עמנואל מורנו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עמנואל יהודה מורנו
מצבה עמנואל מורנו.jpg
המצבה על קברו של מורנו בבית הקברות הצבאי בהר הרצל
תאריך לידה 17 ביוני 1971
תאריך לידה עברי כ"ד בסיוון ה'תשל"א
מקום לידה צרפתצרפת  צרפת
עלה לישראל 1972 ה'תשל"ב
נהרג 19 באוגוסט 2006 (בגיל 35)
תאריך פטירה עברי כ"ה באב ה'תשס"ו
מקום נפילה אזור בעלבכ לבנוןלבנון  לבנון
השתייכות IDF new.png  צבא הגנה לישראל
ShabakLogo.png  שירות הביטחון הכללי
דרגה סגן אלוף  סגן אלוף
תפקידים צבאיים
Sayeret Matkal.gif קצין בסיירת מטכ"ל
מלחמות וקרבות
הלחימה ברצועת הביטחון
האינתיפאדה הראשונה
האינתיפאדה השנייה
מלחמת לבנון השנייה  מלחמת לבנון השנייה
עיטורים
צל"ש אלוף  צל"ש אלוף
פרס בגין

עמנואל יהודה מוֹרֶנוֹ טוב-עלם (17 ביוני 1971 כ"ד בסיוון ה'תשל"א - 19 באוגוסט 2006 כ"ה באב ה'תשס"ו) היה קצין בסיירת מטכ"ל בדרגת סגן אלוף, שנהרג בסיום מלחמת לבנון השנייה. מורנו הוא החייל היחיד בתולדות צה"ל שתמונתו אסורה בפרסום גם לאחר מותו, בשל תפקיד רגיש שמילא.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מורנו נולד בצרפת, לסילוויאה ולשלמה אילן מורנו, חוזרים בתשובה, שהיגרו מצפון אפריקה; האב נולד במרוקו והאם בתוניסיה. כשהיה בן שנה עלתה משפחתו לישראל. מורנו גדל בירושלים, היה חניך בסניף בני-עקיבא "שנרא" (שמואל הנביא-רמת אשכול) בשבט "החלוץ". למד בתיכון הימלפרב בירושלים, בתיכון הרטמן ולאחר מכן במחזור ב' במכינה הקדם צבאית "בני דוד" בעלי. סבתו של מורנו, נינט מורנו, הייתה בין הנוסעים במטוס אייר-פרנס שנחטף לאנטבה בשנת 1976, ומידע שמסרה לאנשי הביטחון הישראליים, לאחר ששוחררה עם נתינים זרים, סייע בהכנת מבצע יונתן.[1]

ב-1990 התגייס לצה"ל, בו שירת עד למותו בקרב ב-2006.

מורנו התגורר במושב תלמים בחבל לכיש והשאיר אחריו אשה, מיה לבית ויצמן, לה נישא באוגוסט 1999, ושלושה ילדים. שנתיים לאחר מותו נישאה אשתו בשנית.

שירותו הצבאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוגוסט 1990 התגייס לצה"ל והתנדב לסיירת מטכ"ל. למד משפטים במרכז הבינתחומי הרצליה ועבד במקביל בשירות הביטחון הכללי. בסיום לימודיו החל התמחות במשרד עורכי דין, אך לא השלימה אלא שב לסיירת מטכ"ל. לימים פיקד על פלגה, תת-יחידה בסיירת, והגיע לדרגת סגן אלוף, שהייתה דרגת מפקד היחידה דאז, והוענקה למורנו כדרגה אישית על ידי ראש אמ"ן, אהרן זאבי-פרקש[2].

מבין עשרות הפעולות החשאיות שבהן השתתף מורנו, ואת חלקן הוביל, הותרו לפרסום שתיים. בשנת 1994 השתתף מורנו במבצע עוקץ ארסי, שבמהלכו נחטף מוסטפא דיראני מביתו שבלבנון,[3]. בשנת 2003 פיקד על מבצע לחילוץ נהג המונית אליהו גוראל שנחטף בידי פלסטינים והוחזק במרתף בביתוניא.[4]

ראש אמ"ן עמוס ידלין העניק למורנו צל"ש אלוף על פועלו. וכך כתב:

עוז רוחו ואומץ ליבו היוו סמל ומופת ללוחמי היחידה, עת הובילם בארץ אוייב. מסירותו, נחישותו ויכולותיו המקצועיות הגבוהות באו לידי ביטוי לכל אורך שרותו, בהתמדה וברציפות. סא"ל עמנואל מורנו ז"ל הוביל והשתתף בעשרות פעילויות מבצעיות עלומות לחיזוק ביטחונה של מדינת ישראל.

עמוס ידלין. ראש אמ"ן.

[5]

הפעולה בבעלבכ ומותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שהפסקת האש במלחמת לבנון השנייה נכנסה לתוקף, הוביל מורנו כמאה לוחמים בפעולה באזור בעלבכ, אליה הגיעו בשני מסוקי יסעור,[6] כשהם מחופשים לחיילי צבא לבנון.[1] הידיעה על הפעילות דלפה לכלי התקשורת הלבנוניים ולחזבאללה, אך בחדר הפיקוד בקריה הוחלט להשלימה. לאחר סיום הפעולה, כשהכוח עשה דרכו חזרה, נתקל הכוח במארב של חזבאללה, ומורנו, שישב בג'יפ, נפגע ומת מפצעיו זמן קצר לאחר מכן.[7] הוא היה החלל הראשון של סיירת מטכ"ל שנהרג בפעולותיה מאז שנת 1994. נקבר בהר הרצל. על פעילותו הביטחונית, כולל הפעולה שבה נהרג, הוטל איפול כבד, והוא חייל צה"ל היחיד שגם אחרי מותו נאסרה תמונתו לפרסום.[1]

דעותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מורנו היה ציוני דתי וימני בדעותיו. הוא היה ספקן ביחס לסיכוי להגיע לשלום עם הערבים ואמר "הדרך היחידה לפעול עם ערבים זה בכוח. כשאנחנו מנסים להתדיין איתם בצורה מערבית ולא ערבית, אנחנו עושים טעות."[8]

מורנו היה פעיל במחאה נגד תוכנית ההתנתקות.[9] עם זאת, מורנו התנגד לסירוב פקודה. כשנשאל על ידי מפקד היחידה כיצד יתנהג אם יבקשו ממנו להשתתף בפינוי, ענה: "אשים את הדרגות, ואלך הביתה".[8]

הוקרה והנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרכז מורשת בגין העניק לאביו את פרס בגין כאות הוקרה על פועלו של בנו. בנימוקי הענקת הפרס שיבחה הוועדה את אומץ לבו וקור רוחו.[10] בכנס ירושלים של בשבע וערוץ 7 זכה בפרס ירושלים לגבורה יהודית.

ב-27 באפריל 2008 העניק ראש אגף המודיעין ציון לשבח למורנו "על פועלו רב השנים למען ביטחון מדינת ישראל, ועל השתתפותו בפעילויות מבצעיות במלחמת לבנון השנייה".[11]

משפחתו הקימה עמותה בשם "בדרכי עמנואל". העמותה הקימה את ישיבת דרך עמי לחוזרים בתשובה,[12] בראשות אחיו הבכור, הרב שמואל מורנו. בישיבה תוכניות חינוכיות לבני נוער העוסקות באהבת עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל. התיכון הממ"ד במועצה האזורית באר טוביה נקרא על שמו 'תיכון באר עמ"י'.

מעין עין מבשר שופץ ונבנתה בריכה ופינת ישיבה לזכרו.[13] ב-2010 חנכה קק"ל גן לזכרו במושב תלמים.[14] בבית שאן הוקם אולם ספורט על שמו. בעיר דוד נקרא מבנה מגורים לשתים עשרה משפחות בשם "בית עמנואל". ארבעה ספרי תורה נתרמו לזכרו. בשנת 2016 נקראה על שמו קריית חינוך בפסגת זאב שבה בתי ספר, גני ילדים ספרייה ציבורית ומתנ"ס. ב-2017 חנכה מועצה מקומית בית אריה מצפה לנחל שילה על שמו.

קבוצות הכנה לצבא לבני נוער בשם "אחריי! עמנואל" פועלות בירושלים, פתח תקווה וביישוב ניצן במסגרת עמותת "אחריי!". הקבוצות נקראות על שמו של עמנואל, לומדות ממורשתו ונמצאות בקשר עם משפחתו. ב-2013 התקיים "מרוץ הבינתחומי ה-1" לזכרו של סא"ל עמנואל מורנו במרכז הבינתחומי הרצליה, ביוזמת סטודנטים במרכז ובשיתוף עיריית הרצליה. מדי שנה משתתפים במירוץ מאות סטודנטים.

בפורים 2014 הוציא הזמר אודי דוידי את אלבומו השישי ובו שיר בשם "חמש שניות", העוסק בדברים שאמר מורנו על משמעות החיים, מספר שעות לפני יציאתו לפעולה שבה נהרג.[15] באלבומו של עידן רייכל, היד החמה, נכלל שיר שנכתב גם הוא בהשראת אמירתו זו של מורנו, שנקרא "בחמש שניות".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1.0 1.1 1.2 עקיבא נוביק, סיירת סבתא ידיעות אחרונות, 29 ביוני 2012.
 2. ^ עפר שלח ויואב לימור, שבויים בלבנון, ידיעות ספרים, 2007, עמוד 262.
 3. ^ כפי שמספר ראש אמ"ן הרצי הלוי, דקה 1:26:14.
 4. ^ נאוה צוריאל, "השקט שנשבר", "ידיעות אחרונות", 1 בפברואר 2008.
 5. ^ סא"ל עמנואל מורנו, צל"ש האלוף, אתר הגבורה
 6. ^ מיכל יעקב יצחקי, ‏"ידענו שאם לא ניכנס להציל את לוחמי הסיירת כולם מתים", באתר ישראל היום, 12 במאי 2016
 7. ^ טובה דדון, ההרוג בלבנון: סגן-אלוף עמנואל מורנו, באתר ynet, 19 באוגוסט 2006
 8. ^ 8.0 8.1 מתן צורי, "איש הסוד", 3.10.2010 - כ"ד אלול ה'תש"ע, 7 ימים, ידיעות אחרונות.
 9. ^ מתן צורי, ‏אגדה בכתום, באתר "ידיעות אחרונות", 17 ביוני 2015.
 10. ^ פרס בגין ניתן למשפחות חללי לבנון ותושבי שדרות, באתר ynet, 25 בדצמבר 2006
 11. ^ סא"ל עמנואל יהודה מורנו ז"ל, באתר הגבורה.
 12. ^ דרך עמי, ישיבה על שם סא"ל עמנואל מורנו.
 13. ^ עין מבשר, באתר "ארץ המעיינות"
 14. ^ גן בתלמים שבנגב המערבי לזכר סא"ל עמנואל מורנו, באתר קק"ל
 15. ^ אודי דוידי - חמש שניות