתות שפשתה במערכת הצבאית" עקב השירות בשטחים, אינו משקיף נייטרלי"‏[28].

ח"כ יאיר לפיד הגדיר את ארגון שוברים שתיקה כ"ארגון אנטי ציוני, ארגון לא אמין. חבורה פוסט ציונית מהסוג שבאמת מכער את ישראל בעולם."‏[29]

ביקורת על אופי העדויות ואמינותן[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר "כיבוש השטחים" נועד לתאר על פי "שוברים שתיקה" את "המדיניות ההתקפית הכוללת סיפוח של טריטוריה, השלטת אימה והידוק השליטה על אוכלוסייה אזרחית". על פי דובר NGO Monitor הספר מתבסס על האשמות גורפות המבוססות על תיאורים אנקדוטיים לא מבוססים שכלל לא נוגעות לקובעי המדיניות של צה"ל. בעדויות מופיעים לטענתו "מניעים אנטי-ישראלים פוליטיים קיצוניים" כגון עדות לכאורה של חייל המתייחס למתנחלים כ"הכי יודו-נאצים שפגשתי בחיים שלי". "חיילים דיווחו על התקריות כביכול למפקדיהם ב-16 מתוך 183 עדויות בספר, עובדה המבליטה עוד יותר שאלות הנוגעות למהימנות ולמניעים של המעידים" [...] "ההתנהגות הבלתי הולמת לכאורה [...] מסתכמת רק לעתים נדירות ביותר מתלונות על הטרדה והפרות קטנוניות." כמו כן עדויות אחרות הן בעלות כותרות מטעות (לדוגמה בעדות המצהירה על התקלות עם אמבולנס כי "היו מחבלים בתוך האמבולנס", הכותרת הייתה "יריתי על אמבולנס עם מקלע כבד" - המרמזת לכאורה על פשע מלחמה). כמו כן "מרבית העדויות הן משיאה של מערכת טרור המתאבדים הפלסטיני נגד אזרחי ישראל (2000–2005) והן מקובצות יחד עם תקריות שהתרחשו לאחרונה. הכישלון להבחין ביניהן או לנתח את ההקשרים השונים של מדיניות הביטחון הישראלית בעשור האחרון, משקף ביתר-שאת את המטרות האידאולוגיות והפוליטיות של "שוברים שתיקה", אשר מוסוות מאחורי הרטוריקה של מוסריות וחוק בינ"ל."‏[30]

הפרקליט הצבאי הראשי במבצע "עופרת יצוקה", תא"ל אביחי מנדלבליט, ציין שאנונימיות העדויות אינה מאפשרת לחקור את העדים.‏[31] דובר צה"ל טען שחלק ניכר מהעדויות על המבצע מבוסס על שמועות ועדויות שמיעה. ברוב המקרים מדובר בעדויות אנונימיות הנעדרות פרטים מזהים כמו דרגה, אות ראשונה של השם, גדוד, מקום ותאריך, "ולפיכך לא ניתן לבצע על בסיסן בדיקה פרטנית שתאפשר חקירה, אישור או הפרכה של הדברים. "זאת, תוך הטלת דופי בצה"ל ובמפקדיו והוצאת דיבתם רעה"‏[32]. בתגובה להאשמות אלו יצא הארגון ב-2011 בפרסום עדויות וידאו, בהן נחשפו החיילים בשם מלא, פנים חשופות ודרגה‏[33].

גם לאחר מבצע "צוק איתן" טען דובר צה"ל ש"שוברים שתיקה" אינו מספק מידע שיאפשר לבדוק את האירועים המועלים בעדויות.‏[34]

כנגד "שוברים שתיקה" נטען[דרושה הבהרה] שבסיורים שהם מארגנים בחברון פעילי הארגון בודים סיפורים שקריים ומספרים אותם לתיירים אירופאים על מנת להכפיש את צה"ל.‏[35]

