מארק קאלאווי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "הקברן" מפנה לכאן. לערך העוסק במקצועו של אדם העוסק בקבורה, ראו קברן.
מארק קאלאווי
Undertaker WHC.jpg
הקברן ברסלמניה 24
לידה 24 במרץ 1965 (בן 53)
יוסטון שבטקסס
שם במה הקברן (The Undertaker)
קיין הקברן
מארק "הרשע" קלאוס
מארק "הרשע"
הקומנדו
פונישר דייס מורגן
המעניש
טקסס אדומה
אדון הכאב
כינוי האיש המת
הפנומן
השד מעמק המוות
אדון האופל
נסיך האופל
פורע החוק האחרון
השטן האדום
גובה 2.08 מטרים
לאום אמריקאי
קריירה מקצוענית 1984הווה
מאמנים דון ג'רדין
ליגות WWE/F
NWA
WCW
NJPW
USWA
תרגילי סיום צ'וקסלאם, טומבסטון פיילדרייבר, הלס גייט
קאלאווי בדמות הקברן
קאלאווי בדמות "אמריקן בד אס" ברסלמניה 19
קאלאווי בדמות הקברן אחרי שניצח את CM פאנק בקרב על האליפות ב-2009

מארק ויליאם קאלאוויאנגלית: Mark William Calaway; נולד ב-24 במרץ 1965, ביוסטון, טקסס) הידוע גם בשם דמותו "הקברן" (The Undertaker), הוא מתאבק מקצועי שלוקח חלק בארגון ה-WWE החל מ-1990.

יכולותיו הפיזיות של קאלאווי, בשילוב אופיו ודמותו, הפכו אותו לאחד המתאבקים הידועים, המכובדים והחשובים ביותר בענף מאז ומעולם. מיד עם הופעת הבכורה שלו הפך הקברן לאחת הדמויות הייחודיות בענף. דמותו ידועה בפחד הרב שדמויות יריביו לוקות בו ובטקס הכניסה המרשים לאולם הכולל אורות מכובים וצעידתו האיטית לעבר הזירה כשברקע מתנגנת נעימת הכניסה שלו המזכירה שיר הלוויות, ולמעשה בנויה סביב המוטיב ממארש ההלוויה של שופן.

הקברן הוא אחד המתאבקים הפופולריים בכל הזמנים וזכה עקב כך להיות הדמות המרכזית בעלילות רבות, במהלכן זכה 4 פעמים ב-אליפות ה-WWE, ‏3 פעמים באליפות העולם במשקל כבד, פעם אחת באליפות ההארדקור ו-7 פעמים באליפות זוגות (6 פעמים של ה-WWE ופעם אחת של ה-WCW). חלק גדול מהפופולריות של דמות הקברן התבטאה במה שמכונה "הרצף" שבו הדמות הייתה בלתי מנוצחת במשך 21 קרבות באירוע השנתי המרכזי של ה-WWE - רסלמניה. "הרצף" נמשך החל מרסלמניה 7 בשנת 1991 ועד רסלמניה 29 בשנת 2013 (מלבד האירועים 10 ו-16 שבהם לא השתתף) ונקטע ברסלמניה 30 בהפסד לברוק לסנר. בסך הכל מאזן הדמות ברסלמניה הוא 24 ניצחונות לעומת 2 הפסדים.

ההצגה של דמות "הקברן" על ידי קאלאווי נחשבת לאחת מהאיכותיות והמסורות ביותר שידעה ההיאבקות המקצוענית בכלל וה-WWE בפרט, כאשר במהלך רוב הקריירה שלו הוא מיעט להתראיין ולהופיע בפומבי כאשר הוא מחוץ לדמות על מנת לשמור על האמינות שלה. במהלך השנים קיבלה הדמות כינויים רבים כאשר הבולטים מביניהם הם "הפונמן" (The Phenom) ו"האיש המת" (The Dead Man).

קריירת ההיאבקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קריירה מוקדמת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קאלאווי, בדמות הקברן, עם גלן תומאס ג'ייקוב המגלם את אחיו "קיין" כאשר הם שיתפו פעולה כצמד Brothers of Destruction

לפני שפנה לקריירת ההיאבקות התכוון קאלאווי להיות שחקן כדורסל מקצועי (הודות לנתוניו הפיזיים המרשימים מאוד). קאלאווי גם היה בנעוריו מתאגרף מצליח ואף זכה באליפות הנערים במשקל כבד של טקסס. קאלאווי החל את קריירת ההיאבקות שלו ב-1984 כאשר התאמן והתאבק ב-Dallas Sportatorium של דאלאס, טקסס, עם ארגון World Class Championship Wrestling של פריץ ואן אריק. מאוחר יותר הוא הצטרף כמתאבק ל United States Wrestling Association, שם דמותו זכתה לפופולריות רבה וזכתה בתואר האלוף במשקל כבד ואלוף טקסס במשקל כבד. במהלך שנות השמונים קלאווי השתמש במספר שמות במה: The Commando, The Punisher, Texas Red, The Master of Pain, ו-"The Punisher" Dice Morgan.

