אלימות נגד נשים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: הסבר בדף השיחה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.


Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

אלימות נגד נשים היא תופעה חברתית הכוללת אלימות פיזית, אלימות מילולית, התעללות נפשית, תקיפה מינית או אלימות כלכלית כלפי נשים. קיימות תאוריות הטוענות שהסיבה לתופעה זו נעוצה באי השוויון המגדרי ובמעמדן הנחות של נשים לאורך ההיסטוריה. על אף התקדמות מסוימת במעמדן של נשים וחקיקת חוקים מגנים, ממשיכה התופעה להתקיים באופן נרחב ולגבות קורבנות נוספים.

היסטוריה של אלימות כלפי נשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתרבויות שונות ובחברות פטריארכליות נחשבה האישה לרכוש של הגבר. אלימות נגד נשים הייתה דרך לשליטה בהן ולהגבלת צעדיהן ומעמדן בחברה, ותרמו לכך חוקים שונים ומדיניות ממשלתית בחלק מהמדינות, שלעתים קיימים גם כיום.[1][2]

במקרא[עריכת קוד מקור | עריכה]

עדויות לאלימות נגד נשים ניתן לראות בין השאר בתנ"ך. בספר שופטים בסיפור פילגש בגבעה. בסיפור זה אנשים משבט בנימין אונסים פילגש של בן שבט לוי עד מוות. בעקבות המעשה התלקחה מלחמת אחים בין אנשי שבט בנימין לבין שאר השבטים. כדרכן של מלחמות, גם מלחמה זו התאפיינה באלימות קשה כלפי גברים. באופן דומה, סיפור דינה מתחיל באלימות כלפי אישה אחת, והמשכו אלימות קשה נגד גברים רבים.

בדתות שונות הונצחה נחיתותה של האישה לעומת הגבר, והיו שראו במצוות מסוימות בדת צידוק לכך שהאישה צריכה להיות נשלטת על ידי הגבר. הפסוק "וְאֶל-אִישֵׁךְ תְּשׁוּקָתֵךְ, וְהוּא יִמְשָׁל-בָּךְ"[3] פורֵש לעתים כהלכה למעשה. פרשיית אשת יפת תואר מראה שבתקופת המקרא היו מקובלות תופעות של שבי ואונס של נשות האויב בעת מלחמה. כמו בחברות קדומות רבות, בתו של האדם נחשבה לרכושו - והוא היה יכול למכור אותה ולהפוך אותה לשפחה.[4]

סוגי אלימות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלימות במשפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אלימות במשפחה

אלימות כלפי בת הזוג היא מצב מורכב ואמביוולנטי מאחר שביחסים בין נשים וגברים נמצאת סתירה: מצד אחד יחסים של מתח, ריחוק ועוינות ומצד שני משיכה, אהבה וחיבה. מרבית התוקפים עשויים להיות אנשים בעלי צרכים אשר יכולים לאהוב ולהיות נאהבים, והם נוקטים באלימות כדי לקבל את רצונם מבנות זוגם ולהשיג עליהן שליטה. אלימות בעל כלפי רעייתו עשויה להיות מופעלת בכמה אופנים: פיזי, נפשי, מילולי, מיני וכלכלי. ההתנהגויות כוללות איומים, השפלות מילוליות ופיזיות, מעקבים, הטרדות, הצרת צעדים, בידוד חברתי, מניעת שליטה על משאבים כלכליים, השלכת חפצים, אונס או פגיעה מינית, פגיעות פיזיות שונות, ולעתים ניסיונות רצח ואף רצח.

נשים רבות נשארות במערכת זוגית אלימה בשל תלות כלכלית ורגשית משמעותית בגבר המתעלל, והעדר מנגנוני תמיכה ועזרה (מיעוט מקלטים לנשים מוכות ותוכניות שיקום). דרישה לפרידה או ניסיונות בריחה מובילים פעמים רבות למעשי אלימות נוספים מצד בן הזוג, איומים ממשיים על חייהן של הנשים, ולעתים רצח נשים.

אלימות פיזית[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשים ונערות רבות נמצאות במערכות יחסים עם בני זוג המתעללים בהן לרוב בצורה פיזית, אך גם מילולית, מינית או נפשית. במקרים רבים אלימות פיזית מובילה לרצח נשים.