קבלת תרומות ממדינות זרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי NGO Monitor, שוברים שתיקה מקבל מדי שנה תרומות של מאות אלפי ש"ח מגופים שהם בגדר ישות מדינית זרה.‏[36] ממשלת ישראל מתחה ביקורת על תרומתן של מדינות זרות למימון הפעילות של "שוברים שתיקה", ונציגי משרד החוץ ניסו להניא מדינות אלה מלהמשיך ולתמוך בארגון, בנימוק שהוא אופוזיציוני.‏[37][38] תגובת הארגון הייתה שמשרד החוץ מבצע "ציד מכשפות מסוכן לדמוקרטיה" וכי "הניסיונות להשתיק קולות של החברה האזרחית בישראל הינם מסוכנים... נראה שמשרד החוץ שואב רעיונות ממשטרים אפלים בהם מי שהצביע על מחדלים פנימיים נחשב לבוגד". בעקבות העברת תמיכה כספית מצד ממשלת ספרד, בסך של עשרות אלפי אירו, למימון הסיורים של "שוברים שתיקה" בחברון הגיבה ממשלת ישראל ואמרה כי המימון עומד בחוסר פרופורציה ביחס לזה שמקבלים ארגוני זכויות אדם במדינות ערב.‏[38] שגריר ישראל בהולנד, הארי קני-טל, הביע מחאה על מימון הארגון על ידי הולנד ואמר כי אף על פי ש"שוברים שתיקה" הוא ארגון לגיטימי, מימונו על ידי מדינה אינו סביר לנוכח הרגישויות המדיניות.‏[38] בתגובה פנו עשרה ארגונים ישראליים‏[39] בקריאה פומבית לממשלת ישראל בה כינו פעולות אלו של הממשלה כ"מתקפה" ודרשו להפסיקה.‏‏[40]

בדו"ח ביקורת עומק שנעשה מטעם רשם ההקדשות צוין שארגון ICCO התורם ל"שוברים שתיקה" התנה את תרומתו במינימום של 90 ראיונות עם חיילים בשנה והוצאה לאור של "אנציקלופדיה של הכיבוש". ארגון Oxfam, שתרם אף הוא, דרש לחפש כמה שיותר עדויות על "בלתי מוסריות" ופגיעה בזכויות אדם.‏[41]

פעילות בחוץ לארץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2015 הנחתה סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, את שגרירות ישראל בשווייץ לבחון דרכי פעולה שניתן לנקוט נגד תערוכה שמארגן "שוברים שתיקה" בציריך, ובה יוצגו עדויות לוחמים מ"צוק איתן".‏[42]

חברת הכנסת ד"ר ענת ברקו האשימה את הארגון בשיתוף פעולה עם ארגונים אנטי-ישראליים ואנטישמיים בחו"ל, ואמרה שהפעילות שלו בחו"ל עומדת בניגוד למטרה המוצהרת של הארגון לקיים דיון בקרב הציבור הישראלי.‏[43]

ביוני 2015 הביאה שגרירות ישראל בגרמניה לביטול תערוכה של "שוברים שתיקה" בקלן, שתוכננה במסגרת אירועים לציון 50 שנה לכינון יחסים דיפלומטיים בין ישראל לגרמניה.‏[44]

המשפטן היהודי-אמריקאי, אלן דרשוביץ, מתח ביקורת חריפה על פעילות "שוברים שתיקה" בארצות הברית, ובין השאר אמר: "הם גורמים נזק עצום לישראל, כי אינם מספרים את האמת, ואינם מציגים את הביקורת שלהם בהקשר הראוי, וכי לרוב האנשים אין היכולת לבקר אותם".‏[45]