בין 1989 ל-1990 חבר לארגון National Wrestling Alliance's Jim Crockett Promotions, בשם "Mean" Mark Callous. באותה שנה Jim Crockett Promotions נמכרו לטד טרנר ושינו את שמם ל-WCW. הוא התאבק גם במסגרת הזוג "גורדי השחקים" עם "Dangerous" Dan Spivey ואחר כך כמתאבק יחיד. שיא עלילותיו ב-WCW היה בקרב נגד לקס לוגר על אליפות ארצות הברית של NWA, ב-Great American Bash של 1990, אותו דמותו הפסידה. בסוף 1990 מנהלי הארגון סירבו לחדש את החוזה של קלאווי וזה עבר ל-WWF בבעלותו של וינס מקמהן (לימים, ה-WWE).

דמותו של הקברן[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם מעברו ל-WWF פיתח קאלאווי את דמותו הקברן. הדמות נבנתה עם השנים וסיפור הרקע שלה הלך והעשיר. על פי הסיפור, הקברן הוא בן למשפחה שמנהלת בית הלוויות וכל בני משפחתו נהרגו בשריפה שהוא הצית בטעות. מאז הוא מרבה להתעסק במוות ואף עבד כקברן בעסק המשפחתי. על פי העלילה, סוכן מתאבקים בשם פול ברר (Paul Bearer, משחק מילים באנגלית שמשמעו "נושא ארון המתים") הצליח להשתלט עליו באמצעות כד זהב ובו אפר הוריו, זאת כדי להפכו למתאבק מטיל מורא. במהלך העלילות הסבוכות של הקברן ב-WWF דמותו של פול ברר נעלמה לאחר שהקברן ראה בו עקב אכילס. על פי הסיפור שנטווה יריביו של הקברן היו סוחטים אותו כדי שיפסיד בקרבות מולם בעזרת איומים על ברר וכד המכיל את אפר הוריו. בשנת 2010 חזר פול ברר לסמאקדאון ועזר למארק לנצח בקרב אך באירוע "גיהנום בכלוב" בגד בו פול ברר, העביר את כוחותיו אל אחיו קיין וגרם לו להפסיד את קרב אליפות העולם במשקל כבד.

דמותו של הקברן אחראית להמצאת מספר סוגי קרבות אקזוטיים, רובם קשורים למוות: "קרב ארון המתים" (Casket Match) בו המנצח הוא מי שמפיל את יריבו לארון מתים וסוגר עליו את המכסה, קרב Hell in a Cell ("גיהנום בכלוב") בו המתאבקים נלחמים בתוך כלוב סגור, קרב קבור בחיים (Buried Alive) בו המנצח הוא מי שמצליח לקבור את יריבו חי בבור עפר שהוצב באולם במיוחד בשביל הקרב, וקרב הנסיעה האחרונה בה מנצח מי שמצליח להכניס את היריב לרכב הלוויות.

בסיפור העלילה, הקברן נחשב לבעל כוחות על-טבעיים ובמספר פעמים אף קם לתחייה אחרי שקברו אותו, דרסו אותו במכונית ואף שרפו אותו חי בתוך ארון קבורה. כמו כן, ב-1997 התסריט הציג אח לדמותו של הקברן שהוא המתאבק קיין, בעבר קיין ואנדרטייקר תפקדו כצמד, בשם Brothers of Destruction (אחיי ההרס).

אחד מיריביו הידועים היה יוקוזונה, שנחשב לכמעט בלתי-מנוצח בתקופתו (אף על פי שהפסיד להאלק הוגאן). היריבות ביניהם התפתחה במהלך שדרת ההשרדות בקרב רביעיות של כוכבי ארצות הברית כנגד המתאבקים הזרים. בעקבות התמודדתו של הקברן מול מהלך ה"בונזאי" של יוקוזונה ערכו השניים קרב ארון מתים, בו יוקוזונה ניצח בעזרת מספר רב של מתאבקים שתקפו את הקברן. תוצאת הקרב הובילה להיעדרות ממושכת של הקברן ולטוויית עלילה מורכבת בה חזר, ניצח כפיל שלו ולבסוף נקם ביוקוזונה וניצח אותו בקרב ארון מתים נוסף.

