כנסיית מריה מגדלנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כנסיית מריה מגדלנה
הכנסייה בשלהי המאה ה-19 מתוך ספריית הקונגרס האמריקני
חזית הכנסייה

כנסיית מריה מגדלנה היא כנסייה רוסית השוכנת על מורדותיו המערביים של הר הזיתים בירושלים. היא מוקדשת למרים המגדלית, תלמידתו של ישו שהלכה אחריו בדרכו לצליבה, והייתה הראשונה לראותו לאחר שקם לתחייה.

המסורת הנוצרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרים המגדלית מתוארת בברית החדשה כתומכת מרכזית בישו, ונודעה כ"שליחת השליחים" (apostolorum apostola). על־פי ספרי הבשורה, היא הייתה אחת מהנשים שנכחו בצליבתו של ישו ובקומו לתחייה.[1] יום חגה של מרים חל ב־22 ביולי, בכנסייה הקתולית, בכנסייה האורתודוקסית ובכנסייה האנגליקנית.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאמצע המאה ה-19 ועד מלחמת העולם הראשונה מילאו צליינים רוסים רבים את ירושלים, עקב האדרת ירושלים בכנסייה הרוסית המהווה חלק מהזרם המזרחי אורתודוקסי בנצרות. שיקולים מדיניים ודתיים של הצאר אלכסנדר השני, ששאף להרחיב את גבולות ההשפעה הרוסית, הביאו אותו להקים ב-1860 בירושלים שמחוץ לחומות את מגרש הרוסים ולהגדיל את זרם הצליינים אליה. בשנת 1881 הקים הצאר את החברה האימפריאלית הפרבוסלאבית הרוסית בארץ-ישראל כסוכנות לרכישת קרקעות ונכסים בארץ ישראל, וזו רכשה בה אלפי דונמים. לפעילות מדינית ודתית זו לא היה אח ורע בהיקפה בין מעצמות אירופה האחרות.

מיקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה רכשה חלקת אדמה גדולה במורדות הר הזיתים, בין המגרשים עליהם נבנו לימים כנסיית כל העמים וכנסיית דומינוס פלוויט. לחלקת אדמה זו לא נודעה חשיבות מיוחדת בכתבים הנוצריים, אך בגן הכנסייה נתגלה גרם מדרגות המיוחס לימי ישו, עליו צעד על פי המסורת בצאתו מבית לזרוס לירושלים. גרם מדרגות זה היווה חלק מדרך שהובילה משער האריות לנחל קדרון ומשם אל פסגת הר הזיתים. היא מוזכרת ברשימה לטינית משנת 808 המתארת את הכנסיות בירושלים. עם זאת, הכנסייה לא ממוקמת באתר נושא מסורת עתיקה לאיזה אירוע ספציפי הקשור עם ישו, אמו, תלמידיו או התגבשות הנצרות, כמקובל בכנסיות ידועות אחרות בירושלים ובמתחם העיר העתיקה. נראה כי עצם מיקומה בהר הזיתים המקודש לנצרות, הקנה לה את החשיבות הדתית הראויה. קריאתה של הכנסייה על שם מרים המגדלית, אינה קשורה אף היא בכל מסורת הקושרת את דמותה דווקא לאתר זה. נראה כי השם שנבחר נועד לרמוז בעיקר לשמה של מריה אלכסנדרובה, אמו של הצאר אלכסנדר השלישי.

בנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כנסיית מריה מגדלנה תוכננה על ידי האדריכל הרוסי גריים. סגנון בנייתה משקף את הכנסיות הרוסיות במאות ה-15–17. ייחודה הוא בכיפות המצופות זהב טהור דמויות הבצל, המזכירות את כנסיות הקרמלין במוסקבה. כיפות אלו העניקו לה את שמה העממי 'כנסיית הבצלים'.
בטקס חנוכת הכנסייה ב-1888 נכחו הנסיכה יליזבטה פיודורובנה, ובעלה סרגיי אלכסנדרוביץ', הנסיך הגדול של רוסיה. הזוג הוסיף לבנות מבני דת וצליינות בירושלים, ובהם חצר סרגיי ו'הכנסייה הבלתי גמורה' שבמתחם הרוסי בעין כרם.

