שיחה:ברק אובמה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תוכן עניינים

השלישי[עריכת קוד מקור]

נכתב כי אובמה היה "השלישי שנבחר לתפקיד מאז קץ תקופת השיקום (1877)". מה השלישי? אני מניח שהשחור השלישי. יש לציין זאת. ‏Gridge ۩ שיחה 00:15, 8 במאי 2011 (IDT).

שחור, אפרו-אמריקאי, אמריקאי-אפריקאי, אפריקאי אמריקאי[עריכת קוד מקור]

אני מודה שדעתי אינה נוחה מכל האמריקאים אפריקאים שנכפה עלינו הר כגיגית, ולטעמי יש לשנותו, אבל מאחר שנכפה (וע"ע הדיון בדף השיחה הרלוונטי) אי אפשר שכל אחד יעשה שבת לעצמו וישנה את זה לפי טעמו האישי. לכן, יש לשחזר (ואף ישוחזרו) שינויים להלימה לטעם אישי שאינם נתמכים בהחלטה ברורה או בהסכמה ברורה בדף השיחה הרלוונטי תחילה. הייתשלהדוס - שיחה 20:34, 9 במאי 2011 (IDT)

אם כך, יש לבדוק איזו מההגדרות זוכה לתמיכה רחבה יותר: "אפרו-אמריקאי" (כנהוג בתקשורת הישראלית) או "אמריקאי אפריקאי" (התרגום מהמונח השגור בתקשורת האמריקאית). לפי ההחלטה שתתקבל ננהג. כעת, האם הבדיקה צריכה להיעשות בדף זה או בדף השיחה של הערך "אמריקאים אפריקאים"? ‏Ldorfman‏ • שיחה 00:50, 10 במאי 2011 (IDT)
אני חושב שהשאלה אינה זו בדיוק, אבל המקום הנכון לדון בה הוא בוודאי הערך שזה שמו - אמריקאים אפריקאים הייתשלהדוס - שיחה 00:09, 11 במאי 2011 (IDT)

השמטת פרטים על האב?[עריכת קוד מקור]

עריכתי האחרונה שוחזרה בנימוק ש"הושמטו פרטים על האב". ובכן, כל הפרטים שהיו על האב לפני העריכה נשארו (היותו מקניה, משפחה מוסלמית וכו') פרט לאחד: הקביעה שהיה רועה עזים. ואכן, לפי המקורות (למשל המקור הזה ועוד מקורות שניתן למצוא בערך האנגלי על אביו של אובמה), הוא היה כלכלן ולא רועה עזים. אשמח להסברים על השחזור. בן ג. (שיחה) תרומת כוח-חישוב 17:48, 23 במאי 2011 (IDT)

כפי שאפשר להתרשם מהשחזור שלי השמטת כאן שתי עובדות רלוונטיות (מקצועם של הורי האם, שבגללו נדדה ממקום למקום) ועיסוקו של האב (שאחר כך הפך כלכלן, כפי שהערך מציין) בהקשרן הרלוונטי: האחת מסבירה כיצד הגיע אובמה האב להוואי (עסק ברעיית עזים וזכה במלגה) וכיצד הגיעה לשם האם (בעקבות נדודי הוריה). לא ברור לי איך השמטת שתי עובדות רלוונטיות אלו במשפט, ב"תמורה" להוספת מידע לא חשוב, להבנתי, על המוצא המשפחתי של משפחת דנהאם מועיל, שכן הוא לא משחק תפקיד כלשהו בחייה לפני או אחרי. מה שכן, מוזר שאין אזכור לכך שאובמה האב הותיר אישה נשואה עם ילד עוד לפני שפגש את אן, וכי שמה המקורי של אן הוא סטנלי (אן הוא שם שאימצה מאוחר יותר). הייתשלהדוס - שיחה 19:12, 23 במאי 2011 (IDT)
השמטת מקצוע הורי האם היה בטעות, כששיניתי את הניסוח לא שמתי לב לזה, וכמובן אין לי בעיה שמקצועם של הוריה יצויין. הניסוח של המשפט על מקצועו של האב כפי שהוא כרגע הוא קצת מטעה, כי לא מובהר שמדובר במקצועו בעת שנולד ברק אובמה הבן. אולי נוכל למצוא ביחד ניסוח שיבהיר זאת; בקשר למוצאה של האם, זה לא היה "תמורה" לשום דבר, אלא פשוט זה נראה לי רלוונטי (מספיק רלוונטי בשביל להוסיף משפט קצר). בקשר לנישואיו הוקדמים של האב ולשמה הקודם של האם, אתה כמובן צודק, יש מקום להוסיף את המידע הזה. בן ג. (שיחה) תרומת כוח-חישוב 19:32, 23 במאי 2011 (IDT)

שם האם[עריכת קוד מקור]

בערך רשום ששם אמו הוא אן דנהאם או אן (סטנלי) דנהאם, אך בויקיפדיה האנגלית רשום ששמה הוא דווקא סטנלי אן דנהאם. בנוסף לכך זכורות לי כמה בדיחות שרצו עליו עם פרסום תעודת הלידה שם הופיע בשם האם "סטנלי". אז, מה הוא שם אמו?Mapleee - שיחה 21:52, 25 במאי 2011 (IDT)

עדכון הפיסקה אובמה וישראל[עריכת קוד מקור]

לדעתי יש צורך להוריד את החלק של עמדותיו של הנשיא ולהחליפו במה שעשה כנשיא. אני מתכוון להוסיף לערך את מה שעשה כנשיא, אך אני אשאיר את החלק על עמדותיו עד להסכמה מסוימת בדף השיחה. כשיש מועמד, או אפילו מחוקק, יש טעם בפירוט עמדותיו. אבל כשהוא מגיע לתפקיד אז מעשיו מדברים.

תיאור באתר - מיותר[עריכת קוד מקור]

מהנימוק לעיל נראה שכדאי להשמיט את המלל הוצגה באתר הבית הלבן גישתו של הממשל החדש בעניין הסכסוך: נקיטת פעולות דיפלומטיות לקידום פתרון של שתי מדינות, ישראלית ופלסטינית, המתקיימות זו לצד זו בשלום ובביטחון. כמו כן צוין שם כי הממשל יתמוך בשותפות הקרובה בין ארצות הברית לישראל, בזכותה של ישראל להגן על עצמה ובהמשך סיוע החוץ הביטחוני והכלכלי. שמופיע בערך ובמקומו להתמקד במה שנעשה הפועל בתחום. --בן נחום - שיחה 20:41, 1 ביולי 2012 (IDT)

העריכות שלך גרועות ביותר. החלוקה הזו בלתי מקובלת, והתוספת שלך מתבססת על קישור שלא זמין, שמהכותרת שלו נראה לא נייטרלי, ובכל מקרה מדובר על דבר שנשיאים עושים מאז חוקק החוק.
אני משחזר לגרסה יציבה. emanשיחה 17:44, 3 ביולי 2012 (IDT)
מה הקשר בין דבריך, לבין הנושא של התת פיסקה הזאת? בן נחום - שיחה 17:46, 3 ביולי 2012 (IDT)
לאחר שלא נרשמה בתנגדות (דברי eman עוסקים בנושא אחר) אני מבצע. בן נחום - שיחה 14:58, 5 ביולי 2012 (IDT)

==חלוקה ל"פעולות ול"הצהרות==ננע למען הקוראים, אני מציע קודם כל, לחלק את המידע בנושא "אובמה וישראל" לשני תת פיסקות. "פעולות" ו"הצהרות" כך.