American Bad Ass[עריכת קוד מקור | עריכה]

Undertaker Milwaukee WI 031008.jpg

בשנת 2000 חזר הקברן לזירת ה-WWE אחרי היעדרות ממושכת. החזרה התבצעה באירוע ה-PPV ("שלם וצפה") החודשי של החברה כאשר הקברן נכנס לאולם במהלך קרב האליפות של הערב רכוב על אופנוע. מאותו רגע הקברן שינה את אופי דמותו והחל להיכנס באופן קבוע על אופנוע לזירה ולהשתתף בפרומואים ועימותים מילוליים עם שאר המתאבקים, דבר שלא אפיין את דמותו בעבר, דמותו החדשה כונתה "אמריקן באד אס".

במופע רסלמניה 20 ב-2004 חזר קאלאווי לגימיק הישן של ה"קברן".

2007 עד 2012[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר הספיישל באקלאש, בו ניצח שוב בקרב על האליפות העולם במשקל כבד נגד בטיסטה, קרע קאלאווי את שרירי בטנו במהלך אימון ונאלץ לוותר על האליפות. קאלאווי חזר ל-WWE בספיישל "בלתי נסלח" לקרב מול מארק הנרי, (שכאמור פצע אותו וכביכול ה"נזירים" שלו קברו אותו בעמק המוות) וניצח אותו. ברסלמניה 24 ניצח קאלאווי את המתאבק אדג' ובכך גרף את ניצחונו ה-16 ברסלמניה, ובנוסף זכה באליפות העולם במשקל כבד.

כמה חודשים לאחר רסלמניה הקברן שוב נפצע ונעדר מהתוכניות. נקבע כי באירוע סאמרסלאם הקברן יחזור לפעולה. בסאמרסלאם, קאלאווי ניצח את אדג' בקרב גיהנום בתא שבסיומו הקברן "שרף" את אדג' וגרם להיעדרותו מהעסק למספר חודשים.

לאחר מכן, הקברן הסתכסך עם המתאבק ביג שואו והשניים נפגשו זה נגד זה באירוע ללא רחמים של החברה, שם הקברן הובס בנוקאאוט על ידי יריבו. השניים התמודדו פעם נוספת באירוע "סייבר סאנדיי" (יום ראשון אינטרנטי) בקרב בסגנון "מי שעומד אחרון", ובו הקברן ניצח. גם בקרב המכריע בין השניים הקברן יצא עם ידו על העליונה.

יריבות נגד שון מייקלס וכהונה כאלוף העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברסלמניה 25 התרחש מפגש פסגה בין הקברן לשון מייקלס, צמד המתאבקים האגדיים, נתן את אחד הקרבות הבלתי נשכחים בהיסטוריה של ה-WWE, ובסיומו של הקרב הוכתר האנדרטייקר כמנצח לאחר שהביס את מייקלס והגדיל את רצף ניצחונותיו ל-0–17 באירועי הרסלמניה.

בקיץ 2009, חזר הקברן לתוכנית Raw לאחר שנעדר ממנה מאז רסלמניה 25. האנדרטייקר התעמת עם אלוף העולם במשקל כבד של אז, CM פאנק, ובמופע "גיהנום בכלוב" הצליח הקברן להביס את יריבו ולזכות באליפות העולם במשקל כבד. בסוף 2009 הקברן החל להסתכסך עם המתאבק בטיסטה והמתאבק ריי מיסטריו כאשר שניהם התחרו על הזכות להילחם נגד אנדרטייקר על אליפות העולם במשקל כבד. באירוע "תא ההדחות" התקיים קרב תא ההדחות על אליפות העולם במשקל כבד. הקרב התקיים בין ג'ון מוריסון, כריס ג'ריקו, ריי מיסטריו, R-טרות', CM פאנק, והאלוף האנדרטייקר. בסוף הקרב הופיע שון מייקלס בזירה, תקף את הקברן וגרם לו לאבד את האליפות לכריס ג'ריקו בכך שביצע עליו את תרגיל הסיום שלו, ה-Sweet Chin Music. אחרי האירוע "תא ההדחות", שון מייקלס הציע לאנדרטייקר להתאבק מולו באירוע רסלמניה 26 בקרב חוזר לרסלמניה 25. בפעם הראשונה האנדרטייקר סירב, אך בפעם השנייה הוא שוכנע והסכים להילחם נגד מייקלס ברסלמניה אך בתנאי שאם הוא ינצח את מייקלס, מייקלס יאלץ לפרוש מה-WWE. ברסלמניה 26 ניצח האנדרטייקר את שון מייקלס ובכך סיים את הקריירה המפוארת בת 25 השנים של שון מייקלס.

