אריאל (תנועת נוער)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אריאל
סמל התנועה
סמל התנועה
תאריך ייסוד ה'תש"ם, 1980
מספר חניכים (על פי התנועה) כ-13,000
אישים בולטים הראי"ה קוק
מזכיר כללי יוסי ורדי
מרכז ירושלים
האתר הרשמי
סניף אריאל בנות בבית אל

תנועת אריאל היא תנועת נוער דתית לאומית שפרשה בשנת ה'תש"ם (1980) מתנועת בני עקיבא. ההשלכות המעשיות של ייחודה הן שהפעילויות בתנועה מופרדות מגדרית (הפעילות לבנים ולבנות אינה מתקיימת באותה מסגרת). בשונה מרוב תנועות הנוער האחרות, כל קבוצת גיל מייצגת קבוצה בפני עצמה, הנקראת "שבט". בכל סניף קיימים מספר שבטים.

הקמת התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסיוון ה'תשל"ט הוקם סניף גבעת שאול בנים כסניף של בני עקיבא, ולאחריו גם סניף הבנות. במפקד הראשון שקיימה התנועה נכחו 60 חניכים. בשנת ה'תש"ם הוקמה תנועת אריאל באופן רשמי, כ"תנועת נוער ישראלית". המזכ"ל הראשון היה הרב אליעזר מלמד, ראש ישיבת הר ברכה, ששימש אז כקומונר סניף גבעת שאול. לאחר הקמת אריאל הצטרף גם סניף הרובע היהודי לאריאל[דרוש מקור], בכך מנתה התנועה שני סניפים. התפצלות תנועה זו מבני עקיבא נגרמה בשל העובדה שההנהלה הראשית של בני עקיבא, שנשלטה באותן שנים על ידי הקיבוץ הדתי בעיקר, לא ראתה בעין יפה הקמת סניפים נפרדים (כגון סניף הרובע היהודי בירושלים), ולכן הורים שחפצו בפעילות נפרדת לילדיהם לא יכלו לקבלה תחת המסגרת של בני עקיבא. הפיצול נגרם כתוצאה מדרישה שהעלו מקימי אריאל להפרדה מוחלטת בין הבנים והבנות. דבר זה עורר ביקורת רבה מצד חלק מהחוגים בציונות הדתית, שראו בחברה מעורבת אידאל ובהפרדה כביטוי להקצנה הדתית של הציבור הדתי לאומי. עם זאת במהלך השנים נדמה שהמתיחות בין התנועות כמעט ונעלמה.

יש הטוענים שבעקבות הקמת תנועת אריאל החלה בני עקיבא להחמיר מבחינת הקפדה על המצוות בסניפיה ומפרידה יותר ויותר סניפים. כיום, סניף שירצה להיות נפרד יקבל את מלוא הגיבוי מהנהלת בני עקיבא - דבר שלא היה לפני הקמת אריאל (למעט סניף הרובע היהודי) אך יידרש להשתתף במחנות ומסעות מעורבים כאשר פעילויותיו (למעט המסלולים) יהיו בנפרד.

דרכה של התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיסמת התנועה היא "תורת חיים בעוז". לנגד עיניהם של מקימיה ניצבה המטרה ליצור שינוי בעם ישראל בכלל ובציונות הדתית בפרט, שמהותו הוספת קדושה בעם ישראל בכל תחומי החיים. לימים גובשה מהות זו למטבע הלשון "תורת חיים בעוז". באותם הימים היוותה פעילותם מהפכה של ממש מהדפוס הקיים, והיא הביאה  לחיזוק הצד הרוחני בציונות הדתית תוך שמירה על גדרי הצניעות והקדושה בפעילות הנוער. מאז התנועה הולכת וגדלה ויוצרת שינוי הן בחשיבה והן במעשה.

סיסמה זו משקפת שלושה רעיונות מרכזיים של התנועה:

  1. התורה היא הערך העליון היחידי שאליו צריך להישמע.
  2. התורה עוסקת בכל היבט של חיי היום-יום, וצריך לשלבה בכל דבר שעושים.
  3. בכל פעילות התנועה מתייעצת עם רבני התנועה, התנועה מחנכת לכיבוד תלמידי חכמים והקשבה לדעת התורה והרבנים.

למעשה התורה היא ספר החוקים של חיינו. וכמו שלא מצייתים לחוקים רק כאשר זה נוח, אלא כל הזמן, כך גם התורה חלה עלינו בכל רגע ורגע בחיים.ו אנו מחויבים לנהוג לפי כלליה גם כאשר זה לא מתאים במאה אחוז לרצונותינו. ויותר מכך, התורה ניתנה כדי לשפר את חיינו והיא רק לטובתנו. לכן צריך לקבל את מה שכתוב בה ולשלבה בכל שלב בחיינו.

גרעיני התנדבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתנועת אריאל פועלים כיום שלושה גרעיני התנדבות של הנוער הבוגר (מכונה חבריא ב' או חב"ב)- שני גרעיני בנות (אחד באזור ירושלים ואחד באזור המרכז), וגרעין בנים ארצי אחד.

שמו של גרעין הבנים הוא 'גרעין מרדכי'. הוא נקרא כך ע"ש מרדכי טייער שהיה אחד ממקימי התנועה ומבוגריה. מרדכי טייער נהרג בעת שירותו הצבאי כתוצאה מפליטת כדור בכ"ו באב ה'תשמ"ד (23 באוגוסט 1984).

