הפיגוע במלון סבוי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שלט הנצחה בחזית מלון סבוי החדש ברחוב גאולה 5 בתל אביב
איור של סביבת הפיגוע - המסלול שעברו המחבלים מהנחיתה בחוף עד למלון מסומן באדום

הפיגוע במלון סבוי היה פעולת טרור שערכו שמונה מחבלים מארגון הפת"ח בתל אביב בלילה שבין 5 ו-6 במרץ 1975.

שתי חוליות מחבלים נחתו מסירות בחוף תל אביב סמוך לשעה אחת עשרה בלילה. הם ירדו לחוף תוך ירי מנשק קל והשלכת רימונים וניסו לפרוץ לתוך קולנוע ברחוב הרברט סמואל. משלא הצליחו, המשיכו לאורך הרחוב והשתלטו על מלון סבוי ברחוב גאולה הסמוך ותפסו בני ערובה רבים. טוראי משה דויטשמן, חייל גולני ששהה בחופשה בביתו, שמע את היריות מכיוון המלון ורץ אליו עם נשקו האישי. דויטשמן נתקל במחבלים שהתכוונו לצאת מהמלון ליעד אחר ונפצע בקרב היריות שהתפתח. מאוחר יותר מת מפצעיו ועל פעולתו הוענק לו עיטור המופת.

המחבלים איימו להרוג את בני הערובה אם לא תשחרר ישראל 20 מחבלים בתוך ארבע שעות. את המשא ומתן עם כוחות הביטחון ניהלו המחבלים באמצעות כוכבה לוי, אחת מבנות הערובה ששימשה כמתווכת משום שידעה ערבית. במהלך התיווך סיפקה לוי לכוחות הביטחון מידע מפורט על המחבלים.

אור ליום המחרת פרץ למלון כוח של סיירת מטכ"ל, שפעל בארבע חוליות, בפיקודם של עמירם לוין, נחמיה תמרי, עומר בר-לב ואלון ש'. בפריצה נהרגו שבעה מהמחבלים ונתפס מחבל אחד. חמישה בני ערובה חולצו, אולם שמונה נהרגו במהלך הפריצה. כמו כן נהרגו שניים מלוחמי הכוח הפורץ, אל"מ עוזי יאירי, מח"ט הצנחנים לשעבר (וקודם לכן מפקד סיירת מטכ"ל) שהצטרף אל הכוח‏[1], וסמל איתמר בן-דוד, לוחם סיירת מטכ"ל.

האוניה שממנה הורדו סירות המחבלים נלכדה על ידי חיל הים מספר שעות לאחר תחילת הפיגוע, כ-70 מייל מערבית לחיפה, וצוותה נאסר. שניים מאנשי הצוות שהיו מצרים, שוחררו, אחד נדון לעונש מאסר עולם ושלושה אחרים נדונו ל 5-10 שנות מאסר‏[2].

הפיגוע תוכנן על ידי אבו ג'יהאד כנקמה על מבצע אביב נעורים, שבו חוסלו שלושה מבכירי אש"ף. על פי התכנון המקורי, הייתה הפעולה אמורה להתבצע בנהריה, כחודשיים מוקדם יותר, אולם החוליות שניסו לבצע אותה לא הצליחו לאתר את העיר מן הים והביצוע בוטל. המחבלים תכננו להשתלט על מועדון נוער בשכונת מנשייה בתל אביב ועל בית האופרה. תוכנית הגיבוי הייתה להשתלט על מבנה מאוכלס כלשהו, וכך הגיעו המחבלים למלון סבוי, שהיה המבנה המואר היחיד ברחוב.

המחבל שנתפס הועמד לדין בבית משפט צבאי ונדון למוות, גזר דין שהומתק לאחר מכן‏[2].

לאחר הפיגוע נהרס המלון ובמקומו נבנה מלון חדש באותו שם שנפתח ב-1987. בחזיתו יש שלט עם שמות הנרצחים.

ב-31 במאי 2012 הועברו גופות המחבלים על ידי ישראל לרשות הפלסטינית. בעקבות החזרת הגופות, עיריית רמאללה החליטה להקים אתר הנצחה למחבלים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קואורדינטות: 32°04′21″N 34°45′54″E / 32.072538°N 34.765109°E / 32.072538; 34.765109

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כרמית גיא, בר-לב ביוגרפיה, תל אביב: הוצאת עם עובד, 1998, עמוד 355.
  2. ^ 2.0 2.1 המחבל מסבוי מערער על עונש המוות, דבר, 30 בדצמבר 1976