תיאור הכנסייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כנסיית מריה מגדלנה בולטת על סביבותיה בשל גודלה וכיפותיה הזהובות. למרות זאת, חלקה הפנימי צנוע למדי ומעוטר בתמשיחי קיר פשוטים וריהוט מינימלי. על קיר החזית המזרחי של הכנסייה מתוארת מרים המגדלית העומדת בפני הקיסר הרומי. הציור הוא פרי מכחולו של הצייר אלכסנדר איוונוב, גדול ציירי רוסיה במאה ה-19, והוא הוזמן במיוחד על ידי הנסיכה יליזבטה עבור הכנסייה.
בכנסייה נמצא גם איקונין של מרים, אם ישו, הנקרא 'הודיגיטריה' (Hodigitria), לו מיוחסות סגולות לחולל נסים. מקור האיקונין הוא בלבנון במאה ה-16, שם ניצל באורח פלא משריפה, והועבר לירושלים לריפוי חולים רבים ממגפת החולירה. על פי המסורת, האיקונין הובא לירושלים על ידי הארכיבישוף של לבנון, ששמע בחלומותיו קולות המורים לו להפקיד את האיקונין בכנסייה.

בתחומי הכנסייה קבורות שלוש נשים: האחת היא הנסיכה יליזבטה, שנרצחה במהלך המהפכה בשנת 1918 על ידי הצ'קה (המשטרה החשאית הרוסית). עקב היותה חביבת הקהל הרוסי ועושת חסדים, היא זכתה לבקשה אחרונה שלפני המוות, וזו הייתה להיקבר בכנסיית מריה מגדלנה בהר הזיתים. בקשתה כובדה, ואחרי מסע ארוך בארון מתים, שעבר אף בבייג'ינג שבסין, הגיעה גופתה לכנסייה, בה היא מוצגת עד היום בתוך ארון זכוכית מימין לבמה. האשה השנייה הקבורה בכנסייה היא ברברה, בת לווייתה של יליזבטה, שנרצחה אף היא בידי אנשי הצ'קה. גופתה מוצגת בארון זכוכית זהה ליליזבטה משמאל לבמה.
האשה השלישית הקבורה בכנסייה היא הנסיכה אליס, נסיכת באטנברג, אמו של פיליפ. בשנות השלושים של המאה ה-20 היא שהתה במנזר הסמוך לכנסייה והביעה את רצונה להיקבר ליד קרובתה יליזבטה. היא נפטרה בשנת 1969, ועצמותיה הועברו לקריפטה בשנת 1988.
בשנת 1934 נוסף בשטח הכנסייה מבנה נוסף המשמש כמנזר, ובו פועלות כ-30 נזירות בנות לאומים שונים.

עמוד הבגידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מול שער הכניסה הראשי לכנסייה, בתוך הגדר המקיפה את מתחם גת שמנים, ניצב עמוד אבן עתיק שמקורו לא ידוע, הנקרא 'עמוד הבגידה' או 'עמוד הנשיקה'. עמוד זה מסמל את המקום בו נישק יהודה איש קריות את ישו, וכך הסגירו לחיילים הרומאיים, על פי המתואר בהבשורה על-פי מרקוס בברית החדשה:

"עודנו מדבר, ויהודה בא והוא אחד משנים העשר, ועמו המון רב בחרבות ובמקלות מאת ראשי הכהנים והסופרים והזקנים. והמוסר אתו נתן להם אות לאמור: האיש אשר אשקהו, זה הוא. תפשו אותו והוליכוהו, אל יימלט. הוא בא והוא נגש אליו ויאמר: רבי רבי וינשק לו. וישלחו בו את-ידיהם ויתפשוהו".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כנסיית מריה מגדלנה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ על פי הבשורה על-פי מרקוס היא הייתה האשה היחידה שנכחה בצליבה.
לחצו כדי להקטין חזרה
הר הזיתים הר הזיתים מנזר כרמליתיות אבינו שבשמים כנסיית אבינו שבשמים המנזר הבנדיקטיני בהר הזיתים כנסיית דומינוס פלוויט כנסיית מריה מגדלנה כנסיית העלייה הרוסית קפלת העלייה מלון שבע הקשתות בית פגי (יוונית-אורתודוקסית) בית פגי (קתולית) א-טור בית הקברות הקתולי בנחל קדרון הר הבית נחל קדרון מנזר סטפנוס הקדוש קבר מרים מערת הבגידה וירי גלילאי גת שמנים כנסיית כל העמיםMonte Ulivi Cr.png

קואורדינטות: 31°46′44″N 35°14′28″E / 31.77889°N 35.24111°E / 31.77889; 35.24111