אלימות נגד אישה בתקופת ההריון מכונה לפעמים "אלימות הריונית"[5], ונטען שהיא עשויה לנבוע מקנאת בן הזוג בעובר ובמטרה לפגוע בו.

אלימות נפשית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלימות נפשית כוללת השפלה, איומים, אלימות מילולית ובידוד חברתי. על אף שהתנהגויות אלה בפני עצמן אינן משאירות סימנים גופניים, הן עשויות להוביל למצבים של חרדה מהאפשרות למימוש האיומים. ההשפלות, ההאשמה והביקורת עלולות לפגוע משמעותית בדימוי העצמי וההערכה העצמית של האישה ובתחושת המסוגלות העצמית שלה.[6] אלימות נפשית יכולה לבוא לידי ביטוי לעתים בשתיקה ארוכה מכוונת או בהתנהגות פאסיבית-אגרסיבית, שבה במקום ביטוי הכעס בצורה גלויה ובשיחה, עושה זאת האדם על ידי התנהגות תוקפנית (לדוגמה: טריקת הדלת).

אלימות מינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אלימות מינית

תקיפה מינית היא תקיפה בעלת אופי מיני המתבצעת כלפי אדם ללא הסכמתו או בניגוד לחוק. היא כוללת מגע בעל אופי מיני באמצעות גופו של התוקף או באמצעות חפץ. העבירות מוגדרות על פי החוק והן: מעשה מגונה, אונס ומעשה סדום בכפייה (יש הרואים גם בהטרדה מינית סוג של תקיפה מינית, ויש המעדיפים להבחין בין השתיים). בהתאם לכך, כל אקט מיני המאופיין בהתנגדות נחשב כאלימות מינית, ולכן יכול להתקיים גם בין בני זוג וזוגות נשואים. בתרבויות מסוימות ישנם גברים הסבורים כי בידם הזכות להכריח את בת זוגם לקיים עימם יחסי מין גם ללא הסכמתה, אך הדבר נחשב לאונס על פי החוק במרבית מדינות העולם המערבי.

דוגמה נוספת לאלימות מינית היא "אונס דייטים" (Date Rape) - תקיפה בין אנשים שזה עתה הכירו, למשל במהלך דייט, ללא הסכמתו של אחד מהם. כיום אחוז אחד מהמתלוננות במרכזי סיוע לנפגעות תקיפה מינית מתלוננות על אונס דייטים, אך ההנחה היא כי אחוז הנפגעות גבוה יותר, בשל האשמה עצמית של האישה וקושי לקבוע לעצמה האם האירוע נחשב אונס.[7]

אפיוני הגבר האלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לרוב, אלימות מצד הגבר עשויה להתבטא ברכושנות וקנאה כלפי האישה, בידוד האישה, ניסיון לשלוט בחייה של האישה באופן מוחלט, ניסיון הפחדת האישה על ידי מכות, שבירת חפצים או פגיעה ברכוש, איום בפגיעה עצמית כגון התאבדות, והכחשת האלימות.[8] בחלק מהמקרים, הגבר נוטה להתחרט על מעשיו בהטחות חוזרות ונשנות כי "זה לא יקרה שוב".

אפיוני האישה המוכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מילת נשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מילת נשים

מילת נשים מתבצעת על ידי כריתת הדגדגן. זהו מנהג הנערך במדינות אפריקניות. מטרת המנהג היא למנוע הנאה של האישה מיחסי מין. ישנן מס' דרכים שונים לביצוע הניתוח, לעתים על ידי תפירת השפתיים של איבר המין והשארת פתח קטן ליציאת השתן. מילת נשים כרוכה בסיכונים גבוהים של זיהומים והדבר גורם להתנגדות רבה של העולם המערבי. אולם במדינות רבות באפריקה הניתוח הפך לחלק מהתרבות, מדינות רבות בעולם רואות בכך כאלימות והתעללות מינית ונפשית בנשים. חוץ מהסכנות הפיזיולוגיות, הניתוח יכול לגרום לבעיות פסיכולוגיות חמורות כולל טראומה. כמעט 70% מהנשים באפריקה מתנגדות לטקס זה.[9]

אלימות נגד גברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – אלימות נגד גברים

