קורט אנגל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קורט אנגל
Kurt Angle 2005-08-21.jpg
לידה 9 בדצמבר 1968 (בן 49)
פיטסבורג שבפנסילבניה
שם במה קורט אנגל
גובה 1.83 מטר
לאום אמריקאי
קריירה מקצוענית 1999 – הווה
מאמנים דורי פאנק
טום פריצ'רד
דייב צ'ולץ
ליגות TNA
ECW
WCW
WWE
תרגילי סיום

Angle slam

Angle lock
מאזן מדליות
מתחרה עבור ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית
היאבקות החופשית
המשחקים האולימפיים
זהב אטלנטה 1996

קורט סטיבן אנגלאנגלית: Kurt Steven Angle; נולד ב-9 בדצמבר 1968) הוא מתאבק יהודי אמריקאי המופיע במופעי ה-WWE ואלוף אולימפי. נחשב לדעת רבים לאחד המתאבקים הגדולים בכל הזמנים. כיום משמש כמנהל התוכנית Raw.

אנגל נולד בפנסילבניה. נודע בזכות הופעתו בארגון ה-WWE, שאליו הצטרף ב-1999 ועשה את הופעת הבכורה של דמותו, שנשאה את שמו, במופע עתיר רייטינג ופרסום. דמותו של אנגל היא מגוונת ביותר, והיוותה דמות קומית בד בבד עם השתתפותה בעלילות הרבות של ה-WWE. סימן ההיכר של דמותו הוא מהלך "נעילת הקרסול", בו השתמש פעמים רבות בקרבות המבוימים בהם השתתף. דמותו של אנגל הייתה לאחת הדמויות הפופולריות ביותר ב-WWE ובעולם ההיאבקות וזכתה לשבחים רבים בקרב מגזיני התחום והמעריצים. גלי הפופולריות הרבים השיאו את אנגל להשתתפות במופעים הגדולים והחשובים ביותר של ה-WWE והתסריט זיכה אותו בתארים רבים. בשלב מסוים דמותו החזיקה בכל כך הרבה תוארי אליפות עד שהוצמד לה הכינוי "המתאבק המעוטר ביותר".

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנגל החל את דרכו בספורט ההיאבקות החופשית. במקצוע זה זכה אנגל במדליית זהב באולימפיאדת אטלנטה (1996) והיה לבן ארצו הראשון לעשות כן. עם הצלחתו במקצוע הספורטיבי פנה אנגל להיאבקות מקצוענית ולמופעי הבידור של ה-WWE.

לפני הצטרפותו ל-WWE, אנגל היה מעורב במקרה מפורסם עם ארגון ה-ECW, המתמחה בקרבות ללא חוקים. אנגל נכח בהקלטות של תוכנית ECW, במהלכה מתאבק אחד "צלב" מתאבק אחר על צלב עם חוטי תיל. אנגל עזב את הבניין וסירב ששמו יוזכר בתוכנית.

WWE[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 1998, אנגל חתם על חוזה עם ה-WWF. הוא התאמן בארגונים קטנים יותר שהיו בבעלות ה-WWF כהכנה לבכורה שלו.

בסופו של דבר, אנגל עשה את הבכורה שלו באירוע סדרת ההישרדות בנובמבר 1999, כשהוא מנצח את שון סטאזיאק. אנגל נשאר בלתי מנוצח למשך כמה שבועות, עד שהפסיד לטאז באירוע הרויאל ראמבל. הדמות של אנגל הייתה של גיבור אמריקני שחושב שהוא מודל לחיקוי. אנגל ענד מדליות זהב במהלך הופעותיו. למרות שדמויות כאלו הן בדרך כלל "טובות", אנגל היה שחצן והתנשא מעל הקהל, וכך נהיה ל"רע". אנגל זכה באליפות האירופאית ובאליפות הביניבשתית בפברואר 2000, והתחיל לקרוא לעצמו "האלוף האירו-יבשתי". הוא הפסיד את שני התארים בקרב משולש ברסלמניה 2000. את התואר הביניבשתי הוא הפסיד לכריס בנואה ואת התואר האירופאי לכריס ג'ריקו.