בצורה כזאת המידע מוגש לקוראים בצורה יותר ברורה ופחות מסורבלת. --בן נחום - שיחה 17:50, 3 ביולי 2012 (IDT)

אין צורך להביא את זה מהערך. קישרתי במקום לגרסה שבה זה כך.
ולגופו של עיניין אני מתנגד. אנחנו לא נוהגים לעשות פיצול כזה. emanשיחה 18:26, 3 ביולי 2012 (IDT)

מניעת העברת השגרירות לירושלים[עריכת קוד מקור]

מאז בחירתו של אובמה לנשיא, מידי 6 חודשים הוא משתמש בזכות שמוקנית לנשיא, כדי לדחות את ביצוע "חוק השגרירות בירושלים" שבו נאמר: "יש להכיר בירושלים כבירת מדינת ישראל, ושגרירות ארצות הברית בישראל תועבר לירושלים. אותו העבירו בית הנבחרים של ארצות הברית והסנאט ברוב עצום.

זה מידע חשוב שמקומו בפיסקה על ייחסי אובמה וישראל. בן נחום - שיחה 17:53, 3 ביולי 2012 (IDT)
זה מידע שאין לו שום מקום בערך. החוק חוקק ב 1995, ומאז גם קלינטון, גם בוש וגם אובמה דוחים את ביצועו. מכאן שאין ללמוד מכך שום דבר על אובמה. emanשיחה 18:27, 3 ביולי 2012 (IDT)
מה הקשר? אם אתה רוצה תוסיף גם לערכים על קלינטון ובוש. בן נחום - שיחה 20:48, 3 ביולי 2012 (IDT)
בקריירה של הנשיאים זהו פרט טפל, שגם בספר של 500 עמודים לא הייתי שם אותו. בערך על החוק הזה אפשר יהיה לציין את יחס הנשיאים אליו. דוד שי - שיחה 21:16, 3 ביולי 2012 (IDT)
אני חושב שעמנואל ודוד שי צודקים. (דוגרי אני לא חושב שיש לנשיא באמת בכלל מילה בנושא זה...) מי-נהר - שיחה 23:02, 4 ביולי 2012 (IDT)
מסכים עם דוד. Kulystabשיחהגן עדן, גיהנום, או הובוקן... עד חג המולד • ט"ו בתמוז ה'תשע"ב • 23:23, 4 ביולי 2012 (IDT)
מה שכן חשוב בהקשר הזה הוא שקלינטון רצה להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים ויצחק רבין התנגד. את זה צריך לכתוב בערך על יצחק רבין. צריך גם להביא לזה סימוכין ולעמוד על המשמר מפני מחיקת הסימוכין על ידי אינטרסנטים ופנטים.
לגבי כל מנהיג אחר, ישראלי או אמר

דברי פרופסור בן צבי[עריכת קוד מקור]

לפי ההיסטוריון פרופסור אברהם בן צבי (מומחה ליחסי ישראל-ארצות הברית) אובאמה"סבור שכפייה של פתרון על מדינת ישראל, לטובת הפלסטינים, תביא להתקרבות בין וושיגטון לבין הערבים‏

כדאי לציין בפיסקה על אובמה וישראל בן נחום - שיחה 22:40, 3 ביולי 2012 (IDT)
חסר כל חשיבות. בשביל זה יש עיתונים. דוד שי - שיחה 07:18, 4 ביולי 2012 (IDT)
דברי פרופסור שחקר את הנושא, חשובים יותר מהצהרה נבובה של אובמה עצמו.
אני מפני מהלוח מודעות בן נחום - שיחה 16:32, 5 ביולי 2012 (IDT)
אתה מציף את דף השיחה בדיוני סרק. הדבר גורם לעומס עבודה. אעלה את העניין בפורום מתאים יותר. גילגמש שיחה גם אני משתתף במיזם העשור! 18:01, 5 ביולי 2012 (IDT)

זה חשוב מאוד, אבל לא מבחינה אנציקלופדית. אנא, גם אל פרופסור בן צבי ובקש ממנו להשתלב במחקרו ולהעמיק בבדיקת הנושא. כתוב על זה תזה. בהצלחה. לעניות דעתי, אובמה (יתכן עקב המוצא שלו) הוא חסר ביטחון עצמי(!) וכל הביטחון העצמי שלו מבוסס על פופוליזם והערצת ההמון אבל לא ביטחון עצמי אמיתי ולא קרוב לזה. היחסים שלו עם פוליטיקאים מרחבי העולם תלויים כמעט רק בנושא האישי. כמובן שמפגש עם נשיא אחר כל שהו זה אמיתי ולא משהו שהוא יכול לפתור עם כריזמה, כך שנתניהו שהוא כידוע עם ב"ע גדול ובעיקר בולט חיצונית ומקרין עוצמה הפחיד את אובמה(!) כך שהיחס הקר שלו היה בסך הכל בתור "ההגנה הטובה ביותר -התקפה" על רקע לחץ אישי ורק לאחר מספר פגישות כשהוא נוכח שזה לא כ"כ מפחיד ואדרבה גם נתניהו מבין את הסך הכללי של מי פה בתפקיד מה ונזהר בכבודו-הוא קיבל ביטחון גם לגביו. לעומת זאת אבו מאזן לדוגמא הוא ערבי מסכן ולא בענין כך שהוא הרגיש מולו טוב מאד מהרגע הראשון והיה בעמדה להתייחס אליו יפה. אותו דבר עם סרקוזי העממי מאד (ויותר מידי כידוע). אמנם כמובן שיש קשר גם למדינה וכו' אבל זה כמעט העיקר. [אני בטוח שמיכל דליות (שהיא אחת מהאנשים הבודדים במדינה שלכם שמבינה בפסיכולוגיה) תסכים איתי לאחר מחשבה]. נ.ב. ל"גילגמש"- אני לא מכיר כ"כ את המערכת הזו ולא ידעתי בדיוק איפה לכתוב את התיזה, קבל את התנצלותי.

מניעת חסימת סיוע לפלסטינים[עריכת קוד מקור]

בעקבות פניית הפלסטינים ב2011 לאו"ם להכרה במדינה פלסטינית, בניגוד להסכם עם ישראל,
הורה הקונגרס האמריקאי לעצור העברת הסיוע בסך 192 מיליון דולר לרש"פ.
אובמה ניצל את זכותו כנשיא ביטל את החלטת הקונגרס והמשיך להעביר את הסיוע[1].
זה קשור ישירות ל"יחסים עם ישראל" (אין עדיין פיסקה על יחסי אובמה והפלסטינים) ולכן מתאים להביא את זה בתימצות שם. --בן נחום - שיחה 17:01, 5 ביולי 2012 (IDT)

"ועדת החרום למען ישראל"[עריכת קוד מקור]

ב2012 הפיצה "ועדת החרום למען ישראל" [סרט באורך חצי שעה] על פיו אובמה הפקיר את ישראל[2].

כדאי להתייחס לזה בקצרה (ולהביא קישור לסרט) בפיסקה שעוסקת באובמה וישראל. בן נחום - שיחה 17:20, 5 ביולי 2012 (IDT)
אנא, תמצת משם עובדות חשובות והוסף אותן לערך. אינך מצפה שנוסיף לערך את כל התסריט.

אובמה ואיראן[עריכת קוד מקור]

במערכת הבחירות ב-2012, ההנהגה האיראנית מעדיפה את נצחונו של אובמה על פני יריבו מיט רומני[3].

כדאי לציין את זה בפיסקה "אובמה ואיראן". בן נחום - שיחה 17:59, 5 ביולי 2012 (IDT)
לא. זו אמירה לא מבוססת. גם בכתבה לא מצוין ש"ההנהגה האיראנית מעדיפה את נצחונו של אובמה על פני יריבו מיט רומני". חי ◣ 6.07.2012, 00:52 (שיחה)

ופנינה רוזנבלום מעדיפה את רומני. תכתבו גם את זה.