יריבות נגד קיין[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת חודש יולי 2010, היו חשדות שהקברן מת וקיין אחיו הבטיח שהוא יגלה מי רצח אותו. באירוע סאמרסלאם האנדרטייקר "קם מהקבר" וקיין הודה שהוא תקף את הקברן. בליל האלופים הפסיד לקיין. זאת הפעם הראשונה שקיין ניצח את הקברן בכוחות עצמו.

באירוע "גיהנום בכלוב" הפסיד לקיין בגלל פול ברר על ידי כד הזהב שלו שנותן כוחות ליריביו. ב-Bragging Rights נקבע קרב בין הקברן לבין קיין, סוגו של הקרב היה "Buried Alive" (תרגום חופשי : קבור בעודו בחיים) התקיימו ארבעה קרבות מפורסמים מסוג זה שבכולם הקברן השתתף, בקרב זה יש גבעת דשא בתחילת הבמה ובאמצע הגבעה יש קבר עם מצבה ולידו ערימת חול, והמטרה היא להכניס את היריב לתוך הבור ולקחת מערימת החול חול עם את, אך ישנם אפשרות להניח חול עם בולדוזר וגם עם מריצה והמנצח מוכרז כאשר יריבו קבור חי. קאלאווי הפסיד לקיין בגלל הנקסוס ונקבר. אנדרטייקר חזר להופיע ברסלמניה 28, והעלה את מאזנו ל 0–20, כאשר ניצח את טריפל אייץ', בקרב "תא בגיהנום". קרב זה זכה בפרס "סלאמי" על קרב השנה (2012) ובאירוע הסלאמי טריפל אייץ' קיבל את הפרס בשמו ובשם אנדרטייקר ושון מייקלס.

רסלמניה 29 ויריבות נגד CM פאנק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-23 בפברואר 2013, האנדרטייקר חזר לתוכנית סמאקדאון וניצח את ווייד בארט ודמיאן סנדאו ביחד עם שיימוס בקרב זוגות. ב-4 במרץ אנדרטייקר חזר בתוכנית "Raw Old School". בתחילתה של התוכנית הגיעו לזירה CM פאנק, רנדי אורטון, ביג שואו ושיימוס וארבעתם רצו להילחם נגד אנדרטייקר ולסיים את רצף הניצחונות שלו באירועי הרסלמניה. לאחר כמה דקות ויקי גאררו הגיעה לזירה ואמרה שארבעתם ילחמו בקרב מרובע והמנצח ילחם נגד אנדרטייקר ברסלמניה 29. המנצח של קרב זה היה CM פאנק. אחרי הקרב, הקברן יצא לעבר הזירה והסתכל על CM פאנק במבט מאיים. בתוכנית Raw שהתקיימה ב-11 במרץ, פאנק נלחם נגד אחיו של האנדרטייקר (לפי העלילה ב-WWE), קיין, ופאנק הפסיד לו. אחרי הקרב פאנק תקף את קיין עם כד האפר של המנהל של קיין ואנדרטייקר לשעבר, פול בירר, שמת לפני כמה ימים ממחלה. הקברן הגיע לזירה אך פאנק ברח מהזירה כשכד האפר אצלו. ב-Raw שבוע לאחר מכן CM פאנק עמד בזירה ודיבר על הקרב שלו נגד אנדרטייקר ולפתע נשמעה מוזיקת הכניסה של אנדרטייקר. אחרי כמה שניות אנדרטייקר הופיע והפתיע את פאנק בכך שעמד מאחורי גבו ואז אנדרטייקר תקף אותו באכזריות. פול היימן, המנהל של CM פאנק, ברח עם כד האפר של פול בירר בידיו ופאנק ברח מאנדרטייקר ואז היימן נתן לפאנק את הכד ופאנק שמר עליו. לאחר מכן ב-Raw, אנדרטייקר דיבר על הקרב ואז נכבו האורות, ובאו הנזירים של אנדרטייקר, כאשר אחד מהם הוא CM פאנק בסתר. אז נכנס פול היימן המחופש לפול ברר כאשר הכד בידיו, ואז אנדרטייקר בא ותקף את הנזירים, ופאנק הגיע ותקף את אנדרטייקר בפראות. פאנק לקח את הכד, פתח אותו, ושפך על אנדרטייקר את האפר שבתוכו. ברסלמניה 29 ניצח אנדרטייקר את CM פאנק והעלה את רצף הניצחונות ברסלמניה ל-21 ניצחונות.