באמצע שנת 2000, אנגל וחבריו, אדג' וכריסטיאן (שנקראו "צוות ECK") נלחמו מול הצוות Too Cool. אנגל נכנס ליריבות עם חבר Too Cool, ריקישי, כשהוא מנצח אותו בגמר טורניר "מלך הזירה" של שנת 2000. אנגל אז התחיל פיוד עם טריפל אייץ' שכלל משולש אהבה בינו ובין אשתו של טריפל אייץ', סטפני מקמהן. אנגל הפסיד לטריפל אייץ' באירוע "בלתי נסלח". לאחר מכן, קורט אנגל ניצח את הרוק על אליפות ה-WWF לאחר התערבות מריקישי. אנגל נהיה המתאבק הראשון שזכה במדליית זהב אולימפית ובתואר העולמי. אנגל הגן על התואר שלו בשאר השנה מול הקברן ומול 5 מאתגרים בקרב כלוב.

לאחר שניצח את טריפל אייץ' ברויאל ראמבל כדי לשמור על תארו, אנגל הפסיד את התואר לרוק באירוע לאחר מכן. אנגל התחיל יריבות מול כריס בנואה, אותו ניצח ברסלמניה 17, אך הפסיד לבנואה במופע באקלאש בקרב הכנעות אולטימטיבי, כשהוא מפסיד לבנואה בתוצאה 4-3. אנגל ניצח את בנואה חודש לאחר מכן בקרב "הטוב משלושה". בנואה ניצח את אנגל בקרב הראשון, שהיה עם הצמדות בלבד, אך אנגל ניצח את בנואה בקרב השני (קרב עם הכנעות בלבד) ובקרב השלישי (קרב בו המדליות של אנגל היו תלויות מהתקרה) לאחר עזרה מאדג' ומכריסטיאן.

הפלישה[עריכת קוד מקור | עריכה]

WCW התאחדה עם ECW כדי לפלוש ל-WWF באמצע שנת 2001. אנגל נהיה דמות "טובה" ושיתף פעולה עם סטיב אוסטין כדי לנצח אותם. ביולי, אנגל ואוסטין הנהיגו צוות של חמישה כוכבי WWF מול חמישה כוכבים מ-WCW וECW. אוסטין בגד בצוות ה-WWF והצטרף ל-WCW, וכך הצוות של אנגל הפסיד. אנגל זכה באליפות ה-WCW, אליפות ארצות הברית ואליפות ההארדקור למשך זמן קצר מאוד, ואז ניצח את אוסטין בקרב על התואר העולמי במופע "בלתי נסלח". אנגל הפסיד את התואר כעבור 15 ימים בתוכנית RAW. לאחר מכן, אנגל הצטרף ל-WCW בעצמו, אך באירוע "סדרת ההישרדות" אנגל בגד בצוות של WCW ועזר לצוות WWF לנצח. אנגל אמר שהוא היה שתול ב-WCW, ונשאר "רע" בכך שאמר שהוא מי שניצח את WCW.

צוות אנגל[עריכת קוד מקור | עריכה]

באפריל 2002, אנגל התחיל יריבות עם אדג'. במהלך היריבות, אדג' גרם לקהל לצעוק "You Suck" (בתרגום - "אתה מסריח") לפי קצב המוזיקה של אנגל. במהלך היריבות, אנגל הפסיד לאדג' ואדג' גילח את שיערו של אנגל. אנגל התחיל ללבוש פאה והתחיל להעליב קירחים, מה שהתחיל יריבות בינו ובין האלק הוגאן, אותו אנגל ניצח.

באוקטובר 2002, אנגל זכה באליפות הזוגות של סמאקדאון יחד עם כריס בנואה. הצוות שלהם היה מוצלח, אך בעייתי במיוחד, כיוון ששניהם רבו אחד עם השני. לאחר שהם הפסידו את התארים לאדג' וריי מיסטריו, אנגל ניצח את ביג שואו וזכה באליפות ה-WWE השלישית שלו. לאחר מכן, אנגל קיבל את פול היימן בתור מנהל ואת שלטון בנג'מין וצ'ארלי האס בתור "צוות אנגל".