למה? רומני משתמש בשמפו שלה? אגסי - שיחה - עדכונים אקטואליים נחוצים! 08:57, 2 באוגוסט 2012 (IDT)

פסקה לא נייטרלית[עריכת קוד מקור]

בהמשך לדברים, עכשיו MathKnight (שיחה | תרומות | מונה) הוסף פסקה לחלוטין בלתי נייטרלית. רובה בכלל אל עבדות, אלא דעה של נתניהו. וגם ההתחלת הפסקה ב"אובמה אמנם מצהיר ש..." מקראה מה כוונת הכותב. שיחזרתי לגרסה יציבה. emanשיחה 19:29, 8 בספטמבר 2012 (IDT)

האם גם גירסה בת 3 דקות היא ביציבות? ולגופו - נראה לי שעליך לפרט בדיוק מה לדעתך לא נייטרלי בפיסקה ואי אפשר למחוק אותה, כולה. אני למשל, לא רואה ולו פרט כלשהו שאיננו מדוייק כאן - האם אינך מסכים שאובמה "מסתייג מפעולה צבאית שכוללת בין השאר את תקיפת מתקני הגרעין באיראן"... ? וכך הלאה... כל מילה נכונה ומדוייקת וכשנאמר משהו מפי נתניהו, זה נאמר כך בלא כחל ושרק, ולא מתחזה לעובדות, כך שגם כאן קשה לראות את הבעייה. עמירם פאל - שיחה 19:40, 8 בספטמבר 2012 (IDT)
אם הפסקה לא הופיעה בכל הגרסאות לפני זה, אז הגרסה היציבה היא בלי התוספת. גם אם בנושאים אחרים היא השתנתה.
לגבי זה שאתה לא רואה מה לא נייטרלי בתוספת, אני באמת לא ידוע מה לומר.
בוא נתחיל מזה שהערך הוא ערך על ברק אובמה. לא על דעתו של נתניהו על ברק אובמה. emanשיחה 22:54, 8 בספטמבר 2012 (IDT)
הפסקה שהוסרה כוללת פרשנות אישית של הכותב, במיוחד במשפט הסיום, וטוב שהוסרה. דוד שי - שיחה 23:01, 8 בספטמבר 2012 (IDT)
לדוד, גם אם הפיסקה האחרונה איננה נייטרלית, מן הראוי לדעתי להסיר אותה ולא את כל הקטע. וממילא, אני חולק על הטענה שמדובר בפיסקה לא נייטרלית. לכל היותר צריך הכותב לצרף לה מקור, וישנם כאלה למכביר. לעמנואל, לפחות דוד התייחס באופן ספציפי למשהו. אתה פשוט מחקת את כל הקטע בלי שום ספציפיקציה ונראה לי שלא זו הדרך. לגבי רבע הטענה הספציפית שכן העלית - אז מה אם הערך הוא על אובמה? וכי לא מביאים בערכים גם התייחסויות של אחרים לנושא הערך? עמירם פאל - שיחה 09:11, 9 בספטמבר 2012 (IDT)
א. עצם הצגת הדברים כ"אמנם מצהיר שהוא נחוש...אך מסתייג מ..." ממסגר את הדברים בצורה שמכילה פרשנות למשמעותם.
ב. מצחיק שעמדתו של אובמה בנושא מעומתת בצורה כה נרחבת דווקא עם עמדתו של אחד בנימין נתניהו, כאילו עמדה צריכה פולמוס על מנת להציגה, וכאילו אין מספיק פולמוס פנים אמריקאי רלוונטי בנושא. זה ערך על אובמה לא על יחסי אובמה-נתניהו (אולי ערך נפרד?).
ג. גם אם יימצא מקור לכל הפסקה, ברור שמקור כזה יהיה פרשני מובהק.
ד. הפסקה מנוסחת בצורה כל כך מופרכת עבור ערך אנציקלופדי, עד שחבל על הזמן שהייתי יכול להקדיש בלנסות להדגים את זה, כמו כן - הנסיון להציב אותה בערך מטיל צל על שיקול דעתם של משתמש:MathKnight ומשתמש:עמירם פאל.
סתם הערת אגב - היה מי שכתב שדווקא תקיפה באיראן תחזק את מצבו של אובמה לקראת הבחירות, מכיוון שזה יסיט את תשומת הלב לנושאים של מדיניות חוץ, שם המצביעים האמריקאיים סבורים שאובמה חזק מרומני (לפי הסקרים לפחות). יוסאריאןשיחה 10:15, 9 בספטמבר 2012 (IDT)
ובסוף הצלחת להגיע גם להתקפות אישיות. עמירם פאל - שיחה 10:33, 9 בספטמבר 2012 (IDT)
אני אחד הממעטים בכאלה (לפחות כך אני חושב על עצמי, ישפטו אחרים). לא חשבתי על זה כעל התקפה, סתם הערה אישית, על סמך הפסקה שהיא מאוד פגומה בעיני, והפתיעו אותי הנסיונות שלכם להכניס אותה. אני מתנצל אם זה התפרש כהתקפה, וחוזר בי (ומעביר קו) מהדברים. כולנו עושים טעויות לפעמים. יוסאריאןשיחה 11:14, 9 בספטמבר 2012 (IDT)

שיעור האבטלה בארה"ב[עריכת קוד מקור]

יש לי שאלה - מדוע בערך בחלק שדן ב"טיפול במשבר הכלכלי" לא מצוין כי מאז השיא (או השפל) של שיעור האבטלה באוקטובר 2009 קיימת מגמה של ירידה מתמדת בשיעור האבטלה עד לשיעור של 8.1% באוגוסט 2012, ניתן לראות את הנתונים כאן : אחוז אבטלה ארה"ב 2008-2012

וזאת בתקופה כאשר המשבר הכלכלי במדינות האיחוד האירופי מחריף כפי שניתן לראות מאחוז האבטלה בכלל האיחוד האירופי שנמצא במגמת עלייה באותה תקופה : אחוז האבטלה איחוד אירופי 2008-2012 כפי שהעמוד מוצג כעת נראה כאילו מדיניותו הכלכלית של אובמה נכשלה לחלוטין כאשר המציאות היא שונה מאוד.--147.237.70.62 08:55, 27 בספטמבר 2012 (IST)

הוסף בעצמך. Nachum - שיחה 11:49, 27 בספטמבר 2012 (IST)

אפריקאי-אמריקאי[עריכת קוד מקור]

האם זה נכון לומר שאובמה הוא אפרו-אמריקאי.... הרי האפרו אמריקאים הם צאצאי השחורים שהיו עבדים בארצות הברית ועד היום הם גרים שם, אבל אובמה הוא בן לאישה לבנה ואפריקאי מקניה. כלומר שהוא לא קשור לצאצאי השחורים העבדים... --בן-ציוןממ - שיחה 14:13, 6 בנובמבר 2012 (IST)

השאלה היא שאלה טובה, ואין עליה תשובה חד משמעית. אבל ההנחה שאחריה היא לא נכונה, בוודאי לא באופן כזה פסקני. emanשיחה 14:26, 6 בנובמבר 2012 (IST)
אפרו-אמריקאי הוא אמריקאי שמוצאו באפריקה, מה הקשר לעבדות?. יוסאריאןשיחה 16:12, 6 בנובמבר 2012 (IST)
זה לא מדויק... אבא שלו גר באפריקה ואמא שלו לבנה. אז האפריקאיות שלו לא קשורה לאמריקה.... --בן-ציוןממ - שיחה 18:34, 7 בנובמבר 2012 (IST)
לפי הבנתי בארצות הברית המונח "African American" או "Black" מתייחס לכל האמריקנים שהנם ממוצא אפריקני – לדוגמה, אפילו אם ישראלי ממוצא אתיופי יהגר לארצות הברית ויהפוך להיות אזרח אמריקני הוא ייחשב ל"African American" או "Black". אף על פי כן, משום שלאובמה יש אב אפריקני ואם לבנה לפי הבנתי בסעיף "Race" במפקד האוכלוסין האמריקני הוא אמור להגדיר את עצמו "2+ races". בכל מקרה, לפי הבנתי הוא ציין בעבר שהוא מחשיב את עצמו בתור "African American" ולכן לפי דעתי עלינו לציין זאת באופן הזה בערך (אפילו אם אינכם מסכימים עם כך).‏ WikiJunkie - שיחה 22:37, 7 בנובמבר 2012 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 21:39, 3 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 21:39, 3 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 3[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 21:40, 3 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 4[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 21:40, 3 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 5[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 21:40, 3 במאי 2013 (IDT)

השוואת אובאמה לצמברליין[עריכת קוד מקור]

בשבועות האחרונים, אנחנו שומעים וקוראים דברי חוקרים והסטוריונים רבים שמשווים את מדיניות אובאמה למדיניות צמברליין.

