בעז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "בועז" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו בועז (פירושונים).
לונטה שצייר מיכלאנג'לו בתקרת הקפלה הסיסטינית, (1511-1512)).
הכתובת: שלמון -בעז -עובד. בעז הוא ככל הנראה האדם הקשיש (איט') (איט')

בֹּעַז הוא דמות מקראית מתקופת השופטים. אחד מגיבורי מגילת רות. על פי מגילת רות היה נכדו של נחשון בן עמינדב, מצאצאי פרץ בן יהודה, והסבא רבא של דוד המלך.

דמותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעז היה בנו של שלמון (גם שלמה), שהיה בנו של נחשון, נשיא שבט יהודה. מתואר כאיש עשיר וגיבור חיל, גר בבית לחם. בן אחיו של אלימלך, ובן דודה של נעמי.

בעז מתואר במקרא כאיש גומל חסד הרגיש למצוקת קרוביו, על אף שהוא יודע שתיתכן לזות שפתיים על קשריו עם קרובתו האלמנה הצעירה והנאה. עם זאת הוא מקפיד לא לתת לאיש סיבה להכפישו ולכן בצנעה הוא משלח את רות לאחר לינתה בלילה למרגלותיו, בגורן המבודד, ואומר - אַל-יִוָּדַע, כִּי-בָאָה הָאִשָּׁה, הַגֹּרֶן וגו'.

"רות בשדה בעז", ציור מאת Julius Schnorr von Carolsfeld

בהתאם לרוח מצוות ייבום נשא את רות, כלתו של אלימלך, שנתאלמנה, לאישה.

בעז ורות נפגשו לראשונה בשדה. היא לקטה בשדהו את השעורים שנפלו לקוצרים, המיועדות לעניים. בעז שמע על כך שרות דבקה בחמותה גם לאחר מות בעלה והעריך את המעשה. כשאמרו לו הקוצרים כי רות היא המלקטת בשדהו הזמין אותה לשתות ולאכול עם הקוצרים, וצווה על הקוצרים לעזור לה ככל יכולתם. רות נשארה ללקוט בשדה בעז עד תום הקציר.

בעז למד על כך שרות רוצה בו כבעל, כשבאה אליו לגורן השעורים, בו ישן, בלילה בזמן קציר שדהו. הוא ברך אותה על כך שלא התפתתה ללכת אחרי הנערים והביע הסכמה עקרונית לנישואין עמה, אך אמר שיש אדם קרוב יותר למשפחה של אבימלך ממנו, ולפי רוח מצוות ייבום הקרוב קרוב קודם. בעז הבטיח לרות שאם הקרוב השני לא יסכים להינשא לה - הוא יעשה זאת. וכך היה- בעז ורות נישאו בשער העיר לעיני הזקנים ובברכתם.

רות ובעז ילדו את עובד, אבי ישי, אבי דוד המלך, כאמור בסופה של מגילת רות: "וּבֹעַז הוֹלִיד אֶת עוֹבֵד. וְעֹבֵד הוֹלִיד אֶת יִשָׁי וְיִשַׁי הוֹלִיד אֶת דָּוִד" (רות ד', כ"א-כ"ב).

בעז במדרש[עריכת קוד מקור | עריכה]

המדרש מזהה את בעז עם השופט אבצן המוזכר בספר שופטים. הזיהוי מבוסס על כך שמגילת רות התרחשה בימי שפוט השופטים, בבית לחם, שם גר אבצן ועל כך שנראה על פי המגילה שבעז הוא איש חשוב (נעמי יועצת לרות לשאול בעצתו) המקורב לזקנים בשער.

בעז היה בן 80 כשנשא לאישה את רות. הפרש הגילים (40 שנים) מנע ממנו להציע את עצמו לרות מלכתחילה.

ביום בו הגיעה רות לבית לחם, מתה אשתו של בעז. מאחר ששמו של בעז לא נזכר במעמד הולדת בנו, המדרש מוסיף כי בעז נפטר בלילה בו נשא לאישה את רות.


בעז בברית החדשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסורת הנוצרית ישו נחשב לצאצא של דוד המלך, ולכן לבעז מקום בשושלת היוחסין שלו. לפי הברית החדשה (הבשורה על פי מתי, פרק א'), בעז היה בנה של רחב הזונה:

Cquote2.svg

ספר היוחסין של ישוע המשיח בן-דוד בן-אברהם: [...] 4 רם הוליד את עמינדב, עמינדב הוליד את נחשון ונחשון הוליד את שלמון. 5 שלמון הוליד את בעז מרחב, בעז הוליד את עובד מרות ועובד הוליד את ישי. 6 ישי הוליד את דוד המלך.

Cquote3.svg

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה] 
 
 
 
בעז
 
 
 
רות המואביה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עובד
 
 
 
עדאל
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ישי
 
 
 
נצבת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
דוד המלך
 
Male.svgאליאב
 
Female.svg צרויה
 
 
Female.svg אביגיל
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שלמה המלך
דוד ציווה עליו
להרוג את יואב
 
אבשלום
נהרג בידי יואב
 
 
יואב
שר צבא דוד
 
 
עשהאל
מגיבורי דוד
 
עמשא
נהרג בידי יואב
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אבישי
מגיבורי דוד