יריבות עם לסנר וגאררו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קורט אנגל התחיל יריבות עם ברוק לסנר. שניהם נלחמו ברסלמניה 19 בקרב שבסופו אנגל הפסיד ללסנר את התואר. לאחר מכן, אנגל עבר ניתוח בצווארו. הניתוח היה מהפכני והפחית את זמן ההחלמה של אנגל משנה לשלושה חודשים. אנגל חזר ביוני אבל כדמות "טובה". קצת לאחר מכן, הוא ניצח את לסנר ואת ביג שואו וזכה באליפות הרביעית שלו. ברוק לסנר תקף את קורט אנגל קצת לאחר מכן. אנגל ניצח את לסנר בסאמרסלאם, אך הפסיד לו את התואר בקרב "איש הברזל" בסמאקדאון. אנגל הנהיג צוות של מתאבקים נגד הצוות של לסנר בסדרת ההישרדות, והצוות שלו ניצח. לאחר מכן אנגל התחיל יריבות מול אדי גאררו לאחר שזה ניצח את לסנר על תואר ה-WWE. אנגל נהיה שוב "רע". לאחר שהפסיד לגאררו ברסלמניה 20, אנגל שוב סבל מבעיות בצוואר ויצא לחופשה קצרה. כדי שיוכל להמשיך להשתתף בתוכניות, אנגל מונה להיות המנכ"ל של סמאקדאון, ונאמר שנפצע לאחר שביג שואו זרק אותו מהבמה. קורט אנגל המשיך את היריבות מול אדי גאררו והתחיל אחת חדשה מול ג'ון סינה. ביולי 2004, אנגל פוטר מתפקידו כמנכ"ל.

בנובמבר 2004, אנגל התחיל לאתגר מעריצים מהקהל להילחם נגדו ולשרוד 3 דקות, כשמי שישרוד יזכה במדליית הזהב של אנגל.

"מכונת ההיאבקות"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינואר 2005, אנגל השתתף בקרב הרויאל ראמבל של שנת 2005 אבל הודח בידי שון מייקלס. אנגל חזר לזירה והדיח את מייקלס. אנגל ומייקלס נלחמו ברסלמניה, ואנגל ניצח. הקרב נבחר להיות "קרב השנה" של שנת 2005. לאחר שלושה חודשים, אנגל עבר ל-RAW והמשיך את היריבות עם מייקלס, כשהוא מפסיד לו באירוע ביוני. בסתיו של אותה שנה, אנגל נלחם מול אלוף ה-WWE, ג'ון סינה. אנגל הפסיד לו בקרבות על התואר ולא זכה בתואר.

אנגל חזר לסמאקדאון בינואר 2006, שם ניצח בקרב באטל רויאל המכיל 20 אנשים, כאשר הוא זוכה באליפות העולם במשקל כבד והופך ל"טוב". הוא הצליח להגן על תוארו מול מארק הנרי והקברן וברסלמניה 22 הפסיד את התואר לריי מיסטריו בקרב משולש שכלל גם את רנדי אורטון.

אנגל עבר ל-ECW ונלחם בעיקר מול רנדי אורטון. באוגוסט, אנגל שוחרר מה-WWE בעקבות "סיבות אישיות".

על אף שנראה שאנגל יפרוש מעולם ההיאבקות בכלל, הוא חתם חוזה חדש עם המתחרים העיקריים של ה-WWE, ארגון TNA, שם נמשכו מעללי דמותו.

היכל התהילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באפריל 2017, נבחר אנגל לחבר היכל התהילה של ה־WWE. שבוע לאחר מכן חתם כמנהל של התוכנית Monday Night Raw במקום מיק פולי אשר פוטר חודש לפני.

באירוע TLC: שולחנות, סולמות וכיסאות חזר אנגל להתאבק בזירת ה-WWE לאחר שלא דרך בה מאז עזיבתו בשנת 2006, הוא הצתוות לצמד הנותר מהשילד (סת' רולינס ודין אמברוז) כנגד המיז, שיימוס, סזארו, ברון סטרומן וקיין בקרב חמישה על שלושה, סוג הקרב היה TLC (שולחנות, סולמות וכיסאות). מעשה זה נבע עקב אי כשירותו הרפואית של רומן ריינס לאחר שהאחרון נדבק בוירוס לצד מספר מתאבקים נוספים שגם נדבקו באותו הוירוס. באותו הקרב אנגל וחבריו ניצחו כאשר אנגל, רולינס ואמברוז מבצעים את המהלך הידוע של השילד, הטריפל פאוורבומב, ואנגל מצמיד את המיז לניצחון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קורט אנגל בוויקישיתוף

Green globe.svg האתר הרשמי של קורט אנגל
קורט אנגל ברשתות החברתיות:
פייסבוקבפייסבוק טוויטרבטוויטר אינסטגרםבאינסטגרם Myspacelogo2013 icon.svgב-MySpace