זה נושא עדין, וצריך למצוא כאן את הצורה המתאימה להתייחס לזה בערך. --בן נחום - שיחה 11:25, 29 בנובמבר 2013 (IST)

שמו האמצעי[עריכת קוד מקור]

שמו האמצעי הוא הוסיין. כך השם נהגה באנגלית, שפת אימו (תרתי משמע), וכך גם בשפת אביו. אין ח' באנגלית, בסווהילית או בשפת לוו. כך גם להרלדו ריברה אין קוראים חרלדו, לסטיבן ספילברג לא קוראים שפילברג, ולדוקטור סוס לא קוראים זיס -- זה יהיה מגוחך לתעתק בצורה שאף אחד אינו משתמש בה. כך גם אף אחד בארה"ב אינו קורא לאובאמה "חוסיין" ב-ח'. האם יש בוויקיפדיה מדיניות עקבית של תעתוק שמות, או שהכל הולך לפי מבחן גוגל?--67.250.35.250 11:33, 26 במאי 2014 (IDT)

גם איננו מתעתקים "לינקן" ללינקולן ועוד כהנה וכהנה. ראי ויקיפדיה:תעתיק שמות זרים לעברית. ערןב - שיחה 11:59, 26 במאי 2014 (IDT)

תואר הדוקטור[עריכת קוד מקור]

כתוב שיש לאובמה J.D במשפט חוקתי שזה תואר שלישי במשפטים, ואצלינו זה נקרא דוקטור. כל מה שכתבתי נמצא במפורש בגרסה האנגלית של הערך הזה. כתבתי שהוא סיים תואר דוקטור במשפטים (משפט חוקתי) וזה נמחק, אז אינני מבין מדוע. אני חוזר, זה כתוב במפורש בגרסה האנגלית של הערך, אילו עוד סימוכין צריך? אינני מבין מדוע זה הורד.

התואר J.D האמריקאי, שפירושו Juris Doctor, שקול לתואר ראשון במשפטים אצלנו (ראה, למשל, תיאור של אוניברסיטת הרוורד). דוד שי - שיחה 06:27, 28 ביולי 2014 (IDT)

הקשר בין בחירת אובמה, לסדרת הטלוויזיה 24 (סדרת טלוויזיה)[עריכת קוד מקור]

ייתכן ויש מקום לציין שהתחלת הכניסה לתודעה האמריקנית, שנשיא שחור הוא דבר אפשרי, הגיעה מסדרת המתח הפופלרית 24 (סדרת טלוויזיה) - אגב, עוד משנת 2001. מה אתם אומרים? ירון 22 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם

אלא אם כן זו עמדה רווחת (הכוונה שזו טענה כללית שהופיעה הרבה בעיתונות ובתקשורת ולא נראה לי שזה המצב), נראלי שלא. אופק כחול - ביבר הזכוכית 13:41, 20 באוגוסט 2014 (IDT)

קובה[עריכת קוד מקור]

יש לכתוב פרק חדש על חידוש היחסים עם קובה. לעת עתה אין הרבה מה לכתוב, אך חשוב להניח תבנית בסיסית. Archwayh - שיחה 12:11, 19 בדצמבר 2014 (IST)

עשיתי את זה בעצמי. Archwayh - שיחה 12:42, 23 בדצמבר 2014 (IST)

חבר'ה, מהי תבנית "חתימה"?[עריכת קוד מקור]

ברשימת תבניות כתוב "בת זוג", "מדינה", "שם מלא" ובין היתר בסוף מופיעה גם "חתימה".

עכשיו, כאשר אדם פשוט שמסתכל בנתונים של הנשיא, המילה "חתימה" אינה מופיעה שם.

כלומר, אם כבר להוסיף חתימה ברשימה בעריכת האישיות, היא צריכה להופיע בנתונים שלו עוד לפני שאני בוחר לערוך, כלומר, מהרגע בו אני נכנס לערך "ברק אובמה" או כל ערך ל אישיות חשובה ומפורסמת, אני מצפה לראות גם חתימה באמת בין נתוניו, בדיוק כפי שעושים בערך באנגלית!

זה רק לידע כללי ;)

H.A.06 - שיחה 19:38, 3 בפברואר 2015 (IST)

החתימה מופיעה בתבנית, אך לא רואים אותה. מישהו יודע למה? ציון הלוישיחה • י"ד בשבט ה'תשע"ה 19:43, 3 בפברואר 2015 (IST)
כבר היה דיון והחלטה שהחתימה לא תופיע ראו ויקיפדיה:רשימת ערכים במחלוקת/תבנית:מנהיגTomtom‏ ‏ • שיחה 19:49, 3 בפברואר 2015 (IST)

הולך בדרכו של צמברליין[עריכת קוד מקור]

גורמים רשמיים רבים, משווים את אובמה לצמברליין;
למשל מקיין הצהיר בראיון כי "אובמה ממשיך את מורשת צמברליין"[1].
צריך להתייחס לזה בערך. --בן נחום - שיחה 08:56, 6 בפברואר 2015 (IST)

אתה יכול להוסיף זאת בערך של מקיין, בערך שלפנינו אין לכך חשיבות. דוד שי - שיחה 16:40, 6 בפברואר 2015 (IST)
  1. ^ ישראל היום, 6.2.2015, עמ' 2 בועז ביסמוט

מחיקת הערת שוליים[עריכת קוד מקור]

שלום לך Archwayh, אבקש להחזיר את הערת השוליים שביטלת לגבי מקום הולדתו של אובמה. הבאתי מקור לטענה שלי. תודה ולילה טוב79.182.148.138 01:43, 10 באפריל 2015 (IDT)

