כנסיית אנטוניוס הקדוש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כנסיית אנטוניוס הקדוש - החזית הצפונית

כנסיית אנטוניוס הקדוש היא כנסייה פרנציסקנית קתולית השוכנת ברחוב יפת 51 ביפו. הכנסייה נבנתה בשנת 1932 וירשה את מקומה של כנסיית פטרוס הקדוש שבכיכר קדומים, ככנסייה הקתולית המרכזית של העיר. היא משמשת כיום ככנסייה המרכזית לעובדים הזרים הקתולים בגוש דן, בעיקר יוצאי הפיליפינים, וכן משרתת את הקהילה הקתולית המקומית ואת אנשי הסגל הדיפלומטי הקתולים המתגוררים באזור. במקום משמשים שלושה נזירים פרנציסקנים המתגוררים בקומה השנייה של המבנה.

הכנסייה מוקדשת לאנטוניוס הקדוש מפאדובה, נזיר פרנציסקני, מטיף ותאולוג, הנחשב לאחד ממורי הכנסייה. המבנה עוצב בסגנון נאו-גותי וצמוד לו מגדל גבוה שלו צריח מחודד. אור חודר לחלל הכנסייה דרך חלונותיה העשויים זכוכית צבועה, ומזבח גותי עשוי עץ ושיש ניצב בצידו המזרחי של אולם הכנסייה, והוא מעוטר בדמויותיהם של הצלוב, פרנציסקוס מאסיזי ואנטוניוס הקדוש מפאדובה. בצמוד לכנסייה מצפון שוכן בית הספר הערבי נוצרי "טרה סנטה". ליד הכנסייה פועלת מקהלת פרנציסקוס הקדוש המורכבת ממהגרי עבודה מהפיליפינים.

ב-22 במאי 1995, פרץ חייל צה"ל בן 21 לכנסייה. הוא השליך רימוני הלם, ירה צרורות מנשקו האישי וגרם נזק כבד למקום. באירוע לא נפגע איש. לאחר מעצרו סירב לשחזר את המעשה, בטענה שמטעמי אמונה אינו יכול לבוא בשערי כנסייה. הוא נידון לארבע וחצי שנות מאסר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]