יריבות עם "המגן" ואיחוד "האחים להרס"[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-8 באפריל, ב-Raw, אנדרטייקר דיבר על ניצחונו ברסלמניה לזכר פול בירר, ולפתע שלישיית "המגן" הגיעו והקיפו את הזירה, ואז הגיעו קיין ודניאל בריאן (צמד "Hell No") והמגן ברחו מן האולם. כשבועיים לאחר מכן, ב-Raw, ה-22 באפריל, אנדרטייקר, קיין ודניאל בריאן נלחמו נגד המגן והפסידו להם. ב-26 באפריל, בתוכנית של סמאקדאון, אנדרטייקר ניצח את דין אמברוז (חבר "המגן"). אחרי הקרב חבר "המגן", רומן ריינס, ביצע "ספיר" על האנדרטייקר ואז המגן המשיכו להכות אותו והשליכו אותו על שולחן השדרנים ועזבו את האולם.

2014 - 2017 שלהי הקריירה וסופו של הרצף[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-24 בפברואר 2014, האנדרטייקר חזר לתוכנית Raw וברוק לסנר הציע לו להילחם נגדו ברסלמניה 30. אנדרטייקר נכנס אל הזירה ובעת שאנדרטייקר חתם, הוא הפתיע את לסנר וביצע עליו את התרגיל הידוע שלו, צ'וקסלאם, על שולחן החתימה. ב-6 באפריל, ברסלמניה 30, לסנר ניצח את אנדרטייקר ושבר את רצף ניצחונותיו של האנדרטייקר ושינה אותו ל-1–21. במהלך הקרב אנדרטייקר ספג זעזוע מוח חמור, וכשהגיע לחדרי ההלבשה אף פונה לבית חולים מקומי. זכור קטע וידאו קצר בו וינס מקמהן, יושב ראש ה-WWE, קורא לעזרה כאשר אנדרטייקר נכנס אל מאחורי הקלעים.

במהלך האירוע "פאסטליין", בריי וויאט אתגר את אנדרטייקר לקרב ברסלמניה 31. שבועיים לאחר מכן, במהלך פרק של Raw, אנדרטייקר נענה בחיוב לתיגר. ברסלמניה 31, אנדרטייקר הביס את וויאט והעלה את יחס הניצחונות ברצף הניצחונות הקטוע שלו ל-1–22.

כעבור כמעט חצי שנה בסאמרסלאם, האנדרטייקר ניצח את ברוק לסנר לאחר שביצע מהלך בלתי חוקי של מכה "מתחת לחגורה". בליל האלופים, נקבע שאנדרטייקר וברוק לסנר ילחמו בקרב "גיהנום בתא" באירוע "גיהנום בכלוב", בו לבסוף אנדרטייקר הפסיד ללסנר. ב-Survivor Series, הקברן וקיין נכנסו כצמד "האחים להרס" וניצחו את בריי וויאט ולוק הארפר בקרב זוגות.

ב-22 בפברואר 2016, נקבע קרב לרסלמניה 32 בין אנדרטייקר לשיין מקמהן, בנו של יושב ראש ה-WWE וינס מקמהן. קרב זה יקבע האם שיין מקמהן יקבל שליטה מלאה על התוכנית. בנוסף, וינס הכריז שאם הקברן יפסיד זה יהיה קרב הרסלמניה האחרון שלו. ברסלמניה 32 ב-3 באפריל, הקברן ניצח והעלה את רף הניצחונות שלו ל23-1.

2017 ופרישה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינואר 2017, אנדרטייקר חזר ל-RAW והכריז על כניסתו לקרב הרויאל ראמבל. באירוע הוא היה ה-29 שנכנס, אך לבסוף הודח על ידי רומן ריינס. ב-13 במרץ, בפרק של Raw, הוכרז רשמית על קרב בין אנדרטייקר לרומן ריינס ברסלמניה 33, בו לבסוף רומן ריינס ניצח והקטין את מאזן הניצחונות של הקברן ל-2 הפסדים לעומת 23 ניצחונות. בסיום הקרב השאיר אנדרטייקר את כובעו, מעילות וכפפותיו במרכז הזירה ועזב את האולם בעצב. לאחר מכן הודיע על פרישה.[1]

2018 - חזרה מפרישה[עריכת קוד מקור | עריכה]

זמן מה לאחר רסלמניה 33, החלו שמועות על חזרה אפשרית של הקברן. שמועות אלה כללו בין השאר קרבות מול ג'ון סינה או רומן ריינס ברסלמניה 34 ואף הייתה שמועה על השתתפות ברויאל ראמבל. ההופעה הטלוויזיונית הטרייה של הקברן מאז הפסדו ברסלמניה לרומן ריינס, הייתה נאום שנאם במהלך יום השנה ה-25 לכבוד התוכנית Raw ב-22 בינואר 2018.