אבקשך להפסיק לבלבל את השכל ולהפסיק להשחית את ויקיפדיה. אובמה נולד בהונולולו, וזה שיש פלוני או אלמוני שמפקפקים בעובדה הזו, לא הופכת אותה לפולמוסית ושנויה במחלוקת. Archway - שיחה 05:41, 10 באפריל 2015 (IDT)
מדוע אתה מתבטא בצורה כל כך לא מנומסת וחברית? קראתי פה שצריך לכבד את כללי הנימוס של ויקיפדיה, ולהתבטא בצורה יפה ומכובדת. אולי אינך ער לכך, אך התבטאות כמו שלך עלולה לגרום להרחקתך. בנוסף, אינני חושבת שמדובר בהשחתה, אלא תוספת של אינפורמציה לגיטימית וחוקית, על פי כללי ויקיפדיה, כולל תוספת של מקור, לגבי סוגיית מקום הולדתו של אובמה. להזכירך, אפילו סנטורים בארה"ב העלו את הנושא הזה לדיון. אבקשך להחזיר את ההערה למקומה, ולא לערוך את הגירסאות שלי (כולל בערך הילרי קלינטון) ללא הסכמתי או לכל הפחות עריכת דיון והצבעה. בתודה מראש.79.182.148.138 14:03, 10 באפריל 2015 (IDT)
אם אין התנגדות, אחזיר את הערת השוליים לערך. שלום וחג שמח. 79.182.148.138 16:27, 10 באפריל 2015 (IDT)
יש התנגדות, חיפשתי מידע על טענת הקונספירציה הזו, ומסתבר שמדובר על טענה המושמעת בידי מיעוט קטן ומבוטל. • איקס איקס - שיחה 16:31, 10 באפריל 2015 (IDT)
שלום איקס איקס, אובמה בעצמו התייחס לנושא הזה והמימשל יצא מגידרו כדי להוכיח את ההיפך. התקיימה מסיבת עתונאים עם הנשיא, והמימשל טרח ופירסם את תעודת הלידה שלו באינטרנט. זה נושא שעלה הרבה פעמים בתקשורת האמריקאית -לדוגמא ע"י דונלד טראמפ, שהיה מועמד לנשיאות ארה"ב (ופרש), על ידי סנטורים, ועוד. זה בהחלט לא 'מיעוט קטן ומבוטל' הנה עוד מקור: ynet
ועוד אחד: Roter
לדעתי, לא נכון להתעלם מטענות אלה ולכן צריך להוסיף הערת שוליים, אפילו קצרה. העברת אינפורמציה זה הרי התפקיד של ויקיפדיה, לא? תודה ושבת שלום. 79.182.148.138 21:55, 10 באפריל 2015 (IDT)
לדעתי, תפקידה של הוויקיפדיה להעביר אינפורמציה ולא להעביר פיקנטריה, טריוויה וכדומה. אפשר להוסיף, אבל לא בפתיח, משפט שאומר שאחרי שעלו פקפוקים בכך שאובמה נולד בארה"ב, הציגאובמה תעודת לידה המוכיחה כי נולד בהונולולו. משפט כזה, יחד עם מקור חיצוני לנושא הצגת תעודת הלידה, יעבור לדעתי בלי התנגדת, בתנאי שאינו בהקדמה. • איקס איקס - שיחה 23:19, 10 באפריל 2015 (IDT)
לא, אין שום מקום לזה. ה"פקפוק" הזה הוא תעמולת שנאה של אנשים הזויים שמאמינים שעל פי עולמם ומחשובתיהם יישק דבר, ואין לו קשר למציאות. צריך להבדיל בין חלומות באסמפיה וספוקלציות לבין עובדות. לא סתם אין לכך אזכור בערך האנגלי. ישנם עובדות, וזה שאנשים טיפשים בכוח מערערים בהן ומנסים לדחוף ספוקלציות מהירח, לא אומר שהן שנויות במחלוקת. על פי אותו אופן, מקור לפיו פלוני או אלמוני מטקסס או גואטמלה מפקפקים בכך שכדור הארץ סובב סביב השמש - לא ראוי להיות מוזכר, וגם לא כאן. אם נקשיב לכל מה שדונלד טראמפ אומר, וזה אותו אחד שהצהיר ערב הבחירות ב-2012 כי "ארה"ב חדלה מלהיות דמוקרטיה", אוי לנו. Archway - שיחה 00:31, 11 באפריל 2015 (IDT)
שלום לך, ההתנגדות שלך בוטה ולא עניינית. יש מקום להכניס את ההערה, היות והנושא עלה בתקשורת, ולא פעם אחת. מדוע אתה חושב שצריך להסתיר דבר כזה מהקוראים? האם תפקידה של ויקיפדיה להוות צנזורה ? אבקש להחזיר את ההערה. במידה ולא תוחזר, אשמח אם ויקיפדים נוספים יביעו את דעתם, או שאבקש מדוד שי לערוך הצבעה בנושא (עדיין אין לי זכות הצבעה כי עוד לא נרשמתי). תודה ולילה טוב.79.182.148.138 00:50, 11 באפריל 2015 (IDT)
"להסתיר" מה, קשקוש מקושקש ושקרי? אוי, האם גם אסור להסתיר הערה על כך שנתניהו נולד בארה"ב? (שוטר מקליפורניה חושב כך). אינך יכול לכתוב מה שמתחשק לך, והגיע הזמן שתבין זאת. Archway - שיחה 01:50, 11 באפריל 2015 (IDT)

שינוי שם?: בארכ (חוסיין) אובמה ו-חוסני מובארכ[עריכת קוד מקור]

ב-2008 כשרץ לבחירות לראשונה, בארכ (חוסיין) אובמה הסביר למצביעיו היהודים (להלן קישור: [4]) שאביו מקניה (בארכ חוסיין אובמה ה-I, עם רקע מוסלמי) ושמשעות השם שלו כמו השם (העברי) "ברוך"-"כלומר המבורך" לדברי אובמה, כי זה למעשה "אותו שורש שמי" (של ב.ר.כ) לדבריו.

במקביל בערך שלנו חוסני מובארכ: ההסבר שניתן בדיון להעברה מחוסני מובארק הנפוץ בגוגל לכזה עם כ' היה (ציטוט):

"התעתיק הנכון מערבית הוא בכ', פירוש המילה "מובארכ" הוא מבורך, השורש בר"ך מוכר לנו מהעברית. לכתוב עם ק' זה לדעתי מעיד על זלזול באיש ובשפתו. שש"ז, במילים משפות זרות יש בכ"פ דגושות בסוף מילה (למשל קטשופ). מקובל לכתוב אז כ או פ רגילות ולא סופיות כדי להדגיש את החריגה." (קישור לדיון כולו שיחה:חוסני מובארכ)

מכאן ניתן להקיש שאותו דבר צריך להתבצע בערך של אובמה, קרי להשתמש בשורש "בר"ך" בתרגום בעברית של Barack. מה דעתכם? זו רק תחילתו של דיון. --Midrashah - שיחה 13:43, 26 ביולי 2015 (IDT)

איך כללי תעתיק מערבית חלים במקרה של אדם שנולד בארה"ב? בכל אופן אני נגד השינוי. גילגמש שיחה 13:48, 26 ביולי 2015 (IDT)
הוא קיבל את השם שלו "מהשורש השמי" - ציטוט מדבריו, שזה רמז שזה בא מערבית. אביו הרי בא מרקע מוסלמי (סבא של אובמה הנשיא התאסלם, וכל מוסלמי, גם במדינה לא דוברת ערבית כגון קניה למשל, מחוייב ללמוד את הקוראן בערבית, ומכאן כמובן ההשארה לשמות שניתנים לתינוקות.)--Midrashah - שיחה 13:59, 26 ביולי 2015 (IDT)
עצם זה שאת כותבת את שמו כך (ועוד מדגישה את שמו האמצעי בסוגריים) מעיד על זה שאת באה עם דעה נחרצת ושטופת שנאה. אובמה הוא אמריקאי, לא ערבי. הצעתך לא תתקבל, חבל על בזבוז זמנינו. אגב, אין זה המקור השמי היחידי לשם שנפוץ בעולם העברי/ערבי. יש את ברק בן אבינעם. ‏Archway שיחה 14:12, 26 ביולי 2015 (IDT)
בעבר כבר הבעתי את דעתי בנושא בדיון אחר, וטענתי שגם שינוי שם הערך על חוסני מובארכ לא היה עובר היום מאחר שויקיפדיה אינה באה לשנות את הכתיב הנפוץ של השם, אלא לתעד את הקיים. אני חושב שהשם צריך להישאר כפי שהוא והייתי שוקל לשנות גם את שם הערך של מובארכ. GHA - שיחה 14:20, 26 ביולי 2015 (IDT)
מה שלא יהיו תוצאות הדיון הנ"ל, אני חייבת להגיד שאיני "שטופת שנאה", אלא להפך. אובמה עצמו מדגיש בשמו את השם חוסיין - ומכיוון שאני מסכימה איתו וחושבת שאין לו אלא להתגאות בזה - גם אני משתמשת בזה. שנית, הדיון משליך גם על הערך חוסני מובארכ, ולכן, פתחתי את הדיון כדי שנוכל להגיע להחלטה לכאן או לכאן - בנוגע לשני הערכים, כדי שיהיו כללים אחדים בנושא הנ"ל בויקיפדיה -אחת ולתמיד. --Midrashah - שיחה 14:26, 26 ביולי 2015 (IDT)
השינוי של מובארכ שגוי, אבל ניחא הוא, כי הוא ערבי. אם תהא החלטה זה לשנות אותו. אובמה הוא אמריקאי, וכיוצא מכך שמו "אונגלת" ומתועתק לעברית כמקובל, ולא כאילו היה מנהיג ערבי כחוסני מובארק/כ. מקור השם "טראמפ" הוא דרומף בגרמנית, אך אין אנו מתעתקים את שמו של דונלד טראמפ לעברית כך. דרך אגב, דוגמה מצוינת לשיבוש שהשתרש בעברית, וכמובן שהתקבל בוויקיפדיה, היא לינקולן, במקום לינקן. ‏Archway שיחה 14:31, 26 ביולי 2015 (IDT)
מוברכ חי בארץ ערבית ולא כך אובמה. לדוגמה, מישהו שנקרא על שם מוחמד וחי בטורקיה נקרא אצלנו מהמט. Tzafrir - שיחה 14:33, 26 ביולי 2015 (IDT)
Archwayh, אם דעתך תהיה מקובלת על הרוב אז צריך גם לשנות את מובארכ. אני לעומת זאת לא מוצאת שום עדות לזה ששמו "אונגלת", נהפוך הוא, הוא מדגיש בוידאו שנתתי אליו קישור ([5]) את המקור השמי המשותף - "אותו מקור שמי" - ציטוט מדבריו ורמז לערבית. אין אפילו רמז ל"אינגלות". --Midrashah - שיחה 14:37, 26 ביולי 2015 (IDT)
הוא מדבר על מקור שמו, באותה מידה שמייקל ג'ורדן יפנה את מקור שמו למלאך מיכאל וג'יבריל רג'וב למלאך גבריאל. לגבי מובארכ - אני חושב שצריך לשנות שמו אך לא ממש אכפת לי. ‏Archway שיחה 14:45, 26 ביולי 2015 (IDT)
הוא מדבר על שמו בהקשר לאביו הקנייתי, "אבי הוא מקנייה ושמי, באופן די מעניין, משמעו = ברוך ...". כלומר, הוא מרמז ששמו ניתן לו על רקע מי שהיה אביו (ברק חוסיין אובמה ה-1) בארץ קניה ולא על רקע אמריקאי או פופלריות השם באמריקה. מייקל זה שם נפוץ באנגלית ובאמריקה ואילו "ברק" זה שם מאוד נדיר באנגלית ו-או גם באמריקה. אשתו מישל מספרת בהרבה ראיונות שהיא שאלה את עצמה מה זה הٍِِِِِِِِِשٍם הזה כשהכירה אותו. --Midrashah - שיחה 14:58, 26 ביולי 2015 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