התנועה היום[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסניפים הראשונים של התנועה הוקמו בשכונות שונות של ירושלים, וגם במבשרת ציון, בית אל, קריית ארבע, מעלה אדומים, נווה דקלים, ישוב שעלבים ועצמונה (כיום שומריה). היום נמצאים רוב סניפי התנועה בירושלים וביישובי יש"ע. אולם, קיימים סניפים גם במקומות נוספים ובהם ראשון לציון, בת-ים, רחובות, פתח-תקוה - (כפר גנים והדר גנים), אלעד, נתניה, באר שבע, שדרות, צפת, ברכיה, יד בנימין, בית שמש, הר ברכה ועוד.

עד 2013, 33 שנה אחרי הקמתה, גדלה התנועה לכ-13,000 חניכים, ויש בה 82 סניפים: 43 סניפי בנים ו-49 סניפי בנות‏[1].

ירחון התנועה נקרא 'טל שמים', והוא נערך ונכתב על ידי חניכי חבריא ב'- בגיל תיכון, וחבריא ג'- אחרי תיכון. מזכ"ל התנועה כיום הוא יוסי ורדי.

שמות השבטים בתנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיום הקמת התנועה ועד תחילת שנת ה'תשע"ד שמות השבטים היו זהים לאלו של בני עקיבא.

בשנת ה'תשע"ד שונו שמות השבטים. השמות החדשים מבטאים צייפיה לגאולה ולבניין בית המקדש השלישי.

השמות החדשים הם:

יסוד - מסמל את בית המקדש כבסיס של העולם כולו. אבן השתייה שמשם הושתת העולם, משם נלקח העפר שממנו נוצר אדם הראשון.

גלעד- מקום השראת שכינה. "גל ועד לאומות העולם שהשכינה שורה בישראל" (שיר השירים רבה).

דביר - דיבור וקשר ישיר עם ריבונו של עולם. "וישמע את הקול מדבר אליו מעל הכפרת אשר על ארון העדת מבין שני הכרבים" (במדבר ז' פט').

הראל - מקום העקדה, מסמל את מסירות הנפש של עם ישראל על דבר ה'. "אשר יאמר היום בהר ה'..." – הר ה' = הראל.

נווה - המקדש כמקום בו השלמות החיצונית (הנוי) משלימה את השלמות הרוחנית.

מעוז - החוסן של עם ישראל. "ה' מעוז חיי". כל עם נסמך על צבא חזק או עושר כלכלי. הביטחון של עם ישראל הוא הקשר עם הקב"ה. ובזמן שאנו עושים רצונו של מקום, ושכינתו שרויה בתוכנו אז אנו בטוחים ויכולים להוציא את כל כוחותינו מהכוח אל הפעול בכל עוזם. "תורת חיים בעוז".

נחלה - שלוש דברים קרויים נחלה: עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל. אבל המקום היחיד שקרוי בפירוש בתורה נחלה זה בית המקדש. "כי לא באתם עד עתה אל המנוחה ואל הנחלה" (דברים יב' ט') וזו הקומה הנוספת הרוחנית אותה מסמל בית המקדש.

בוגרי שבט נחלה מקבלים כל שנה שם חדש שנבחר כל שנה על ידי ההנהלה הארצית של התנועה.

שמות השבטים הישנים, מהקמת התנועה ועד היום הם:

אריאל, היובל, התחיה, צוריאל, עמיעד, אלישיב, אחווה, ידידיה, החלוץ, דרור, עצמאות, הצבי, המבשר, עמישב, נחלה, ברמה, אחדות, אמונה, שלם, נריה, קוממיות, עמיצור, אלעד, לביא, אחיה, נצח, שבות, דביר, הגבורה, להבה, נעלה, איתן, נאמן,אליה,‏[2]מלאכי.

המנון התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האמונה / הראי"ה קוק

לָעַד חַיָּה בִּלְבָבֵנוּ הָאֱמוּנָה הַנֶּאֱמָנָה, לָשׁוּב לְאֶרֶץ קָדְשֵׁנוּ עִיר בָּהּ דָּוִד חָנָה.

שָׁמָּה נַעֲמֹד לְגוֹרָלֵנוּ אַב הָמוֹן קָנָה, שָׁמָּה נִחְיֶה אֶת חַיֵּינוּ חַיֵּי עֲדַת מִי מָנָה.

שָׁמָּה נַעֲבֹד אֱלֹקֵינוּ בְּחֶדְוָה בְּגִילָה וּבִרְנָנָה, שָׁמָּה נַעֲלֶה לִרְגָלֵינוּ שָׁלֹשׁ פְּעָמִים בַּשָּׁנָה.

תּוֹרַת חַיִּים חֶמְדָּתֵנוּ מִפִּי עֶלְיוֹן נִתָּנָה, נֶצַח הִיא נַחֲלָתֵנוּ מִמִּדְבָּר מַתָּנָה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ רשימת סניפי התנועה באתר תנועת אריאל
  2. ^ בשנת ה'תשע"ד נבחר השם מלאכי כשם החדש. השם נבחר מתוך מספר שמות נוספים בניהם היה השם יונתן, לזכר יוני תורג'מן, שהיה קומונר ומדריך בסניף אריאל בנים רחובות. לאור בקשות חוזרות ונשנות של נציגי סניף רחובות בהנהלה הארצית הוחלט שבכל הארץ השם יהיה מלאכי, אך השם החדש בסניף בנים רחובות יהיה יונתן, לזכר יונתן (יוני) מנדל תורג'מן.