כשבוע לפני FASTLANE, ג'ון סינה אמר בנאום לקהל שהיה רוצה לאתגר את הקברן לרסלמניה. ב-12 במרץ 2018, פרק של RAW, לג'ון סינה נמאס ממה שהוא מכנה תירוצים של הקברן על-מנת לא להיאבק ואתגר אותו רשמית לקרב ברסלמניה 34. לאחר שבועות שלא ענה לג'ון סינה, חזר הקברן ברסלמניה 34 לאחר שג'ון סינה התעמת עם אלייאס, נענה בחיוב לתיגר של ג'ון סינה והביס אותו ובכך העלה את מאזנו ברסלמניה ל-24 ניצחונות מול 2 הפסדים.

זמן לא רב לאחר רסלמניה, לקברן נקבע קרב ארון קבורה מול רוסב באירוע "הרויאל ראמבל הגדול ביותר", בו הקברן ניצח, ב6 באוקטובר 2018 הקברן יילחם נגד טריפל אייץ' באירוע WWE Super Show-Down.

מהלכי הסיום הייחודיים של האנדרטייקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקברן מבצע טומבסטון פיילדרייבר
הקברן מבצע צ'וקסלאם

מהלכי סיום:

 • טומבסטון פיילדרייבר - (Tombstone Piledriver) - הקברן מרים את יריבו בצורה הפוכה כך שראשו בין רגליו של האנדרטייקר ואז האנדרטייקר מטיח את היריב בחוזקה על ברכיו וגורם לפגיעה חזקה בראש היריב.
 • לאסט רייד (פאוור-בומב) (Last Ride Power Bomb) - הקברן מכניס את ראשו של היריב בין רגליו, מרים אותו בתנועת סיבוב ואז מיישר אותו באוויר מה שגורם להגבהת היריב ומטיח אותו בחוזקה על הרצפה.
 • Chokeslam (הטחת חניקה) - הקברן חונק את יריבו בידו בעמידה מרים אותו ומטיח אותו בחוזקה על הריצפה.
 • Hell's Gate - מהלך הכנעה, לרוב הקברן מבצע אותו על מתאבקים שקשה להניפם, הקברן נשכב על הגב ומושך אליו את היריב, נועל את ידיו ומבצע בו חניקה כאשר הוא מצמיד את גרונו של היריב אל שוקו הקדמית.

מהלכים אחרים:

 • Oldschool (אולדסקול) - הקברן מסובב את זרועו השמאלית של היריב עם ידו השמאלית, ואז עולה אל החבלים, צועד על החבל השלישי עד אמצעו בערך ומזנק עליו תוך מכת גרזן.
 • Flying Closeline - הקברן נעזר בחבלים כדי ליצור תנופה ואז קופץ עם כל גופו וזרועו המתוחה ופוגע ביריבו.
 • Snake Eyes - תפיסת המתאבק וזריקתו עם הראש קדימה על הפינה, המובילה בדרך-כלל ל-Big Boot.
 • Big boot - בעיטה גבוהה לפרצוף היריב.
 • Guillotine Leg Drop - הקברן משכיב את היריב בקצה הזירה, כאשר ראשו וגרונו בולט החוצה, ואז על הולך על שפת הזירה וקופץ על צווארו עם רגלו הימנית.
 • Triangle Choke (חניקת המשולש) - הקברן חונק את יריבו באמצעות רגליו בעודו שוכב על הרצפה.
 • חניקת דרקון (ידוע גם בשם Takin Care of Business)- הקברן מכופף את ראש היריב לאחור, תופף וחנוק אחורה.
 • Running DDT (די.די.טי) - הקברן נעזר בחבלים כדי ליצור תנופה, רץ לעבר היריב, אוחז בראשו ונופל לאחור. מבוצע לרוב על מתאבקים כבדים במיוחד.
 • Hangman (התליין)- הקברן עומד מעבר לחבלים לוקח את ראשו של היריב ונופל מחוץ לזירה.
 • Suicide Dive (צלילת ההתאבדות)- כאשר יריבו של הקברן עומד מחוץ לזירה, הקברן לוקח תנופה גדולה בעזרת החבלים וקופץ מעל לחבל העליון אל מחוץ לזירה. מהלך זה ידוע בביצועו על המתאבק שון מייקלס ברסלמניה 25.
 • Sidewalk Slam (טריקת מדרכה)- הקברן מרים את יריבו ולאחר מכן מטיח אותו בחוזקה על הרצפה.

