שירת דוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
וַיְדַבֵּר דָּוִד לַה' אֶת-דִּבְרֵי הַשִּׁירָה הַזֹּאת.
ציור מעשה ידי גווידו רני, שמן על קנבס, מוצג במוזיאון לתולדות האמנות בווינה

שירת דוד היא שירה המופיעה בספר שמואל ב', פרק כ"ב. שירה זו אחת משש שירות המופיעות בתנ"ך. חז"ל מונים שירה זו בין עשר השירות במקרא. השירה מופיעה בסוף ספר שמואל, לאחר סיפור שבע בן בכרי, המתת בני שאול, והתיאורים על מלחמות דוד ואנשיו בפלשתים. שירה זו, חוזרת בקווים מקבילים בספר תהילים, פרק י"ח בשינויים קלים. דוד שר את השירה הזו לאחר שניצח את אויביו. בשירה דוד מודה לה' שהצילו מכף אויביו כמו כן מתוארים האויבים וכוחם, חרון אפו של ה' על אויבי דוד והצלתו של מחבר השירה בידי ה'. בשירי התנ"ך מופיעה פעמים רבות, הופעתו של ה' בצאתו להציל את עמו כאשר הוא מכה את אויבי ישראל.[1] בשביעי של פסח קורא המפטיר את שירת דוד, וכן השירה היא ההפטרה של פרשת האזינו (רק בשנה שבה האזינו איננה שבת שובה, כלומר, פעם בשלוש שנים בערך).

חלוקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורכה של השירה 51 פסוקים. לשירה קיימות חלוקות שונות, יש המחלקים לשתיים-שלוש פסקאות ואחרים מחלקים אותה לפסקאות קטנות ורבות. יש מבין החוקרים המחלקים את שירת דוד לשני חלקים: פסוקים ב' - כ' והחלק השני פסוקים לג' - נא'. בחלקו הראשון קיים תיאור סבלו של דוד והצלתו בידי ה' להושיעו. חלקו השני מתאר משורר השירה כיצד ניצל בידי ה' וה' נתן בו את הכח לגבור על אויביו. החלק הראשון מתאר את מצוקתו של דוד במלחמה נגד פלשתים והבריחה המתמדת משאול לפני עלייתו לכס המלוכה. והחלק השני מתאר את ניצחונותיו לאחר הכתרתו למלך.

מבנה השירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה השירה הוא קודקודי, כלומר מבנה מצטלב אשר בנוי ממספר צלעות בלתי זוגי, כאשר הרעיון המרכזי שהמשורר מבקש לטעת בקורא נמצא בצלע המרכזית בשירה. משני צידי הצלע המרכזית צלעות מקבילות זה לזה בביטויים ובמילים. המבנה המצטלב בעל שלוש עשרה צלעות מכל צד. הרעיון המרכזי העולה משירת דוד מובע בספר שמואל ב', פרק כ"ב, פסוק כ"ג ובו עולה כי דוד שם מבטחו באל והגבורה המיוחסת לאדם אינה אלא של האל, אשר נותן את הניצחון ביד המאמין השומר ככתוב את " כָל-מִשְׁפָּטָו, לְנֶגְדִּי; וְחֻקֹּתָיו."[2]


מקבילות בתנ"ך[עריכת קוד מקור | עריכה]

Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.

לשירת דוד בשמואל ב' מקביל מזמור תהילים י"ח בשינויים מעטים.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו לדוגמה: שירת דבורה ספר שופטים, פרק ה', פסוקים ד'-ה' ותיאור קריעת ים סוף במזמור בספר תהילים, פרק ע"ז, פסוקים י"ז-י"ט
  2. ^ שמואל אברמסקי, משה גרסיאל, עולם התנ"ך: שמואל ב', תל אביב, דודזון עתי, 1993, ע"מ 170.