הדיון הזה מתחדש מעת לעת בדרך כלל בידי גורמים מן הימין שאוהבים את הרעיון להעניק לאובמה שם עם צליל מוסלמי. פשוט צריך למצוא את הדיון האחרון שבו הנושא הזה מוצה עד תום, ולקשר אליו. זה יהיה פתרון הולם. ביקורת - שיחה 19:24, 26 ביולי 2015 (IDT)

הדיון מיותר ושינוי שמות הערכים מיותר. דוד שי - שיחה 19:55, 26 ביולי 2015 (IDT)
גילוי נאות: הצבעתי לבוז'י הרצוג.. כך שלטעון שגורמי ימין עושים זאת - לא תקף במקרה הזה. לגבי הערתו של דוד שי, כפי שציינתי למעלה - הדיון משליך גם על הערך חוסני מובארכ, ולכן, פתחתי את הדיון כדי שנוכל להגיע להחלטה לכאן או לכאן - בנוגע לשני הערכים, כדי שיהיו כללים אחדים בנושא הנ"ל בויקיפדיה -אחת ולתמיד. --Midrashah - שיחה 21:00, 26 ביולי 2015 (IDT)
א. לא נטען שבמקרה זה, או שתמיד, גורמי ימין עושים זאת. ב. הכריכה של שני הערכים יחד שגויה כפי שהסביר היטב צפריר. ג. גילוי שנועד לשרת את המגלה אינו נחשב גילוי נאות, גם לגבי היותו "גילוי" יש לדון, אבל "נאות" הוא בטח לא. ביקורת - שיחה 21:03, 26 ביולי 2015 (IDT)
אני נגד לשנות את השם של ערך זה - השם צריך להיות השם המוכר ושבו משתמשים (לא יצא לי לראות אפילו פעם אחת(!) מישהו כותב "בארכ אובמה" (ואני קורא די הרבה חדשות ממגוון כלי תקשורת), לעומת זאת ב"מובארכ" כן משתמשים). לכן גם לא מוסיפים "(חוסיין)", אלא מסתפקים בכך שבשורה הראשונה בערך רשום השם המלא במודגש. לגבי הערך חוסני מובארכ - אין לי עמדה כי הוא שונה בשני אופנים - האחד שמדובר על אדם החי במדינת ערב, והשני שזה שם שכן משתמשים בו במידה מסוימת. Orielno - שיחה 21:32, 26 ביולי 2015 (IDT)
אני מדברת על כללי איות, לא על כללי מי גר באיזה מדינה. אני שואלת - מהו כלל האיות הנכון? ובהתאם לזה נאיית את כל הערכים (לא רק את שני אלה)--Midrashah - שיחה 22:11, 26 ביולי 2015 (IDT)
כללי האיות נקבעים לפי דרך ההגייה של השם ולא לפי הדת. אובמה מדבר אנגלית וחי בסביבה אנגלית ולכן משתמשים בכללי התעתוק מאנגלית. מוברכ מדבר ערבית וחי בסביבה ערבית ולכן משתמשים בכללי התעתוק מערבית. Tzafrir - שיחה 23:46, 26 ביולי 2015 (IDT)
ההגיה בערבית ואנגלית במקרה הזה היא אותו דבר. אובמה אומנם לא חי בסביבה שדוברת ערבית, אבל כשהוא נולד אביו קרא לו בשם שלקוח מהשפה הערבית, בשל הסביבה המוסלמית שממנה אביו צמח (משהו שאין להתבייש בו כמובן, לא מההשפעה הערבית או השורשים המוסלמים שלו). בכל מקרה, הצלחתי להשיג רק עוד מישהו אחד, שתומך חלקית בטענותיי של לשנות את מובארכ למובארק, ולכן אני מניחה בצד כרגע את הדיון הנ"ל, ומקווה שבעתיד כותבי ויקיפדיה ירצו לתת כלל אחיד בנושא לכל הערכים. --Midrashah - שיחה 00:07, 27 ביולי 2015 (IDT)
ראיתי עכשיו באקראי את הדיון הזה. מובארכ הוא דמות מהעולם הערבי, ועל שמות מערבית חלים כללי התעתיק בערבית. לפי כללים אלה, את האות כ' נשתדל לתעתק ב-כ' ולא ב-ק'. בייחוד אם שמה של האישיות קיים בעברית גם בכתיב הקרוב לערבית, ולא רק בכתיב שבו אנחנו משתמשים לתיעתוק שמות מערביים. במקרה של אובמה מדובר בעולם המערבי, בשפה האנגלית - על אנגלית חלים כללי התעתיק הרגילים, שלפיהם K תתועתק בתור ק' ולא בתור כ' (אנחנו נוהגים לתעתק K ב-כ' רק בשמות שמיים, קרי, שמות של ערבים או ישראלים). אלדדשיחה 00:13, 27 ביולי 2015 (IDT)
במילים אחרות, יש סט של כללי תעתיק לשמות של ערבים, ויש סט שונה של כללי תעתיק לשמות של אנשים החיים במערב. אלדדשיחה 00:18, 27 ביולי 2015 (IDT)
אציין רק שלגבי מובארכ, על אף שזה נכון מבחינת כללי התעתיק, עמדתי היא שיש להתחשב בשיבוש שהשתרש בציבור, כפי שהבעתי בדוגמה הנפוצה של לינקולן. ‏Archway שיחה 00:21, 27 ביולי 2015 (IDT)
דיון הזוי לגמרי. אז מה אם מקור השם במילה עברית כלשהי? לפי אותו הגיון, צריך לשנות את יוזף גבלס ויוסיף סטלין ל"יוסף", את דרק ג'קובי ל"יעקובי", את אייזק ניוטון ל"יצחק" וכן הלאה וכן הלאה וכן הלאה וכולי. הצקה ותו לא. קיפודנחש 22:37, 27 ביולי 2015 (IDT)
לא משנים פה את ההגייה אלא את האיות: ברק ובארכ נהגים אותו דבר, לא כמו "ג'קובי" שהופך ליעקובי וכו. --Midrashah - שיחה 22:33, 28 ביולי 2015 (IDT)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Midrashah, להכנס כאנונימית ולהכניס את עריכתך אף על פי שנאמר לך כאן כי זה לא מקובל, זה לא מכבד אותך. בורה בורה הסגיר את כתובת האיי.פי. ‏Archway שיחה 13:59, 31 ביולי 2015 (IDT)