מורשת והערכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האנדרטייקר נבחר למתאבק הגדול ביום בכל הזמנים בסקר שערך אתר Digital Spy ב-2013.‏[2] אתר IGN בחר בו כמתאבק השני הגדול ביותר בכל הזמנים ותיאר אותו כ"אחד מהמתאבקים והדמויות המכובדים ביותר בענף, שזוכה לטיפול של ייראת כבוד, כמו עתק יקר ובעל ערך רב." הכתב לואיס פס-פומר ממגזין Complex כתב שדמות הקברן היא "הגימיק הטוב ביותר בהיסטוריה של ההאבקות המקצוענית".[3] לוק וינקי מספורטס אילוסטרייטד בחר באנדרטייקר למתאבק החמישי הגדול ביותר בכל הזמנים.[4]

המתאבק הענק ביג שואו ציין את האנדרטייקר כמתאבק המקצועני הגדול ביותר בכל הזמנים.[5] יו"ר ה-WWE וינס מקמהון והמתאבק מארק הנרי ציינו אותו כמתאבק האהוב עליהם (ה"פייבוריט").[6] ג'ים רוס, מנהל ופרשן בכיר ב-WWE וחבר בהיכל התהילה של ה-WWE אמר: "ללא ספק, האנדרטייקר הוא האיש הגדול, הגדול ביותר בהיסטוריה של האבקות... אין כוכב WWE גדול יותר מאשר האנדרטייקר."[7]

בנובמבר 2015 כתב עיתונאי הדיילי טלגרף טום פורדי שהאנדרטייקר הוא "הספורטאי הגדול ביותר בעולם."[8]

הישגים במגזיני/ארגוני היאבקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הישגים במגזין ההיאבקות "PWI" :
  • יריבות השנה (1991) - נגד הלוחם האולטימטיבי (The Ultimate Warrior)
  • קרב השנה (1998) - נגד מנקיינד בקרב "גיהנום בכלוב" בטורניר מלך הזירה 1998
  • קרב השנה (2009) - נגד שון מייקלס ברסלמניה 25
  • קרב השנה (2010) - נגד שון מייקלס ברסלמניה 26
  • קרב השנה (2012) - נגד טריפל אייץ' ברסלמניה 28
  • PWI דירגה אותו במקום השני בין 500 המתאבקים הטובים של השנה (2002)
  • PWI דירגה אותו במקום ה-21 בין 500 המתאבקים הטובים של השנה (2003)
 • הישגים בארגון ההיאבקות "United States Wrestling Association - USWA" :
  • האליפות העולם המאוחדת במשקל כבד של USWA (פעם אחת)
 • הישגים בארגון ההיאבקות "World Class Wrestling Association - WCWA" :
  • האליפות במשקל כבד של טקסס של WCWA (פעם אחת)
 • הישגים בארגון ההיאבקות "World Wrestling Entertainment/Federation - WWE/F" :
  • אליפות העולם במשקל כבד של ה-WWE‏ (3 פעמים)
  • אליפות ה-WWE/F‏ (4 פעמים)
  • אליפות הארדקור של ה-WWF (פעם אחת)
  • אליפות הזוגות של ה-WWF‏ (6 פעמים) - עם קיין (2), עם ביג שואו (2), עם סטיב אוסטין (1) ועם דוויין "הרוק" ג'ונסון (1)
  • אליפות הזוגות של ה-WCW‏ (פעם אחת) - עם קיין (1)
  • זוכה קרב הרויאל ראמבל (2007)
  • פרס "סלאמי" על התרגיל הטובה ביותר ב-WWF‏ (1996) - זרק את המתאבק "דיזל" לתוך "תהום"
  • פרס "סלאמי" על הקעקוע הטוב ביותר (1997)
  • פרס "סלאמי" על נעימת הכניסה הטובה ביותר (1997)
  • פרס "סלאמי" לכוכב הגבוה ביותר (1997)
  • פרס "סלאמי" על קרב השנה (2009) - נגד שון מייקלס ברסלמניה 25
  • פרס "סלאמי" על הרגע הטוב של השנה (2010) - נגד שון מייקלס ברסלמניה 26
  • פרס "סלאמי" על הרגע ה-OMG של השנה (2011) - כשביצע את תרגיל הסיום שלו (טומבסטון) על טריפל אייץ' ברסלמניה 27
  • פרס "סלאמי" על קרב השנה (2012) - נגד טריפל אייץ' בקרב "גיהנום בכלוב" ברסלמניה 28
  • אלוף העולם במשקל כבד המבוגר ביותר (גיל 44)
 • הישגים במגזין ההיאבקות WON :
  • קרב 5 כוכבים (1997) - נגד שון מייקלס בקרב "גיהנום בכלוב" באירוע Badd Blood
  • הגימיק הטוב של השנה (1990–1994)
  • המתאבק "הרע" (Heel) הטוב ביותר (1991)
  • יריבות השנה (2007) - נגד בטיסטה
  • קרב השנה (2009) - נגד שון מייקלס ברסלמניה 25
  • קרב השנה (2010) - נגד שון מייקלס ברסלמניה 26
  • המתאבק הכי מוערך (2001)
  • המתאבק השנוא ביותר על ידי האוהדים (2001)
  • היריבות הגרועה של השנה (1993) - נגד גונזלס הענק
  • הקרב הגרוע של השנה (2001) - עם קיין נגד "קרוניק" ב-Unforgiven 2001
  • היכל התהילה של WON לשנת 2004

