לדלג לתוכן

עלומים (קיבוץ)

עלומים
חדר האוכל בעלומים
חדר האוכל בעלומים
חדר האוכל של הקיבוץ, הממוקם בכניסה לקיבוץ
מדינה ישראלישראל ישראל
מחוז הדרום
מועצה אזורית שדות נגב
גובה ממוצע[1] ‎98 מטר
תאריך ייסוד 1966
תנועה מיישבת הקיבוץ הדתי
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2022[1]
  - אוכלוסייה 531 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎0.0% בשנה
מדד חברתי-כלכלי - אשכול
לשנת 2019[2]
3 מתוך 10
http://www.alumim.co.il

עֲלוּמִים הוא הוא קיבוץ במועצה אזורית שדות נגב. מדרום מערב לצומת סעד, המשתייך לתנועת הקיבוץ הדתי.

הקיבוץ הוקם בשנת 1966 על ידי שני גרעיני נח"ל, בוגרי תנועת בני עקיבא משבטי עלומים ואורים, ומכאן שמו. שטחו של הקיבוץ והשטחים החקלאיים סביבו הוא כ־7,000 דונם, ועוד כ־4,000 דונם הם שטחי פלחה באזור צאלים.

קיבוץ עלומים הוא חלק מתנועת הקיבוץ הדתי, תנועה המונה 23 קיבוצים ומושבים שיתופיים, כולם דתיים, כאשר אחד הקיבוצים מתוכם, סעד, שוכן בסמיכות לעלומים. הקיבוץ מנהל אורח חיים דתי ציוני.

הקבוצה מונה כיום כ-100 משפחות, רובן בוגרות גרעיני נח"ל, אשר במשך השנים הצטרפו לקבוצה. כרבע מהאוכלוסייה עלתה לארץ במסגרת גרעיני בני עקיבא מאנגליה, ונתח גדול שייך גם לבנים חוזרים שקבעו את ביתם במקום.

בקיבוץ קיים בית כנסת ובסמיכות לו בית מדרש עם ספרייה. בנוסף קיימים בקיבוץ מכינה קדם צבאית לבנים ובנות "מכינת יונתן", וכן אירוח כפרי למשפחות ולזוגות. בחדר האוכל בקיבוץ יש ארבעה תבליטי קרמיקה גדולים של האמן משה סעידי מקיבוץ כפר מנחם.

רב הקיבוץ הוא הרב עמית קולא.

מתקפת הטרור באוקטובר 2023

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – הטבח בעלומים

במתקפת הפתע על ישראל, ביום שבת 7 באוקטובר 2023, פשטו 30 מחבלים על הקיבוץ ונהדפו על ידי כיתת הכוננות בת 16 תושבים שהרגו עשרה מהמחבלים. הם ניהלו את הקרב מ-6:30 בבוקר ועד לשעה 12 בצהריים, עת הגיעו כוחות מיחידת מצדה ויהל"ם.

לאחר שלא הצליחו לחדור לאזור המגורים, פנו כעשרה מהמחבלים לרפת, שם רצחו 23 עובדים זרים מנפאל ומתאילנד וחטפו שמונה מהם, שרפו את הממגורה ואת מכון החליבה וחוררו ביריות את מכלי החלב[3].

ב-12:30 הגיעו עשרות מחבלים לאזור בית האריזה של הקיבוץ, נתקלו בכוח צנחנים, ומסוק קרב הרג את מרביתם. לאחר מכן חדרו מחבלים נוספים אל הקיבוץ מאיזור מטע האבוקדו והצליחו לפצוע אחד מחברי הקיבוץ בטרם חוסלו.

בקרב בעלומים נהרגו האחים סלוטקי – חיילי מילואים מבאר שבע שהגיעו מיוזמתם ונלחמו בעלומים.[4]

מסמך שנתפס לאחר המתקפה העיד כי מחלקה של חמאס שנשלחה לכבוש את קיבוץ עלומים קיבלה הוראות ברורות לטבוח באזרחים.[5]

ב-8 באוקטובר פונו חברי הקיבוץ לנתניה.[6]

פרנסת הקיבוץ מתבססת בעיקר על חקלאות, והמרכיב העיקרי הוא גידולי שדה, בהם: גזר, תפו"א לשוק המקומי וליצוא, ובטטות. כמו כן מטע אבוקדו, פרדסי הדרים גדולים וקטנים, ומטע חוחובה (לתעשיית הקרמים). חלק מהגידולים הם גידולים אורגניים, שהתפתחו בשנים האחרונות.

בעלומים קיימים שלושה מערכי אריזה לתוצרת חקלאית: לגזר, תפוחי אדמה ופלפלים. בנוסף קיימים חדרי קירור לאחסנת תוצרת חקלאית.

בית אריזה אורגני נחנך במרץ 2010. ניתנים בו שרותי מיון אריזה קירור ושילוח לנמלים. השירותים ניתנים למגדלים מצפון הארץ ועד דרומה. בית האריזה אורז כ-10,000 טון גזר בעונה.

הרפת בעלומים היא מן הרפתות המקצועיות בארץ. החלב משווק לתנובה.

מוזיאון בארות בנגב

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – בארות בנגב

בשנת 2014 נחנך בעלומים, בשיתוף עם המועצה לשימור אתרים, מוזיאון "בארות בנגב" – מוזיאון למורשת ההתיישבות בנגב, התיישבות הקיבוצים הדתיים, ובארות יצחק ועלומים בפרט. בסמוך לקיבוץ, נמצא אתר מגדל המים של בארות יצחק הישנה, שממנו אפשר להשקיף על העיר עזה וללמוד על ההתיישבות באזור בתקופת מלחמת העצמאות, וההתיישבות במרחב עוטף עזה היום.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עלומים בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ 1 2 אוכלוסייה בעיריות, במועצות המקומיות והאזוריות וביישובים בעלי 2,000 תושבים לפחות - לפי טבלה חודשית של למ"ס עבור סוף מאי 2024 (אומדן), בכל יתר היישובים - לפי טבלה שנתית של למ"ס עבור סוף 2022.
  2. ^ הנתונים לפי טבלת מדד חברתי כלכלי של למ"ס נכון לשנת 2019
  3. ^ "החלטתי שמכאן מתחילים להשתקם": מפעל חייהם של הרפתנים בעוטף עזה חרב, ותהליך השיקום יהיה מורכב וארוך | ישראל היום, באתר www.israelhayom.co.il, ‏2023-10-29
  4. ^ שלומי הלר‏, בחיים ובמותם לא נפרדו: זוגות האחים שנרצחו ביחד על ידי מחבלי החמאס, באתר וואלה‏, 14 באוקטובר 2023
  5. ^ אליאור לוי ורועי קייס, מסמך נוהל הקרב של חמאס - קיבלו הוראה לרצוח אזרחים, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 13 באוקטובר 2023
  6. ^ אתר למנויים בלבד מיכאל טוכפלד, ‏כיתת כוננות מול עשרות מחבלים: הקרב שהציל את קיבוץ עלומים, בעיתון מקור ראשון, 13 באוקטובר 2023;
    חדשות הבוקר, ‏"היינו 12 תושבים מול עשרות מחבלים. נלחמנו על הבית", באתר ‏מאקו‏, 11 באוקטובר 2023