מוצהר בדף שיחה שלי - שזה אני (שהIP האנונימי כביכול הוא שלי)... כדי שזה לא יהיה סוד. חס וחלילה כאנונימית... --82.166.116.68 14:01, 31 ביולי 2015 (IDT)
אבל למה מחקתם את זה? הרי לא שיניתי את שם הערך? --82.166.116.68 14:03, 31 ביולי 2015 (IDT)
כי נאמר לך כבר שזה לא מקובל ומיותר, כשם שנכניס לאייזק ניוטון "[בהיגוי שמי: יצחק ניוטון]", וגם כניסיון להכניס לו שם עם צליל מוסלמי מטעמים פוליטיים. ‏Archway שיחה 14:05, 31 ביולי 2015 (IDT)
זה מגוחך כי אני שמאלנית... הויכוח גם היה על שם הערך, לא היה התנגדות להוסיף זאת כהערה. --82.166.116.68 14:08, 31 ביולי 2015 (IDT)
אז די, אני מציע שתוותרי על זה. להיטותך על זה לא ברורה. לשם דוגמה, אנחנו לא נוסיף לבנימין נתניהו היגוי פולני רק כי שמו האמיתי הוא מיליקובסקי והוא ממוצא פולני. ‏Archway שיחה 14:18, 31 ביולי 2015 (IDT)
בסדר, וויתרתי גם על זה. --82.166.116.68 14:21, 31 ביולי 2015 (IDT)

קישור לא פעיל[עריכת קוד מקור]

[1] --‏Yoavd‏ • שיחה 16:43, 5 ביולי 2016 (IDT)

עדכון מצב נשיאותי[עריכת קוד מקור]

עקב נצחונו של דונאלד טראמפ בבחירות ארצות הברית בשנת 2016 בתארך ה9 בנובמבר, עודכן הדף לגבי מצבו של ברק אובמה (נשיא לשעבר.

תודה, גלידה משא ומתן - שיחה 11:28, 9 בנובמבר 2016 (IST)

דונלד טראמפ[עריכת קוד מקור]

לא שזה כזה משנה לי, אבל התוצאות שמפורסמות בכלי התקשורת הם תוצאות האמת. נכון שלא יצאה עדיין הודעה מסודרת אבל יש כבר תוצאות רשמיות שאינן משתמעות לשתי פנים. יורי - שיחה 11:38, 9 בנובמבר 2016 (IST)

הבחירה בארצות הברית אינה ישירה. עד שהאלקטורים לא בוחרים בו, אין נשיא הבא. הויקי - שיחה 11:39, 9 בנובמבר 2016 (IST)
לא חשוב מה יש בטלוויזיה. נחכה בסבלנות עד ההכרזה הרשמית. גילגמש שיחה 11:44, 9 בנובמבר 2016 (IST)
האמת ששכתי מעניין האלקטורים. לאור העובדה שהמפלגה הרופבולקנית לא כל כך נלהבת ממנו, הייתי ממתין אפילו עד להצבעת האלקטורים לפני שהייתי מעדכן את הערך (גם אם מדובר בסיכוי קלוש ממש שתהיה הפתעה, כפי שהעולם נראה היום, הכל אפשרי). יורי - שיחה 11:45, 9 בנובמבר 2016 (IST)
איזו הכרזה רשמית? התנהלו אתמול 51 (או 56) מערכות בחירות נפרדות לנשיאות ארצות הברית, כשבכל מדינה (+וושינגטון הבירה ואולי גם במחוזות הקונגרסיאלים של מיין ונברסקה) יש הכרזה נפרדת על מי שנבחרו כאלקטורים. אני מניח שברובן המוחלט הם כבר הוכרזו בשלב זה. השלב הפורמלי הבא יהיה בעוד חודש בערך כשהאלקטורים יצביעו. רק אז "נדע" באופן רשמי שטראמפ יהיה הנשיא. מקובל לראות באדם הנשיא הנבחר ברגע שברור שהבטיח את מרבית קולות האלקטורים ובפרט לאחר שהמועמד היריב הודה בתבוסתו, כפי שהילרי קלינטון עשתה. גם החקיקה האמריקאית רואה בו כבר כעת כנשיא הנבחר של ארצות הברית. אמיר מלכי-אור - שיחה
אז נעדכן בעוד חודש. אין סיבה למהר. בינתיים נעדכן שזכה במספר האלקטורים המבטיח ניצחון (לאחר שיפורסמו התוצאות הרשמית של האלקטורים). גילגמש שיחה 13:38, 9 בנובמבר 2016 (IST)

לגבי ״הבא בתפקיד״ בערך[עריכת קוד מקור]

תרשמו ב״הבא בתפקיד״ איפה שרשום נשיא ארצות הברית תרשמו דונלד טראמפ כי הדף הזה ‏מוגן אז אני לא יכול לשנות Elihu7123 - שיחה 18:21, 9 בנובמבר 2016 (IST)