רצף הניצחונות ברסלמניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאנדרטייקר 24 ניצחונות לעומת שני הפסדים ברסלמניה וזהו מאזן הניצחונות הטוב בהיסטוריית האירוע. חשוב לציין שאנדרטייקר פספס את רסלמנייה 10 בגלל פציעה. ב-6 באפריל 2014 נשבר רצף 21 הניצחונות של אנדרטייקר על ידי ברוק לסנר.

פירוט רצף הניצחונות[9]:

המתאבק רסלמניה שנה מאזן הערות
ג'ימי "סופרפליי" סנוקה רסלמניה 7 1991 1–0
ג'ייק "הנחש" רוברטס רסלמניה 8 1992 2–0
גונזלס הענק רסלמניה 9 1993 3–0 ניצחון בפסילה.
קינג קונג באנדי רסלמניה 11 1995 4–0
קווין נאש רסלמניה 12 1996 5–0
סייקו סיד רסלמניה 13 1997 6–0 קרב ללא פסילות על אליפות ה-WWF.
קיין רסלמניה 14 1998 7–0
ביג בוס מן רסלמניה 15 1999 8–0 קרב "גיהנום בכלוב".
טריפל אייץ' רסלמניה 17 2001 9–0 קרב רחוב.
ריק פלייר רסלמניה 18 2002 10–0 קרב ללא פסילות.
ביג שואו ו-A-טריין רסלמניה 19 2003 11–0 קרב 2 נגד 1.
קיין רסלמניה 20 2004 12–0
רנדי אורטון רסלמניה 21 2005 13–0
מארק הנרי רסלמניה 22 2006 14–0 קרב ארון קבורה.
בטיסטה רסלמניה 23 2007 15–0 קרב על אליפות העולם במשקל כבד.
אדג' רסלמניה 24 2008 16–0 קרב על אליפות העולם במשקל כבד.
שון מייקלס רסלמניה 25 2009 17–0 קרב אגדה נגד אגדה.
שון מייקלס רסלמניה 26 2010 18–0 קרב רצף נגד קריירה.
טריפל אייץ' רסלמניה 27 2011 19–0 קרב ללא חוקים.
טריפל אייץ' רסלמניה 28 2012 20–0 קרב "גיהנום בכלוב", שבו שון מייקלס שופט אורח.
CM פאנק רסלמניה 29 2013 21–0
ברוק לסנר רסלמניה 30 2014 21–1 סופו של הרצף, 21–1.
בריי וויאט רסלמניה 31 2015 22–1
שיין מקמהן רסלמניה 32 2016 23–1 קרב "גיהנום בכלוב" על קריירת "רסלמניה" של אנדרטייקר והשליטה של שיין מקמהן ב-Raw.
רומן ריינס רסלמניה 33 2017 23–2 קרב ללא חוקים. בסוף הקרב, אנדרטייקר הניח את החליפה והכובע שלו בזירה.
ג'ון סינה רסלמניה 34 2018 24–2

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של מארק קאלאווי

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ynet ספורט, סופה של תקופה: המתאבק אנדרטייקר פרש, באתר ynet, 3 באפריל 2017.
 2. ^ "The Undertaker voted greatest WWE Superstar of all time". Digital Spy UK. בדיקה אחרונה ב-3 באפריל 2017. .
 3. ^ Luis Paez-Pumar (22 בנובמבר 2015). "The 10 Best Matches of 25 Years of the Undertaker - Complex UK". Complex UK. .
 4. ^ Winkie, Luke (26 ביולי 2016). "Ranking the top 101 wrestlers of all time". Sports Illustrated. בדיקה אחרונה ב-3 באפריל 2017. .
 5. ^ Big Show Interview: On The Undertaker, Ultimate Warrior, leaving WWE, Hall of Fame. YouTube. 6 ביוני 2014. , להלן לינק לסרטון ביוטיוב.
 6. ^ "Who's your favorite wrestler's favorite wrestler?". WWE. ,
  "WWE Chief Vince McMahon Is Still Making Gains". Muscle & Fitness. .
 7. ^ Linder, Zach. "The 20 most dangerous Superstars ever". WWE. בדיקה אחרונה ב-3 באפריל 2017. .
 8. ^ Frody, Tom. "Why the Undertaker is the world's greatest sportsman". The Daily Telegraph. בדיקה אחרונה ב-3 באפריל 2017. .
 9. ^ Undertaker's WrestleMania Legacy