קיימות תאוריות הטוענות שהסיבה לאלימות נגד נשים נעוצה באי השוויון המגדרי ובמעמדן הנחות של נשים לאורך ההיסטוריה. לעומתם, ישנם המצביעים לעובדה שרוב נפגעי האלימות בעולם הם גברים. לדוגמה בארצות הברית לבדה, גברים היוו 99.999% מהנפגעים וההרוגים במלחמות ההיסטוריות,[10][11][12] והיוו יותר מ 97% מהנפגעים מאז מלחמת המפרץ הראשונה.[13][14][15] גברים גם מהווים 76% מקורבנות הרצח בארצות הברית,[16] ומהווים רוב גדול לקורבנות פשעים אלימים.[17] גם לפשעי מין גברים רבים נופלים קורבן, לדוגמה, ע"פ סטפן דונלדסון נשיא האגודה להפסקת האונס בבתי הכלא, ישנם 290,000 אסירים גברים הנאנסים מדי שנה בבתי הכלא בארצות הברית, ובממוצע מבוצעים שם 45,000 מעשי אונס מדי יום, מתוך אוכלוסייה של 1.2 מיליון אסירים גברים בארצות הברית.[18] מאחר שרק מיעוט מהאלימות מכוונת נגד נשים, יש הטוענים שהאלימות נגד נשים אינה נובעת משנאת נשים, אלא פשוט מעבריינים המנצלים אנשים חלשים מהם, בין אם הם גברים או נשים.[19]

סטטיסטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 1 מכל 10 נשים בישראל (10%) סובלות מאלימות במשפחה[20]
 • 22% מהגברים במדינת ישראל סבורים כי זכותם להכריח את בת זוגם לקיים עימם יחסי מין בכל עת[21]
 • על פי מחקרים, 80% מהגברים המכים היו עדים לאלימות בביתם או חוו אלימות[22]
 • כ –60% מהנשים המוכות גדלו בבתים בהם הייתה אלימות[22]

יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים

25 בנובמבר הוכרז על ידי האו"ם ב-1999 כיום המיועד למאבק באלימות נגד האישה.[23]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אלימות נגד נשים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Violence against women, באתר womankind
 2. ^ History of Violence Against Women and Current Systems Response, באתר של אוניברסיטת מיין
 3. ^ ספר בראשית, פרק ג', פסוק ט"ז
 4. ^ "וְכִי-יִמְכֹּר אִישׁ אֶת-בִּתּוֹ לְאָמָה, לֹא תֵצֵא כְּצֵאת הָעֲבָדִים". (שמות כ"א ז').
 5. ^ דגנית-אמתלאי חננאל, אלימות הריונית: על אלימות במשפחה בעת ההיריון
 6. ^ ניני גוטספלד, מילים הורגות, כשדו - שיח יומיומי הופך לנשק קטלני, 2006, באתר טקסט
 7. ^ ‫אבינועם בן זאב, אונס בדייט: "לא" זה "לא", בכל שלב שהוא, באתר ynet, 29 בנובמבר 2006‬
 8. ^ תופעת האלימות במשפחה והתופעה בישראל, באתר ויצו
 9. ^ afrol News - Ethiopian women reject genital cutting (FGM)
 10. ^ The Vietnam Veterans Memorial information, The Wall USA
 11. ^ The Vietnam Veterans Memorial Women, The Wall USA
 12. ^ Warcost, The United States Civil War Center
 13. ^ Female casualties, iraq coalition casualties count
 14. ^ OPERATION IRAQI FREEDOM (OIF) U.S. CASUALTY STATUS, us department of defense
 15. ^ America's Major Wars: the Causalities and Financial Cost therewith
 16. ^ Violence statistics, centers for disease control and prevention
 17. ^ Victims and Victimization, September 20, 2010, office of justice programs
 18. ^ AUTH, Rape In Prison, prison abuse lawyer
 19. ^ Sommers, Dr. Christina Hoff. Researching the "Rape Culture" of America. 4 March 2010.
 20. ^ [atmag.co.il/יחסים/על-נשים-ומספרים על נשים ומספרים], מגזין את
 21. ^ 38 אחוזים מהנשים: זכותו של בעלי לאנוס אותי - וואלה! חדשות
 22. ^ 22.0 22.1 אלימות נגד נשים, באתר ויצו
 23. ^ יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים - 25 בנובמבר