אבישי בן צרויה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איור משנת 1873 של אבישי (במרכז) מעודד את דוד (מימינו) להכות את שאול (משמאל)
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: 1. ויקיזציה, 2. קישורים חיצוניים בתוך הערך 3. טיפול בתבניות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

אֲבִישַׁי הוא דמות מקראית, בנה של צרויה אחות דוד המלך, ואחיהם של יואב ועשהאל.

משמעות השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ייתכן כי משמעות שמו היא: אב-ישי, על שם אבי אמו, ישי.[דרוש מקור]

קורותיו בסיפור המקראי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבישי היה אחד מחשובי גיבוריו של דוד והצטרף אליו, ככל הנראה, כבר בשלב הראשון של התגבשות תומכיו של דוד, עת נמלט דוד מפני שאול למדבר. לאחר התבססותו של דוד בכיסא המלוכה, השתלב אבישי כמפקד צבאי בכיר של צבאות ישראל תחת פיקודו של אחיו יואב, שר הצבא של דוד.

אבישי, כאחיו יואב, מתואר כלוחם קשוח ואמיץ מחד, אך כפזיז ונמהר מאידך. שני צדדים אלה של אישיותו באים לידי ביטוי בתיאור שתים מהסיטואציות בהן נקשר שמו בספר שמואל:

  • בספר שמואל א', פרק כ"ו מתואר כיצד דוד מבקש לרדת בהחבא אל מחנה שאול הרודף אחריו בגבעת החכילה, וללמד את שאול לקח מבלי לפגוע בו פגיעה פיזית. אבישי הוא הראשון והיחיד שהתנדב לצאת עם דוד למשימה מסוכנת זו, אך בהתקרבם אל שאול הישן מבקש אבישי להרוג את שאול. דוד מונע זאת ממנו וגוער בו על כוונתו לפגוע ב"משיח ה'".
  • בבריחתם של דוד ותומכיו מירושלים בעת מרד אבשלום עומד שמעי בן גרא כשהוא סוקל ומקלל את המלך. אל מול הבלגתו של דוד, ביקש אבישי לערוף את ראשו של שמעי במקום וחזר וביקש זאת לאחר דיכוי המרד וחזרתו של דוד לשלטון.

הן אבישי הן יואב אחיו מתוארים כנאמנים לחלוטין לדוד, הצילו את חייו, סייעו לו והגנו עליו בהזדמנויות רבות. עם זאת, אופיים חם המזג הוא העומד ברקע טרונייתו החוזרת של דוד: "מה לי ולכם בני צרויה" (ספר שמואל ב', פרק ט"ז, פסוק י').

התגלות נוספת של אופיים חם המזג אירע לאחר שאבנר בן נר, שר צבאם של שאול ולאחר מכן של איש בושת, הרג את אחיהם עשהאל, לאחר שזה רדף אחריו באירוע הקרב על ברכת המים ("ישחקו הנערים לפנינו"). יואב, שביקש לנקום את מות אחיו וכנראה אף להימנע מקירובו של אבנר לחצר דוד באותה התקופה מתוך רצון לשמור על מעמדו כשר הצבא, הרג את אבנר תוך כדי שהוא מעמיד פני ידיד. דוד קונן על מותו של אבנר וזעם על אחייניו באומרו: "והאנשים האלה בני צרויה קשים ממני, ישלם ה' לעושה הרעה כרעתו".

מקרה אחר בו הציל אבישי את חיי דוד מתואר בספר שמואל ב', פרק כ"א, פסוק י"ז וזכה להרחבה מדרשית בתלמוד בבלי, מסכת סנהדרין, דף צ"ה, עמוד א'.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 
 
 
 
בעז
 
 
 
רות המואביה
 
מחלון
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עובד
 
 
 
עדאל
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ישי
 
 
 
נצבת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
דוד המלך
 
אליאב
 
צרויה
 
 
אביגיל
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שלמה המלך
דוד ציווה עליו
להרוג את יואב
 
אבשלום
נהרג בידי יואב
 
 
יואב
שר צבא דוד
 
 
עשהאל
נהרג בידי אבנר
 
עמשא
נהרג בידי יואב
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אבישי
מגיבורי דוד
 
 


ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]