אדוניס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שחזור בן המאה ה-19 לפסל אדוניס שנמצא בפומפיי
דמומית - פרח אדום הנקרא בלועזית Adonis.

אדוניס (יוונית: Ἄδωνις, מהמילה הכנענית "אדון") הוא אל היופי והתשוקה במיתולוגיה היוונית.

הוריו של אדוניס היו סמירנה ואביה קינירס מלך קפריסין. בת המלך לא כיבדה את האלה אפרודיטה, והאלה הנזעמת גרמה לה לחוש תשוקה לאביה. בלילה אחד, כשקינירס המלך היה שיכור אחרי משתה גדול, נכנסה סמירנה למיטתו. משך כל ההריון שמרה הבת על הסוד, אך כשכבר לא יכלה גילתה אותו לאביה. משגילה את התועבה, כעס קינירס כל כך, עד שסילק את סמירנה המבוהלת מהארמון והחל לרדוף אחריה בחרב שלופה. רגע לאחר שהניף את החרב, הפכה אפרודיטה את סמירנה לעץ מור, וחרב המלך ביקעה את העץ. מתוך השבר נולד אדוניס הקטן.

המלך, שלא רצה בילד, נטש אותו למרגלות העץ. נכמר לבה של אפרודיטה, והיא מסרה את אדוניס לאלה פרספונה. לאחר שנים מספר התחרטה על כך אפרודיטה ורצתה את אדוניס בחזרה, אך פרספונה לא רצתה למסור אותו. הוויכוח נפתר במשפט שערכה המוזה קאליופה, שחילקה את השנה לשלושה חלקים שווים - בחלק הראשון על אדוניס להיות עם פרספונה, בחלק השני עם אפרודיטה ובשלישי יוכל להיות היכן שיחליט בעצמו. הילד, שגדל עם פרספונה, רצה תמיד להישאר אתה בחלק השלישי של השנה. הדבר לא מצא חן בעיני אפרודיטה, ובעזרת החגורה הקסומה שלה אילצה את אדוניס להישאר אתה גם בחלק השלישי של השנה, ובסופו של דבר שייכה לעצמה גם את החלק של פרספונה. פרספונה הזועמת הלכה לארס, מאהבה של אפרודיטה, וסיפרה לו שאפרודיטה מעדיפה את אדוניס על פניו. בהתקף קנאה הפך ארס לחזיר בר ותקף את אדוניס באיבר זכרותו, עד שזה דימם למוות מול עיניה של אפרודיטה.

מדמו אשר טיפטף לארץ יצרה אפרודיטה פרח שינציח את זכרו - הכלנית (למרות זאת, הפרח שקרוי על שם אדוניס הוא הדמומית). לזכר מותו של אדוניס, במועד קבוע בשנה, מי נהר איברהים הנשפכים לים התיכון ליד גבל, בלבנון של היום, מאדימים מדמו של אדוניס. בפולחן נפוץ בכנען הנשים היו נוהגות להתאבל על מות אדוניס.

אדוניס נחשב המקביל לאוזיריס במיתולוגיה המצרית ולתמוז במיתולוגיה המסופוטמית.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדון וגן: חגיגות האביב הכנעניות - באתר המכשפות של כרמית


אלים במיתולוגיה הכנענית
אלאשרהבעלענתעשתרעשתרתמותיםשפשירח
כושרותנכל ואיבכושר וחסיסרשףשלםשחרחורוןסעראדוניס
גדבעל זבובכמושמולךדגון
בעל