כנסיית יוחנן המטביל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Jerusalem Christian Quarter Church St John the Baptist.JPG
Old Jerusalem Muristan Flag Malta.jpg
מפת הרובע הנוצרי

כנסיית יוחנן המטביל בירושלים, היא כנסייה קטנה ברובע הנוצרי. הכנסייה מצויה בדרום הרובע הנוצרי בפינת רחוב הנוצרים ורחוב דוד (רחוב השוק) והכניסה אליה היא מתוך שער בין החנויות בקצה הדרומי של רחוב הנוצרים. חלק מהכנסייה מתוארך לתקופה הביזנטית והיא מהכנסייות הקדומות ביותר בעיר העתיקה. הכנסייה קרויה על שמו של יוחנן המטביל ומכונה גם פרודרומוס, כינויו של יוחנן המטביל בשפה היוונית.

החלק התחתון של הכנסייה הוא כנסייה מהתקופה הביזנטית (המאות ה-4 - ה-6 לספירת הנוצרים) ויש מתארכים אותה לתקופה הצלבנית. בתקופה הצלבנית הייתה הכנסייה ברשותו של מסדר ההוספיטלרים אשר אמץ את יוחנן המטביל כפטרונו. גם לאחר קרב קרני חיטין אשר בו איבדו הצלבנים את אחיזתם בארץ ישראל בכלל ובירושלים בפרט, נשארו מספר נזירים על מנת להשגיח על הכנסייה.

הכנסייה חרבה בשנת 1244 ושוקמה מחדש בשנת 1842. אז גם הוקמה כנסייה חדשה יותר המצויה מעל הכנסייה הקדומה. בבניין הכנסייה החדשה יותר מצויות בשימוש משני אבנים מתקופות קדומות. כמו כן מצויה בכנסייה החדשה עצם המיוחסת לגולגלתו של יוחנן המטביל.

הכנסייה מצויה ברשותה של הפטריאכיה היוונית-אורתודוקסית. והיא מצויה בתוך חצר. בחצר יש עץ הדר ובור מים. על החוליה הסוגרת את בור המים מצויה כתובת קדומה בשפה היוונית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]