כלאב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

כלאב (נקרא גם דניאל) היה בנו השני של דוד המלך, בנה של אביגיל הכרמלית. הוא נולד בחברון, בתקופה בה שהה דוד בעיר.

שמו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנו השני של דוד מוזכר בספר דברי הימים בשם דניאל,[1] אך בספר שמואל הוא מוזכר בשם כלאב.[2] בנוסף, בתרגום השבעים לפסוק בספר שמואל, הוא נקרא דלויה (Δαλουια).

בפשרו של ההבדל בין השמות דנו חכמים; בגמרא במסכת ברכות נאמר:

תנא, לא מפיבושת שמו אלא איש בושת שמו, ולמה נקרא שמו מפיבושת? שהיה מבייש פני דוד בהלכה, לפיכך זכה דוד ויצא ממנו כלאב. ואמר רבי יוחנן, לא כלאב שמו אלא דניאל שמו, ולמה נקרא שמו כלאב? שהיה מכלים פני מפיבושת בהלכה.

כלומר: לפי גמרא זו, השם הוא נוטריקון של המילים "מכלים אב", וזה היה כינויו.

פירוש מקובל אחר ניתן במדרש תנחומא:

וישלח דוד וידבר באביגיל לקחתה לו לאשה, ולאחר שהביאה פירש דוד ממנה שלשה חדשים כדי לידע אם היתה מעוברת מן נבל ואם לאו, לאחר ג' חדשים בא עליה ונתעברה הימנו, והיו ליצני הדור מליצים ואומרים מן נבל היא מעוברת, מה עשה הקב"ה? צוה המלאך הממונה על יצירת הולד ועל צורתו ואמר לו לך וצר אותו בדמות דוד אביו כדי שיעידו הכל שדוד הוא אביו, מנין שכן כתיב (ספר שמואל ב', פרק ג', פסוקים ב'-ג'): 'ויהי בכורו אמנון לאחינועם היזרעאלית ומשנהו כלאב לאביגיל אשת נבל הכרמלי.' מה תלמוד לומר כלאב? שהיה כולו אב שכל הרואהו אומר דוד אביו של זה.

מדרש תנחומא, פרשת תולדות, על פי דפוס ורשא

כלומר, גם לפי פירוש זה, דניאל הוא שמו האמיתי, וכלאב הוא כינויו: כאן, השם מרמז שהוא היה דומה מאד לאביו.

בסדר ירושת המלוכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על אף שדניאל קדם לאבשלום בסדר הירושה, הוא לא תבע לעצמו את המלוכה. המפרשים מציעים לכך שתי סיבות אפשריות: ייתכן שכלאב נפטר בגיל צעיר; לחלופין, אפשר שהוא לא היה ראוי למלוך מסיבה כלשהי. בפרט, ניתן הסבר שעונה גם לשאלת כפילות השם: השם כלאב הוא הלחם של המילים "כלאיים" ו"אב", ובא לרמז על כך שלא היה ברור מיהו אביו של דניאל – נבל הכרמלי או דוד המלך – היות שמועד לידתו לא איפשר ידיעה ברורה לגבי זהות האב.

על פי המדרש בתלמוד הבבלי, כלאב הוא אחד מארבעת האנשים שלא חטאו כל ימיהם, לצד בנימין בן יעקב, עמרם אבי משה אהרן ומרים, וישי אבי דוד המלך.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "וְאֵלֶּה הָיוּ בְּנֵי דָוִד [...] שֵׁנִי דָּנִיֵּאל לַאֲבִיגַיִל הַכַּרְמְלִית" (ספר דברי הימים א', פרק ג', פסוק א')
  2. ^ "ומשנהו כלאב לאביגל אשת נבל הכרמלי..." (ספר שמואל ב', פרק ג', פסוק ג')