משתמש:Eman, השחזור שלך תמוה. אין סיכוי שזה ישתנה, הפער גדול מידי וכולם קיבלו את התוצאות, אלה לא בחירות שנת 2000 עם אל גור, וגם שם זה לא השתנה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 19:10, 9 בנובמבר 2016 (IST)
לא צריך לעדכן כל עוד אין הכרזה רשמית. טראמפ עדיין לא הושבע כנשיא. באופן תאורטי הוא יכול לסרב עדיין לקבל את המינוי. יתכן שעלינו לדון על כך בפורום רחב יותר כדי למצוא ניסוח סביר לדברים כאלה. גילגמש שיחה 19:29, 9 בנובמבר 2016 (IST)
מה שתמוה זו העריכה שלך. יש יותר מחודשים עד שהנשיא הנבחר יושבע. עד אז כל מיני תרחישים מוזרים יכולים לקרות שהתוצאה שלהם שהמחליף של ברק אובמה לא יהיה דונלד טראמם. עד היום לא היה דבר כזה, אבל עם דונלד טראמפ אין לדעת. אז נא להתאפק חודשיים ומשהו. emanשיחה 19:34, 9 בנובמבר 2016 (IST)
נו באמת, אתם חיים באשליות. תמיהה חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 19:53, 9 בנובמבר 2016 (IST)
לא. אני לא חי באשליות. אני סה"כ זהיר. הסיכוי שזה ייקרה הוא קטן מאוד. אבל אי אפשר לדווח על אירוע שלא היה כאילו הוא היה. emanשיחה 19:56, 9 בנובמבר 2016 (IST)
אני מסכים עם עמנואל. נעדכן כשיקרה. גילגמש שיחה 22:24, 9 בנובמבר 2016 (IST)
אפשר להוסיף בקטן (טרם הושבע).‏Geagea - שיחה 22:43, 9 בנובמבר 2016 (IST)
גילגמש, אני קוראת את הטיעונים כאן, וחיוך עולה על פני. בכל העולם כולם מדברים על הנשיא הבא דונלד טראמפ, אובמה השלים עם זאת והזמין אותו לבית הלבן להתחלת חפיפה, הילרי יודעת זאת, המפגינים הזעמים בארצות הברית יודעים זאת, וגם ביבי חגג זאת. רק בוויקיפדיה העברית יש שהחליטו שאין לנו כל מידע מי צפוי להחליף את אובמה.
היתרון של הוויקיפדיה הוא שניתן לעדכן בכל רגע, אז נכון למידע שיש בידנו כיום: טראמפ ייכנס לבית הלבן כנשיא בחודש ינואר, הוא יהיה הנשיא הבא. ציון המידע הזה בערך הוא נכון ולא ספקולציה לאחר שתוצאות הסופיות של הבחירות פורסמו. אם למשל יקרה לו משהו שימנע את כניסתו לבית הלבן, אז המידע שהוא יהיה הנשיא הבא, כבר לא יהיה נכון, ואז אפשר יהיה לעדכן. עושה רושם שההתנגדות להוספת שמו היא לא עניינית, אלא קשורה בטראמפ (כאילו שזה ישנה משהו). חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 10:31, 10 בנובמבר 2016 (IST)
חשוב להבהיר לקורא שטראמפ הוא עדיין לא נשיא ארה"ב. אפשר אולי לכתוב "המיועד". גילגמש שיחה 10:37, 10 בנובמבר 2016 (IST)
אין לי בעיה לכתוב המיועד. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית
מאתמול ועד כניסתו לתפקיד טראמפ הוא "הנשיא הנבחר של ארצות הברית" (President-elect of the United States(אנ')) והוא באופן פורמלי הנשיא הבא. לא מבין את ההתעקשות לחכות עד שיכהן בפועל. Eladti - שיחה 10:58, 10 בנובמבר 2016 (IST)
בניגוד לדברים שאמרתי בעבר, אני מסכים שצריך לעדכן שהוא הנשיא הבא של ארצות הברית. זה המידע שיש לנו כרגע, ואנחנו לא יכולים להימנע מהצגתו בערך בשם ספקולציות שונות. אם אכן הוא לא יכהן כנשיא נוכל לרשום את זה. אפשר אולי להוסיף בסוגריים הערה של "טרם הושבע". תחי מדינת ישראל!(שיחה)אהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 13:49, 10 בנובמבר 2016 (IST)
זה נכון אול יבעךר על נישיא ארה"ב. אלב בערך על אובמה, מה שחושב זה העובדה שוהא עדיין מכהן. לשים עכשיו את הנשיא הבא, רק עלול לבלבל את הקוראים. אם מאוד מתעקשים אפשר להוסיף ל"מכהן" בסוגרים שטראמפ אמור להכנס לתפקיד בינואר 2017, אבל לדעתי זה מיותר).emanשיחה 17:39, 10 בנובמבר 2016 (IST)
אני מבין את מה שאתה אומר, אבל בסופו של דבר אכן ידוע שמישהו יחליף את אובמה. זה ודאי. כרגע זה דונלד טראמפ (בתקווה שכמובן זה יישאר ככה ולא יקרה אסון ח"ו). תחי מדינת ישראל!(שיחה)אהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 20:47, 10 בנובמבר 2016 (IST)
אני לא רואה בעיה להוסיף בשורה הבא: דונלד טראמפ הנשיא הנבחר הבא של ארצות הברית". זה נותן מידע מדויק וגם נכון, כי כל עוד לא השתנה דבר, זה המצב המדויק. אם לא תהיה התנגדות נוספת, כרגע רק עמנואל מתנגד, לאור התמיכה כאן, אשנה מחר. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 22:39, 10 בנובמבר 2016 (IST)
חנה Hanay עדיין לא בוצע השינוי. הגיע הזמן. טראמפ נבחר לנשיא הבא של ארה"ב וזה ממש בושה שויקיפדיה העברית מתעלמת מעובדה זו. גם אם לויקיפדיה יש אג'נדה פוליטית והיא תומכת בדמוקרטים, יש גבול למה שאפשר להתעלם. 84.108.120.180 11:09, 12 בנובמבר 2016 (IST)
את תבנית:נשיאי ארצות הברית ראוי לשנות עם השבעתו של טראמפ לנשיא, ולא רגע קודם. הוספתי לערך מידע על כך שאובמה צפוי לסיים את כהונתו ושטראמפ הוא המנצח בבחירות. דוד שי - שיחה 15:52, 12 בנובמבר 2016 (IST)

החלטה אנטי ישראלית באום בתמיכה מעשית של אובמה[עריכת קוד מקור]

לקראת סיום כהונתו ,בתקופת המעבר לפני כניסת הנשיא הנבחר, הורה לשגרירת ארה"ב באו"ם סמנת'ה פאואר להימנע בהצבעה ולא להטיל וטו על החלטה 2334 של מועצת הביטחון של האו"ם המכוונת כנגד ממשלת ישראל, בנימוק שממשלת ישראל פועלת בשטח נגד פתרון שתי המדינות למרות הצהרות ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו. אם זה חשוב לישראל , מדוע שלא יכלל בפסקה על יחסו לישראל. הרי ההחלטה מסכמת את יחסו לישראל. 84.108.191.66 15:50, 24 בדצמבר 2016 (IST)

לא הייתי אומר שההחלטה "מסכמת את יחסו לישראל". וגם לא שהיא אנטי ישראלית. אבל הדבר הזה בהחלט שייך לפרק על מדיניותו כלפי ישראל. אני לא רואה סיבה להסרת המשפט. emanשיחה 16:04, 24 בדצמבר 2016 (IST)
בפרק "ישראל" בוודאי יש לכך חשיבות, הרבה יותר מאשר המשפט "אובמה נשא הספד בהלוויית שמעון פרס". דוד שי - שיחה 16:08, 24 בדצמבר 2016 (IST)
אני חושב שיש לציין את ההצבעה הזאת. גילגמש שיחה 18:21, 24 בדצמבר 2016 (IST)

בכותרת המשנה בשם הדף עדיין רשום 'אובמה הוא הנשיא הנוכחי[עריכת קוד מקור]

צריך להחליף ל'נשיא ארצות הברית ה-44'. אני פשוט לא יודע איך לערוך שם תיקונים לויצ - שיחה 22:10, 21 בינואר 2017 (IST)

המילה "נוכחי" מופיעה רק פעם אחת בטקסט ולא בהקשר זה. איפה זה כתוב בדיוק? גילגמש שיחה 23:08, 21 בינואר 2017 (IST)

בשם הדף לפחות בנייד. במחשב זה לא מופיע. אבל בנייד כתוב בשם הערך ברק אובמה נשיא ארצות הברית הנוכחי לויצ - שיחה 14:47, 22 בינואר 2017 (IST)

הוא כמובן צודק, ואתם יודעים מה הסיבה לכך ? ויקינתונים המהוללת שעל פי כמה משתמשים פה יותר אמינה מויקיהעברית, אך בה עדיין לא התעדכנו חילופי השלטון. ‏Tomtom‏ ‏ • שיחה 15:02, 22 בינואר 2017 (IST)
Gilgamesh, הוא מדבר על התיאור בוויקינתונים. בתצוגת ניידים התיאור מופיע בראש הדף, דבר שלא קורה בתצוגת מחשב. שיניתי את התיאור וכעת זה אמור להיות תקין.--‏Mikey641שיחה 15:27, 22 בינואר 2017 (IST)
מעניין כמה עוד שגיאות קיימות במרחבי ויקיפדיה בשל שאיבת הנתונים הבלתי מבוקרת ‏Tomtom‏ ‏ • שיחה 15:31, 22 בינואר 2017 (IST)

חוקי המגדר[עריכת קוד מקור]

מה הם חוקי המגדר של אובמה שחלו על בתי שימוש ומקלחות בבתי הספר בארצות הברית?

מורשתו[עריכת קוד מקור]

האם מישהו מתנדב למלאות מעט פרטים על המורשת שאובמה השאיר אחריו, אחרי הכל הוא היה נשיא 8 שנים וקידם את העולם וישראל בכללו לא מעט. ארי - שיחה 00:44, 17 במאי 2018 (IDT)

מחקתי את הפרק. עוד מוקדם לומר. emanשיחה 00:49, 17 במאי 2018 (IDT)