אחיות הרוזרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מייסדת המסדר, מארי אלפונסין דניל גטאס

מסדר האחיות של מחרוזת התפילה המקודשת ביותר מירושלים של הלטינים, הידועות כאחיות הרוזריערבית: لرهبانية الوردية المقدسية) הוא מסדר של נזירות קתוליות, שהוקם בירושלים בשנת 1880 על ידי הנזירה מארי אלפונסין דניל גטאס והכומר הנוצרי-ערבי יוסף טאנוס, יועצו של הפטריארך הלטיני בירושלים.

ראש המסדר הנוכחית היא האם הנכבדת ביביאן זכריה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1880 חוותה אלפונסין התגלות שבה נראתה לה מרים, אם ישו בחג האפיפניה ב-6 בינואר 1874, שהנחתה אותה להקים מסדר-בת עבור נזירות פלסטיניות-קתוליות בשם "אחיות מחרוזת התפילה" (אחיות הרוזרי). החיזיון חזר על עצמו שוב ושוב, עד שגמלה בלבה ההחלטה להגשימו. בהיותה אשה לא יכולה הייתה אלפונסין להקים את המסדר לבדה ולכן חיפשה פטרון שיסייע לה להוציא את התוכנית לפועל. הכומר יוסף טאנוס התגייס לעזרתה וביחד קיבצו השניים שבע נערות צעירות שהיוו את המסד למסדר-הבת החדש במשכנו הראשון בעיר העתיקה ליד הפטריארכיה.

אופי המסדר[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב הנזירות במסדר אחיות הרוזרי הן ערביות-נוצריות. התפקיד העיקרי שהמסדר הציב לעצמו הוא חינוך ילדים ורפואה.[1] אחיות המסדר מנהלות ומפעילות מנזרים, בתי ספר, בתי יתומים ומרפאות. למסדר שלוחות בכל מרחב המזרח התיכון ופועל בישראל, הרשות הפלסטינית, ירדן, מצרים, לבנון, סוריה וכוויית.

המנזר ברחוב אגרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנזר אחיות הרוזרי המרכזי שוכן ברחוב אגרון בירושלים, מול גן העצמאות, והוקם בשלהי המאה ה-19 (במפת שיק 1894/5 כבר מסומן המנזר ברחוב אגרון).[1]

תחילה נבנה האגף הדרומי של המנזר ואחר כך בניין החזית, בגובה שתי קומות. האגף הצפוני נוסף סמוך למלחמת העולם הראשונה. הכנסייה העגולה בחזית נבנתה בשנות ה-20 של המאה ה-20 על ידי אדריכל ערבי מקומי ושמו סנסור. ניתן להבחין בדמיון רב בתוכנית ובפרטים סגנוניים בין מנזר "סן ונסן דה פול" למנזר "האחיות רוזרי", ונראה שהשני הושפע מהראשון. המנזר הוקם בתוך שטח של כ-8.5 דונם, וגן ניטע בין המנזר לרחוב. הכנסייה נבנתה במתכונת של כנסייה יוונית אורתודוקסית, אבל עגולה. גובהה 20 מטר בערך, וקוטרה 15 מטר. בראשה צלב ברזל גבוה. על שער הכניסה שבחומה דגם גדול של מחרוזת בצורת M, שהיא מחרוזת התפילה של מריה, שממנה נגזרו שם המסדר והמנזר.[2][3]

במנזר מפעילות הנזירות בית יתומות, ובו כ-20 נערות.[4] במקום גם חדרי אירוח לתיירים ולנופשים.[2]

בנוסף מפעילות אחיות הרוזרי בית יתומים לבנים בשכונת עין כרם, בית ספר לבנות בשכונת בית חנינא, ומרפאה בעיר העתיקה.[4]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 המנזרים הקתוליים ופעילות הבנייה שלהם מחוץ לחומות, באתר מטח
  2. ^ 1 2 מנזר האחיות רוזארי, באתר טיולי
  3. ^ מנזר האחיות רוזרי, באתר מפה
  4. ^ 1 2 Sisters of the Rosary Convent & Catholic School - (באנגלית אמריקאית)