אריאל (תנועת נוער)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אריאל
סמל התנועה
סמל התנועה
תאריך ייסוד ה'תש"ם, 1980
מספר חניכים (על פי התנועה) כ-13,000
אישים בולטים הראי"ה קוק
מזכיר כללי יוסי ורדי
מרכז ירושלים
האתר הרשמי
סניף אריאל בנות בבית אל

תנועת אריאל היא תנועת נוער דתית לאומית שפרשה בשנת ה'תש"ם (1980) מתנועת בני עקיבא. ההשלכות המעשיות של ייחודה הן שהפעילויות בתנועה מופרדות מגדרית (הפעילות לבנים ולבנות אינה מתקיימת באותה מסגרת).

הקמת התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסיוון ה'תשל"ט הוקם סניף גבעת שאול בנים כסניף של בני עקיבא, ולאחריו גם סניף הבנות. במפקד הראשון שקיימה התנועה נכחו 60 חניכים. בשנת ה'תש"ם הוקמה תנועת אריאל באופן רשמי, כ"תנועת נוער ישראלית". המזכ"ל הראשון היה הרב אליעזר מלמד, ראש ישיבת הר ברכה, ששימש אז כקומונר סניף גבעת שאול. התפצלות תנועה זו מבני עקיבא נגרמה בשל העובדה שההנהלה הראשית של בני עקיבא, שנשלטה באותן שנים על ידי הקיבוץ הדתי בעיקר, לא ראתה בעין יפה הקמת סניפים נפרדים (כגון סניף הרובע היהודי בירושלים), ולכן הורים שחפצו בפעילות נפרדת לילדיהם לא יכלו לקבלה תחת המסגרת של בני עקיבא. הפיצול נגרם כתוצאה מדרישה שהעלו מקימי אריאל להפרדה מוחלטת בין הבנים והבנות. דבר זה עורר ביקורת רבה מצד חלק מהחוגים בציונות הדתית, שראו בחברה מעורבת אידאל ובהפרדה כביטוי להקצנה הדתית של הציבור הדתי לאומי. עם זאת במהלך השנים נדמה שהמתיחות בין התנועות כמעט ונעלמה.

יש הטוענים שבעקבות הקמת תנועת אריאל החלה בני עקיבא להחמיר מבחינת הקפדה על המצוות בסניפיה ומפרידה יותר ויותר סניפים. כיום, סניף שירצה להיות נפרד יקבל את מלוא הגיבוי מהנהלת בני עקיבא - דבר שלא היה לפני הקמת אריאל (למעט סניף הרובע היהודי).

דרכה של התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיסמת התנועה היא "תורת חיים בעוז". סיסמה זו משקפת שלושה רעיונות מרכזיים של התנועה:

  1. התורה היא הערך העליון היחידי שאליו צריך להישמע.
  2. התורה עוסקת בכל היבט של חיי היום-יום.
  3. בכל פעילות התנועה מתייעצת עם רבני התנועה, התנועה מחנכת לכיבוד תלמידי חכמים והקשבה לדעת התורה והרבנים.

גרעיני התנדבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתנועת אריאל פועלים כיום שלושה גרעיני התנדבות של הנוער הבוגר (מכונה חבריא ב' או חב"ב)- שני גרעיני בנות (אחד באזור ירושלים ואחד באזור המרכז), וגרעין בנים ארצי אחד.

שמו של גרעין הבנים הוא 'גרעין מרדכי'. הוא נקרא כך ע"ש מרדכי טייער שהיה אחד ממקימי התנועה ומבוגריה. מרדכי טייער נהרג בעת שירותו הצבאי כתוצאה מפליטת כדור בכ"ו באב ה'תשמ"ד (23 באוגוסט 1984).

התנועה היום[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסניפים הראשונים של התנועה הוקמו בשכונות שונות של ירושלים, וגם במבשרת ציון, בית אל, קריית ארבע, מעלה אדומים, נווה דקלים, ישוב שעלבים ועצמונה. היום נמצאים רוב סניפי התנועה בירושלים וביישובי יש"ע. אולם, קיימים סניפים גם במקומות נוספים ובהם ראשון לציון, בת-ים, רחובות, קדומים, פתח-תקוה - (כפר גנים והדר גנים), אלעד, נתניה, באר שבע, שדרות, צפת, ברכיה, יד בנימין, בית שמש, הר ברכה ועוד.

עד 2013, 33 שנה אחרי הקמתה, גדלה התנועה לכ-13,000 חניכים, ויש בה 82 סניפים: 39 סניפי בנים ו-43 סניפי בנות[1].

שבטי התנועה הם: גלעד, דביר, הראל, נווה, מעוז, נחלה והשבט החדש שמקבל בכל שנה שם אחר. בחודש ארגון ה'תשע"ג הוחלט בהצבעה שנערכה בתחום בנים של התנועה להתחיל ולקרוא לשבט החדש של התנועה בשם עצמאי שיבחר על ידי ההנהלה הארצית של אריאל, והשם שנבחר בתור השם העצמאי הראשון הוא "אליה".

ירחון התנועה נקרא 'טל שמים', והוא נערך ונכתב על ידי חניכי חבריא ב'- בגיל תיכון, וחבריא ג'- אחרי תיכון. מזכ"ל התנועה כיום הוא יוסי ורדי.

המנון התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האמונה / הראי"ה קוק

לָעַד חַיָּה בִּלְבָבֵנוּ הָאֱמוּנָה הַנֶּאֱמָנָה, לָשׁוּב לְאֶרֶץ קָדְשֵׁנוּ עִיר בָּהּ דָּוִד חָנָה.

שָׁמָּה נַעֲמֹד לְגוֹרָלֵנוּ אַב הָמוֹן קָנָה, שָׁמָּה נִחְיֶה אֶת חַיֵּינוּ חַיֵּי עֲדַת מִי מָנָה.

שָׁמָּה נַעֲבֹד אֱלֹקֵינוּ בְּחֶדְוָה בְּגִילָה וּבִרְנָנָה, שָׁמָּה נַעֲלֶה לִרְגָלֵינוּ שָׁלֹשׁ פְּעָמִים בַּשָּׁנָה.

תּוֹרַת חַיִּים חֶמְדָּתֵנוּ מִפִּי עֶלְיוֹן נִתָּנָה, נֶצַח הִיא נַחֲלָתֵנוּ מִמִּדְבָּר מַתָּנָה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]