לדלג לתוכן

אל-באהג'ה

אל-באהג'ה
قصر بهجي
מבט מהאוויר מכיוון מערב לעבר החצר הקדושה
מבט מהאוויר מכיוון מערב לעבר החצר הקדושה
אתר מורשת עולמית
המקומות הבהאים הקדושים בחיפה ובגליל המערבי
האתר הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית תרבותי בשנת 2008, לפי קריטריונים 3, 6
חלק מתוך מבני המרכז הבהאי העולמי עריכת הנתון בוויקינתונים
מידע כללי
סוג sanctuary, מאוזוליאום עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום עכו עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 32°56′37″N 35°05′31″E / 32.943473304566°N 35.091877235648°E / 32.943473304566; 35.091877235648

מיקום האתרים הבהאיים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אל-באהג'ה ("מחוז ההנאה") הוא האתר הקדוש ביותר לדת הבהאית, השוכן צפונית-מזרחית לעכו, בין בוסתן הגליל ממערב לכביש 4 ממזרח. המקום מהווה חלק מהמרכז הבהאי העולמי.

בשטח המתחם הקדוש שוכנים "מקדש בהאא אללה" בו שמורים שרידיו של מירזא חוסיין עלי נורי, נביא האמונה הבהאית וכותבם של כתביה הקדושים, שנודע לימים כבהאא אללה; ו"אחוזת אל-באהג'ה" בה התגורר בשנותיו האחרונות ובה מת בשנת 1892. האתר הוא אחד משני היעדים החשובים ביותר בישראל לעלייה לרגל בדת הבהאית.

שני המבנים מוקפים בגנים מטופחים ורחבי ידיים, והאתר ידוע בשם "המתחם הקדוש". "החצר הקדושה" (Haram-i Aqdas) היא חלקו של "המתחם הקדוש" הכולל את שני המבנים ואת הגנים הצמודים להם. בשנת 2008 הכריז ארגון אונסק"ו על המקום כאתר מורשת עולמית במסגרת הכרזתם של המקומות הבהאים הקדושים בחיפה ובגליל המערבי. בכניסה לגן שוכן מרכז מבקרים.

ב-19 בספטמבר 2008 פורסם כי המרכז הבהאי העולמי ירכוש מצה"ל את מחנה בן עמי, הגובל באל-באהג'ה, לאחר שזה יינטש. שטחו של המחנה היה 39 דונם, וסכום העסקה עמד על 39 מיליון ש"ח. צה"ל פינה את המחנה בחודש אוגוסט 2009[1] ולאחר מכן, הורחבה החומה של המתחם הבהאי, כך שבעשור השני של המאה ה-21, היא מקיפה גם את השטח שהתווסף לו.

מקדש בהאא אללה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקדש בהאא אללה הוא המקום הקדוש ביותר לבהאים, והוא מסמן את הקיבלה[2], שאליה הם פונים בעת תפילה. המקום מורכב מ"המקדש הפנימי" ומ"המקדש החיצוני". המקדש הפנימי הוא מבנה מקורה שבמרכזו גן עצים וסביבו שבילים מכוסים במרבדים. באחד מחדריו, המכונה "קודש הקודשים", שמורים שרידיו של בהאא אללה. בצמוד למקדש הפנימי שוכן "המקדש החיצוני", הכולל חצר קטנה שאליה מוליך שער, ומספר מדרגות המובילות אל המבנה השער של המקדש הפנימי.

שלושים שנה לאחר מותו של בהאא אללה, ב-1922, נתפס המקום בכוח על ידי בנו, מירזא מוחמד עלי, ותומכיו, במסגרת מאבק הירושה להנהגת הדת. מושל עכו מטעם המנדט הבריטי דרש את השבת מפתחות המבנה לרשותו, ואלה נמסרו לו בתחילת 1923. המושל העבירם לשוגי אפנדי, מנהיגה המוכר של הדת[3].

אחוזת אל-באהג'ה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחוזת אל-באהג'ה שוכנת בצמוד למקדש בהאא אללה, מצדו המזרחי. המבנה נבנה ב-1870 על ידי עודי חאמר, סוחר אמיד מעכו, במקום בו ניצב מבנה קודם קטן יותר. שטחו של המבנה הוא 740 מ"ר והוא שימש כבית הקיץ של בעליו[4]. לאחר מותו של חאמר, הוא נקבר בסמוך למבנה, וב-1879 עזבה משפחתו את עכו בשל מגפה. היא השכירה את המבנה לבהאא אללה תמורת סכום כסף בלתי משמעותי, ומאוחר יותר הוא נרכש במטרה לשמש כמקום מגוריו של האחרון. אשתו השנייה של בהאא אללה וילדיה התגוררו במבנה. לאחר מותו של בהאא אללה ב-1892 הוחזק המבנה בידי מירזא מוחמד עלי, ובנובמבר 1929 רכש אותו שוגי אפנדי[3]. שוגי אפנדי רכש את האדמות שסביב האתר, או החליפן בתמורה לאדמות אחרות שהיו בבעלות הבהאים, והרס את הבתים ששכנו בשטח. רעפיהם שימשו לסלילת השבילים בגנים, ובחומרי הבנייה נעשה שימוש כדי להקים קיר מגן מדרום לאחוזה.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מבנים בהאים בעכו בוויקישיתוף
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מקדש בהאא אללה בוויקישיתוף
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הגנים הבהאים בעכו בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]