הפרעה לפעילות הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות פרסום תוכנית של "שוברים שתיקה" לקיים הרצאה בפאב בבאר שבע החלו גורמי ימין קיצוניים לקרוא לפעילי ימין אחרים במטרה 'לפוצץ' את האירוע, והתעורר חשש לאלימות, שבעקבותיו הורה בית המשפט, לבקשת המשטרה, שלא לקיים את האירוע. כתחליף נערכה ההרצאה בשתי דירות פרטיות בעיר.‏[46]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ שוברים שתיקה בע"מ (חל"צ), מספר חברה 513564724‏
 2. ^ הארגון, באתר "שוברים שתיקה"
 3. ^ צה"ל: עדויות "שוברים שתיקה" מעזה - שמועות
 4. ^ חן קוטס-בר, אנחנו דור שלם של חיילים משוחררים, nrg,‏26.11.2004
 5. ^ מצ"ח תחקור העדויות בתערוכת החיילים מחברון, וואלה!, 4.6.2004
 6. ^ מצ"ח תחקור מארגני תערוכת "שוברים שתיקה", באתר וואלה! NEWS‏, 22 ביוני 2004
 7. ^ שמוליק דובדבני, שיר כאב, באתר ynet‏, 20 באוגוסט 2008
 8. ^ סיורים של "שוברים שתיקה" באתר "ציונות דתית ריאלית".‏
 9. ^ אפרת וייס וענת שלו, חברון: מתנחלים עצרו סיור של "שוברים שתיקה", באתר ynet‏, 13 ביוני 2008
  ניר לנדאו ויהושע בריינר, שוב תקפו מתנחלים פעילי שמאל בחברון, וואלה!, 27 ביוני 2008
  חברון: מתנחלים תקפו דיפלומטים בריטים, nrg מעריב, 7 באוגוסט 2008
  אמנון מרנדה ושמוליק גרוסמן, חברון: פעילי ימין התנפלו על חברי כנסת מחד"ש, באתר ynet‏, 23 ביוני 2010
 10. ^ אורנית עצר, ‏חברי "שוברים שתיקה" ביטלו סיור בחברון, באתר ערוץ 7, 13 ביוני 2008
 11. ^ בג"ץ 4526/08 - ארגון "שוברים שתיקה" ואח' נ' מפקד כוחות צה"ל בגדה המערבית- אלוף גדי שמני, 30.6.08,‏ 2.3.2009
 12. ^ שוברים שתיקה - חיילים מספרים על מבצע ”עופרת יצוקה“, עזה 2009
 13. ^ צה"ל הצבא המוסרי בעולם?, שוברים שתיקה
  אליאור לוי, ירי ליד רגליה של ילדה מפגרת, וידוא הריגה של קשיש. עדויות לוחמים מצוק איתן, באתר ynet‏, 4 במאי 2015
 14. ^ ככה נלחמנו בעזה 2014 - עדויות וצילומים של חיילים ממבצע ˝צוק איתן˝, עמ' 16–21, באתר "שוברים שתיקה"
 15. ^ מורן אזולאי, "שוברים שתיקה" במליאה. שרון גל: מרצ משת"פים פושעים, באתר ynet‏, 12 במאי 2015
 16. ^ דלית הלוי, ‏ארגון חמאס נעזר בדו"ח "שוברים שתיקה", באתר ערוץ 7, 9 במאי 2015
 17. ^ 17.0 17.1 17.2 יהודה יפרח, שוברים שתיקה: חיילים אמרו לנו "התנהגנו כמו פסיכים", באתר nrg‏, 8 במאי 2015.
 18. ^ יוסי לוי, מחאה ברשת: חיילי צה"ל נגד אירגון "שוברים שתיקה", באתר nana10‏, 10 במאי 2015‏
  יוסי לוי, "האמת שלי": מחאת החיילים נגד ארגון שוברים שתיקה צוברת תאוצה, באתר nana10‏, 12 במאי 2015
  לירון זייד ומיכל פעילן, ‏קרב הגרסאות על מבצע צוק איתן, באתר ‏mako‏‏, ‏21 במאי 2015‏.
 19. ^ אייל גרוספרשנות || דו"ח שוברים שתיקה מביא עדויות להפרה חמורה של דיני הלחימה, באתר הארץ, 4 במאי 2015
 20. ^ אילנה המרמןלא לכאורה: פשעי מלחמה!, באתר הארץ, 7 במאי 2015
 21. ^ ברק רבידבכירים בבית הלבן נפגשו 
עם נציג של ארגון שוברים שתיקה, באתר הארץ, 5 ביוני 2015
 22. ^ יאיר קראוס, בצלם ושוברים שתיקה: הארגונים שמאחורי דו"ח האו"ם, באתר nrg‏, 22 ביוני 2015.
 23. ^ גילי כהן, מצ"ח חוקרת אירועים ב"צוק איתן" עליהם דיווח ארגון שוברים שתיקה, באתר הארץ, 16 ביולי 2015
 24. ^ שוברים שתיקה (BtS), באתר NGO Monitor
 25. ^ "ריבונות על תנאי: היקף התמיכה של ממשלות זרות בארגונים פוליטיים בישראל", מסמך של המכון לאסטרטגיה ציונית ו-NGO Monitor, עמ' 54
 26. ^ ניר חסוןעמוס עוז תרם פרס בו זכה ל"שוברים שתיקה", באתר הארץ, 10 בנובמבר 2012
 27. ^ Delegation of the European Union to Israel .באתר האיחוד האירופי,‏ 11 ביוני 2015
 28. ^ עמוס הראלבמקום להתמודד עם העדויות, מסיטים את הנושא, באתר הארץ, 16 ביולי 2009
 29. ^ עדו בן פורת, ‏לפיד: "ארגון לא אמין שמכער את ישראל", באתר ערוץ 7, 18 ביוני 2015.
 30. ^ יהושע (ג´וש) בקון, שוברים איזו שתיקה?, באתר NGO Monitor,‏ 27 בפברואר 2011
 31. ^ עמוס הראלהפרקליט הצבאי הראשי, תת אלוף אביחי מנדלבליט, מדבר על עופרת יצוקה, צ'יקו תמיר וגם על "בצלם", באתר הארץ, 18 בספטמבר 2009
 32. ^ צה"ל: עדויות "שוברים שתיקה" מעזה - שמועות, באתר ynet‏, 15 ביולי 2009
  שר הביטחון: אם יש ביקורת על צה"ל - פנו אליי, באתר ynet‏, 15 ביולי 2009
 33. ^ שוברים שתיקה, פרויקט עדויות הווידאו, מתוך אתר הארגון
 34. ^ ענבל תמיר, ‏האזינו: נחשפות עדויות לוחמים מצוק איתן ל"שוברי שתיקה", באתר גלי צה"ל, 4 במאי 2015
 35. ^ קובץ וידאו כך נראים הסיורים של שוברים שתיקה, "העולם הבוקר" עם אברי גלעד והילה קורח, אתר רשת (זכיינית שידור).
 36. ^ שמעון כהן, ‏NGO: 'שוברים שתיקה' מסתירים מימון זר, באתר ערוץ 7
 37. ^ ברק רבידמדינת ישראל נגד "שוברים שתיקה": דרשה מהולנד להפסיק העברת המימון לארגון, באתר הארץ, 26 ביולי 2009
  ברק רבידאחרי הולנד, ישראל דורשת הבהרות מבריטניה על מימון "שוברים שתיקה", באתר הארץ, 29 ביולי 2009
 38. ^ 38.0 38.1 38.2 ברק רבידישראל דרשה גם מספרד להפסיק המימון ל"שוברים שתיקה", באתר הארץ, 15 ביולי 2009
 39. ^ האגודה לזכויות האזרח בישראל, במקום, בצלם, גישה, המוקד להגנת הפרט, הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, יש דין, עדאלה, רופאים לזכויות אדם, שומרי משפט - רבנים למען זכויות האדם
 40. ^ לא להשתיק את "שוברים שתיקה", אתר הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל
 41. ^ ביקורת עומק בחל"צ "שוברים שתיקה בע"מ"
 42. ^ אמיר תיבון‏, חוטובלי מפעילה את משרד החוץ נגד "שוברים שתיקה" בשוויץ, באתר וואלה! NEWS‏, 2 ביוני 2015
 43. ^ קובץ וידאו חה"כ ד"ר ענת ברקו כנגד הדה לגיטימציה שעושה "שוברים שתיקה" לישראל ולצה"ל, 26 במאי 2015, ערוץ היוטיוב של חה"כ ד"ר ענת ברקו.
 44. ^ איתמר אייכנר, תערוכת "שוברים שתיקה" טורפדה בגרמניה, באתר ynet‏, 10 ביוני 2015
 45. ^ ראיון ליעקב אחימאיר, "רואים עולם", 13 ביוני 2015, החל בדקה 22
 46. ^ אמיר אלון, בגלל איומים: נאסרה הרצאת "שוברים שתיקה, באתר ynet‏, 24 בנובמבר 2015